VERVOERMIDDELEN ZEETIJDINGEN. BEERS-MARKTBERIGTEN ENZ. ADYERTENTIEN. §ï®il?Mlgjï op IL(DU®DIU tikelen van de Grondwet was de aanbieding van dat ontwerp in de aanstaande zitting niet verpligtend. Dit is evenzeer het geval met het ontwerp tot uitoefening van hel regt van vereeniging en vergadering dat echter mede reeds in die zitting zal worden ingediend. Men verneemt voorts dat de regering wederom aan do kamers zal aanbieden een ontwerp van wet lot niet-aanvulling der vacatures in de provinciale geregls- hoven en zulks in afwachting van de nieuwe regter- lijke inrigting die later zal worden voorgedragen. De Nederlandsche Sloompost wil weten dal door de daarbij betrokkene autoriteiten sedert eenigen tijd maatregelen genomen en verordeningen daargesteld •worden waarin genoemd blad grond meent te zien dat de regering er ernstig op bedacht zou zijn eerlang eene verbetering in het brievenvervoer hier te lande daar te stellen hoofdzakelijk beslaande in hel invoeren cener vermindering van het porto. Men verneemt dat door de duitsche centrale magt aan onze regering is aangeboden om van baar eenige onzer oorlogschepen te konpen. Deze moet dit aanbod van de hand gewezen hebben. Uit bet Jaarhoekje over 1849 dat Ibans bet licht ziet blijkt dat op 1Januarij 1848 de bevolking van Nederland bedroeg 3.050,840 zielen. In 1847 zijn geboren 91,070. Dat getal was aldus verdeeld wettige geboorten 87,242 en onechte ge boorten 4428. In 1847 zijn overleden 99,457 personen. Het getal doodgeborenen begrepen onder de sterfgevallen be iiep 4367. Het getal huwelijken heeft in 1847 helonpen 19,280. Hel getal echtscheidingen beeft in 1847 bedragen 66. Het aantal sterfgevallen overtrof dat des vorigen jaars met 7527. Uit de staten blijkt dat de provinciën Zeeland Noord- en Zuid-Holland tot de zoodanige belmoren waarin de gunstige verhoudingen voor de geboorte en tevens de ongunstigste voor de sterfte plaats hadden wijders dat de provinciën Gelderland en Noord-Braband de ongunstigste verhouding voor de geboorte en gelijk tijdig de gunstigste verhoudingen voor de sterfte heb ben opgeleverd. Het grootste aantal onechte geboorten in verhouding tot de geboorte in het algemeen heeft plaats gehad in de provinciën Zuid— en Noord-Holland. Bij vergelijking van den stand der bevolking op den 1 Januarij 1848 met dien van hot vorige jaar ont waart men eerie vermindering van 11,383 zielen het geen zoowel uit de aanzienlijke meerdere sterfte over 1848 als uit de landverhuizingen en andere verplaat singen naar elders ontstaan is. Uit eene tabellarische opgave der sterfte op onder scheiden ouderdom in Nederland over 1847 blijkt, onder anderen, dat liet getal personen van 100 jaren en daarboven beliep 8. In bel jaar 1848 zijn bier te lande ingeklaard 5835 geladen zeeschepen waarvan 3062 schepen on der nederlandsche vlag en 2773 onder andere vlaggen. Bovendien zijn in ballast ingeklaard 385 schepen. !n het jaar 1848 zijn uitgeklaard 3973 geladene zeeschepen, waarvan 2189 schepen onder nederland sche en 1784 onder andere vlaggen. Bovendien zijn in ballast uitgeklaard 2751 schepen. Op uit." December 1847 bedroeg het aantal der in de vaart zijnde nederlandsche zeeschepen 2061. In 1848 zijn door verongelukking slooping enz. uit de vaart geraakt 41 schepen daarentegen in de vaart ge komen 126 nieuw aangebouwde zeeschepen zoodat op uit.0 December 1848 in de vaart waren 2146 zee- schepen waaronder 236 fregatten 156 harken enz. «'ti 848 koffen. In het jaar 1847 ingeklaard 7366 geladen schepen waarvan 3239 onder nederl. en 4I27 onder andere vlaggen henevens 334 in hallast. !n hetzelfde jaar uitgeklaard: 4150 geladene zee schepen, waarvan 1976 onder nederl. en 2174 on der andere vlaggen bovendien 3490 in ballast. Assen 1 Feb. Gisteren zijn de provinciale sta len van dit gewest alhier zamengekomen 7 leden waren door ziekte of andere redenen verhinderd de vergadering bij te wonen waaronder de heer J. de Jonge, van Meppol wien eene niet ernstige onge steldheid verhinderde, voor den eersten keer gedu rende dertig jaren dat z. ed. lid der