r 1 MORS-, MARRMRJGTM FM. AAN VEEHOUDERS. malen hail te kennen gegeven, dat 2Ïj in het vervolg wenschte ge administreerd te worden o Met kon toch de bedoeling van U. M. niet zijn geweest, en was stellig de hoop en verwachting der natie, die zoo kalm en rustig de hervorming van het staatsverdrag op zulk eene langwijlige wijze als heeft plaats gehad, grievend teleurgesteld, dat de vruchten van al die lijdzaamheid en onderwerping zich zouden oplossen in de besnoeijing van eenige weinige cijfers, hier en daar, in de ontelbare onderdeelen der staatsbegrooting voorkomende dat het naauwgezet onderzoek tot bezuiniging en vereenvoudiging van U M. ministers nergens anders, nergens beter toe zoude kunnen leiden, dan tot eene besparing van uitgaven van hoogstens f2.181,874,34 °P de vaste uitgaven van f71,925,932,701/, over 1848 ,of f 71.530,164,16% over den ja re 1849 welke door de wetten van den 30 Maart en 29 Augustus jl., nog niet niet minder dan f4,642.882.50 zijn verhoogd, en alzoo de uitgaven doen stijgen tot het enorm cijfer van ruim 765% tonnengouds Dergelijk eene besnoeijing als nu ter vervul ling van alle uitzigten en verwachtingen wordt voorgesteld had de natie sinds lang verwachtdat bij het aanbieden der jaarlijksche begiootingen zoude zijn ingevoerd geweesten de telkens weder- keerende teleurstelling in de medewerking van hare zoogenoemde vertegenwoordiging, deed baar naar die verbeterde staatsinstellingen haken die zij rui h°eft verkregen en welke zij thans als haar eenig en laatste plechtanker beschouwt. *ïn de plaats van die ongelukkige en slelsellooze voordragt tot bezuiniging, welke daarenboven nog erkend vordt op verre na dadelijk niet te kunnen worden ingevoerd en dus. zooals vroeger meermalen, in woorden wat, in bet wezen zeer weinig beteekent, hadden supplianten verwacht en zij houden er zich van verze kerd, dat die verwachting door den geheelen middenstand, de kern «lor natie., wordt gedeeld dat Uwer Vlajesleits ministerseeivoi par tijdig doch grondig onderzoek zoudeiv hebben ingesteld naar liet vermoedelijk cijfer van uitgaven dat in verhouding tot het natio naal vermogen tot de bronnen van volksbestaan en tot de tijdsom standigheden waarin wij verkeeren als het l oo.ste erkend be hoorde te worden, hetwelk van de natie zonde kunnen gevorderd worden zonder gevaar om haar trapswijze meer en meer te ver armen en op den duur aan eene geheele uitputting prijs te geven. En naar de uitkomst van dat gewillig, doch hooi-st noodzakelijk onderzoek hadden zij zich voorgesteld dat de behoeften zouden geregeld zijn. Men zegge niet, Sire.' dat dit eene wijze van be schouwen is, te ongegrond te belagchelijk te onmogelijk om ten uitvoer te worden gebragt Neen, supplianten betwijfelen dit nietmaar ontkennen liet ten eenenmaleen zij beweren integen deel, dat de regel van het gemeene leven om de tering naai de nering te stellen die onze vooronders tot. rijkdom, magt en a mi *n heeft geleid, ook nog lieden ten da^e door eene goede staatshuis houding wordt voorgeschreven en gebiedend gevorderd dat op den staat, wordt toegepast De toepassing vari den/elven op ons finan cieel stelsel had wie zoude daaraan durven twijfelen? tot ge heel andere resultaten geleid dan waartoe cle beginsels door U M. tijdelijke ministers gevolgd hebben gevoerd doch zouden ook ge heel andere middelen noodzakelijk hebben gemaakt. Geene be- snoeijing van enkele posten op onze M.ialshrgrooting had daarvan het gevolg- geweestgeene suppressie of noodlottige inkrimping en verminking van voor de wcteusci appe'ijke vorming van het opko mend geslacht noodzakelijk vertisolit wordende, en in een beschaafd land