BINNENLAND. f t mits- ;i fieri nde de door iticii an een F. L. e J P. VN u opge- ;esteld jn dat ratrege- ing van and nog alien aij n. Er ige pro- e echter ook de cbe zee- leemt de lar male |e waar- ize zucht republi- aar wel- at aantal 1 kunnen V chiltende ,eeswijk- itaat zou 100,000 lemmend emarken opzegt tnmen le dat het ;amer tot heeft in- iiter geen it tweede Beijeren sterie ten ils in dat arte naar ;rondstel- d maar daarmede en onbe- grooten- Wel on ly in geen' er op be- tilulie aan dat nie- en schrij- der straat ihtenis ge- dieven o! en der so- tan Frank-; esident det; servies bo- ïop in par- arschijnlijl eid bekleed naar Cab; s daden voo; liewaarf voorloopt? tedetineeri brief in h rt ongehuh te zijn en de genoemde vrouw alzoo misbruik van zijn naam gemaakt moet hebben. Den 13 dezer geschiedde er een zonderling voorval op het groote binnenplein van bet bankgebouw. Eenige vaten specie werden op een wagen geladen waarbij de bodem van een dier vaten een half millioen francs in houdende bezweek zoodat de inhoud als een goudre gen op het plein nederdaalde; 20 soldaten zetten ter stond de plaats af, en, bij het opzamelen der goudstuk ken werd niet één stuk vermist. De jongste brieven uit Rome van den 9, deden bijzonderheden mede nopens de afkondiging der repu bliek aldaar. Van 140 vertegenwoordigers hebben zicb slechts vijf verklaard om de betrekking van hoofd van den staal in banden des pausen te laten 20 hebben tegen de republiek gestemd. Ch. Bonaparte heeft aan de hevigste,besluiten zijne stem gegeven. Mamiani, in tegendeel een der eersten die aan de omwenteling hebben deel genomen beeft pogingen gedaan om de afkondiging der republiek uit te stellen zicb beroe pende op den toestand van Europa en de vijandige ge zindheid welke de romeinsche republiek zou onder vinden. Hij beeft met de minderheid gestemd. Het door de constituante met overgroote meerderheid aangenomen besluit luidt aldus Art. 1. Het pausdom is met der daad en regtens vervallen van de wereldlijke magt in den romein'schen staat. Art. 2. De roomscbe pans zal alle mogelijke waar borgen hebben voor zijne onafhankelijkheid in de uit oefening van zijne geestelijke magt. Art. 3. De regeringsvorm van den romeinschen staat zal de zuivere volksregering zijn en den roemrij ken naam dragen van ltomeinsche republiek. Art. 4. De romeinsche republiek zal met bet overige Italië betrekkingen onderhouden die de gemeenschap pelijke nationaliteit vereiscben. Den 9 Februarij 1849. ten 1 ure des morgens. De voorloopige regering van Florence heeft onder scheidene belastingen afgeschaft', onder anderen die op het zout do gewone maatregel der voorloopige rege ringen om zich bij het volk geliefd le maken. Pabus 19 Feb. Sedert eenige dagpn is ook in deze hoofdstad de oplettendheid bijna eeniglijk op Italië ge vestigd. Uit de departementen verneemt men weinig an ders dan dat de kiescoinmitlés overal lot stand gebragt worden dat de rust ongestoord blijft vertrouwen en handel eenigzins herleven en dat zelfs de weelde te Parijs op nieuw het hoofd verheft. Parijs is thans in het vol genot der vastenavond-fees ten bij welkede policie-slecbls de maatregelen schijnt te nemen die nnodig zijn om het gedrang en de daaruit ontstaan kunnende wanorde le voorkomen. De speculatiegeestdien de goudontdtikkingen in Californie hebben doen ontstaan openbaart zich op allerlei wijzen. Er heeft zich zelfs te Parijs eene com pagnieschap gevormd om te S.'