ZEETIJDINGEN. YIMiVOER-MIDDELEN. PEERS-, MRMRMN ENZ. pon verUf vnor den tijd van drie maanden bekomen tol liet doen eener bnilenlandsche reis. Z. K. H. heeft zich gisteren aan tioord der pngelsche stoomboot Ocean, voor Scheveningen liggende, hege ven en is naar Londen vertrokken. H. K. H. de prinses «an Oranje heeft den prins lot Scheveningen begeleid. De prins reist onder den nanin van graaf van Meegen. Z. K. fl. wordt vergezeld door de hee- ren Arriensbuitengewoon adjudant des konings en Goedecheadjudant van Z. K. II. Bij Z.' M.' besluit van den 29 Dec. 1848 is de straf des doodswaartoe Johannes llosch gediend heb bende als kanonnier bij het korps rijdende artillerie bij vonnis van den krijgsraad in het provinc. komman dement van Utrecht van 4 Oei. 1848 is veroordeeld verwisseld in eene correctionnele gevangenisstraf van drie maanden met opheffing der vervallen verklaring van den militairen stand. Bij koninklijk besluit van 4 dezer, n.° 86 is het districls-commissariaat van Goes afgeschaft. Gisteren morgen heeft een ontzettend ongeluk tusschen half 11 en 11 ure, voor Scheveningen plaats gehad. Eene roeiboot aan boord hebbende vijf vis- schers te Scheveningen woonachtig, bevond zich in zee op de buitenste bank om eert dezer dagen verloren anker te zoeken. Eensklaps sloeg de boot om en ver dwenen al de schepelingen. De bemanning van eene zeilboot welke vlotbaar lag en op de brievenmail wachtte om deze naar de stoomboot te brengen zag dit ongeluk naauwelijks of zij spande alle krachten in om de drenkelingen ter hulp te snellen. De edele pogingen met het meeste overleg door stuurman IF. de Ruyter en zijne epntpage in liet werk gesteld mogten echter slechts gedeeltelijk met eenen gunstigen uitslag bekroond worden. Eerst naderde het vaartuig eert der visschers A. Hoek genaamd die nog drijvende was en hragt dezen aan wal op vvien onmiddelijk door den chirurgijn Bausch en later door zijnen collega Verdam alles werd aangewend om hel leven op Ie wekken doch te vergeefs. De zeilboot hebbende den drenkeling aan wal gebragt begaf zich toen naar de omgeslagene boot waaraan zich een der schepe lingen M. üartevelthad vastgehecht, en wien zij niet tlan met veel moeite aan boord op kon nemen en behouden aan wal brengen. Het is deze alleen die in het leven gespaard is gebleven. Al de overige zijn verdronken. De zoo noodlottig omgekomen visschers waren C. van der Toorn nalatende vrouw en twee kinderen M. Grootvcldtvrouw en een kind (de vrouw echter in zwangeren staal) Mde Heyer vrouw en vier kinderen (de vrouw tnede in zwangeren staat) A. Iloek vrouw en vijf kinderen (de vrouw insgelijks in zwangeren slaat). De lijken der 7.00 noodlottig omgekomen visschers zijn thans opgeviseht of aange dreven. Volgens verklaring van Harteveld, deneenigen die liet leven behouden heeft is de boot ten gevolge van den golfslag, omgeslagen. Het lijk van C van der Toorn zat met eene lijn om zijn heen aan de roeiboot vast. Na aan wal te zijn gebragt zijn C. van der Toorn dien men nog hoopte in het leven terug Ie kunnen roepen, en later Harteveld, onmiddelijk opgenomen in het etahlissernent van den heer Maasalwaar zij op de liefderijkste wijs zijn behandeld. Onder dagtpekening van den 10 November 11. heeft z. exc. de minister van staatgouverneur-generaal van Neêrlands lndie een besluit genomen houdende vaststelling van een reglement omtrent het verlossen uit de slavernij van slaaf gemaakte schepelingen. Het bedrag der schadeloosstelling is bepaald op 200 per hoofd voor de schepelingen die'slaaf gemaakt zijn be oosten de Kaap-de-Goede-Hoop en bewesten Kaap Hoorn en op /'500 per hoofd voor de aan gene zijde dier kapen slaaf gemaakte schepelingen, Schiedam 19 Jan. Naar wij vernemen circuleert alhier een ontwerp van inschrijving met oogmerk eene veretmiging daar te stellen, ten doel hebbende, het aanbouwen van pakhuizen, om lot bergplaatsen te verstrekken voor de producten welke door de Neder- iandsche Handel-Maatschappijvan af het volgende jaar ook in deze stad zullen worden opgeslagen. Dit ontwerp gaat uil van de beeren de GrootJïoe- Inrtls C-° en is reeds met de deelneming van aanzien lijke handelshuizen te dezer slede voorzien wij zijn overtuigd dat het welgelukken van het plan dezer hee- ren een zeer voordeeligen invloed zal hebben op de welvaart van deze stad daar indien er gebrek aart geschikte ruimte lot berging der aar.gehragte goederen bestond de schepen genoodzaakt zouden worden naar elders op te zeilen. 