T zaal bij do artilleristen bevond is hot voornaamsfo slagtoffer van dit bek Iegelijk ongeluk. Zijne wijd en zijd verstrooide ledematen zijn nog niet «alle wederge- vonden kunnen worden. Ken zijner beenon alleen is van onder het puin te voorschijn gehaald. In alles telt men negen gekwetsten en een doode. »Eene boerin die proviand in do citadel was komen brengen is door de? vensters eener kamer op de plaats geworpen zonder daarbij eenig ander letsel dan ligte kneuzingen te bekomen. Soldaten zijn uit hunne bedden geligt en rolden de een over den ander. »Oogenblikkeü]k na den slag is het korps pompiers (brandblusschers) naar het bedreigde punt gesneld om den door de ontploffing verwachten brand te blusscben. Al hunne pogingen hebben zich moeten bepalen tot het behoeden van het. kruid magazijn dat op geringen af stand van bolwerk n 5 gelegen is. Die pogingen zijn met den besten uilslag bekroond geworden en alle vrees, welke de nabijheid van dit magazijn verwekt had is verdwenen. »Nu blijft ons nog over omtrent de oorzaken van hel ongeluk iets te zeggen maar men begrijpt boe moeijelijk bel is bij de duizende geruchten die rond loopen en een nog niet afgeloopen ambtelijk onder zoek met juistheid eenige stellige daadzaken te geven. »Nieltemin kunnen wij onze stadgenooten gerust stellen door te zeggen dat de geruchten die wegens een complot zouden geloopen bobben van allen grond ontbloot zijn. Het onderzoek zal duidelijk doen zien dat men in het gebeurde of alleen ongeluk te betreu ren zal hebben of wel een op zichzolve staande mis daad welker bedrijver daarbij aan zichzelven straf ge- oofend heeft. Deze laatste lezing vindt het meest ge loof, en heden middag hechte men er algemeen aan. »De onder-luitenant Bernard heeft zich ten half ze ven naar de citadel hegeven ten kwart over zeven is hij in den kruid-kelder gegaan eenige minuten daarna had de uitbarsting plaats." Het Journal des Flandres spreekt over het in deze laatste zinsnede aangeduide minder bewimpeld. Wij vernemen op dit oogenblik zegt bet ten slotte van zijn berigt «dat het gebeurde ongeluk aan zelfmoord te wijten is. De luHennnl-mngazijn-wachler Bernard, die van ontrouw in zijn beheer beschuldigd was en wiens rekeningen heden ten tien ure nagezien moesten worden is tegen zeven ure in liet patronen-magazijn gegaan weinige oogenblikken daarna had de uitbar sting plaats die den staat eene schade van nagenoeg een half milÜoen toegebragt beeft, BINNENLAND. Hotter dam 31 Jan. Door tusschenkomst van den graaf K., beeft het oostenrijksche gouvernement, met goedvinden van het nederlandsche den heer C. Scheffer ingenieur bij 's rijks werf alhier, benoemd tot iioofdconstructeur met den rang van kolonel over de oostenrijksche oorlogswerven werwaarts zed. in do eerste dagen van Februarij vertrekt. Neder landsche bekwaamheden worden alzoo nog in het buitenland op prijs gesteld. Utrecht 25 Jan. Hoe door onbehoedzaamheid in de berging en het gebruik van scherp gereedschap en snijdende werktuigen soms gevaarlijke ja doodelijke verwondingen kunnen ontslaan heeft de ondervinding meermolen geleerd. Ook het volgend voorval moge daarvan ten waarschuwend voorbeeld strekken. Maan dag 22 dezer begaf zich Hermanus Smitsoud 22 jaren hier ter stede woonachtig in de Loefballenmakers- straal naar huilen om voor zijn vader, die vogelkoo- per is, versche graszoden voor leeuwerikken le steken. Hij had zich daartoe voorzien van een mes en dit in den zak van zijn buis verborgen doch om den zak niet te doorsteken met de punt naar boven. Even buiten de Waardbarrière ontmoette hij een zijner makkers met wien hij aan het stoeijen geraakte. Onder het worstelen valt H. Smits en dringt het in den zak van zijn buis zich bevindend mes met de scherpe punt hem in de zijde daarin eene diepe wonde makende. Aldus deerlijk gekwetst en kermende van pijn terwijl bet bloed uil de wonde gudste wordt hij met behulp van genoemden zijnen makker en andere personen ge- bragt ter verbinding naar het huis van den chirurgijn Latriie en vervolgens daar deze heer op dat oogen blik afwezig was naar den chirurgijn van den Bergh die echter door ongesteldheid verhinderd wns het ver band te leggen. Men verwees den ongelukkige van daar tolden chirurgijn van Dagleven die zich belast vin dende met de heelkundige dienst en het toezigt over de lijders in het cholera-hospitaal aan bet Bagijnenplein thans