staten is, ter vernedering op te komen. Na eenige deliberatie is besloten om van de algemeene prov. begroeting voor de diepst van 1849, zoowel in de ontvangsten ais in uilgaven te doen wegvallen al heigeen be trekking had op hethij de begrooling voorgedra gen middel van vier opcenten op de grondlasten eo hel personeel te heffen tot stijving van het prov. fonds voor den aanleg van kanalen waarvan de hef fing hij de wet van 21 Dec. jl. niet is bekrachtigd, en om vervolgens de begroolingaldus gewijzigd weder aan den minister van hinnenl. zaken op te zen den. De hoeren in.' IF. Goedkoop H. C. Carsten en J. H. W. Tonckensverlangd hebbende om, op grond van art. 126 der Grondwet de vergadering hij te wonen en dit hun geweigerd zijnde hebben daartegen een protest aan den minister van hinnenl. zaken ingediend. Middelburg 3 Feb. Den 10 dezer zal voor het geregtshof dezer provincie de zaak dienen van Calha- rina Elisabeth. IFols oud 32 jaren geboren te Ylis- singen doch huisvrouw van Leendert Wandel, oud 49 jaren geboren te Zierikzee straatmaker wonende te Oosteriand. Bidden waren oorspronkelijk beschuldigd van moedwillige brandstichting den 14Junijl848, in hunnemet de daarin zich bevindende roerende goederen, ver boven de waarde, door laatslgemel- den tegen brandschade verzekerde houten woning en aangrenzend schuurtje ver van andere gebouwen te Oosteriand staande. Daar echter Leendert Wandel bleef ontkennen en er geen toereikend bewijs legen hem bestond is hij huiten vervolging gesteld doch zijne huisvrouw die beleed den brand op aanra den en onder voorafgaande medehulp van haren man Ie hebben geslicht is gesteld in staat van be schuldiging. Tot raadsman is haar toegevoegd m.' A. F. Siffléadvocaat alhier. Niettegenstaande de erken tenis der aangeklaagde moet deze zaak gewigtige punten van verdediging aanbieden. JOMGSTB BFITENLMJBSCHB TIJDINGEN, Met regt beschouwt men de fransche hoofdstad en bet fransche bestuur sedert den val der jongste koninklijke regering als een onuitputtelijke bron van onrust en gevaren. Naauwelijks is dat hetgeen II. maandag het bewind en den staat, bedreigd schijnt te hebben afgewend of er rijst weder een ander op waaronder het ministerie ligtelijk bezwijken kan aan het kabinet is namelijk eene interpellatie ge daan van eene door haar gevoerde geautographeerde correspondentie met de prefeklen die vijandige aan tijgingen over de nationale vergadering behelsde dit is echler door den minister van binnenl. zaken ontkend geworden doch door eenige leden tot eene kahinetsvraag gemaakt welker uitslag bij het vertrek van den post nog niet bekend was. Parijs is overigens zeer kalm gebleven hoezeer er nog gedurig vrij talrijke arreslatiën gedaan worden. Men maakt le Brussel toebereidselen om op zondag den 25 Februarij eene tweede democralisch- sncialislisch banket le houden ten einde daarmede den eersten verjaardag der fransche republiek te vieren. De vesting Spandau is, even als de meesleder overige oostelijk pruissischevestingen opvollen voet van oorlog gehragt. Al de andere vestingen van den slaat met Maagdenburg aan te vangen zullen wel dra ook op voet van oorlog gehragt worden. Door de fransche regering zouden van de verschil lende consuls in Rusland berigten ontvangen zijn om trent de krijgstoerustingen welke de czaar in het geheele rijk doet maken. Zulks geschiedt op zulk eene uit gebreide schaal, dat het slechts kan vergeleken wor den met de groete toebereidselen welke Rusland in 1812 maakte. Sommige weêrkenners willen weten dat de winter voorhij is of ten minste dat er geene felle koude meer te wachten zal zijn. Zij gronden hunne meening daarop dat zeer kort voor het invallen van den jong- sten dooi de trapganzen des nachts den togt naar het noorden hebben aangevangen hetgeen te regt voor een bewijs van den terugkeer van eene gematigder luchtgesteldheid gehouden wordt. Als eene treurige en treffende bijzonderheid verdient te worden opgeteekend dat zekere vrouw Cornelia Ofdie op 19 Januarij jl. in het buiten-gasthuis to Amsterdam isoverleden aldaar op 4 Augustus 1797 