MENGELINGEN. ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN. thansnu zij als staatsburgers zijn erkend den pligt gevoelen die op hen rustom mei al bun vermogen mede te werken ten pinde de justitie in de gelegen heid te stellen den haren te vervullen. De misdaad moet niet ongestraft blijven maar opdat zij dit niet hlijve ntoet zij niet onbekend zijn en behoort een ieder mede te werken en inlichtingen te geven. Dit is burgerdeugd en burgerpligt. Hel gezag staal niet meer tegenover de ingezetenen het bestaat voor hen wel willend vindt het ondersteuning en liet wordt, in het belang van allen krachtig door die ondersteuning. De ingezetenen moeten niet alleen aangemaand maar aangemoedigd worden der justitie die hen beschermt behulpzaam te zijn. Voldoen zij daaraan dan wordt de straffeloosheid onmogelijk en door de zekerheid der Straf kan de gestrengheid der straf verminderen en door de verminderde gestrengheid der straf zal er weder meer bereidvaardigheid lot liet aangeven van misdaden en lol het aanwijzen der misdadigers gevonden worden. Het een werkt hier het andere in de hand en zoo kan er wanneer elk zijnen pligt beseft, zonder grootc kosten eene tot nog toe ongekende zekerheid in do maatschappij bestaan. »Jk meen deze denkbeelden en inziglen aan alle ma gistraten te moeten mededeelen en daaraan de meest mogelijke bekendheid te moeten geven. Ik wense.h ze vooral aan alle besturen van geipeenten en aan aIlep die met de policie zijn heiast in te prenten opdat zij in toepassing mogen worden gebragt en de overtuiging hij allen levend worde gehouden dal de beste bescher ming is die van'alle eerlijke lieden en goede burgers onderling. »Ik zend daarom afdruk dezer aan alle regts-eolle- giën gemeente-besturen en polieie-ainhtenaren. In Limburg doet zich na dn plaats gehad heb bende verkiezingen een bezwaar op hetgeen men wei- ligt nergens zal ontmoeten. Het is hekend dat de heer Scherpenzeel Heuscli in twee districten tot afge vaardigde voor de tweede kamer der stalen-generaal is verkozen. Sedert lang is hem op eene officiële wijze val) zijne benoeming kennis gegnven doch vruchteloos wordt daarop zijn antwoord ingewacht. Men zegt dat de nieuw benoemde die liet mandaat van volksverte genwoordiger niet kan noch wil aannemen zich niet zal verklaren ten einde daardoor de regering in de verlegenheid te brengen en de provincie Limburg ge deeltelijk onverlegenwoordigd te laten. AC.) De Tijd meldt dat door eenige Katbolijken van Nederland een adres aan Z. H. Piu.i IX is opgezonden waarin zij hunne liefde en gehechtheid aan den H. Stoel betuigen en de vurige wenschén uitstorten voor het herstel van zijnen troon van waar hij door heilig- schennende handen is verdreven geworden, Rotterdam, 14 Jan. Heden namiddag ten 4 ure barstte onverwacht een geweldig onweder hoven onze stad en hare omstreken los. Felle bliksemschichten doorkliefden de lucht hel geratel van den donder be reikte ongeveer ten 5 ure deszelfs hoogste toppunt de door den wind voortgezweeple hagel viel knetterend fieder 'om van tijd tot tijd plaats te maken voor ge- vveldige regenbuijen. Ten gevolge van dit onweder is bij Schoonderloo nabij deze stad de houtzaagmolen van den heer F. van Holst door den bliksem getroffen en daar de molen geheel van hout gebouwd was tot op den grond toe afgebrand. Te Rotterdam zijn van den 10 tot en met den 13 dezer 2 cholera-zieken aangegeven 3 overl. en 7 herst. ai_ :|n de gemeente Weslerbork (Drenthe) welke Ongeveer 1400 inwoners teltis van 26 September tot 9 Januarij jl. en dus in meer dan 3 maanden nie mand overleden. JONGSTE BOITENJLANDSCHE TIJDINGEN. Vrijdag jl. is in de nationale vergadering te Parijs eene alleronstuimigste zitting gehouden hij gelegen heid der beraadslagingen over het voorstel nopens de ontbinding der vergadering. Men beeft elkander allerlei verwijtingen en beleedigingen toegeworpen en het was den voorzitter niet mogelijk de orde te hand haven. De heer Pierre Bonaparte heeft zich bepaald in de armen der Bergpartij geworpen welke óneeoigheid met zijne familie tol veel ergernis aanleiding geeft. Kerst in den avond omstreeks 8 ure is de; stemming over het in overweging nemen van liet vootstel afge- loopen. De uitslag was dat 405 leden er zich voor en 401 zich er legen verklaarden zoodat. met'de meer derheid van slechts 