BUITENLAND. BINNENLAND. slecMs in overweging do onaangenaamheden en grieven die voor burger en ambtenaar uit het thans bestaande belastingstelsel geboren worden Doeh waar zou men eindigen met die allen op te noemen En toch mag men dezelve niet stilzwijgend voorbijgaan. Hoemenig- malen gebeurt hel nietdat het bestuur van eene stad van eene provincie ja zelfs van den staatwordt ge vloekt en verwenscht en echter hebben hoogere en lagere besturen dikwerf niet de minste kennis van het geen dat vloeken en verwenschen heeft veroorzaakt. Mag men dan niet mot grond gelooven dat hierdoor alle eerbied en ontzag voor de overheid uit het hart van den mensch wordt verbannen en alzoo de zedelijke toestand van ons in andere opzigten gezegend Neder land van jaar tot jaar achteruitgaat daar ieder er op bedacht is om op de eene of andere wijze middelen te beramen om voor datgene wat hij vermeent dat hem op eene onzedelijke wijze wordt ontnomen op dezelfde wijze zich schadeloos te stellen en velen in den waan verkeeren dat zulks niet als zedelijk kwaad kan wor den beschouwd daar anders de mensch hot pronkstuk der schepping (gelijk men hem wel eens noemt) wel het ongelukkigste schepsel ware dat de Voorzienigheid op den aardbodem beeft geplaatstdaar de dieren ip het woud of in de woestijn nimmer van honger om komen. En zou dan de mensch van honger en koude vergaan in een land, dat zoo ruimschoots alles oplevert, wat voor den mensch behoefte is O Koning van Nederland en gij allen die onder en met den koning ons regeertneemt, bid ik u om uw zelfs wil toch in ernstige overweging datgene wat het land uwer inwoning, waarvan gij liet bestuur in han den hebt, kan gelnkkig maken; het volk zal dan niet meer morren maar integendeel u zegenen en voor u bidden." SUITS C H L A NT D. Frankfort 24 Feb. Rpeds voor eenigen tijd was door onderscheidene dagbladen medegedeeld daarna weder tegengesproken en toen ten tweede male herigl en nogmaals tegengesproken t dat de russische troepen in Zevenbergen zouden zijn binnengerukt. Bij de verwarde en meerendeels ongegronde bnrigten welke nopens Bus- land in vele dagbladen worden verspreid scheen het raadzaam toe daaromtrent het stilzwijgen in acht te nemen en den loop der gebeurtenissen af te wachten. Than^ echter deelt het oostenrijksch officiële dagblad gemelde tijding mede. Ofschoon men nu aan deecht- heid er van niet zou moeten kunnen twijfelen zal men desniettemin wel doen er nog geen onbepaald geloof aan te hechten daar er redenen kunnen beslaan .om hetzij al dan niet ter goeder trouw van het binnen rukken van russische troepen op Hongaarsch grondge bied te gewagen. Zoo veel is zeker, dat de berlijnsche dagbladen er niet van spreken en dat de Preussischer Staats-Anzeigerdie als de wel onderrigte bron nopens de russische aangelegenheden mag beschouwd worden er mede met geen woord melding van maakt. In Beijeren is men ijverig bezig met hel maken van militaire toerustingen en uit Kassei verneemt men dat zij die uit het keur-hessisehe leger met ver lof huiswaarts waren gegaan dadelijk teruggeroepen ziin- De oostenrijksche rijksdag heeft de bepaling in de grondregten aangenomen waarbij de vrijheid van godsdienst wordt gewaarborgd. In de dertien noordelijke provinciën van Euro- peesch Rusland zijn in het laatste jaar 32,000 huizen door brand vernield terwijl anders het getal slechts 2000 a 2500 bedraagt. Het gouvernement is verzekerd dat de meeste dezer branden die eene schade van 12 millioen roebels ver oorzaakt hebben moedwillig zijn aangestoken en wel door middel