toen omstreeks 18 of 20 jaren oud zijnde als krank zinnig geplaatst werd en sedert onafgebroken dus ge durende meer dan 51 jaren in dat gesticht is opgeslo ten en verpleegd geweest. De drie Durgerdammer visscherswier schier won derdadige redding wij gemeld hebben bevinden zich nog te Vollenhoven waar zij met zorg verpleegd worden en vele blijken van de algemeene deelneming ondervonden. Zij zijn nogzwak en lijden vooral aao zwelling der beenen doch hun toestand is niet verontrustend de gezondheid van den oudste der heide zonen heeft het meest geleden. Het is opmerkelijk dattoen de 3 personen nog op het ijs waren en de zware klompen nog aan de voelen hadden deze toen nog gaan konden doch sedert zij van het ijs kwamen heeft het gaan geheel opgeliouden. Van Liverpool uitgeklaard den 30 Jan. het kofschip Johanna Wilhelmina kapt. T. C. Kamminga naar Dordrecht geladen met klipzout. Brouwershaven, 5 Feb. Binnengekomen Graaf van Nassau, kapt. E. H. Niehoff, van Batavia naar Botterdam. AP VA A BI DEB STOOMBOOT STAD ZIEBIBZEE, gedurende de maand Februarij 1849. Van Zierikzeei Van Rotterdam Donderdag 8, 's morg. 11 ure. I Vrijdag 9,'smorg. 5 ure; Zondag 11, 4 I Dingsdag 13, o 7 DILIGENCE» DIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTENAANLEGGENDE AAN HET ZIJPE; Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Februarij Naar Middelburg Vrijdag 9,'smorg 7Va ure. Dingsdag 13. o 9'/2 Vrijdag 16,'smidd. 12 Naar Antwerpen Donderdag 8, 'smorg. s Maandag 12, 11 Donderdag 15, 's namd. 1 Naar Rotterdam: Donderdag 8, 's morg. 6 ure. Zondag 11, 7 Dingsdag 13, 6 9 ure. PBUZEN HER EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 8 Februarij 1849. gebleven. Nederlande n, 2'/2 pC. Werk. Schuld 3»» s Amort. Syndikaat 31/2 pC. Handel-Maatschappij 4'/2 Oost-Indien4 w/ia S85/i6 76»/,, Pc. Hollandsche fondsen waren heden over het algemeen zeer vast. ROTTERDAM, den 5Februarij. Tarwe Zeeuws. Vlaams. enOverm. vond heden goede koopera ter verzending en ging tot 30 a 40 cents hooger vlug van de hand/ goede en puike Nieuwe 7,70 a 8,30; Mindere 6,50 k 7,50; Jarige /'7,70 a 9- Rogge, Overm.Zeeuws, en Vlaams. 10 cents lager, /'4,40 a 5,20. Gerst traag Zeeuws.Vlaams, en Overm. Winter 3,40 a 3,70; dito Zomer ƒ3, a 3,30. Haver, Zeeuws, en Inl. Korte /2,20a3; dito Lange 1,80 a 2,20. Erwten Zeeuws. Graauwe f 5 a 6,75; dito Groene 5 a 6,50; dito Witte 5 a 6, Bootten, Zeeuws, en Walch. Witte f 6 a 7,50; dito Bruine, 25 cents hooger, f6,25 a 8,25; dito Paardeboonen, 20 cents hooger ,/"4a 4,20. 207de STAATS-IOTEBIJ. Tweede Klasse. lste LijstN.o 1454. 20,000; n.° 1503, 1633 en 9952 ƒ1000 Getrouwd M. C. vak WESTEN Capelle (Duivelanden den 3 Fehruarij 1849. N. KOOIMAN. Algemeene kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter, M. K re GLOPPER geliefde Echtgenoot van Zonniïmaire den 5 Fehruarij 1849. F. van den BOUT. Van den 8 tot den 10 dezer maand (om op laatstgenoemden datum te vertrekken) zal alhier in lading liggen eene Schroef Stoombootbestemd naar Kiondon, tolver- voer van GfOEREREM en VEE. Degenen die verlangen verschepingen te doen wor den verzocht zich met opgaaf van de door hen te ver zenden voorwerpen te vervoegen te Middelburgbij den Heer J. J. de KANTER. te Zierikzee, bij den Heer H. A. van IJSSELSTEIJNJ.r te Goesbij den Heer J. H. C. KAKEBËËKEGz. te l'holenhij den Heer M. AUGUSTEYN. te Neuzen bij den Heer H. D. STEENKAMP. te Aardenburgbij de bh. v. i>. BROËCKË HERNY. Middelburg2 Februarij 1849. De Notaris M.' C. van der LEK de CLERCQ MHH za' "P >,aan<laS ^e" Maart 1849 des na- SB middags ter. 3 ure in hei Gemeentehuis te B minis seten verzoeke van J.B de WAAL, publiek presenteren te verkoopen Een WOÖMIÏliaS met ERVE, TEIW en Gevolgen staande en gelegen te Bruinisse kadas ter sectie C n.°' 74 75 en 75''" waarin sedert vele jaren eene goed beklante IBroodbakkerIJ en Kruideniers-Winkel is gevestigd en een ruim bestaan beeft opgeleverd. Inmiddels uit de hand te koop te bevragen bij den Eigenaar en bij voornoemden Notaris. Brieven franco. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2