vi:ii\iii:i!-iiiiiiii:i.i:y BEURS-, MRKTBËR1GTEN ENZ. EN: Inkt voor Stalen Pennen. de vrijheid der kinderen Gods welke ons Christus door Zijn' dood gekocht en els ons heerlijkst erfdeel met Zijn bloed bezegeld heeft. De hooge geestelijke vermaant allen die leer niet te volgen en daartegen oor en hart te sluiten. F B A N K R IJ K. Parijs, 11 Feb. Het schijnt stellig, niettegen staande de laauwheid der nationale vergadering, dat men nienwe worstelingen te wachten heeft. De repu blikeinen van den vorigen dag schijnen eene laatste po ging te willen beproeven en zulks wel hij gelegenheid der begrootingswellen ten einde een aantal bezuini gingen voor te stellen waaraan genoemde partij toen ïij aan het bewind was evenwel niet gedacht heeft. Uit de departementen ontvangt men inlusschen voort durend bewijzen van goedkeuring in de handelingen der regering. Ten gevolge van een oproer moet de groot-her tog van Toskane Florence verlaten en in de eerste plaats de wijk genomen hebben naar Siena daar echter bet oproer hem ook tot daartoe vervolgde is Leopold ge dwongen geworden uit laatslgemelde stad te vertrek ken en is to Piombino aangekomen waar hij vrij zijn moet om zijne verdere bewegingen naar de omstandig heden te regelen. BINNENLAND. Ts Gravenhagf. 13 Ftd> Z. M. 3e koning heeft heden de vergadering van de nieuwe kamers der slalen- generaal met de navolgende aanspraak geopend Mijne Ueeren de Leden van de Eerste en Tweede Kamer der Sta ten-Generaal «Naar het uitdrukkelijk voorschrift der Grondwetts de taak der heide kamers van de statengeneraal die tot lieden bestonden, met dit oogenblik volbragt. Met naaiiwoezetheid hebben die kamers mij na de aanneming der Grondwets wijzijiiimen bijgestaan, en zij verdienen dank voor de hulp. welkp ?ij hebben verteend tot aan bet nieuwe tijdperk, dat wij thans intreden. Het is mij een genoegen u mijne bee.ren om mij vereenigd te zien Vertegenwoordigers van een volk dat bij de aftieloopene ver kiezingen heeft getoond zijne regten op prijs te stellen, maar die ook te willen uitoefenen in orde!levenden zin en met kalmtezult gij ik vertrouw zulks, in denzelfden geest handelen en met warme belangstelling, zonder vooringenomenheid in beraden overleg met mij, voor het heil'des vaderlands werkzaam zijn Het verheugt mij, n te kunnen mededcelcn dat de goede ver standhouding met andere stalen bewaard is gebleven niettegen staande omwenteling en oorlog een groot deel van Europa be roerden. De betrekkingen van het hertogdom Limburg tot den Duifschen Bond hebben eenige moeijelijkheidopgeleverd, welke ik steunende op «le traktaten, hoop uit den weg te ruimen'. Inmiddels zijn rusten orde ru dat. hertogdom gehandhaafd. Daartoe heeft de lamlmagt op eeue prijzenswaardige wijze mede gewerkt en ik mag niet afzijn hare diensten, daar en elders bewezen, atlezins te erkennen. Toen gewigtiae gebeurtenissen in het afgeloopen jaar bare ver meerdering noodzakelijk, maakten beeft «leze even als later hare trapsgewijze vermindering, bewezen, dat Nederland, zonder moei- lelijkheid en met spoed zijne strijdkrachten kan uitbreiden en inkrimpen. n Door de genomene maatregelen is het mogelijk geworden van de sommenmet welke de begroeting van oorlog vóór 1848 werd Verhoogd, een aanzienlijk bedrag onaangeroerd te laten. Reeds in dit jaar zal de vermindering op die begrooting niet onaanzienlijk zijn. Een beperkt stelsel van verdediging zal verdere bezuiniging bevorderen en bevestigen. De zeemagt blijft door hare diensten alle reden van tevreden bei dgeven. Eene aanmerkelijke versterking van oorlogsbodems is naar de Oost- 'en West-Indische bezittingen gezonden en ter meerdere be scherming van den handel, is de oostkust van Afrika, werwaarts