nimmer genoeg gevonden wordende jnrigtingon had dan be hoeven te worden voorgesteld: geene lieillooze centralisatie voor gestaan, geen heirleger ambtenaren behouden of tonnengouds voor bureaukosten pennen inktpapier, lokaalbelioeflen meu belen. druk-en bindwerk en wat rneer daartoe behoort behoeven uitgetrokken te worden; geeue misbruiken en geldverspillingen voor liet kostbaar soldaatje spelen te worden bestendigd, of renen raad van adel tegen de begripppn van den tijd, behoeven behouden te worden Neen Sire! met onveibiddelijke gestrengheid moet ter bereiking van dat doel degmole staatsmachine van de tallooze onnutte raderen worden ontdaan die hare weldadige werking ver lammen alle ontwikkeling van nijverheid belemmerenin plaats van leven en bedrijvigheid uit te lokken, lusteloosheid en kwijuing tengevolge hebben; en niet alleen hierdoor zal liet mogelijk zijn /zet cijfer van 's lands uitgaven dat door de enorme som van onge veer 35 millioen guldens voor renten, der staatssc/tuld steeds lot een hoog bedrug nioet worden opgevoerd, te ve/minderen maar /zet zal noodig zijn. dat met oud nrdcrland.se/zecnrdaal/ieidaan Uwe Majesteit worde kenbaar gemaakt en overtuigend bewezen, dat het geen de tegenwoordige grondwet, in de tweede afdeeling van/iet tweede /zoofdstuk in artikel 27 bepaalt even nadeelig werkt op de vooral l/zans zoo noodzakelijke en gewetischte bezuiniging en ver eenvoudiging in /zet be/zeer van 's lands geldmiddelen, als op de aankweeking en /zet onder/zonden van die gevoelens van eerbied ac/zting en liefde, welke als de eenige hechte banden tussc/zen het volk en zijnen vorst te besc/zouwen zijn. Supplianten gevoelen, Sire! dat zij hunne beschouwingen heb ben uitgestrekt tot over de grens door Uwer Majesteits ministers ge steld die in meergemeld bun verslag verklaren, te zullen beginnen met het tweede hoofdstuk onzer staats-begrootingomdat liet eerste hoofdstuk waaiin de civiele lijst is opgenomen sommen beval bij de grondwet geregeld. Zij zijn bekend, Sire! met al hetgeen omtrent het inkomen der kroon tusschen de regering en de kamers der staten-generaal is gewisseld en ontveinzen zich, uit de hard nekkigheid, waarmede dit hooge cijfer is vastgehouden en de be toonde vrees der ministers, om daarop bij eene algemecne hervor ming en bezuiniging terug te durven komen niet, dat zij eene zeer gevoeliee snaar aanroeren en echter schromen zij niet Uwer Majesteits aandacht daarop te vestigen. Zij vermeene«> dit te moeten doen omdat zij hierdoor niet hun individueel gevoel aan Uwe Majesteit kenbaar maken maar zich overtuigd houden dat de geheele natie, hoewel velen hel niet dur ven zeggen, hierin eenstemmig met hen denkt, en het aan geenen twijfel kan onderhevig zijn dat, indien Uwe Majesteit de uitvoering van die bepaling der grondwet zal verkiezen te blijven vorderen, w.aartoehet regt voor het oogenblik aan de zijde van U M. berust Uwer Majesteits impopulariteit met den dag zal toenemen, vooral in eenen tijd, waarin van de werkzaamheden der nieuw te constitueren kamers, ontheffing van lasten verwacht wordt, er, de natie over tuigd isdat, wel niet Uwer Majesteits bestuur alleen, echter te zamen met dat van Uwer Majesteits stamvaders het vaderland doet zuchten onder eenen schuldenlast, noch uitsluitend voor noch door de natie in hei aanzijn geroepen doch waarvan thans alleen de betaling van haar gevorderd wordt. Sire Uwe Majesteit gelieve in deze rondborstige verklaring die welligt nimmer zoo onbewim peld tot U. M. is doorgedrongen, niets anders te zien, dan de zuiver ste bedoelingen om den band te bevestigen die cle dynastie van Uwe Majesteit aan het Nederlandsche