ZEETUDMM. BEURS-, MARKTBERim ENZ. ADVERTENTIE! slacht van de Geer behoort de baron Lodewijlt de Geer die in den laatsten tijd eenigegedichlen uit het Zweedsch, in het bijzonder van Tégnermet zeer veel geluk in het Hollandsch heeft overgehragt. ln een der stallen van den landbouwer D. J. v. W. te Wageningcn, waar 22 stuks groot en klein vee stond vertoonde, eenige weken geleden de longziekte zich plotseling hij 3 jonge ossen. Terstond nam men toevlugt tot den veearts te Tiel doch reeds hij het eerste ingeven van den drank viel een der ossen als door den bliksem getroffen dood neer, Ook de tweede stierf weldra. Toen herinnerde de veehouder zich tegen de longziekte ook Haarlemmer-olie te hebben hooren aanbevelen, en na onderzoek besloot hij dat middel te beproeven. Eerst bepaalde hij zich tot de ossen waaronder nog een aangetaste was; doch ook hij de pinken in dien stal de eerste ziekteverschijnselen ja hij 3 de werkelijke longziekte bemerkende diende hij ook deze het middel toe. Het gevolg was dat be halve de twee bovengemelde ossen en ééne pink die reeds vóór het ingeven der olio de ziekte in hoogen graad hadden al het vee behouden Idoef en er veel ge zonder dan vroeger uitziet. Mogt de Haarlemmer-olie al niet een zeker geneesmiddel zijn ook in den bevig- sten graad der ziekte zeker werkte zij in dit geval als voorbehoedmiddel zeer heilzaam. De .wijze, waarop dat middel werd toegediend was deze: «men geeft een schariger of jongen os orn de 2 dagen 1 fleschje Haarlemmer-olie van 21cents pene pink (leschie en een kalf fh'schje en boude dat 10 dagen vol." (Landhuishoudkundige Cour.) Volgens brief van Batavia van den 26 Felvr. zou de expeditie naar Balie, den 15 Maart doorgaan en bestaan uit 30 oorlogschepen-, groot en klein en 20 transportschepen, de laatsten transporterende 7500 man troepen en 2500 koolies. Rotterdam 23 April. Gisteren voormiddag heeft op eene plegtigc wijze de inwijding van de nieuwe Zuiderkerk alhier plaats gehad. Arnhem, 18 April. Eergisteren nacht kwam een kastelein, die den avond te voren,zijne vrouw had gezegd dien nacht en den volgenden ilag niet te huis te komen onverwachts te huis, en hevond dat zijne vrouw intusschen door eeneri sergeant van het garni zoen getroost werd terwijl zijns «rouws znsler in de armen van penen fourier van de vermoerjenissen des daags uitrustte. De man begreep geen éelal te moeten maken maar joeg de twee ongenoodigde vrienden iii hunne hpniden de deur uit in welk luchtig gewaad zij naar hunne kazernen retourneerden. Vr.issiNGEN 23 April. Heden in den vroegen mor gen begaven zich zekere scheepstimmerlieden dor ma rine genaamd Dompot en zijn zoon volgens gewoonte naar de werfalwaar deze laatste vroeger kuiper was doch thans hetzelfde vak van zijnen vader bedreef. De zoon naauwelijks een kwartier uurs op de werf, had het ongeluk van eene stelling Ie vallen met hel ramp zalig gevolg dat zijne hersenen verbrijzelden en de vader alras in hem een lijk vond. Men kan zich den schrik verbeelden van eene vróuw en moeder, die om zos ure haren man met het lijk van den zoon zag wederkeeren. Goes 23 April. Ook binnen deze stad heeft zich eene sub-commissie gevormd ter inzameling van hij- dragen voor het standbeeld van koning Willem IIte Amsterdam beslaande uit de heeren m.' JJ, van Deinselid der arr.-reglbank II. de Leeuw van Cool- wijk gepension. majoor m.r IV. G. de Knokker van der Meiden suhst.-olTicier van justitie hij die regt- bank en in.' J. L. H. Liebert advocaat. JONGSTE BEITENLANDSCHE TIJSINGENi 31. zaturdag heerschte te Parijs eenige gisting de oorzaak daarvan is, dat de gedelegeerden van het de mocratisch socialistisch committé de soldaten der bezet ting van Parijs tegen dien avond in de zaal Martel heb ben bijeengeroepen om twee kandidaten uit het leger voor de algemeene verkiezingen aan te wijzen. In ver hand met deze zamenroeping moet reeds een SOtal on- (jer-olTicieren in verzekerde bewaring genomen zijn. De regering heeft eenige maatregelen van voorzorg ge nomen en onder anderen vele troepen naar de voor stad S.'