het naast bij de hand was. Er liep met dit ver voer een groot half uur aan zoodat de gewonde per soon te half vier ure des namiddags het eerst in behan deling kwam. Bij het onderzoek der wonde bleek dat hel mes bijna i/z voet diep in de tiende rib gedrongen was en dat belangrijke deelen gekwetst waren. De chirurgijn van lhigterenvan zijne bevinding berigt ge daan hebbende aan den hoogleeraar von Baitmhauer werd de lijder door diens zorg zoo spoedig mogelijk overgebragi tot verdere verpleging in het stedelijk zie kenhuis alwaar bij des nachts ten half een ure aan de gevolgen der verwonding is bezweken. Bij de lijkope ning die ten overstaan van den commissaris van poli- cie heeft plaats gehad is gebleken dat de maag op twee plaatsen en ook de lever door het scherpe mes doorstoken waren. Zwolle 29 Jan. Zaturdas jl. ontdekte men te Vol- lenhove in den voormiddag 3 levende wezens op eene ijsschots, te midden van eene massa van opeengestapelde ijsschollen die met den n.-w. wind welke vrijdag avond woei voor dezen wal waren aangedreven. De persoon van FTahois dit vernemende springt dade lijk le water en heeft het goluk de ijsschots te bereiken welke gedurende veertien dagen aan drie ongelukkige visscherlieden van Dnrgerdam vader en twee zoons lot verblijfplaats heeft verstrekt. Groot was de ver wondering van den moedigen man toen hij iri die per sonen niet alleen bekenden maar in een der zonen zelfs een vroegeren speelmakker ontdekt die hij thans van zoo ontzettend een gevaar komt redden. Tabois zwemt terstond terug om hen de eerste benoodigdheden aan te brengen eerst in den achtermiddag deed zich de ge legenheid voor dat er eene boot werd bemand met 8 personen en onzen wakkeren zwemmer P. Tabois die, na eene moeilevolle worsteling van 4 uren door de ijs- schotsen de ongelukkigen bereikte en hen ten 6 ure in den avond behouden aan wal bragt. De 3 personen werden naar het stadhuis gevoerd en dadelijk onder de liefderijke zorg van Vollenhovens ingezetenen maar vooral ook onder do menschlievende verpleging van den heer C. W. Fckerrned. doctor aldaar, gesteld. De pon weigert ons bijna hare dienst om de ijsse- lijke folteringen te beschrijven waaraan de lijders zijn blootgesteld geweest want reeds op den 13 Januarij waren zij vntr Durgerdam met eene slede en netwerk uitgegaan om viseh to vangen. Des zondags bemerk ten zij dat het ijs begon te werken waarop zij op hunne zware klompen dien ganschen dag liepen naar Marken doch het water belette hen aldaar aan te ko- mpn 's maandags gingen zij weer terug naar 't Gooi bij Muiderberg alwaar zij het eerst gevischt en 50 ei- botten gevangen hadden. Dingsdag begaven zij zich naar d'Eem boven Amersfoort maar ook daar was te veel water; nu nog eens naar Bunschoten doch thans werd hun alle hoop benomen het ijs, waarop hunne schat de visch en het tuig zich bevond scheurde van pen en dreef naar Enkhnizon op welks toren zij de wijzers konden ontdekken zij zagen menschen doch werden niet opgemerkt en zijn misschien voor eeno visscherschuit aangezien terwijl verder de mist in zee hunne grootste hinderpaal was. Van toen af dreven zij op Gods genade de Zuider-Zee in en kwamen eerst na 14 dagen met de n.-w. wind onder Vollenhovens zeekusten. Hun voedsel gedurende die 14 dagen had bestaan in de 50 gevangen botten die op 21/a slaks na waren op gebruikt dit overschot was intusschen reeds te zeer bedorven om nog gebruikt lo worden. De vader is 45 jaren en genaamd Klaas Bort zijne twee zonen zijn 15 en 17 jaren oud. Alle drie zijn van onderen verkleumd aan de bee- nen geheel gevoelloos en er beslaat weinig hoop dat de beenen zullen kunnen behouden worden. In acht dagen kunnen zij nog niet vervoerd worden. Maastricht 30 Jan. Te Heerlen is tot lid van de tweede kamer der staten-generaal verkozen jonkh.r L. L. G. ill. de Villers de Pitéte Schin-op-Geul en zulks ter vervanging van baron Scherpenzeel Heusch. JONGSTE BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Op het einde der zitting van den 29 heeft de na tionale vergadering te Parijs de conclusiën van het rapport met eeno meerderheid van 416 tegen 405 stemmen verworpen. Dit besluit beteekent alleen dat er eene tweede raadpleging geopend zal worden. De kamer heeft zich alzoo een nieuw onderzoek voor behouden. De zitting van den volgenden dag (dingsdag) is weder vrij onstuimig geweest. Er hadden le mid den der onrust