NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. VERVOERMIDDELEN. BEURS-, MARKTBËRIGTEN El. i ADVERTENTIES kelijken rid dom-do sfad doel te nemen, welke dos namiddags ten drie ure aan de Balie ral .aanvangen. 0.° Eindelijk worden de leden van genoemde sociëteit, namens de Directie nit«enoodi«d om de te houden Vergadering op Don derdag den 8 Maart 1849 des middags ten twaalf ure ten huize van Mejufvr. de Wed J Swarts bij le wonen teneinde de belangen van genoemde sociëteit te helpen bevorderen; en laatstelijk, op Donderdag den 15 Maart 1849 des avonds ten half zeven ure ten huize van den heer W. vat» Zandvoort de algemeene Vergadering; in welk ede prijzen premiën en getuigschriften namens het Edel Achtb Bestuur door de Directie van opgenoemde sociëteit aan de bekroonden zullen afgegeven worden. Zierikzee den 1 Maart 1849. Namens de Directie van boveng. Sociëteit De Secretaris A. KËNENS. DUITS C H li A N D, Keulen, 1 Maart. Fene zeer gewigtige tijding is ontvangen. Terwijl de pruissischc troonrede de hoop uitsprak op eene spoedige vreedzame vereffening der geschillen niet Denemarken heeft het deensche mini sterie in de zitting des rijksdags medegedeeld hoe de koning herigt aan de proissische regering had gezonden dat hij het bestaande verdragnamelijk dat van Malmö niet langer dan lot 26 Maart erkennen zal. Derhalve is de wapenstilstand opgezegd. De vergadering heeft deze mededeeling met luid gejuich beantwoord. Men zeide dat 6000 man keurtroepen in de vesting Fride- ricia gelegd zullen worden en dat koning Frederik V] 1 die plaats tot zijn eerste hoofdkwartier zal kiezen. Nog wordt verhaald dat die vorst aan eene deputatie uit de te Kopenhagen gevestigde Sleeswijkers geant woord heeft: Ik zeg u dank voor de door u geuitte gezindheid mijn antwoord zal ik echter eerst den 26 Maart, aan de spits mijns legers, kunnen geven. Val ik dan val ik met mijn volk en voor Denemarken's goede zaak maar God zal mei mij zijn." De courier, die de lijding van het opzeggen des wa- ■penstilslands naar Berlijn moest overbrengen is den 26 des avonds daar aangekomen. Men hield het voor waarschijnlijk dat de heer Bunsen nu nieuwe instrue- tiën ontvangen zou om op den vrede aan te dringen. Ontbrandt de oorlog andermaal dan kunnen hij de groote toerustingen van Rusland de afzondering van Ooslenrijk en de inwendige verdeeldheid van Duitsch- Jand de gevolgen allergewilligst zijn. De landverhuizingen naar Amprika nemen steeds toe in alle standen en landen van Oostenrijk. Vooral onder de handwerkslieden van Bohemen is de zucht tot verhuizing sterk. Naar men verneemt zijn ook eeriige vennootschappen voor de verhuizing van Weenen naar Californie gevormd. F B A X K R IJ K. Parijs 28 Feb. Men heeft weder eene gewigtige tijding uit Italië: de oostenrijksche troepen hebben Ferrara ontruimd. Op welke voorwaarden de ontrui ming heeft plaatsgehad wordt niet gemeld. Volgens den Conslitutionnelwordt de tijding be vestigd dat de paus de gemeenschappelijke hulp van Oostenrijk Spanje, Napels en Frankrijk heeft inge roepen om hem op den troon te herstellen. Aan den sardinischen gezant te Gaëta zoude van dit besluit ofïi- ciëel kennis gegeven zijn. De berigten uit Rome deelen een verslag mede van de zitting der constituante van den 18 Februarij. Het belangrijkste incident dier zitting was de voorlezing van het jongste protest van den