-Denis doen trekken en vooral naar de punten welke in den omtrek van de straat Martel gelegen zijn. Deze troepenbewegingen maakten in de nationale vergadering het onderwerp der gesprekken uiten verwekten daar bezorgdheid. Een tweegevecht met pistolen te Berlijn gehou den ten gevolge van een' twist bij de aankomst van de Frankfurter deputatie te Berlijn en waarin de as sessor Neanderzoon des beroemden hisschops van dien naam door zijne tegenpartij den student brandt uit Brandenburg gedood is terwijl laatstgenoemde eene ernstige wonde heeft ontvangen mankt aldaar het on derwerp der algemeene deelneming uit. Omtrent de krijgsverrigtingen in SleeswrjU zijn de jongste herig ten van weinig heling. Behalve eenige schermutselingèn op de hoogte van Düppel en elders was tol den 18 dezer niets naders voorgevallen. Volgens heriglen uit Pesth van den 14 dezer hadden zich de insurgenten weder in het gebergte te ruggetrokken. 40,000 Russen zijn door de Bukewina Moldavië binnengerukt. Gulden Vrijheid in het Nieuwe Itomeinsche Gemeeiicbeat. Bijzondere brieven uit Ancona door het parijssche blad l'Vnivers medegedeeld beschrijven die gulden vrijheid op de volgende wijze Regeringloosheid schrik en verwarring zijn aan de orde van den dag in de Romeinsche Stalen. Te Ancona de hoofdstad der marken wordt eene bevolking van 30,000 zielen onder het juk van den vrijheidsdwang gehouden door een twintigtal ellendelingen uit de heffe des volks. Die vrijheidshelden zijn niet tevrede van het bestier der zaken overweldigd te hebben ook de uitvoerende magt hebben zij aan zich getrokken. Wie het ongeluk heeft hun te mishagen is onherroepelijk ter dood gedoemd en om zich die ongenade op den hals te halen is een enkel dubbelzinnig woord over de aanminnigheden van het republikeinscbe stelsel meer dan voldoende. Het vonnip eenmaal geslagen belasten de leden van deze broederschap zich ook met de vol trekking en volbrengen zij hunne voorgenomen moor den op de open pleinen hij klaar lichten dag in het gezigt zelfs van de wachtposten en zulks met volkomen straffeloosheid. In de laatste drie maanden zijn er binnen Ancona op zijn minst honderd zoodanige moor den volhragt. De moordenaars zijn hekend en des niet te min blijven zij vrij en vrank rondwandelen daar het gouvernement hen niet durft of niet wil doen ge vangen nemeu. Zij hebben het in de kunst van den ponjaard te behandelen zoo verre gebragt dat de eerste steek bijna altijd doeltreffend is; gebeurt het evenwel als bij een wonder dat het slagtoffer niet dadelijk dood ter aarde stort en zich aan de zorgen van eenig genees heer toebetrouwt zoo ontvangt deze laatste onmiddelijk brieven, met bedreiging dat zijn eigen leven er voor zal boelen zoo hij den lijder herstelt. Een hunner gruwelijkste feiten is de volgende ten getale van tien of twaalf zijn zij in het leeskabinet van het casino ingedrongen eischende dat men hun het dagblad van Bologna ter hand zou stellen daar zij het wilden verbranden omdat bet de nederlaag van het Piemontesche leger had durven vermelden. Om bun nen eiscb klem bij te zetten bobhen zij een achttal heeren die zij in het salon vonden op den grond ge worpen en den markies van Membrinidie zich ver oorloofde hen over hunne handelwijze te bestraffen zonder ventere bedenking den ponjaard in het hart geduwd. Het is niet stellig dat die moord voorbedacht geweest zou zijn maar men veronderstelt het omdat de markies iemand was, die de gewoonte had onbe wimpeld voor zijne gevoelens uit te komen. De regeringloosheid en het brutaal geweld hoe verregaande ook reeds nemen evenwel nog met eiken dag toe. Den eigen avond waarop het boven ver haalde in het casino voorviel werden er ook nog andere moorden gepleegd. Het is onmogelijk den schrik te beschrijven onder welken alle klassen van burgers ge hukt gaan,Zij die nog geen jaar geleden als ultra liberalen werden beschouwd zijn thans in de oogen der ponjaard-broederschap niet anders dan der dood schuldige aristocraten omdat zij weigeren zich in bet stelsel van de roode republiek te laten medeslepen. En het is niet enkel Ie Ancona, dat het aldus gesteld is ook in de meeste andere steden der Kerkelijke Staten gaat het niet heter toe. Zierikzee 24 April. Heden is van