BEURS-, MARRTBERIGTEN ENZ. slelse.l van verdedigingroet bijzonder welgevallen vernomen. In onze tla«en vooral ma; in Nederland niet worden vergeten, «lat de toestand der geldmiddelen de meest mogelijke spaarzaamheid en eenvoudigheid vordert. Verblijdend was voor ons He betuiging van Uwe Majesteitdat de zeemagt door bare diensten alle reden van tevredenheid blijft geven. Doelmatig inserigt is zij voor Nederland van bet hoogste belang. Wij wenscben dat die zfemagt tot eene krachtige bescherming voor onze buitenlandscbe bezittingen en handelsvloot zal mogen strekken, en dat de aanmerkelijke versterking van oorlogsbodems liet beoogde «loei zal treffen. Wanneer wij bet oog vesliaen, Sire! op bet overwegend belang, dat ervoor Nederland gelegen is in bet bezit onzer oost- en west- indische koloniën, dan kan bet beerschen eener gewensebte rust aldaar niet op Ie hooaen prijs gesteld worilen. l)ie rust te besten digen. den bloei «lier koloniën te bevorderen dooreen wijs bestuur door de ontwikkeling van alle takken van nijverheid zij steeds liet streven der nederlandsclie regering. Den tegenspoed betreurende, welken onze wapenen in weéi'wil der dapperheid van het leger, op Bali hebben ondervonden, hopen wij. dat de beraamde maatregelen tot herstel met den gewepschten uitslag zullen worden bekroond. Ook bet gunstige, dat zich volgens Uwer Majesteifs betuiging in de inwendige gesteld beid des rijks opdoet vernamen wij met bet meeste genoegen. Ons verlatende op den rustigen en bedaarden zin onzer landgenooten mogen wij verwachten, dat zij zich bij vooitduring zullen blijven onderscheiden «loorgehechtheid aan orde en «loor eerbied voor wet en gezag, die grondslagen voor welvaart en ware vrijheid. De beroeringen in Europa hebben voorzeker in ons rijk eenen nadeeligen invloed op «le bedrijvigheid van handel en nijverheid uitgeoefend. Moge herstelde rust beide wederom verlevendigen en de toekomst betere dagen opleveren. Dankbaar erkennen wij de sparende band der Voorzienigheid welke ons voor grootere rampen bij de laatste Watervloeden beeft behoed. Met hooge belangstelling hebben wij Uwe Majesteit booren ver kondigen, dat hongst«lezelvena de herziening der Grondwet, de aandacht beeft gevestigd op de wijze, waarop 's rijks uitgaven kunnen worden verminderd. Uwe Majeiteit dank zeggende voor deze bemoeipneen betuigen wij, dat, naar onze meening, vereenvoudiging in bet bestuur en besparing van staats-uitgaven zoo verre de belangen van bet lijk dit gedongenvoor ons eene «I ringende1 behoefteja schier eene voorwaarde van bestaan is te achten. Sire! Wij juichen bel denkbeeld toe, dat «le wetten, ter uit voering onzer gewijzigde staatsregeling in milden zin wor«len ont worpen e,n zijn bereid, tot. de daarstelling daarvan getrouwelijk mede te werken; wij eikenuen dat ook bij vrijzinnige staatsinstel lingen eene krachtige regering een eerst veveischte is. Met leedwezen vernamen wij«lat «1e stremming door de geheur- lenisseii der laatst»; tijden in bet onderling verkeer der volken teweeg gebragtook nadeelig op de schatkist beeft teruggewerkt, en dat er middelen zullen moeten worden voorgedragen om in de daardoor ontstane tekorten te voorzien. Vordert nu bet belan en bet crediet des lands, «lat. de lasten van bet oogenblik niet op de toekomst, worden geschoven, zoo hopen wij niettemin dat dre middelen zullen kunnen worden gevonden welke op de meest doelmatige en voor de i.alie minst drukkende wijzein de bestaande behoeften kunnen voorzien. Tevens vermeenen wij, dat eene ruimere ontwikkeling onzer natuurlijke bronnen van welvaart., door goede maatregelen bevor derd een volstrekt vereischte is om duurzaam de lasten der inge zetenen dragelijker te maken. Dc leus onzer vaderen was: Eendragt maakt magt. Levendig gevoelende dat. zoo immer, in onze tijden eend ragt behoefte is zullen ook onze beste pogingen, om deze te bevorderen zicli met de