paus, na welke voor lezing de afgevaardigden en het publiek eenparig de kreet van leve de republiekaanhieven. De president ver klaarde dat deze kreet het eenlg antwoord was, dat men op dit stuk kon geven. OROOT-BRITTANNISN, Londen, 1 Maart. Over de verklaring van den nederl. minister van buitenlandsche zaken aan de staten- generaal betrekkelijk het tusschen den sultan van Borneo en het britsche gouvernement gesloten traktaat sprekende zegt de Globe dat dit traktaat waarschijn lijk veeleer eene daad van vorm en voorzorg is clan iets anders en slechts ontworpen met het doel om te beletten dat zich in de onmiddelijke nabijheid van Laboan nieuwe nederzettingen vormden. Londen 2 Maart. Men heeft hier berigten dat eerlang het oorlogschip Pandora uit de Stille Zuid-Zee wordt verwacht met eene massa stofgoud en erts van negen Ion eene waarde hebbende van 900,000 p. st. Gisteren namiddag heeft de prins van Oranje een bezoek te Liverpool afgelegd. 22 Ij Cr X 23. Brussel, 3 Maart. In den nacht van den 28 Feb. op den 1 dezer zijn te Gend het houtmagazijn van gebr. van Imschoot en eenige huizen afgebrand. Vier per sonen hebben bij deze ramp het leven verloren. Binnen eenige dagen tijds zijn van Antwerpen 28 schepen met tarwe naar Londen vertrokken. 's Gravenhage 4 Maart. Naar men verneemt is dezer dagen bij den raad van stale in overweging ge nomen het ontwerp van wet nopens de verantwoorde lijkheid der ministers waarvan men de aanbieding aan de kamers eprlang te gemoet ziel. Men schrijft uit Scheveningen van den 3 Maart jl In den storm van woensdag 28 Februarij. is de visscherspink toebrhoo- rende aan den heer C. Gebel,gevoerd door stuurman S. den Heyer, door eene stortzee beloopendie de beide boegen verbrijzelde en met zoodanig eene kracht aanviel, dat zelfs de inhouten zijn wegge slagen en de pink in een reddeloozen toestand aan het anker dob berde. Daar de schuit den golfslag op den boeg niet meer kon ver duren hebben de schepelingen met de grootste inspanning van krachten, de pink omgewend en den kabel naar achter genomen om den golfslag op het achterschip te doen vallen, en tevens met behulp van zeilen ter dekking van den verbrijzelden boeg het vaar tuig in eenen drijvenden staat te houden. Zoo kampten de schepe lingen. met het grootste levensgevaar, den ganschen naclit tot aan den morden; dan eens door de zee bedolven dan weder door de golven opgeworpen, toen eene pink van den beer A. Pronk, ge voerd door den stuurman A. Overdain op het noodsein, het red- delooze vaartuig ter hulpe snelde en met veel beleid en opoffering van zijn bodem en leven de manschap redde. Insgelijks snelde de pink van den reeder G. HoogenraadDz.gevoerd door den stuur man L Dijkhuizen, op het noodsein, de verbrijzelde schuit ter hulpewelke schepelingen met de meeste inspanning het wrakke vaartuig op sleeptouw namen en geen opoffering ontzagen om den halfzinkenden bodem, zoo ^ele uren afstands naar hét strand hun ner bestemming te slepen. De hooge deining der zee die nog na den storm aanhieldwas norzaak dat weldra het sleeptouw af knapte en het vaartuig weder los in zee dreef. In dien tusschentijd werd de drijvende pink door een engel sell vaartuig aaneeklampten door tweeman daarvan besprongen waarna een der te hulp gesnelde pinken ook den reddeloozen bodem op zij klampte en met eene dregge eene lijn aan het boord verzekerde, welke