deze reede naar zee gezeild het barkschip Middelburgkapt. M. Rooderkerk van Middelburg naar Ratavia. Den 16 dezer is Elseneur gepasseerd het kof schip Johanna Wilhelminakapt. F. C. Kamminga vau Zierikzee naar Riga. Brouwershaven 21 April. Binnengekomen Stad Tielkapt. E. M. Chevalier Generaal van den Bosch kapt. F. Parlevliet heide van Batavia Generaal Gar risonkapt. W. A. Meade van Mobile allen naar Rotterdam Jan van Hoorn, kapt. J- Bouten, van Batavia en Margaretha en Eliza kapt. D. Sanson van Grangemouth heide naar Dordrecht. AF V A ABT BEI STOOMBOOT STAD ZIERIKZEE, gedurende de maand April 1849. Van Zierikzee Woensdag 25, 'smorg. 3V9 ure. Vrijdag 27, 4 Zondag 29, k/2 Van Rotterdam: Donderdag 26. 'smoig. 7 Zaturdag 28, 9 DILIGENCE" DIENSTER CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTENAANLEGGEND^ AAN HET ZÏJPE; Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand April. (dienst tusschen middelburg en botterdam.) Naar Botterdam Naar Middelburg Woensdag 25, 'smorg. 9 ure. Donderdag 26, 91/» Vrijdag 27, 10'/2 Zaturdag 28, 'smidd. 12 Zondag 29, 's nam 12%" Woensdag 25,'smorg. 6% ure. Donderdag 26, e 7'/> Vrijdag 27, 8 Zaturdag 28, 4 Zondag 29, 4 (dienst tusschen vlissingen en rotterdam.) Naar Vlissingen Zaturdag 28, 's morg. 9I/2 ure Maandag 30, 11 Zondag (dienst amic1tia.) Naar Antwerpen Woensdag 25 's morg. 11 Vrijdag 27, 'smidd. 12 Maandag 30, 'smorg. 3 Naar Rotterdam Vrijdag 27, 's morg. 11 ure, 29, 11V2 PDIJZEN DER EFFECTEN TB AMSTERDAM 9 den' 23 April 1849. gebleven. Nederlanden2»/2 pC. Werk. Schuld 3 4 O O Amort. Syndikaat 3T/2 pC. Handel-Maatschappij 4'/2 Oost-lndiên 4 Hollandsche fondsen waren heden zonder variatie. 49% PC. 585/g ""/w 79>/4 76V y-2 BOTTERDAMden 23 April. TarweZeeuws. Vlaams, en Overm. ruimde heden bij kleinen aanvoer tot 20 cents hooger aan consumtie en verzending maar langzaam op; goede en puike Nieuwe 8,40 a 8,80; Mindere 7 a 8,20; Jarige ƒ8,50 a 9,40. Rogge, Overm., Zeeuws, en Vlaams. ƒ4,50 a 5.30. Gerst, Zeeuws, Vlaams, en Overm, Winter 3,30 a 3,70 dito Zomer 2.90 a 3.30. Haver10 cents hooger, Zeeuws, en Inl. Korte ƒ2,40 a 3,30; dito Lange ƒ1,90 a 2 40. Erwten 50 cents honger Zeetrws. Graauwe ƒ5,75 a 7,50 dito Groene/5 a 7,75, dito Witte f 5.50 a 6,75. Roonen, Zeeuws, en Walch. Witte 50 cents hooger, ƒ7 a 8 dito Bruine, zeer scbaarsch en merkelijk hooger ƒ9 a 11; ditoPaardeboonen, 20 cents hooger, ƒ3,90 a 4,20. 207de STAATS-LOTER1J, Vijfde Klasse 17de Lijst, n.° 13346, premie voor het laatste lot, f 5000. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene Dochter, Vrouwe E. S. SCHUURBEQUE BOE1JE de Jonge. Zierikzee den 21 ApriM849. Vlaardingen, den 21 April 1849. De Twee. liilgeii, die ons den 7 dezer werden geboren zijn heden overleden. J. C. OLIVIER. E. C. J. A. OLIVIER, Berg. De Notaris M.'C. van der LEK de CLERCQ zal. op Vrijdag den 27 April 1849, des voor- middags ten 9 ure binnen het dorp Nieu oer kerk ten verzoeke van zijne principalen publiek pre senteren le verkoopen Een aanzienlijke partij netleen zindelijkeIHEIIBE* EEW, bestaande in een Ciliuder-Bureau Bedden met toebeliooren S4.Iohh.en Tafels Stoelen Spiegels, Koper, Tin, Forse» lein, Grïas, Aardewerk en hetgeen verder zat worden geveild. De Notaris D Q. de JONGE van der HALEN zal ten verzoeke van zijne principalen pu bliek presenteren te verkoopen, op Maandag den 30 April vóór het te veilen perceel Een AVOOMMIJRS ERVE en Gevofgen slaande en gelegen op de Schuithaven te Zierikzee,sectie A n.° 515 thans bewoond door A. F. van den Berge. Op Dingsdag den 1 Mei 1849 aan het Woon huis van D. L. van Sciiaik een zeer netten INBOEDELbestaande in Mahonij- en an dere Gladhouten 9IESJBEEE1IalsSecretaire Chitfojnilère Bureau Schilderijen een SLedehanteen Werkbank en een partij hiein Huisraad henevens een zeer goed Bed en hetgeen verder zal worden geveild. Zullende op Woensdag den 2 Mei voorschreven ver koop worden voortgezet ten huize van Cornelis Kois- voets Gerritszoon in de Korte Sint-Janstraat al hier van een dito netten INBOEDEL mitsga ders een partij Wiuhelgoedcren en Winhel- gereedschappen. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2