Uwe, Sire, vereenigen. Moge bet Opperwezen onzen arbeid zegenentot bestendig ^eluk des volks van Nederland en tot heil van Uwe Majesteit en zijn doorluchtig'geslacht, zoo naauw aan dat Volk verbonden Z. M. heeft op Hit adres hel volgende geantwoord Mijne hoeren Ik ontvang mei veel genoegen dit antwoord der eerste kamer op mijne toespraak bij de opening van de tegenwoordige zitting der slaten-gene- raal. Haar adres boezemt mij een levendig vertrouwen in dat de kamer hare pogingen met de mijne en die van den anderen lak der wetgevende tnagl zal vereeni- gen tol bevordering van eendragt van rust en orde en van den voorspoed van het dierbare vaderland. Zeer gevoelig ben ik vnor de gezindheden welke dit adres uitdrukt voor mij en mijn buis." Bij de beraadslagingen in de kamer over dit adres en wel over 12 heeft onder anderen de heer m.' C. van der Lek de Clercq gezegd tot nu toe het woord niet gevoerd le hebben omdat hij vermeende dat het adres aan de behoefte voldeed omdat daarin uitgedrukt wordt hel beginsel dat hij als eene levensvraag voor Nederland beschouwtbezuiniging namelijk der staats uitgaven vereenvoudiging van het bestuur en ruimere ontwikkeling onzer bronnen van welvaart. Spreker kent geene grootere behoefte dan vermindering van las ten. Dit kon verkregen worden door vermindering van staatsuitgaven waardoor de welvaart des volks zal vermeerderen. Der regering kan de toepassing van dat beginsel niet genoeg aanbevolen worden als leidende tot orde rust en tevredenheid waardoor het geluk van volk en vorst verzekerd wordt. 's Graveniiage 26 Feb. Heden namiddag, ten 1 ure heeft eene commissie uit de tweede kamer der staten-generaal het navolgende adres in antwoord op de troonrede aan Z. M. den koning aangeboden Sire De tweede kamer der staten-generaal beeft, met warme belang stelling de mededeelingen vernomen welke zij bij de. opening der tegenwoordige zitting van Uwe Majesteit niogt ontvangen betref fende de belangen en den toestand des vaderlands. Levendig be seffen wij bet gewigt der pligten welke de Grondwet aan de volks vertegenwoordiging oplegt. Wij wenscben toe vervulling der groofe veel omvattende taak, waartoe zij den wetgever roept, mede te werken, met hetdoeldat tusschen de natie en-bare regering die innige overeenstemming welke de kracht der regering is meer dart immer worde gevestigd. Dit heeft U. M. gewild, toen uw koninklijk woord de hervorming besliste en hieraan moet. in ons oog «le onverwijlde ontwikkeling der vrijheden en reglen welke de Grondwet aan liet nederlandsche volk waarborgt, hieraan moet de regeling van bestuur, die zij verlangt, dienstbaar wezen. Wij getoovcn Sire! «lat, wanneer aldus «le legering nationale kracht wordtde moeijelijkheden welke onze financiële toestand aai.biedt, kunnen worden te boven gekomen. Die moeijelijkheden zijn vermeerderd door een tekort«locli zullen met dekking van dat tekort niet verdwijnen. Zij eischen vooral, dat én ons stelsel van uitgaven én dat onzer belastingen worden herzien en verbeterd. De nnlie zal destc gewilliger zijn naar male zij meer overtuigd is «lat ile offers, die men van baar vergt te regl worden gevraagd', naar behooren verdeeld en doeltreffend besteed. Aan den wil zal liet vermogen zich paren zoo de nijverheid haar levensbeginsel vrije beweging, door wetgeving en bestuur ziet eerbiedigen en bij beide een juist begrip barer belangen ontmoet. Dé koloniën en bezittingen van hef rijk in andere werelddeelen hebben hooge aanspraak op nationale belangstelling'. Wij zullen bet onzen pligt achten van het huishouden dier gewesten zorgvul dig' kennis te nemen en de maatregelenyvelke tot bevordering van bunnen voorspoed noodigzijn, ijverig te ondersteunen. De natie, Sire kan niet vergelen dat gij bet zijtdie baar riept tot uitoefening van het regt, waaruit wij onzen oorsprong ontleenen. Wij schatten or.s gelukkig u hiervoor de hulde harer erkentelijk heid le mogen