m HOFSTEDE, r mat VERVOERMIDDELEN. BEURS-, MARKTBERIGTEN El. ADVERTENTIES. del gadering een voorstel was ingekomen om den ver jaardag der Feliruarij-omwenleling le vieren welk voorstel naar het coinmitté van binnenlandsobe zaken werd verzonden. Jn de fransche departementen is de aandacht reeds op de aanstaande verkiezingen gevestigd. Vooral in bet zuiden van Frankrijk is het merkbaar dat de verkie zingkoorts op handen is. Te Avignon Monpellier alsook te Cettehebben ernstige wanordelijkbeden plaats gehai). In laatstgenoemde plaats zijn vijf hui zen verbrand of geplunderd. Men meent, dat de conferentiën over de itali- aansche zaken eerlang te Brussel zullen kunnen aan vangen en wel in tegenwoordigheid van den afgevaar digde van Oostenrijk. De laatste berigten uit Gaëla hielden in dat do vriendschap van dpn koning van Napels voor den paus merkelijk verkoeld was, en rial Z H. er aan dacbt zich naar Frankrijk of naar Spanje te hegeven. Volgens sommige italiaa-nsche bladen is te Napels op den 29 Januarij hij gelegenheid van de opening der kamers de rust verstoord en zouden de troepen op hot volk gevuurd hebben. Den 10 dezer is le Tilburg overleden de persoon van liermanus Orabbe die den ouderdom van 91 jaren had bereikt en tot aan zijn sterven het beroep van kopersla ger uitoefende. Dezelve woonde met zijne twee broe ders welke 87 en 83 jaren oud zijn terwijl de vierde tiroeder 3 of 4 jaren geleden in den ouderdom van 84 jaren is overleden. Niet alleen de ouders dezer lie den maar ook hunne groot-ouders hadden hij hun overlijden allen den hoogen ouderdom van 91 tot 95 jaren bereikt mede is het als eene bijzonderheid aan le merken dat deze hoog bejaarde lieden welke on gehuwd zijn nog hetzelfde huis bewonenhetwelk hunne voorouders hebben bewoond. Ken der Durgerdamsoho vissehers die zoo als ge meld werd zoo langen lijd op hel ijs in de Zuider-Zee hebben moeten verblijven is dien ten gevolge overle den men heeft hoop dat de twee overigen de vader en de jongste zoon zullen herstellen. De Amsterdamsche Courant behelsde dezer dagen het volgende, voorkomende onder de ingezonden stukke» Hoe kunnen ook de Nederlanders voordeel trekken van de in Catifornie ondekte schatten? »Naatswelijks zijn de Vereenigde Stalen van Amerika in het bezit van Catifornie, of men ontdekte er onbe rekenbare schatten die er als het ware voor den voet liggen. Natuurlijk wekt dit de begeerte der gelukzoe kers in alle landen reeds liggen in Engeland en Duitschland vaartuigen voor dezulken ten overvoer ge reed en het is om de zoodanige» die ook alhier te vinden zijn de oogen te openen dat ik de pen op vatte. »Wie van hier mogt willen vertrekken zonder eenig kapitaal heelt al dadelijk armoede en ellende te wach ten want eer hij ter plaatse is waar bij zijn moet ontbreekt hem het noodigé om van to leven en hij ziet zich dus al ras verpligtom zonder een greintje goud in den zak de kosten van zijn terugkeer van de pu blieke milddadigheid af te smeeken. En wat staat hem te wachten die met eenig kapitaal voorzien die eer ste zwarigheden kan te hoven komen zal hij daar in een moordend heel klimaat kunnen graven en wasschen als een inlander en gelukt het hem dan ook zet hij dan niet gezondheid en leven op het Spel en wat baat hem dan zijn goud als hij dien schat verliest die voor geen edele metalen terug te koopen is. Mogten allen dit ernstig overwegen I »Maar, zegt men misschien, zal geheel Europa dan lijdelijk aanzien dat de Amerikaan zich met schatten overlaadt en ons naderhand lagchende zijn goud aan biedt en zoo doende al onze bezittingen in waarde doet verminderen Neen ook wij kunnen er partrj van trekken zonder leven en gezondheid op te offe ren.Aan onzen handelstand is die taak voorbehou den. Een land dat overvloeit van goud heeft hoe langs zoo meer behoefte aan voorwerpen van noodza kelijkheid en zelfs al meer en meer van weelde al wat men er gebruiken kan wordt vijf dubbeld"be- tnald en meer. »(Een pond koflij 2 dollars b. v.) Zou het dan zulk een onverstandige speculatie zijn om naar die streken eenige ladingen henoodigdheden te zenden die dnor deskundigen als daar ter plaatse