volk verbindt en den consti tutionelen regeringsvorm onder hetzelve te bestendigen, waaronder supplianten zich overtuigd houden dat alléén rust en orde. wel vaarten bloei in liet dierbaar vaderland kunnen worden tegemoet gezien, terwijl supplianten hen verdacht honden van eigenbelang zoekende oogmerkenen geheel met supplianten beginselen strijdende gevoelens, die U. M zullen durven afradenten dezen aanzien een aan de behoefte van het oogenblik geëvenredigdgroot offer op liet altaar des vaderlands te brengen. "Dan Sire buiten het reeds aangevoerde tegen de beginselen, waarop meergenoemd verslag beiust, ontbreekt, aan hetzelve, naar supplianten be cheiden oordeel, een hoofdvereischte om het doel -> en: U. M op eene duurzame wijze Ie bereiken liet is liet openen van gr heel nieuwe en het verbeteren van reeds beslaande bronnen van volksbestaan. In den regel is het .waarheid, Sire! dat niet de grootheid der te heffen belastingen np haar zilve het drukkende uitmaakt maar elke belasliig, hoe gering ook drukkend wordt, als dezelv» buiten verhouding is gebiagt tot de verdiensten van den belastingschuldige en deze tevens belemmer! in cie uitoefening en uitbreiding van zijn buliijf Évenzeer als voor hel oogenblik /iet budget van uilgaven opgevoerd inHuim 75 n illioen dekrae/ilcn der nalie verre ovcrsc/uijdtis hel denkbaar, en de goede God besc/iikke nog eenmaal die loekomst aan Nederland dat het dubbel daarvan gemakkelijk zoude zijn te dragenen wel dan als de regering tot dien trap van kennis en wijsheid zal zijn opgeklom men dat zij een geheel nieuw administratief-en belastingstelsel 2al Ziebben daargesteld de middelen van volksbestaan niet hier of daar, maar in alle deszelfs uitgebreide vertakkingen met een nieuw leven Zieettleeren bezielen, /lier belemmeringen weet weg te nemen, daar nieuwe kanalen kan aanwezen, elders door eene wijze en voor uitziende staatkunde voor Ziandelscheepvaart en nijverheid nieuwe en ongekende wegen ontsluit. Bezuiniging in het beheer van den staat moet gepaard gaan met opbeuring en verlevendiging der middelen van bestaan der ingeze tenen en zoo het der natie blijkt dat het eerste der regering wezen lijk ernst is, zoo zij ondervindtdatde tijd van gunsten en privilegiën onherroepelijk tot het verledene is teruggebragtverdiensten in alle takken van bestuur alleen worden gewaardeerd, en zij daarbij in de aanwendingen ontwikkeling van hare nijverheid ondernemings zucht en vlijt op medewerking en ondersteuning, gerust zich kan verlaten eu onvoorwaardelijk vertrouwen, dan Sire.' zal geene klagt over den druk van lasten de thans geprangde borst ontglip pen, dan zal de altijd noodzakelijke afstand van een gedeelte zijner verdienstenen opkomsten ten behoeve van de schatkist door geen ingezeten van Nederland als een bezwaar worden beschouwd want de ondervinding zal hem hebben geleerd dat er geen penning van zijn zuur verdiend loon onnut wordt uitgegeven onhandig of stelselloos rnisbruiki. maar alles met de sfrikste naauwge/.elheid alleen aangewend lot het. doelwaarvoor het alléén bestemd behoort te zijn tot het waarachtig nut en belang van land en volk. De supplianten zullen UM. geduld niet langer vermoeijen zij zouden aan de oiitwikkelina van hetgeen in dit adres slechts vlugtig is aangestipt nog vele bladen' kunnen wijden en hèt gestelde met cijfers kinmeu bevestigendoch zij willen getrouw zrn aan hetgeen zij iu den aanhef hebben gezegd Het gestelde zal genoegzaam zijn, om U. M. te overtuigen dal naar hun bescheiden oordeel het meergenoemd vei slag alle hoop op hervorming door bezuiniging van de zijde van U. Ms regering ten eenenmale uitdooften dat op de nieuw