's Hertogf.nboscu 19 Jan. Sedert jaren heeft het hnis van burgerlijke en militaire verzekering alhier op één oogenhlik niet 7,00 vele gevangenen in zich veree- nigd welke tot kapitale straffen zijn veroordeeld of vermoedelijk zullen veroordeeld worden ais thans. Niet minder dan drie doodvonnissen zijn geslagen als door den krijgsraad in liet provinciaal kommandement van Noord-Braband één trn laste van J. van G kanonnier bij bet 2dc regenienl artillerie om te wor den onthoofd één ten laste van 5lancier bij hel ls,,! regement, om te worden gefusilleerd beide we gens insubordinatie en door het provinciaal geregls- hnf van Noord-Braband één ten laste van IF. van den Berg te Hapert wegens moord met voorbedachten rade en geleider lage aan den openbaren weg om te worden gehangen. Het hof voornoemd zal vermoe delijk in de volgende maand regt doen in de zaak van Hs, uit bet arrondissement Breda beschul digd van brandstichting in de hoeve van Z. K. H. prins Frederik. Deze was na zijne bekentenis zinneloos en als zoodanig in hel gesticht van krankzinnigen alhier opgesloten, waaruit hijdezer dagen hersteld naar de gevangenis isovergebragt terwijl iederen dag de moor denaar der oude vrouw uit Liempde verwacht wordt om mede voor dit gruwel teregt te staan. De drie ter dood veroordeelden hebben zich om gratie aan Z. M. den koning gewend. Maastriciit 19 Jan. De gedeputeerde staten van dit hertogdom hadden, naar aanleiding van art. 32 van het voorloopig kies-reglementaan den heer baron van Scherpen zeel Heuschdie voor de beide districten Heerlen en Sittard als lid der tweede kamer was geko zen doen notificeren datindien binnen acht dagen door z. h. w. g. geene verklaring werd afgelegd welke dier benoemingen door hem werd aangenomen men het er voor zoude kunnen houden dat de benoemde voor beide verkiezingen bedankte. Deze maatregel heeft ten gevolge gehad dat de heer Heusch onmidde lijk daarna en wel onder dagteekening van den 15 dezer aan het collegie van gedeputeerde staten heeft te kennen gegeven dat hij voor het district Sittard op trede. Dientengevolge is het kiescollegie in het hoofd- dislrict Heerlen en het onder-district Gulpen voor maan dag 29 dezer bijeengeroepen en zal men op dien dag tot de verkiezing van een lid der tweede kamer ter vervanging van den heer baron van Scherpenzeel Heusch overgaan waartoe men zegtdat door de zoogenaamde separatisten de heer Cornelie wordt aanbevolen. jVIinuElBOBG 19 Jan. Gisteren avond is alhier door de policie op last de.r fhstitie in hechtenis genomen de persoon van Joeoh van Keulen wonende onder Grijps- kerke die op den vorigen dag eene verwonding door een geweerschot zonde hebben toegebragt aan den veld wachter dier gemeente tevens opziener der jagtdie zich in de uitoefening zijner bediening bevond. Als een voorbeeld ter navolging verdient vermeld te worden dat te Oost- en West-Souburg de jongelie den zoo wel die dienstbaar zijn als die bij hunne ouders inwonen eenige gelden hebben afgezonderd en besteed om op den derden dag van het jongst gevierde kersfeest de behoeftige oudelieden weduwen en zie ken in die gemeente te verplegen zij hebben daartoe zeiven aan 22 huisgezinnen op eene onbekrompene wijze uitgedeeld larwenbrood boter aardappelen en gort. Te Biervliet hebben laatstleden dingsdag en woensdag eenige pogingen tot wanordelijkheden plaats gehad. De kerktoren ook wel de gemeentetoren ge noemd was voor eenige jaren uit eene buitengewone belasting (Ier inwonera nieuw gebouwd maar ver- eischle herhaalde reparaliën. Het gemeentebestuur bad derhalve besloten het geheele werk te doen her zien en zulks uit de hand aan een belgischen molen maker aanbesteed. Daarover hebben de menigvuldige biervlietsche timmerlieden zich zeer misnoegd betoond daar zij meenden tot dat werk zoo goed als iemand anders in staat te zijn. Toen dus de molenmaker met eenige belgische werklieden zijn werk zou aanvangen had eene zamenscholing plaats voor en in de herberg van J. Risseeuwwelke ten doel schenen te hebben dat werk te beletten. Daar de veldwachter niet in staat was do oproerigen uiteen te doen gaan heeft men de hulp der marechaussées te IJzendijke moeten inroepen die de handen vol hadden om de oproerigen te beteu gelen zij schijnen aldaar met de blanke sabels in de hand te hebben moeten patrouilleren. Dadelijkheden hebben echter niet plaats gehad en naar men zegt zou er tegen eenige der voornaamste belhamels proces