van licifers. Dientengevolge heeft de mi nister van policie een besluit bekend gemaakt volgens hetwelk geen fabrijk dezer zwavelstokjes zich buiten eene stad mag vestigen ten zij met bijzondere vergun ning van de overheid. Kf.ulen 25 Feb. Eergisteren werd alhier bij ge legenheid van het verjaarfeest der fransche revolutie een groot en talrijk bezocht banket gevierd waaraan zelf sommige vrouwen deel namen. Roode mutsen en bandjes speelden bij die gelegenheid eene hoofdrol. On der de redenaars onderscheidde zich vooral de afgevaar digde Gladbachdoor zijne hevige redeneringen tegen het huis Hohenzollerngraaf Brandenburg en anderen. Talrijke patrouilles doortrokken dien avond en den vol genden dag de voornaamste straten. Nergens is nog- tans de rust gestoord. F R A N K R IJ K. Parijs 25 Feb. Het revolutie-feest is gisteren op kleinigheden na rustig afgeloopen. Men stemt algemeen daarin overeen dat er luttel of bijna geeue geestdrift geheerscht heeft op dezen zoo- genaainden feestdag. Gisteren morgen zijn er hier gezanten van de Romeinsche Republiek aangekomen. Alsnog zijn zij aan het ministerie van buitenlandscbe zaken niet offici eel ontvangen geworden. Als een staaltje der nederigheid van de socia listen in het algemeen en van den heer Proudhon in het bijzonder mogen de volgende zinsneden van eene aanspraak dienen onlangs door dezen voorvechter ge daan Ik vorm eene onderneming, die nooit haar gelijke gehad heeft en welke nooit door eenige andere ge ëvenaard zal worden. Ik wil den grondslag der maatschappij veranderen den hefboom der bescha ving verplaatsen maken dat de wereld die onder den invloed van den goddelijken wil tot. hiertoe van het westen naar het oosten gedraaid heeft voort aan door den wil des menschen bewogen van het oosten naar het westen draaije. Daartoe is niets anders noodig dan de verhouding tusschen arbeid en kapitaal om te koeren in dier voege, dat de eerste die. altijd gehoorzaamd heeft he.vele en dat het an dere hetwelk altijd hevolen heeft gehoorzame." Alle belangstelling is op de berigten uit Italië gevestigd. In de eerste plaats he.efi men een protest van den paus. Dit stuk dubbel gewigtig om de strek king die men er aan toekentis van den volgenden inhoud PBOTESTvan Paus Pius JXdoor 7. Heiligheid omgeven van het Heilig Collegie en in tegenwoor- digheid 'van het diplomatieke ligchaam gedaan te Gaëta op den ochtend van den 14 Februarj 1849. De onafgebroken opeenvolging van gewelddadig heden tegen het wereldlijk domein der staten van de kerk gepleegd gewelddadigheden, door de verblinding van sommigen voorbereid en uitgevoerd door hen wier boosheid en list sedert lang de verblinden tot leid- zame werktuigen gemaakt had heeft den hoogster» trap van pligfschennis bereikt in pen decreet door de zich noemende constituerende vergadering den 9 der loopende maand uitgevaardigd en waarin men bet pausdom reg ions en met de daad van de wereldlijke regering der pauselijke staten vervallen verklaart en een voorgewend gouvernement van zuivere democratie onderden naam van Romeinsche Republiek, oprigt. »Het is voor ons eene noodzakelijkheid geworden om op nieuw onze stem te. verheffen tegen eene daad die. voor de wereld verschijnt hekleed met de veelvou dige kenmerken van onregt Ondankbaarheid dwaas heid en goddeloosheid. Omringd door het heilig col legie en in uw hijzijn gij waardige vertegenwoordigers der met den Heiligen Stoel bevriende mogendheden en regeringen protesteren wij in de plegtigste bewoor dingen tegen dat decreet en verklaren hét nietig ge:- Iijk wij