lijn dadelijk door de Engelschen werd afgesneden ten einde de pink van bet wrak zoude verwijderd raken. Nu sprong ijlings de stuurman van het wrak met. groot levensgevaar op zijnen bodem over den Engelschen vei zekeren Je dat die bodem geen verlaten bodem was, en zijne dorpsgenooten hem ter hulp waren toegesneld, zoo als immers daaruit, duidelijk bleek dat de manschap zich op eene der pinken hevond. Toen eerst en nadat de scheveningsche visschers hunne vreemde heroepsgenooten door kracht van redenen hadden bewogen verlieten de Engelschen den bodem bet touwwerk echter, dat zij reeds van de pink genomen hadden .medevoerende. De twee toegesnelde pinken namen weldra het wrak weder op sleeptouw en kwamen op vrijdag den 2 Maart met den door de zee geteisterden hodeinbehouden aan wal. Dehulpvaardigheid.de moed en het beleid van de ter hulp toegesnelde stuurlieden met hunne manschappen kunnen niet genoeg geroemd worden en steken zeer af bij het gedrag van den Engelschen visscher, die den bodem aan klampte en, hoe het dan ook moge worden beschouwd toch zeker niet getoond heeft, de in nood verkeerende pink hulp te willen bieden. Harderwijk 1 Maart. In het begin dezer maand zullen van hier drie transporten troepen ieder van ongeveer 120 manschappen naar de Oost-Indiën ver trekken. Spoedig zal ook een transport van 50 man schappen naar de West-Indiën worden gezonden. Assen 1 Maart. Uit onderscheidene plaatsen de zer provincie verneemt men dat de winter rogge zeer voorileelig slaat en eenen goeden oogst belooft. Deze voordeelige stand der rogge spoort de meeste landbou wers aan om den ganschen voorraad hunner granen ter markt te brengen omdat zij stellig van ineening zijn dat de prijzen lager zullen worden. Zierikzee 6 Maart. Bij besluit van gisteren heeft Zijne Majesteit tot militie-commissaris in de provincie Zeeland benoemd den majoor A. J. M. van der Mei] van het 1ste regement infanterie. Door de Nederlandsche Handel-Maatschnppij zijn 14schepen bevracht geworden als: voor Amsterdam 7, Rotterdam 5, Dordrecht 1 en Middelburg 1 (zijnde de lioompolkapt. H. H. de Boer.) Wij vernemen zegt de Noord-Brabanderdat de raad der stad 's Hertogenboscb heeft besloten een reglement daar te stellen ter wering van openbare venduën van goederendoor vreemdelingen aange- bragt welke zoo nadeelig op den handel van genoemde stad en tot schade van hare kooplieden en winkeliers werken. JONGSTE BUITENLANSSCHE TIJDINGEN, Door de fransche regering is nog geen besluit ge nomen omtrent het verzoek van den paus sommigen meenen echter dat aan Pius IX troepen zullen worden toegestaan om zijn gezag te herwinnen. Men schijnt nu weder minder door bet opzeggen van den wapenstilstand door Denemarken verontrust dan hij de eerste tijding daarvan en begint zich op nieuw met eene vreedzame schikking te vleijen. De overlandmail heeft in Engeland gewigtige tij dingen uit Bombay overgebragt. Aan de oevers der Jhelutn nagenoeg ter zelfder plaats waar eens de be roemde veldslag tusschen Alexander en Porus geleverd werd is den 12 en 13 Januarij een hevige strijd tus schen de Engelsche troepen en de Sheiks gestreden in welken de Engelschen ten laatste wel overwinnaars zeggen gebleven te zijn maar niet zonder een geducht verlies want niet minder dan 26 officieren zijn gedood 66 gekwetst en nagenoeg 2500 man gesneuveld of huiten gevecht