-Francisco een groot paardenspel te gaan vestigen of, otn de te Parijs zoo geliefde weidscbe benaming te behouden een cirque olympique in den smaak van bet bippodróme der Champs Elysées. Mag men de beriglen gelooven zoo worden wij ook uit een ander werelddeel meteen goudstroom bedreigd. Er moeten nu onlangs in onze afrikaansche kolonie aan den Senegal goudheddingen ontdekt zijn en men wil weten dat de regering bevolen heeft een naauwkeurig onderzoek daarover in te stellen. Uit Rome is er ditmaal weinig nieuws. Don 11 was Bome rustig en men bad er onder den blooten hemel een groot vreugdefeest voor de instelling der republiek gevierd ook had men in de S.'-Pieterskerk een plegtig Te Deum gezongen waarbij bijna geheel Rome tpgenwoordig was geweest. De provisionele commissie van openbare veiligheid te Bomo beeft bevolen dat de wapens en zinnebeelden der pauselijke regering binnen drie dagen van de open bare en bijzondere gebouwen moeten weggenomen worden van dien maatregel zijn uitgezonderd de ker ken en godsdienstige gestichten (wegens derzelver gees- telijke betrekking tot den paus) alsmede de woningen der leden van bet corps diplomatique, f De ministers der republiek Rome hebben de volgende proclamatie aan het volk uitgevaardigd «Een groot feit is verrigt de nationale vergadering van uwe liijeengekomene wettige vertegenwoordigers en de souvereiniteit des volks zijn erkend de eenige regeringsvorm die ons voegt is die, welke onze voor vaderen groot en roemrijk maakte de vergadering heeft baar gedecreteerd en de romeinsche republiek is op het kapitool geproclameerd. Ieder burger die geen vijand des vaderlands is moet zijne spoedige en ongeveinsde goedkeuring schenken aan dat gouvernement dat geboren zijnde uit de vrije en algemeene stemming der Vertegenwoordigers des volks de gewone regelen van orde en regt volgen zal. »lNa zoo vele eeuwen vinden wij vaderland en vrij heid weder. Dat wij ons de gift die God ons schenkt waardig betoonen dan zal de romeinsche republiek ecuwig en heilrijk zijn Bijna alle troepen zijn naar de napelsche grenzen vertrokken. In den avond van den 11 Fehruarij kwam de tijding van de proclamering der republiek te Bome te Bologna aan. Terstond verwekte dit muzijk en gezang op de straten terwij! er talrijke volkshoopen op de been waren. Hel pauselijke wapen werd overal van de openbare gebouwen afgerukt en met voelen getreden. Het ultimatum van den paus werd op het marktplein tegenover de hoofdwacht verbrand. OROOT-BRITTAMIÏI3BN. Londen 17 Feb. De Globe meldtdat, volgens eene bijzondere mededeeling uit Parijs vcrschpidene ilali- aansche uitgewekenen op bel berigt van het procla meren der republiek te Bome terstond de eerstge noemde hoofdstad verlaten hebben ten einde in Pie- mont eene dergelijke beweging tegen het bestuur van koning Sarei Albert te doen uitbarsten maar dal bet fransche gouvernementdoormiddel van den telegraaf, tijding daarvan naar de grenzen heeft gezonden en alzoo den genoemden vorst heeft doen waarschuwen. Tevens zijn de overheden aan de noordelijke grenzen gelastom de grootste waakzaamheid in acht te nemen ten einde een inval van de sedert eenige» tijd aan de grenzen vereenigdo republikeinscbo propagandisten in Belgie of Baden le beletten. Laatsll. zaturdag avond, omstreeks 8'/, ure, heeft in den koninkl. schouwburg te Glasgow een 'schromelijk ongeluk plaats gegrepen. Kort na den aanvang der vertooning kwam hei gerucht in omloop dat in de hoven-galerijen brand was ontstaan waardoor het pu bliek in groote ongerustheid en beweging geraakte. Het bleek alras dat het begin van brand was ontslaan door eene ontsnapping van gas, die spoedig zonder schade te veroorzaken, werd gestuit maar inmiddels was de bevolking der galerijen die ondanks alle ver zekeringen dat er geen gevaar was hare vrees niet konde bedwingen zoo geweldig begonnen te duwen en