gewild beschouwd worden én gelukte het eene artikel niet zou bet an dere zulks niet dubbeld vesgoeden? Het is waar van hier uit is het een verre reis Kaap Hoorn om is geen kleinigheid en de land-engte van Panama is ook een struikelblok van belang. Maar, hoe gemakkelijk ging zulks niet van uit onzen Oost van waar onze handel-maalschappij met hare kolïij en suiker enz. elke andere natie zou kunnen vooruil zijn. »Onze voorvaderen hebben zoo gehandeld bij hunne togse» naar China en Japan en andere streken en zoo doe side den grond gelegd tot die nationale welvaart waarvan de overblijfselen ons nog als natie staande houden hij al de schokken die Nederland in de laatste honderd jaren heeft moeten doorstaan. »lk bepaal mij hier lot de vooruitzetting van een denkbeeldwelker ontwikkeling aan meer kundigen blijft overgelaten." DILIGENCE- DIENSTEST Staaltje van Cliinesclie Heelkunst. Yele behandelingen hij het genezen van beenbreuken of kneuzingen vertonnen een mengsel van dwaasheid en gezond verstand hel gevolg van hun denkbeeld om trent de inwendige zamenstelling des menschelijken lig- chaamsgepaard met dat hetwelk gezond verstand en ondervinding hun als noodzakelijk doen achten. De door pater Ripa geleverde beschrijving van de behan deling welke men hem deed ondergaan om de schade lijke gevolgen van een geleden val af le weren moge strekken tot staving van het bovengezegde. Van zijn paard geworpen zijnde en bezwijmd op den grond lig gende werd hij in een huis gebragtwaar een heel meester hem weldra bezocht. Hij deed mij overeind in bed zitten en plaatste een groote kom met water voor mij waarin hij een groot stuk ijs legdeom het water zoo koud mogelijk te maken. Daarop ontblootte bij mij het ligchaam tot aan de middeldeed mij het hoofd over de kom uitstrekken terwijl hij gedurende een ge- ruimen poos niet ophield het water met een kopje over mijnen bals te storten. De pijn welke ik ondervond door deze operatie op die zenuwen welke hunnen oor sprong hebben bij de pia maler was zoo hevig en on dragelijk dal het mij toescheen zonder voorbeeld te wezen maar bij zeido dat bet de bloedstorting zoude stuiten en mij tot bewustzijn terugvoeren hetgeen ook inderdaad het geval was want in korten tijd werd mijn gezigt helder en herkreeg mijn denkvermogen zijne veer kracht. Vervolgens bond hij mijn hoofd in eenen lan gen lap waarvan twee manspersonen stijf aan de beide einden trokken terwijl hij met een stuk hout sterk op de omliggende deelen klopte hetwelk mijn hoofd gewel dig schokte en mij helsche smart veroorzaakte. Dit zeide hij geschiedde om de hersenen weder op hunne plaatse le brengen die naar zijn oordeel verschoven waren en ik moet bekennen dat mijn hoofd zich na de tweede operatie veel heter gevoelde. Nu bad eene derde bewerking plaats gedurende welke hij mij we der lot aan de middel ontbloot zijndein de open lucht deed wandelen gesteund door twee personen en ter wijl ik alzoo wandelde wierp hij onverhoeds een emmer ijskoud water over mijne horst. Daar deze schok ver oorzaakte, dai ik met veel inspanning adem moest halen en aangezien mijne borst door den val kneuzingen bad bekomen kan men ligtelijk begrijpen hoedanig mijn lijden was bij deze nieuwe aandoening maar ik werd getroost door de verzekering dat indien eene mijner ribben van hare plaats was geraaktdeze plotselinge en geweldige ademhaling alles in zijne natuurlijke stelling zoude hebben terug gebragt. De daarop volgende be handeling was niet minder pijnlijk en zonderling. De heelmeester gelastte mij op den grond te gaan zitten als wanneer hij met behulp van twee personen een doek tegen mijnen mond en neus hield tot dat ik schier stikte. Deze operatie zeide de cbinesche esculaap zoude door het geweldig hijgen van de horst alle ribben welke mogten verschoven zijn naar hare vorige plaats terug drijven. Dewijl de wonde aan mijn hoofd niet diep was heelde hij haar door er gebrande katoen in te stoppen. Wijders beval hij dat ik veel zoude wande len daarbij door twee personen ondersteund wordende dat ik niet lang moest zitten en niet langer slapen dan lot 10 ure des avonds, als wanneer ik eenige