de handels-ondernemingen zich uitbreiden door een oorlogsvaar tuig bezocht geworden en is er last gegeven om een ander naar de Boord-westkust van Amerika te doen stevenen. Tn onze oost-indische bezittingen heerscht eene gewensehte rust. Er werden maatregelen beraamd om den tegenspoed te herstel- lenwelken onze wapenen, in weêrwil van de dapperheid van het leger, op Ba't hebben ondervonden. Ook in onze west-indische bezittingen wordt rust genoten. Zij werd in het afgeloopen jaar op enkele plaatsen gestoord, maar spoedig hersteld t O.p het inwendige des rijks onzen blik vestigende, treffen wij er meer dan óór» punt aan dat pus tot blijdschap stemmen zou. Onze beminde landgenoot en blijven zich onderscheiden door gehechtheid aan orde, door eerbied voor wet en gezag. De beroeringen van Europa hebbtr,. wel is waar ook hier na- deeli»en invloed uitgeoefend op de bedrijvigheid van handel en nijverheid; maar naauwelijks schee;» de rtisf. te worden hersteld, of beiden werden verlevendigd, en het tegenwoordig oogenblik be loof: eene betere toekomst. Riet uitzonderine der jongste rampen die cér.ige gedeelten van cos vaderland troffen, zijn wij van dijkbreuken en watervloeden verschoond gebleven. *Nade herziening der Grondwet, heb ik mijne aandacht geves tigd op 'srijks uitgaven en de wijs, waarop zijV zonder hevige'schok ken en behoudens een regelmatig bestuur, kunnen worden vermin. d«'id zno mede op de wetten, welke tot volledige uitvoering der Grondwet worden gevorderd Het verslag door de tijdelijke ministers omtrent tie vermindering der staatsuitgaven aan mij uifgebra.'t, heeft aanvankelijk reeds tot idivoermg van sommige daarin opgenomene denkbeelden geleid. Andere zijn voor wijziging en uitbreiding vatbaar weder andere behoeven eene wettelijke regeling. Ik verwacht van de vertegenwoordiaing dat zij, waar hare rr>e- dewerking gevorderd wordt, die zal veileedeoonder den indruk der overtuiging, dat eene krachtige regering, vooral in «lezen tijd, eene eerste behoefte is De wetten ter uitvoering der Grondwet vereischt, worden in den ruilden zin drerstaalsiegelin» ontworpen. Zij zullen u achter- volgens worden voorgelegd. De stremmingwelke de gebeurtenis sen der laatste tijden in tiet onderling verkeer der volken hebben te weeg gebragt heeft nadeclig op de inkomsten der schatkist terug gewerkt. Die invloed zal zich ook gedurende het loopende jaar ofschoon in minde»e male doen .gevoelen. Middelen waarbij het bedrijvig deel (Ier natie zoo veel mogelijk is gespaard zullen u worden voorgedragen, om in de tekorten te voorzien. ilct belang en het credit»t des lands vorderen dat de lasten van het oogenblik niet op nieuw op de toekomst worden geschoven, opdat in betere tijden, bij voordeelige uitkomsten niet alles door den druk van het verledene blijve beklemd en onvruchtbaar gemaakt, Laat ons. mijne heeren met die eend ragt welke kracht geeft, ijverig voortgaan om het goede te bevorderen en het Opperwezen zal Zjjn' zegen op onzen arbeid geven. «Ik verklaar deze zitting der staten-generaal geopend." 'sGravenhage 14Feb. In dezitlingvan de tweede kamer der slaten-generaal van beden die ingevolge de bepaling der Grondwet door het oudste lid in ja ren den heer Anemnetis geopend is door dien lij - delijken voorzitter eene toepasselijke rede gehouden waarbij hij met nadruk op het gewigt der hem hoezeer kortstondig opgedragen taak heeft gewezen. Hij drukte onder anderen den wensch uit dat deze aangevangen zitting zonde leiden lot hel heil en tot welzijn der natie. Hij gaf te kennen dat deze nu vooral op de vergade ring het oog gevestigd houdt en hoopte dat de vrijge vige Grondwet waaronder wij thans leven door haar in een vrijgevigen zin zal worden toegepast. De voorzitter geeft kennis, dat bij de kamer ingeko men zijn de geloofsbrieven van al de leden behalve van den heer Scherpenzeel Heusch. Bij de kamer zijn nog ingekomen eenige stukken en verzoekschriften betrekking hebbende op de plaats ge had hebbende verkiezingen sommige waarvan heden- kingen inhouden legen de wettigheid van verschillende verkiezingen. Van de 68 leden van de tweede kamer der sta ten-generaal zijn er 46 nieuw benoemden zoodat er dus 22 leden van de vorige tweede kamer op nieuw hebben zitting genomen. 