brengen. Koning en volk zijn tot elkander gena derd rn in deze overtuiging sluiten wij ons aan Uwe Majesteit, om liet nieuwe tijdperk dat gij opendet moedig, met vertrouwen op den goudelijken zegen in te treden." Z. M. heeft hierop het volgende geantwoord Mijne hreren Jk verzoek u aan de tweede kamer mijnen dank te betuigen voor de hulde welke zij mij hij haar adres van antwoord heeft gebragt. Ik merk in dit adres levens met genoegen op dat de tweede, kamer het meer dan immer vestigen van eene innige overeenstemming tusschen de regering en de na- lie als een doel beschouwt naar hetwelk de volks vertegenwoordiging hij het vervullen harer gewigtige pligten moet streven. Ook ik wensch mijnerzijds lot het hereiken van dit doel mede te werken. Van zijne goede, gezindheid Heeft mij de andere lak der wetgevende magl mede de verzekering gegeven. Alilns aaneen gesloten, mijne heeren kunnen wij de moeijelijkheden van het oogenblik met minder schroom te gernoet gaan en mogen wij eerbiedig den goddelij- ken zegen verheiden op onze pogingen ten behoeve van een trouw volk, met hetwelk ik mij innig verbonden reken." De beraadslagingen' in de tweede kamer, over dit adres van antwoord voornamelijk over 1 is zeer levendig'geweest en heeft voornamelijk geloopen over de benoeming der slaats-commissie voor het hooger onderwijs. Verscheidene lialholijko afgevaardigden, hebben zich beklaagd dat geen enkel lot hun kerkge nootschap hehoorend noch een Israëlitisch lid in die commissie gevonden werd. De minister van hinnen- landscl.e zaken heeft verklaard dat hij die commissie heeft doen zarnenslellen alleen met het oog op het onderwerp dat behandeld moest worden zonder daarbij op geloofsbelijdenis te letten - en dat hij de verantwoordelijkheid dier benoeming geheel op zich nam terwijl zijne ambtgenooten daaraan geheel vreemd waren. De minister voor de zaken der R. K. eeredienst heeft daarop verklaard dat hij in de solidariteit van de verantwoordelijkheid voor het bewuste besluit niet deelde. Bij de beraadslagingen over 4 heeft de minister van huilcrilanilscho zaken aan de vergadering medegedeeld dat de regering van de l.ritsche regering kennis hekomen heeft van een Iraclaat. van handel en vriendschap den 29 Mei 1848tusschen den sultan van Borneo-Propeê en Hare Grool-ltriitannischc Majesteit gesloten waarin eene slotbepaling voorkomt waarbij de sultan zich verbindtom zonder toestemming van Hare Britschè Majesteit geen grondgebied aan eenige andere natie, of onderdanen derzeive af le staan. De regering meende voor dit oogenblik bare mededeelingen niet verder te kunnen uitstrekken doch heeft de verzekering gegeven dal zij dat traclaal tot hel onderwerp harer ernstige overwegingen heeft gemaakten dat zij op deze taak hare aandacht gevestigd houdtin hel belang van den handel van de koloniën van bet vaderland. Z, exc. voegde er hij dat de kennisgeving van de slui ting van dal tractaat gedaan is zonder eenig terugzigt op hetgeen er vroeger geschied is.daar de nota van 27 April 1847 dezerzijds aan de britsehe regering over hetzelfde onderwerp gezonden tot dusverre onbeant woord is gebleven. Aanstaanden dingsdag en donderdag zal er groot diner ten hove zijn, waarop genoodigd den eersten dag, de leden van de eerste kamer, en den tweeden dag die van de tweede kamer der staten-generaal. ZOKGSTE BCITEHZAND3 CtïE TI JDINGEN De verjaardag der Fehruarij-omwenteling des vorigen jaars werd zaturdag te Parijs pleglig herdacht. De aartsbisschop van Parijs heeft in de Magdalena-kerk de dienst gecelebreerd zulks werd onder anderen door den president der republiek en de leden der nationale vergadering bijgewoond. De kerk was ten deele met rouwfloers behangen en in het ruim eene katafalk op- gerigt rondom welke op vier kandelabres reukwerk brandde. Na de diénst begeleidde de geestelijkheid den president der republiek en den president der nationale vergadering lot aan