te dringen om naar buiten te geraken dat velen inzonderheid vrouwen en kinderen de hartverscheu- rendsle kreten deden hooren onder den voet geraak ten en allerjammerlijkst werden vertreden en gesmoord. Toen eindelijk eenige ruimte was verkregen vertoonde zicb een allerakeligst schouwspel70 a 80 menschelijke wezens lagen dood of zieltogende door elkander, en toen deze ongelukkigen naar liet hospitaal waren overgevoerd bleek hel dat 61 personen dood waren 3 kort daarna overleden en verscheiden andere in meerdere of min dere male wonden hadden bekomen. BELGIE. Bbüssel 19 Feb. Gisteren avond was er groot diner aan het hof waarop onder anderen al de hier aanwezige leden van hel congres ter regeling derila- liaansche zaken genoodigd waren. 's Gravenoage 19 Feb. In dn zitling van de tweede kamer van beden heeft de heer Anemaet het tijdelijk voorzitterschap nedergelegd met de volgende aanspraak Mijne beeren De taak mij bij de Grondwet op gedragen is geëindigd. Uwe keuze en 's konings be noeming hebben den man aangewezen waardig en bestemd om met bel voorzitterschap dezer vergadering le worden belast. »Ik zeg tl dank voor de ondersteuning mij verleend en voor uwe welwillendheid die het gebrekkige aanvulde. »Van nu af mag deze aanzienlijke vergadering zich gevestigd rekenen en zal het gewigtig werk waartoe wij geroepen zijn met kracht en met lust moeten worden voortgezet. »Moge die arbeid onder de verstandige leiding van den benoemden voorzitter aan hel vaderland ten zegen verstrekken. »Met dpzpn wensch noodig ik mijn opvolger op dit. eergestoelte uit het voorzitterschap dezer vergadering te willen aanvaarden." De heer van Gollslein aanvaardt alsnu het voorzitter schap met de volgende rede; Mijne heeren Door de keus dezer vergadering voor het voorzitterschap voorgedragen en door de be noeming des konings tot hetzelve geroepen zijnde voel ik mij gedrongen mijnen dank te betuigen voor de eervolle onderscheiding welke mij van de zijde dezer vergadering ten deel viel. »Ik schat haar hoog en wensch aan haar le beant woorden door met ai mijn vermogen te trachten de moeijelijke taak te vervullen die mij werd opgedragen. »Vele en gewigtige werkzaamheden wachten deze vergadering. De Grondwetsherziening is tot stand gekomen door de wijsheid van den vorst onder wiens regering wij het geluk hebben te leven en door de welberadenheid der vergadering, welke hare onder steuning aan de volvoering van deze zaak schonk. »Zij voldoet aan de lang gevoelde algemeene behoefte en zij kent aan het volk de mate van vrijheid toe voor welke het vatbaar geacht kan worden zonder de waarborgen uit het oog te verliezen die voor do ge regelde werking van liet gezag in het belang der openbare orle gevorderd worden. »De beginsels, in deze Grondwet ter neder gelegd moeten, door middel der wetten welke, in overeen stemming met dezelve, de verschillende deelen der staalsinrigting regelen aan de ingezetenen de uitoe fening der regten hun door de Grondwet toegekend verzekeren. »Zij moeten ons geleiden tot die vereenvoudiging in het staatsbestuur en tot die besparing in de staatsuit gaven op welke wij le regt zulk een' hoogen prijs stellen. »Dio wetten welke ons door de regering aangebo den zullen worden te helpen tot, stand brengen is de verhevene taak tot welker vervulling wij door dé stern der natie welke zich op zulk eene treffende en beza digde wijs uitte geroepen zijn. »Uwe verlichte vaderlandsliefde en uwe reine zucht tot bevordering van het algemeen belang zullen u voor zeker den weg aanwijzen dien gij te bewandelen hebt, om aan die bestemming te voldoen. Mijne taak zal vervuld zijn indien het mij geluk ken mag de