te constitueren vergadering alléén, hun oog gevestigd blijft. En, Sire.' dat is juist, hetgeen hun het meeste bezwaart. Zal die verleg-nwoordigingthans voor het eerst regtstreeks uit het volk verkozen aan die hoop voldoen, dan vooiwaar is de toe komst verre van onbeneveld Ie zijn eti zal zij het niet, maar de nieuwe wetten eu verordeningen op de beginselen van het verslag gebouwd en opgetrokken aannemen, wat zal, wat moet de natie dan Voorwaar eene donkere toekomst waarin hel alleen aan U. M. gegeven is licht te verschaffen en of het dreigend onweder over den dierbaren vaderlandse/ren bodem metal de vreessefijke gevolgen Ie doen losbreken, of het weldadig en heilrijk af te leiden. "Het zijn die ovei wegi"gendie de supplianten hebben doen besluiten bij dit adres zich ridderlijk tot U. M. zelve te wenden met submis' verzoek. »i)at het IJ. M. moge behagen de beginselen van het aan Hoogstdezelve door de lijdelijke, thans definitieve ministers aangeboden verslag tot vereenvoudiging en hervorming onzer slaalsinrigting, goedgunstig in nadere overweging te willen nemen." 2 Januarij 1849. Q. F. NU. «Bovenstaand adres is uit alle 20 gemeenten van het kics-distriet Onderdendnm door zeer velen onderteekend aan Z. M. den koning afgezonden." De Groningsche C.ouranl meldt dat dit adresdoor 518 kieshevocgde ingezetenen uil 12 gemeenten onder- teekend aan Z. Jl. is verzonden en dat het in de overige gemeenten ten zelfden einde nog dagelijks door stembevoegden wordt onderleekend. Zierikzee 30 Jan. Zierikzeesch ingezetenen ge noten een verrassend schouwspeltoen zij op zondag den 28 dezerin den namiddag de haven dezer stad zagen binnenzeilen do hier gebouwde schooner Maria So phia kapitein Mento van Gijzelgroot 170 Java-las- len toebehoorende aan de heeren M. C. de Crane Zoon, geladen met rijst peper huiden en rotting komende van Batavia zijnde hij menschen geheugen het eerste schip dat regtstreeks uit Oost-lndie met on gebroken lading hier binnen komt. Mogt de reederij daarvan zoo veel voordeel inoogsten dat de hoop op meerdere handels-onderneming verlevendigd werd en uit deze rijke bron vernieuwde welvaart onze voor handel en zeevaart zoo welgelegene stad toevloeijen. Bij ondeVscheidene vonnissen van de arrondisse- ments-regtbank te Middelburg te Goes, en te Zierik- zee in den loop des jaars 1848 geslagen zijn negen en-dertig personen tot geldboeten tor zake van over treding op het stuk der malen en gewigten veroor- JONGSTE BDITEMIJIKDSCHE TIJDINGEN. De strijd welke sedert de vestiging der tegenwoor dige fransche regering tusschen deze en de nationale vergadering wordt gevoerd trekt meer en meer de aandacht en de onruststokers en voorstanders der he vige republiek of liever der regeringloosheid schij nen van deze verdeeldheid gebruik te willen maken en op nieuw te willen beproeven hunne zaak te doen ze gevieren. Van daar die gisting die onrust welke te Parijs sedert een paar dagen weder wordt opgemerkt en voor nieuwe wanordelijkheden doet vreezen maar de regering waakt en wat meer zegt de regering heeft het grootste deel des franschen volks aan hare zijde. Uil alle berigten blijktboe die spanning zich overal openbaart zoowel op de stralen als in de zittin gen der nationale vergadering zoowel in de handelin gen der regering als in die der Bergmannen zoowel op de collegiën der studenten als in de taal der dagbla den. Overal had zaturdag eene aanzienlijke krachts ontwikkeling plaats en reeds sedert verscheiden dagen zijn alle maatregelen genomen om rustverstoring te voorkomen. In de zitting der nationale vergadering van zaturdag is van wege den procureur-generaal bij het hof van ap pèl