zulks omtrent de vroegere akten gedaan hebben. Mijne heeren gij zijl. getuigen geweest van de voor altijd beklagenswaardige gebeurtenissen van den 5 en 6 November II. en met ons hebt gij ze betreurd en gewraakt.. Gij hebt. op die noodlottige dagen, ons ge moed getroost en gesterkt gij zijt ons op dezen grond gevolgd waarheen wij geleid zijn geworden door de hand van God die den mensch welke in Hem zijn vertrouwen stelt, verheft en vernedert, maar hem nimmer verlaat op dit oogenblik nog omgeeft gij ons hipr met een edelaardigen bijstand. Tot u is het der halve dal wij ons wenden opdat gij onze gevoelens en onze protesten aan uwe hoven en uwe regeringen moogt willen overbrengen. »Daar de pauselijke onderdanen door de drieste kunst grepen der factie die de vijanden aller menschelijke maatschappij is gedurig dieper in den afgrond aller ellenden gedompeld worden dragen wij als wereld lijk vorst en nog dringender als hoofd en opperpriester der Katholijke godsdienst, de klagten en smeekingen voor van de meerderheid dier onderdanen die bidden dat men de ketenen waaronder zij verplet worden verbreke. »Wij verlangen te zelfder tijd dat men voor den Heiligen Stoel het heilig regt op het wereldlijke domein beboudewaarvan bij zoo vele eeuwen lang de wettige algemeen erkende bezitter geweest is een regt dat in de tegenwoordige orde der Voorzienigheid nood wendig en onmisbaar geworden is tot de vrije oefening van het Katbolijk apostolaat diens heiligen zetels. »De zoo levendige belangstelling die zich door ge heel de wereld ten behoeve van onze zaak geopenbaard heeft is een luisterrijk blijk dat zij de zaak des regts is waarom wij zelfs geenen twijfel willen voeden non osiamo dubitare) dat zij met al de deelneming en al de welwillendheid der geëerde natiën welke gij vertegen woordigd zal ontvangen worden." Men ziet dat dit stuk eene inroeping van de hulp der mogendheden behelsttot omverwerping der thans te Rome bestaande regering. Evenwel het zegt niet uitdrukkelijk dat de paus daartoe hunne gewapende tusschenkomst verlangt en is ook niet aan eenige re gering in het hijzonder gerigt. Intusschen kan zulk eene verklaring als deze niet zonder gewigtige gevol gen blijven. Gisteren liep alhier het gerucht, dat den 19 in Florence de Republiek was geproclameerd dat den 20 de koning van Sardinië aan zijne troepen last had gegeven in Toskane binnen Ie rukken dat de abt Gioberli minister was gebleven en zijne goedkeuring aan dien maatregel had gegeven maar dat al zijne ambtgenooten hun ontslag hadden genomen. Alleen het eerste berigt de uitroeping der Republiek te Florence schijnt waar te zijn. Al het overige is heden niet bevestigd geworden. Livorno beeft bet voorbeeld van Florence gevolgd. Er zal eene centrale Italiaansche Republiek gevormd worden, waarvan Rome de hoofdstad zal zijn. Parijs, 26 Feb. De tijdingen uit Italië blijven do algemeene aandacht bezig honden en zijn dan ook he den weder van dipn aard dat zij omtrent den toestand van dat land de grootste ongerustheid moeten baren. Al mper en meer wordt het uitzigt geringer dat orde en rust aldaar tot den gewonen toestand zullen be lmoren. Wat Toskane betreft dit. land wordt bedreigd met een burger-oorlog. De eerste minister van Sardinië de abt Giohertiis afgetreden en met dit, ook eene gewapende interventie in Toskane afgesprongen. Men wil dat de Oostenrijkers begonnen zijn de pauselijke staten binnen te rukken en Ferrara bezet hebben. Dit laatste echter vereischt bevestiging. Overigens is te Parijsin een heden morgen gehouden kabinetsraad