gesteld. Bovendien zijn vier stukken geschut verloren en een geheel korps kavallerie heeft, els door panischen schrik bevangen de vlugt genomen. Kamminga bestaande in tarwe en rogge wordt in eenen beschadigden staat gelost. Het barkschip Floridian kapt. Wbitmore van Antwerpen naar New-York is den 27 Februarij op het Langzand hij Harwich verongelukt. Van de 172 zich daarop bevindende personen zoo bemanning als landverhuizers heeft men slechts één passagier en 4 manschappen kunnen redden. - Een nederlandsch kofschip de naam onbekend is desgelijks op het Langzand verongelukt men heeft van Harwichjder- waarts bulp gezonden. Wijders behelzen de engelsche fransche en belgische bladen vele onheilen in den jongsten storm aan sche pen op zee overkomen. De den 28 Feb. van Brouwers haven uitgezeilde drie schepen zijn allen meestal met aanzienlijke schade in Engeland binner.gebragt. Brouwershaven 5 Maart. Uitgezeild Cunli/fe kapt. J. Smits, van Yarmouth naar Antwerpen als bijlegger binnen geweest. I AFVAART SER STOOMBOOT STAR ZIERIKZEE. gedurende de maand Maart 1849. Fan Zierikzee Vrijdag" 9 's morg. 11 Zondag 11 's miad. 12 Woensdag 14, 's morg. 4 DIIiIGEXCE- F an Rotterdam: Zaturda» 10, 'smorg. 5 Dingsdag 13, 6 Donderdag 15, 7 DIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN, AANLEGGENDE AAN HET Z IJ P E Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Maart. Naar MiddelburgNaar Rotterdam Vrijdag Zondag Dingsdag Woensdag 9,'smorg. iy1ure. li, o sy2 13. 9/2 14, 10 Vrijdag Zondag 11, Dingsdag 13, Woensdag 14, 9, 's morg. 5Va ure. V/i 8 8 Naar Antwcrpei Vrijdag 9,'smorg, 8 ure. Maandag 12, 10'/2 Woensdag 14,- ll1/^ PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM 5 den 5 Maart 1849. gebleven. Nederlanden2'/2 pC. Werk. Schuld 3B* Amort. Syndikaat 3'/2 pC. Handel-Maatschappij 4J/2 Oost-Indiën4 48% pC, 37 V, .Binnenlandsche fondsen waren heden over het algemeen flaauwer gestemd ROTTERDAM, den 5 Maart. Tarwe, Zeeuws., Vlaams, en Overm. vond heden tot ruim vorit-e prijzen goede koopers zoo ter verzending als consumtie goede en puike Nieuwe 7,70 a 8,20 Mindere 6,50 a 7,50; Jarige ƒ7,70 a 9 R°nSe a's voren, Overm., Zeeuw9. en Vlaams. ƒ4,30 a 5,20. Gerst prijshoudend Zeeuws Vlaams, en Overm. Winter /"3,40 a 3,70 dito Zomer ƒ.3 a 3.30. HaverZeeuws, en Inl. Korie f 2,30 a 3; dito Lange ƒ1,SO a 2,20. Ei-wien Zeeuws. Graauwe /'5 a 6,50; dito Groene /'4,75 a 6,; dito Witte 5 a 6. hoonrn Zeeuws, en Walch. Witte 6 a 7,50 dito Bruine /*6,50 a 8,25; dito Paardeboonenf3,70 a 4. 207de STAATS—LOTERIJ Fierde Klasse. lste Lijst. N.° 16525ƒ5000n.° 9859, /2500; n.® 7389, 2063 809 en 1151ieder 1000. Heden overleed tot onze innige droefheid ons jongste Kind CECILIA slechts drie maanden oud. Zierikzee W. C. de CRANE, den 1 Maart 1849. M. S. de CRANE, van Vrijberghe. r<:xt/:.ia:rtlrvc v3n de COUPONS 3 pC.' Hationale Schuld C. BAL. bij Zierikzee 6 Maart. De lading van het alhier gearriveerde kofschip Marinus en Gertruidakapt F. C. NKXTi:. ItETslL IVfc van do COUPONS 3 pC.' Slationale Schuld verschenen 1 Maart 1849, bij de Makelaars van dek SfARPBERG. bij Jonkh/ K. W. de JONGE om dadelijk te aanvaarden, DE "VfiSSCIIERIJf» de Weel, bij Burgemeester M. Boogerd's Hofstede in Kerkwervenabij den Schouwscben Dijk, voor 7 of 14 jaren; vroeger verpacht geweest aan Willem Anker. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2