van Parijs magtiging gevraagd om deu volksver tegenwoordiger Proudhon te vervolgen wegens dooi hem in het dagblad Peuple geplaatste artikelen welkv de regten van den president der republiek aanranden en tot haat jegens de regering en tot burger-oorlog aanzetten. Het requisitoir werd naar de afdeelinger. verzonden. In het ontwerp omtrent de clubs wordt over het al gemeen eene aanranding van art. 8 der constitutie ge zien,; het meerendeel der vergadering heeft zaturdag be slist dat deze wet niet dringend noodzakelijk is. Zoo dat ook hierin weder niet aan het verlangen der rege ring is voldaan. De Denen hebben in Nonrd-Sleeswijk den wapen stilstand op eene verregaande wijze geschonden doch zijn met groot verlies teruggeslagen. Zierikzee 2.8 Jan. Heden is alhier binnengeko men het schoonerschip Maria Sophia, kapt. M. va;. Gijzel van Batavia bestemd voor deze slad en gela den met rijst, peper koehuiden en bindrotting. Brouwershaven 26 Jan. Binnengekomen Orion, kapt. C. M. Borghorstvan Batavia naar Dordrecht. Middelburg 29 Jan Heden komt uit zee: het fre gatschip Koning Willem IIkapt. J. Kooger van Ba tavia bestemd voor deze stad. AFVAART DER STOOMBOOT STAD ZIERIKZEE gedurende de maand februari/' 1849. Van Zierikzee: fan Botterdam: Donderdag 1 's morg. 6 ure. Vrijdag 2. 's inorg. 10 ure; Zondag 4, «10 o Dingsdag 6, 4 o DILIGENCS- DIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTENAANLEGGENDE AAN IIET Z IJ P E Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Februarij V ri jclag Dingsdag Vrijdag Naar Middelburg 2, 's midd. 12 6, 's morg 7% 9, 7% ure. Naar Botterdam: Donderdag 1,'smorg. 6 Zondag 4, 9 Donderdag 8, t 6 Naar Antweipen Donderdag 1, 'smorg. 2% ure. Maandag 5, 6% Donderdag 8, 9 ROTTERDAM, den 29Januarij. Tarwe Zeeuws. Vlaams, en Overm. voor het saizoen redelijk aangevoerd en hoewel met. eenige vraag ter verzending tot eenige verlaging nog maar slepende van de Ziand gegaan; goede en puike Nieuwe J' 7.20 a 7,90; Mindere 6 a 7 Jarige f 7,20 a 8,80 Rogge, Overm., Zeeuws, en. Vlaams. 10 cents lager, 4,50 a 5,30. - Gerst, 20 cents lager, Zeeuws.. Vlaams, en Overm. Winter 3,40 a 3,80; dito Zomer 3, a 3,40. Haver, 10 cents lagerZeeuws, en Inl. Korte ƒ2,20 a 3dito Lange 2 a 2,20 Erwten Zeeuws.- Graauwe ƒ03 6,75; dito Groene ƒ5 a 6,75; dito Witte ƒ546. BoottenZeeuws, en Walch. Wil te 6 a 7,50; dito Bruine ƒ6 48; dito Paardeboonen, 10 cents hooger, ƒ3,90 4 4,10. De DIRECTIE der Maatschappij van Onderlinge Verwaarborging tegen Sterfte van Runderen voor het Koningrijk der Nederlandengevestigd te Tie!maakt bekend dat deze Maatschappij die sedert vier jaren met de tieste uitkomsten in de Provinciën Gelderland Overijssel Utrecht en Drenthe is werkzaam geweest van nu voortaan hare werkzaamheden ook jn de overige Provinciën zal trachten uit te breiden onder de be naming van OiiderHïiig'e Verzt-Rt'rïtisf- Maatscliappïj tegen Sterfte van Run deren en lot dat einde als haren Jlejent voor de Provincie Zeeland heeft benoemd de Heer J. OCHT- MAN te Zierikzee, ten wiens Kantore alle vereiscblo inlichtingen en de Reglementen der Maatschappij gratis verkrijgbaar zijn. Namens de Directie voornoemd F. J. van EVERDINGEN Directeur. 1 De Notaris J. M. BOUV1N zal, op Maandag fel den 5 Februarij 1849 's namiddags ten 3 ure WsfiJ ten verzoeke van WILLEM van der MA AS in het Dorpshuis te Ooslerlandpubliek presenteren te verkoopen Een 111)0111118 SCHUURTJE en ERF, staande te Ooslerland voornoemd achtei het H ooge H niskadaster sectie F n.° 477. Zijnd» j hetzelve inmiddels uit de hand te koop s te be: j vragen bij bovengenoemden Notaris. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2