van den vorigen dag verscheiden ar- restatiën plaats gehad. De parijsche dagbladen vermelden de talrijke meestal ongeloofelijke en deels ook reeds wederspro- kène geruchten,' die omtrent de onderscheidene complotten geloopen hebben. Men heeft te Weenen te gelijk met den orkaan (zie hier vorenook eene vrij belangrijke aardbeving opgemerkt, Te Rome heeft de regering eene militaire com missie ingesteld om hen die aan den aanslag van den 19 tot herstel van den paus hebben deel ge nomen te vonnissen en binnen 24 uren ter dood te brengen. Zierikzee 31 Jan. Heden is ter reede dezer stad gearriveerd: het barkschip Onderneming, kapt. J. C. van Heeckeren van Batavia naar Middelburg. Den 30 Januarij jl. is te Texel hinnengekor het kofschip Murinus en Gertruidakapt. F. Kannninga, als bijlegger, van Dantziglaatst Middleshorough naar Zierikzee bestemd gel met larsve en rogge. Den 5 dier maand van J dleshorougb naar herwaarts vertrokken, is gem kapitein na verscheidene malen beproefd te hebl een onzen zeegalen binnen le loopen heigeen tel door storm en tegenwind verhinderd werd gen zaakt geweest door gebrek aan provjand en verlies van verschansing sloepen watervaten e le Texel binnen le loopen. Zal denkelijk mo lossen om te repareren. Den 23 dezer is te Delfzijl binnengcloopen nederlandsche tjalkschip de Vrouw Ikiena, gevoerd i kapt. D. L. Knoop met eene lading fïutpzand mende van Denemarken en bestemd naar Atnsterd Weinigen hadden kunnen denken', dat de schept gen welke dezen winter gelukkig de gevaren dor had den getrotseerd in genoemde haven aan nog g tere gevaren onderworpen zouden zijn. Men ontd- nog bij tijds dat des nachts - met eene zoogenoei centerboor 2 a 3 gaten in het schip waren geboi De daders zijn nog niet ontdekt. Brouwershaven, 1 Feb. Binnengekomen: T liamskapt. E. Elliot, van Londen naar Rolterd Vlissingen, 29 Jan. Ter reede dezer stad gi riveerd het fregatschip Koning Willem II, kapt Kooger, van Batavia naar Middelburg. YERVOEMIDDELEN. AFVAART DER STO OMBOOT STAD ZIERIKZE! gedurende de maand Februarij 1S49. Fan Zierikzee: Fan Rotterdam: Zondag 4,'smorg. 10 ure. I Dingsdag 6,'sinorg. 4 Donderdag 8, 11% o i Vrijdag 9, 5 DILIGEN CE DIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOM ROOT ENAANLEGGE1 AAN HET Z IJ P E Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Fel uarij Naar Rotterdam: Naar Middelb urg .- Dingsdag 6, 'smorg. 7% ure. 9. V/, 11, 8% Vrijdag Zondag Zondag 4,'smorg. 9 i Donderdag 8, 6 Zondag 11, o 7% Naar Antwerpen: Maandag 5, 'sinorg. 6% ure. Donderdag 8, 9 Maandag 12, 11 t» BEERS-MRKTBMItiTEJ ENZ. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 1 Februarij 1849. gebleven. Nederlande\n2% pC. Werk. Schuld j o 3 n e o P If 4 e n Amorl. Syndikaat 3% P^. 1 o Handel-Maatschappij 4% Oost-indien 4 Hollandache fondsen waren lieden over liet algemeen willigei prijs dan de vprige dagen MIDDENPKIJZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKEL! TE ZIERIKZEE van den 1 Februarij 1849. De O. Tarwe 1847 J' N. dito 1848 Zaai-Zomerdito Ordinaire dito Rogge Wint.-Gerst Zoiner-dilo i Haver Paardeboonen Witle dito Bruine dito Ned Mudde 8,00 a 8,20 7,00 a 0,00 a 0 00 a 5.00 a 3,50 a 3,00 a 2.00 k 325 a 6,00 a 6,00 a 7,50 0.00 0.00 5 20 4,00 3.25 2,20 3 50 6.25 6,25 De Ned. Mud Graauwe Erwten J 0,00 a 0 6.00 a 6 Groene dittf Gele dito - Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap-OIre Patent-Olie Lijn-Olie - 0,00 a - 0.00 a - 6.50 a - 3 00 a - 42.00pert) - 45,00 - 00,00 Raapkoeken ƒ00,00 delOlOstui Lijnkoeken -00,00 MARKTPRIJZEN DER MEEKRAP TE ZIERIKZ van den 1 Februarij 1849. TEELT 1848. Twee en een eerste kwaliteit ƒ21,00 a 21,50 Twee en een middelbare dito 19,00 a - 20.00 Twee ep een, mindere dito - 17,00 a - 18,00 f "2 Een en een, eerste kwaliteit - 18,00 a - 19,00 o Een en eenmiddelbare dito - 16.50 a - 17,50 Een en een mindere dito - 15,00 a - 15,50 71 Oiiberoofdeeerste kwaliteit - 21,00 a - 22,00 Onberoofde. middelbare dito - 19,00 a - 20.00 i o Onberoofde, mindere dito - 16,00 a 18,00 i 30 Muilen,, eerste soort - 3,00 a - 4 00 J 3 Middelbare dito - 1,00 a - 2,00 a* WESlfötïOl.'UWGr van zevenj'( SSssclieu B3&H&.MWUT in het Bc van de Erven F. Cats gelegen in den Polder Gouwe Veer, op Maandag den 12 Februarij J? 's morgens ten 9 ure. TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE Vu

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2