dunne rijstsoep moest nuttigen. Hij verzekerde mij dat deze schrale kost hij wandelen in de open lucht hel bloed zoude beletten zich op de borst vast te zetten waar het tot bederf konde overgaan. Deze geneeswijze hoe barbaarsch en pijnlijk zij ook wezen mogt was zoo doeltreffend dat ik binnen eene week tijds in staat was mijne reis te vervolgen. Brouwershaven 12 Feb. Binnengekomen Sama- rangkapt. P. Heijde {voor wijlen D. Steur) Johannes enMarinus, kapt. J. van Delft beide van Batavia, dé laatste met schade të Sheerness binnen geweest, Margarelha Everardakapt. G. O. Sap van Sunderland Astrcee, kapt. W. W. Sutirevan Newcastle, alle naar Rotterdam eri Providencekapt. W. Goll van Londen naar Antwerpen als bijlegger. STOOMBOOT STA» ZIERÏKZEE, gedurende de maand Februarij 1849. Fan Zierïkzee: Fan Rotterdam: Donderdag 15,'smorg. 5% ure. I Vrijdag 16,'smorg. 9 ure. Zondag 18, 9 l Dingsdag 20, 4 COïinESrONDERENDE or DE STOOMBOOTEN, AANLEGGENDE AAN HET ZIJPE; Vertrek-uren van Zierïkzee gedurende de maand Februarij Naar Middelburg Vrijdag 16.'smidd.12 ure. Zondag 18,'smorg. 6% Dingsdag 20, 7% Naar Antwerpen Donderdag 15, 'snamd, 1 ure. Maandag 19,'smorg, 5% Donderdag 22, o 8 Naar Rotterdam Vrijdag 16,'smorg. 5% ure. Zondag 18, 8 Dingsdag 20, 9% FBIJZEN DER EFTECTEN TE ASISTER»AM, den 12 Februarij 1849. gebleven. Nederlanden2% pC. Werk. Schuld 499/,s pC. -3 58% 4 o 77% Amort. Syndikaat 3% pC, Handel-Maatschappij 4% Oost-Indien4 Binnenlandsche fondsen waren heden over bet algemeen goed prijshoudend. HOTTER»AM den 12 Februarij. Tarwe Zeeuws., Vlaams.\en Overm. bij poeden aanvoer 10 «20 cents lager, zoo ter verzending als consumtie; goede en puike Nieuwe 7,60a 8,10; Mindere /6,50& 7,40; Jarige/7,70 a 9. Rogge prijshoudend Overm.Zeeuws, en Vlaams, f 4,30 a 5,20. - GerstZeeuws,, Vlaams, en Overm. Winter 3,40 a 3,70; dito Zomer 3 a 3,30. Haver, Zeeuws, en InlKorte ƒ2,30 a 3; dito Lange/1,80 a 2,20. Erwten Zeeuws. Graauwe f 5 a 6,75; dito Groene /5 a 6,50; dito Witte f 5 a 6. BoonenZeeuws, en Walch. Witte /'6 a 7,50; dito Bruine f 6,25 a 8; dito Paar» deboonen, 10 cents lager/~3,90 a 4,10. Heden beviel voorspoedig van een' Zoon, A. J. LETTE geliefde Echtgenoot van Nieuwerkerk [Duiveland). den 11 Februarij 1849. J.« vanBENDEGOM. Algemecne kennisgeving. Heden beviel zeer voorspoedig van eene Dochter Vrouwe W. J. ERMËRINSgeliefde Echtgenoot van Zierïkzee den 12 Februarij 1849. M.'B. C. CAU. A Igemeene kennisgeving. Pe In Heden beviel zeer voorspoedig van een' welgeschapen Zoon, JACOMINA JOHANNA NORTIER geliefde Echtgenoot van S. de JONGE MÜLOCK HOUWER. Goes. 12 Februarij 1849. Eenige kennisgeving. Heden overleed ons dierbaar Kindje, in den ouderdom van ruim zes maanden. Ellemeet, G. BLOEMHOF, den 10 Februarij 1849. M. C. BLOEMHOF Roest, JSSK De Notaris J. de KATER Nz.zalop Maandag den 19 Februarij 1849, des namid- laife? dags ten 3 ure in de Herberg hij J. Beije te Oosterland. ten verzoeke van den Heer Jonkh.'M.' J. F. S. BOE1JE als daartoe naar aanleiding van art. 1223 van het Burg. Welb. onherroepelijk ge- magligd door JOHANNES B1ENEFELTpubliek veilen en verkoopen Een HUIS, SCHUURTJEERF en TUIN, te Oosterlandsectie F n.°' 220 en 221 ter inhoudsgrootle van 7 R. 02 E. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal op Zaturdag den 3 Maart 1849, des namiddags ten 2 ure in de Herberg van J. Beije te Oosterland, ten verzoeke van den Heer M.' C. van der LEK de CLERCQ als daartoe naar aanleiding van art. 1223 van bet Burg. Wetboek, onherroe pelijk gemagtigd door LAMBERTUS van VESSEM Jeremiaszoon, publiek veilen en verkoopen: Eene bestaande in WOONHUIS SCIIUUK en Ge volgen met 6 B. 42 R. 20 E. ERFTUIN en WEIIi-NND gelegen onder SirjanslandGemeente Oosterland. kad. sectie A n.™ 42 43 44 en 157. 1 B. 22 R. 20 E. BOIHVLAIDonder Ooster land sectie D n." 43 1 B. 64 R, 20 E. WJEIUAND onder Nieuwer- kerk sectie F n.°' 266 en 267. 2 B. 29 R. BOUWLAND onder Bruinisse sectie D n.°' 164 165 en 166^"- Alles bij biljetten breeder omschreven. ter stads drukkerij van de erven a. db vos. g"! of zie •n del vi< •)f I T)OJ

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2