besloten-, dat de alhier aanwezige Tos- kaansche afgezanten en evenmin de Romeinsche noch door den president der republiek noch door de minis ters ontvangen zullen worden. GROOT-BRITTANMIEN( Londen 26 Feb. Men meldt, dat er werkelijk reeds voorstellen gedaan zijn om in Engeland den gouden standaard tegen don zilveren te verwisselen. De t wee groote voor Duitschland gekochte sloom- booten Arcadia en Brittannia worden thans in het Co- burgdok te Londen tot oorloss-stoombooten uitgerust en met geschut van het zwaarste kaliher gewapend. Van het vasteland van In die zijn gewigt'ge lij dingen ontvangen. De stad Mooltan heeft zich in de eerste dagen van Januarij na zeer hardnekkige verde diging aan de engelsche troepen onder den generaal Whish overgegeven. B E E a I E. Brussel 27 Feb. Gisteren is te Verviers een de mocratisch en socialistisch feestmaal gehouden dat ge- lukkiglijk zonder wanordelijkheden is afgeloopen. De burgerwacht was echter onder de wapenen gekomen om alle rustverstoring oogenhlikkelijk te bedwingen. 's GravênKage 27 Fel». De afdeelingen der tw'eede kamer zijn gisteren begonnen met het onderzoek over de aanhangige ontwerpen van wet. De eerste kamer is heden tot nadere bijeenroeping, gescheiden. Heden middag was er groot diner ten hove, waarop genoodigd zijn de leden van de eprste kamer. Donder dag zal er mede diner ten hove zijn waarop genoodigd zijn de leden van de tweede kamer. Bij de wetde middelen behelzende lot dekking van het tekort over de jaren 1'848 en 1849 wordt voorge dragen eene belasting van vijf ten honderd op de in komsten van het binnen dit. rijk gelegen onroerend goed berekend naar gelang van hel kadastraal belasbaar in komen na aftrek der grondbelasting terwijl aan de eigenaren het regt wordt verleend om vijf pc.' der renten van de op hypotheek verstrekte gelden in te hou den eene belasting van vijf ten honderd van de renten der nederlandsche staatsschuld hij inhouding met vrijstelling voor de onder openbaar bestuur staande inrigtingen van weldadigheid eene belasting van vijf ten honderd van de rente van de geldleeningen van naamlooze maatschappijen of daarmede gelijkstaande zedelijke ligchamen met de verpligling aan de bpsturen derzeive tot de opgave daarvan eene belasting van vijf ten honderd van de rente der buitenlandsche effec ten of in het buitenland uitgezette of gevestigde ka pitalen met de verpligting aan den belastingschuldige tol de opgave daarvan des noods te beeedigen en bij ontstentenis met een aanslag ambtshalve eene op klimmende belasting van alle bezoldigingen en pens:— opnen van 1 pc.1 van 700 en daarbeneden 2 van ƒ701 en daarboven; 3 van ƒ1501 en daarboven 4 van ƒ2001 en daarboven 5 van 2501 en daarboven zoo wel van rijkswege als door eenig ander openbaar bestuur verstrekt met de verpligting aan deze besturen tot het doen der opgaven eene buitengewone belasting op de inkomsten van de patent-pligtige beroepen of be drijven van 20 opcenten beneden de ƒ10 25 van ƒ10 tot 25 30 van 25 tot 50 40 van 50 tot 75 50 van 55 tot 100 60 van 100 lot 150 en 80 van ƒ150 en daarboven en met vrijstelling van de patenten van 10 in de steden van den lslfin rang 9 iü die van den 2dcn 8 in die van den 3den ƒ7 in die van den 4deü ƒ6 in die van den 5den en ƒ5 in die van den 6den rang. Men rekent daarbij op eene opbrengst van de belas ting op het vast goed van ƒ2,803,123 op de renten der nederl. schuld van ƒ1,658,856; op die der zede lijke ligchamen yan ruim ƒ287,000 op die der vreemde

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 3