verbaal zijn opgemaakt en aan de justitie ingezonden. JOjHSSIE EBITEEIÏ,ü.ra2>EOHS TIJUEWGEIÏ. In de zitting der nationale vergadering te Parijsvan zaturdag werd tot de benoeming van den vice-presi dent der republiek overgegaan 695 leden namen deel aan de stemming de héér Boulay bekwam 417 de heer Vivien 277 en de heer Raraguay d'Hilliers 1 stem. Daar de heer Boulay dus de volstrekte meerderheid der stemmen op zich bad vereenigd werd deze door den voorzitter tot vice-president der republiek geprocla meerd welke betrekking hij tol den tweeden zondag in de maand Mei van het jaar 1852 zal bekleeden. Overigens melden de berigten dat de toestand van Frankrijk in plaats van gelijk men dit gehoopt had te verbeteren met eiken dag weder moeijelijker wordt. Vrijdag kwarn bet in de Frankforter rijks verga dering tot stemming over het vraagstuk wegens het rijks opperhoofd. Met 258 tegen 211 stemmen is het voorstel van de meerderheid der commissie aangeno men, luidende Do waardigheid van rijks opperhoofd wordt aan een der- regerende duilsche vorsten opge dragen." Tn Oostenrijk meent men meer en meer reactie te ontwaren. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft het hevelschrift van Julij 1846 tegen de Duitsch- Kalholijken waarhij deze verklaard werden tot de in dat land verboden genootschappen te belmoren weder van kracht gemaakt het oostenrijksch ministerie vor dert van de Saksische regering de uitlevering der schrij vers die na de Ocloherdagen naar Dresden en Leip zig zijn uitgeweken en eindelijk Krakau en Gallicie zijn waarom weet men niet in slaat van beleg ver klaard terwijl het standrogt daar overal is afgekondigd. Men wil weten dat de paus thans alle hulp van vreemde mogendheden tot herstelling van zijn wereld lijk gezag heeft afgewezen. Het piemontesche mini sterie moet daarop hot voornemen hebben te kennen ge geven om ter gunste van Z. IJ. te Home tusschen beide te treden daar bet hier eene uitsluitend italiaan- sche kwestie geldt. In den waterstand der Merwede en andere rivieren is eene merkelijke daling gekomen waardoor onder anderen het gevaar voor Gorinchem en den Alblasser- waard is geweken. Aan den Visschersdijk zijn 11 huizen en schuren weggespoeld en aan den Grinddijk is eene bouwhoeve verwoest. Het water stroomde door de overlaten tot Heusden toe. Den 11 November II. is te Batavia gearriveerd het barkschip Duivelandkapt. J. C. Kreije van Rotter dam en den 26 dier maand het harkschip Elisabeth en Johanna kapt. J. A. Ballot van Zierikzeo. Zijudo eerstgemelde bodem door de factory gecharterd voor eene lading tabak. Te Liverpool den 17 Januarij aangekomen hel kof schip Johanna Wilhelmina kapt. T. C. Kamminga van Dublin ligt in lading naar Dordrecht. AFVAART OEB STO OMBOOT STAR ZIERIEZEEj gedurende de maand Januarij 1849. Van Zierikzee: I Van Botterdam Zondag 28,'smorg. 5 ure. I Dingsdag 30,'smorg. 7% ure.* DILIGENCE- DIENSTEN Naar Middelburg: Vrijdag 26, 's morg. 7 \/2 ure. Dingsdag 30, r> 9'/2 Vrijdag 2, 's midd. 12 PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 22 Januarij 1849. gebleven. Nederlanden, 2'/2 pC. Werk. Schuld 3 6 Amorl. Syndikaat 3'/2 pC. Handel-Maatschappij 4'/^ Oost-Indien4 49'/s pC. SS>8 «!4 KOTTCBSSH, den 22 Januarij. Bij Je vroegere opruiming van het ijs waren de aanvoeren ter Graanmarkt zeer onbeduidend en daardoor de handel van zeer wei nig beteekenia. Den 20 Jan. overleed te Leiden in den ouderdom van acht en vijftig jaren onze waarde en waardige Moeder Mejufvrouw S. MENZEL geb. Biben. Benesse W. F. MENZEL. den 22 Januarij 1849. D. J. MENZEL van der Vliet. iï/M» Onze Vrienden en Bekenden gelieven dit herigt ook als bijzondere kennisgeving aan te nemen CORRESPON DERENDE Or RE STOOiWROOTENAANLEGGEN RE AAN HET ZIJPE; Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maanden Jan. en Feb, Naar Botterdam: Donderdag 23, 'smorg. 6 ure. Naar Antwerpen Donderdag 25, 'smorg. S^ure.- De Notoris J. M. BOUVIN zal, op Maan dag den 29 Januarij 1849 des namiddags SB ten 2 ure ten verzoeke van zijne princi palen in bet Dorpshuis le OosIerland publiek presen teren te verkoopen Een WOWSHMS, ËKVE en ©evoSgesi? slaande aldaar op de Markt naast bovengenoemd Dorpshuis gemerkt n.° 40 kadaster sectie F n.° 324 alsmede een TBJ1BIaan den Achterweg aldaar sectie F n.° 93 groot negen Boeden twintig Ellen laatstgenoemden Tuin in twee perceelen. Breeder bij biljetten omschreven. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2