hun rijtuig. De kerk werd daarna voor iedereen open gesteld ten einde de inrigting in oogenschouw le kunnen nemen. Gedurende do plegtigheid poogde eene bende van om streeks 300 mannen en vrouwen door een vaandel voorafgegaan de kerk binnen te dringen zulks werd echter door de militairen belet en de troep uiteengedre ven. Anders is de orde dien dag volstrekt niet ge stoord. Des avonds werden de openbare gebouwen geïllumineerd. Gewiglig zijn de uit Italië ontvangen tijdingen. Koning Karei Albert heeft den 20 dezer zijne troepen Toskane doen binnen trekken om den groothertog in zijn gezag te herstellen het gevolg hiervan was dat al de ministers. Giobcrti alleen uitgezonderd hun ontslag vroegen. Karei Albert had dit besluit genomen op h herigt dat den 19 le Florence de republiek was uitge roepen. De Romeinsche Republiek erkent de openbare schuld als nationaal en onschendbaar. De Russen hebben Kronsladt in Zevenbergen (Oostenrijk) bezet. Te Madrid wordt over de regeling der buiten landscbe schuld gesproken. iiüüilV Den 25 Feb. heeft van Texel de reis voortgezet het kofschip Marinus en Gerlruida, kapt. F, C. Iiamminga bestemd naar Zierikzee. Den 13 Dec. is van Soerabaija vertrokken het bark schip Elisabeth en Johannakapt. J. A. Ballot, over Pnssarouang naar Middelburg. Te Satnarang is den 18 December gearriveerd hot barkschip Duivelandkapt. J. C. Kreije van Pekalon- gan om verder naar Batavia te verzeilen. Brouwershaven 24 Feb. Binnengekomen Jo hanna Maria kapt. J. C. F. Lupcke van Batavia laatst van Kaap-de-Goede-Hoop naar Rotterdam en Cunliffekapt. J. Smits, van Yarmouth naar Ant werpen als bijlegger. SFVAART OER STOOMBOOT ST AO ZIERIKZEE. gedurende de maaiul Maart 4849. Ean Ëierïhzee: Tan Rotterdam: Donderdag 1, 's morg. 5 ure. I Vrijdag 2,'smorg. 9 ure; Zondag 4, 8 n 1 Dingsdag 6, 4 OXLIGEKCE- DIENSTEN COftRESPONnEïtEIVDE OP DE STOOMROOTE1VA AN LEGGEN T>E AAN HET ZI.1PE; Vert.rek-nren van Zierikzee gedurende de maand Maart. Naar Rotterdam Donderdag 1,'smorg. 5'/2 ,,re- 5>/2 7 Naar Middelburg: Donderdag 1, 's morg. 11y2 ure. Vrijdag 2. 's nam. 1 Vrijdag 2, Zondag 4,. t 1 Zondag 4, Naar Antwerpen Donderdag 1, 'snam. 42^ ure. Maandag 5, 'smorg. 5% Woensdag 7, 7 PB1JZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 26 Februari) 1849, gebleven. N e der lande n2*/2 pC. Werk. Schuld 3 493/, b pC. 38'/s 78!/B i» Amort. Syndikaat 31/2 pC. Handel-Maatschappij 4,/2 o Oost-lndiën4 j Tïi 'nenl fondsen waren heden bij levendigen handel in Integralen zeer flaanw. ROTTERDAM, den 26Februarij. Tarwe Zeeuws. Vlaams, en Overm. bij goeden aanvoer tot vori: e prijzen opgeruimd zoo ter verzending als consumtie goede en puike Nieuwe /'7,60a 8,10 Mindere 6,50 a 7,50: Jarige 7,70 a9. Rozge als voren, Ovcriii., Zeeuws, en Vlaams. _/"4,30 a 5,20. GerstZeeuws Vlaams. enOverm Winter/'3,40a 3,70; dito Zomer 3 a 3.30. HaverZeeuws, en Inl. Korte ƒ2,30 a 3/ dito Lange f .80 a 2.20, Erwten Zeeuws. Graauwe f 5 a 6,50; dito Groene 4.75 a 6,25; dito Witte f 5 a 6. Boonen Zeeuws, en Walch. Witte /'6 a 7,50dito Bruine ƒ6,50 a 8,25; dito Paar- deboonen20 cents lager, /"3,70 a 4. Met een diep bedroefd hertgeef ik en mijne Kin deren bij deze konnis dat heden nacht ten 12 ure onze dierbare Echtgenoot en Vader de Heer WILLEM HOOGENBÖOM in den ouderdom van ruim 72 ja ren is overleden na eene gelukkige Echtvereeniging van 51 jaren. De droefheid aan dergelijk verlies ver honden zal door ieder weldenkende beseft doch niet naar waarde dan door ondervinding gevoeld worden. Noordwelle C. HOOGENBOOM den 26 Februarij 1849. Wed.'W. Hoosenboom mede uitnaam mijner Kinderen. Eenige kennisgeving. hij Jonkh.' I\. W. de jJONGE om dadelijk le aanvaarden, »E VISSCHERIJT, in de Weel, bij Burgemeester M. Boogerd's Hofstede, in Kerkwcrvenabij den Schouwscben Dijk, voor 7 of 14 jaren; vroeger verpacht geweest san Willem Anker. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2