vrijheid in uwe beraadslagingen onge schonden te bewaren en dien regelmatigen loop aan haar le verschaffen die aller gevoelen doet uitkomen en de eindelijke beslissing op eene gelukkige wijs voor bereidt. »[Jwe welwillende ondersleuning roep ik dringend in ten einde hierin wel te kunnen slagen. »Ik verklaar het voorzitterschap van de tweede ka mer der staten-generaal te aanvaarden." In deze zitting zijn ingekomen acht koninklijke bood schappen ten geleide van een gelijk getal ontwerpen van wet met daarbij behoorende memoriën van toe lichting. Het zijn de volgende I. Ontwerp om eene wettelijke bestemming te ge ven aan het batig slot der rekening van het fonds voor de Dedemsvaarl provincie Overijssel H. Ontwerp tot het onvervreemdbaar verklaren van militaire pensioenen.en gagementen III. Ontwerp lot verleening met vrijstelling van de bepalingen der wet van den lö November 1814, van vergunning tot vcrgrooling van een gebouw le Ooltgensplaat IV. Ontwerp houdende bepalingen in verband met eventueel te verleenen schadevergoeding en wachtgel den aan ambtenaren die buiten betrekking kunnen geraken. V. Ken ontwerp tot verandering in de samenstel- ling der kamers van den hoogen raad en de provinciale geregtshoven en tot nietaanvulling van eenige vaca tures in laatstgemelde collegiën alsmede in de arron- d isse ment s-reg t ha n ke n VI. Ken ontwerp bepalende de reis- en verblijf kosten van de leden der eerste kamer van de staten- generaal en de reiskosten der leden van de tweede ka mer. VII. Ken ontwerp regelende het regt van vereeni- ging en vergadering. VIII. Ken ontwerp lot dekking van het tekort op de middelen der staatshegrooting over 1848 en 1849. Op voorstel van den heer Thorhecke is onder ande ren besloten eene commissie te benoemen tot her ziening van het reglement van orde voor de kamer en zijn tot leden dier commissie verkozen de beeren Thorhecke Duymaer van Twist, vail Rosenthal Hacker en Fokker. De heer Boreel verlangt aan de benoemde huishou delijke commissie opgedragen te hebben voor eene betere inrigting voor de snelschrijvers van de kamer zorg te dragen en hen in staat te stellen het in de kamer verhandelde algeheel le kunnen verstaan. Dit wordt door onderscheidene leden ondersteund. De beer Thorhecke verlangt deze zaak in verband ge bragt te zien met het te ontwerpen reglement van orde, en haar dus ook aan de daarvoor benoemde commissie aan te bevelen. Dienovereenkomstig wordt besloten. De regtbank te 's Hage heeft den 14 dezer uit spraak gedaan in de zaak van de heeren van Rossum en h'eijzeren heiden veroordeeld tot eene boete van ƒ50 wegens beleediging met woorden aan ambtenaren der belasting. De regtbank heeft met betrekking tot den heer van Rossum geoordeeld dat het niet bewezen was dat de. beklaagde de kwaliteit der commiezen heeft gekend vóór het toebrengen der slagen en hein mitsdien van dio beschuldiging ontheven. 's Gravenüage 20 Feb. Heden is door de tweede kamer, met algemeene stemmen de heer D. Veegens (griffier der vorige kamer) tot griffier gekozen. 's Gravenhage 21 Feb. De beraadslagingen over het adres in antwoord op de troonrede, in beide kamers worden met belangstelling te gemoet gezien. Naar het zich laat aanzien zullen de discussiën daarover hoogst gewigtig en nog al langdurig zijn. Hut concept adres der tweede kamer zal waarschijnlijk morgen reeds zooals het door de afdeelingen in hare zitting van heden is gewijzigd ter tafel komen zoodal de openbare beraadslagingen legen het einde der week zullen kunnen aanvangen. Het is overigens te ver wachten dat er onderscheidene amendementen op de

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 3