7,. K. U. prins Frederik der Nederlanden heeft aan de acht overstroomde dorpen in Noord-Braband eene gift van f 1000 geschonken. De herigten Uit de provincie Noord-Braband spreken van geene verdere rustverstoringen. De tijdige aankomst van een detachement troepen uit den Bosch heeft de orde te Gemert hersteld. Eenige der belha mels zijn op last der justitie die zich van Eindhoven derwaarts begeven had gearresteerd en gevankelijk binnen gebragt. Te Helmond is alles rustig daar is niets voorgevallen zoo men een volks-loeioop uitzon dert die II. zaturdag door een marktschreeuwer, spre kende over de niet verpliglende betaling der tienden was uitgelokt doch echter zonder de minste ongere geldheid is uiteengegaan. De rommissie van lapdbotiw te Groningen looft uit eene gouden medaille benevens f 100 of 1.50 in eens voor een ploeg die hij mededinging de beste niet al leen maar ook op zich zeiven voortreffelijk en bruik baar mag worden genoemd. De ploegdie de beste het naast komtzal eene zil veren medaille en f 2.5 worden toegplegd. Die ploegen behooren ingezonden te worden in Mei 1840. Verder wordt er eene gouden medaille van f 50 be loofd voor een belangrijk werktuig of gereedschap van welks invoering landbouw en veeteelt eenig ge- wigtig voordeel te wachten heeft. 'sGravenhage 15 Feb. In de zitting der tweede kamer van heden is onder anderen ingekomen eene missive van den heer Scherpenzeel Heusch die daarin zijne bezwaren ontwikkelt om als afgevaardigde voor de nederlandscbe vertegenwoordiging zitting te nerrien zoo lang de verhouding van Limburg nog zondanig zat wezen als tegenwoordighet geval is, te welen de be trekking tot den Duitschen Bond. Arnhem 12 Feb. Gedurende het vorige jaar zijn uit de provincie Gelderland naar Noord-Amerika ge- emigreerd 351 personen'; terwijl in 1817 derwaarts j waren vertrokken 1515 landverhuizers. Zwolle 13 Feb. Onder de duizend en een ver halen die men dagelijks verneemt omtrent de 8 dra gonders welke bier de dienst ais marechanssées verrig- len heeft een dier verhalen gisteren avond van 7 tot 9 ure onze rustige slad in opschudding gebragt. Het gerucht verspreidde zich eerst dat men de bede laars uit de naburige gemeente Zwoller Kerspel opge- bragt en hun zware mishandelingen had aangedaan doch bij nader onderzoek bleek alras, dat men de aan leiding dezer beweging le zoeken bad bij een der dra gonders die in eene van de achterstraten der stad met den blanken sabel slagen had uitgedeeld hetwelk veel opzien maar vooral beweging onder de uit de school komende jongens veroorzaakte lot dat de policie zich van den brigadier-dragonder meesier maakte en hem arresteerde. De rust is daarmede dadelijk hersteld en de menigte burgers waarvan velen uit nieuwsgierig heid waren opgekomen keerde daarop slit huiswaarts. VVij meenen opzettelijk van dit voorval melding te moeten maken ten einde overdrevene geruchten die hieruit konden voortvtoeijen tegen te gaan of der- zelver verspreiding te voorkomen. Inlusschen doen wij opmerken dal in belang van orde en veiligheid het van tijd tot tijd opbrengen van beitelende personen zeer te wensehen is opdat men paal en perk stelle aan de verregaande brutaliteiten welke de bedelaars tegen de landlieden zich veroorloven. ZONQSTR StUTRSLANSSCHZ TI JOIN GUTS, Te l'arijs liepen den 13 geruchteu van gowigligcn aard De koning van Napels zon met een' dolksteek gekwetst geworden en de hertog van Modena gevlugt zijn. Daarentegen heeft men thans zekerheid dat de groot-hertog van Toskane zijn stalen niet verlaten heeft maar zich voortdurend le Siena bevindt. Saksen heeft alle geznntschapsposten op één na ingetrokken daar men die bij de nieuwe orde van zaken als overbodig beschouwt. Wurtemberg wordt nog maar a) te veel doorre- publikeinsche woelgeesten verontrust. Het gerucht spreekt van oproerige bewegingen die den 21 dezer bier en daar moeten uitbarsten. Zierikzee 16 Feb. Heden is van hier binnendoor naar Rotterdam vertrokken het schoonersqhip Maria Sophia, kapt. M. van Gijzel, len einde afHaar eene lading voor Buenos-Ayres (Zuid-Amorika) in le nemen. Brouwershaven, 13 Feb. Ui (gezeildEliza kapt. J. Bennett, en Providence, kapt. \V. Cole, beide van Londen naar Antwerpen als bijleggers alhier bin nen geweest. AFVAART DEB STOOMBOOT STAB ZIERIKZEE gedurende de maand Februarij 1849. Fan Zierikzee: i Fan Rotterdam: Zondag 18,'smorg. 9 ure. I Dingsdag 20, 'smorg. 4 Donderdag 22, 11 I T* DILIGENCE DIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTENAANLEGGENDE AAN HET ZIJPE; Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Februarij Naar Middelburg Zondag 18,'smorg, 6l/2 ure. Dingsdag 20, 71/2 Vrijdag 7% Naar Rotterdam: Zondag 18, 's morg. Dingsdag 20, Vrijdag 23, 8 ure. l'A 5 Naar Antwerpen Maandag 19,'smorg. 5'/2 ure. Donderdag 22, 08» Maandag 26, PRIJZEN DER EFFECTEN T£ AMSTERDAM, den 15 Februarij 1849. gebleven. 49'3/ls pC. Nederlanden, 2% pC. Werk. Schuld 3 a 4 o Amort. Syndikaat 3% pC. Handel-Maatschappij 4!/2 Oost-Indien 4 08% 78*/, e 78% 143% Woil a ndscbe fondsen waren heden over het algemeen goed prijs houdend. MIDDEIOPRIJZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN De O. Tarwe 1847 N. dito 1848 Zaai-ZomeiJito - Ordinaire dito - Rogge Wint -Gerst - Zomer-dito. - Haver - Paardeboonen - Witte dito - Bruine dito - TE ZIERIKZEE van den 13 Februarij 1849. Ned. Mudde. 8,00 6,50 a 0,00 a 000 a 4,80 a 3,50 a 3,00 a 2,00 a 400 a 6,00 a 7.00 a 8.25 7,50 0,00 0.00 5 00 3,60 3,20 2,10 4.20 6,25 7,20 Graauwe Erwten j Groene dito - Gele dito - Koolzaad - Zaai-Lijnzaad - Slag-Lijnzaad Raap-Olie Patent-Olie Lijn-Olie De Ned. Mudde 0,00 a 0,00 5 00 a 6,50 - 0,00 a 0,00 - 0,00 a 0,00 - 8.00 a 10,00 - 3,00 a 7,00 - 43.00per vat. - 46,00 - 00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de l040stuks. Lijnkoeken -00,00 MARKTPRIJZEN DES MEEKRAP TE ZIEBIKZEE van den 15 Februarij 1849. TF.ELT 1848. Twee en eeneerste kwaliteit 21,00 a f 22,00 Twee e»\ eervmiddelbare dito - 19,00 a - 20,00 Twéé en eenmindere dito - 17,00 a - 18,00 Een en een, eerste kwaliteit - 18,00 a - 19,00 Een en een, middelbare dito - 16,00 a - 17,00 Een en een, mindere dito - 0,00 a - 0,00 On beroofde; eerste kwaliteit - 22,00 a - 23,00 Ouberoofde. middelbare dito - 20,00 a - 21,00 On beroofde, mindere dito - 18,00 a - 19,00 Mullen4,00 a - 5 00 Middelbare dito- 0,00 a - 0,00 Zij die genegen zijn te solliciteren naar de betrekking van DROOGER en STAMPER in de Mcestoof te Eikerzeever voegen zich vóór den 15 April e. k.bij J. Schalk wijk te Ellemeel. Bij de Uilgevers dezes is te bekomen beste S ets tl UW. IKK Tzeer glansrijk jaren lang na deszelfs gebruik niet verflaauwendemaar boe langer zoo meer in zwartheid en glans toenemende, a 00 cents per flesch en 32cents per halve fleschbij groolere hoeveelheid tot verminderden prijs. ter stads drukkerij van de erven a. db vos.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2