4 stemmen besloten is hel voorstel in overweging te nemen. Het te Brussel te houden congres'over de italiaan- sche aangelegenheden zal weldra geopend worden. De zaak der goudmijnen in Californie blijft in de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika nog steeds het hoofdonderwerp van gesprekken en plannen. Ken uit voerig rapport van den heer Folsomdie te Francisco kijn verblijf houdt, en waarin hijna de aanleiding tot ontdekking dier mijnen medegedeeld te hebben alles verhaalt wal daarmede verder gebeurd is werd met belangstelling gelezen. Uit dat verslag blijkt hoe naar des sc h rij vers meening de goudslreek zich over eene oppervlakte, van meer dan 600 mijlen en vermoedelijk tot in Oregon uitstrekt maar tevens zegt hij dat in de landstreek waar de mijnen liggen des zomers eene ondragelijke hitte en verschroeiende droogte heerschen. Verder voorziet hij dat duizende geldzuchtige en ge- wetenlooze menschen niet slechts uit Noord-Amerika maar ook uit andere oorden der wereld zich naar dat goudland begeven en geen roof of moord ontzien zullen om in hel bezit van het begeerd metaal te geraken. Vele lieden zegt hij bewonen de eenzame streken van de Sierra Nevada zonder andere beschutting dan de hoornen des vehis of andere verdedigingsmiddelen dan hunne eigene ligchaamskrachlen en toch zijn er niet weinigen onder hen die voor eene waarde van duizen den aan goud hij zich hebben. Zulks kan niet onbe kend blijven en het is te vreezen dat die ongelukkigen als heimelijke slagtoffers der gewapende gouddorst val len zullen. Aan landbouw of nijverheid zal gedurende de eerste jaren in dat door overvloed van goud ramp zalig land niet te denken zijn. ïn de Amsterdamsche Courant van 15 dezer leest men het volgende Nu tien jaren geleden werd door ons medegedeeld hoe drielingen alstoen derzelver zestigsten verjaardag mogten vieren zonder dat er een enkel aan hel drietal ontvallen was wij noemden dit alstoen eene hoogst bijzondere zeldzaamheid maar hoe veel te meer ver dient het thans die benaming nu wij na verloop van tien jaren wederom vermelden mogen, dat ook het zeven tigste verjaarfeest door het gezamentlijke klaverblad wordt gevierd. Hot drietal, hetwelk wij bedoelen, bestaat uit de gezusters Anna, Berendina en Marga- retha van Hennesden 13 Januarij 1779 in het dorp Bennekom in Gelderland geboren en na het vroegtij dig verlies van hare ouders door haren oom Hendrik van Henneste VVageningen groot gebragt. Wij voeg den er in 1839 hij dat alle drie zich nog in goede ge zondheid bevonden dat de eerste weduwe van Willem Worbij geworden zich te Amsterdam als dienstbode bij den heer H. J. Deutz van Assendelft bevond en dat de heide anderen te Wageningen woonachtig waren de eene als huisvrouw van Hendrik Schoeter de andere als weduwe van Geurt Willemsenten opzigte van de gezondheid kunnen wij niettegenstaande het tienjarig tijdsverloop, hetzelfde gunstige berigt herhalen terwijl er overigens in den alstoen vermelden toestand der drie gezusters geene nadere verandering gekomen is dan dat Anna de weduwe van Willem Worbijde dienst bij haren heer voor eene haar door zijne goedheid ge- schonkene plaats op het Deutzsche hofje verwisseld heeft en, dat men Herendina niet langer huisvrouwmahr weduwe van Hendrik Schoeter noemen moet. DE INVLOED VAN HET SPOELING-VOEnER OP DE MF.LK EN nET VLEESCH VAN HET VEE. Opgewekt door belgeen de heer d' Engelbronner be rigt in de bijlagen tot zijne Bedeten vorigen jare ge houden in het 's Gravenhaagsche departement der maat schappij lot Nut van 't Algemeen, namen wij ons voor zegt de Volksvriendte onderzoeken in hoeverre de melk en het vleesch van met spoeling gevoed vee voor de gezondheid nadeelig is. Het is vooral buitenslands dat men op deze zaak hijzonder de aandacht heeft gevestigd. De lieer Ehlers te Hamburg heeft daaromtrent onderscheidene getui genissen ingewonnenwaaruit wij hel volgende over nemen Het veeaan dit onnatuurlijk voedsel nog ongewoon is daartoe niet dan met de uiterste moeite te bewegen en alleen door de beesten dorst te laten lijden hun zout in den hek te brengen en door soortgelijke mid delen meer, kan men daarin slagen. Het schijnt dan ook dat de spoeling op de gezondheid der koeijen eene nadeelige uitwerking heeft en dat zij eer dan andere die bet gewone voedsel, gras, boói enz. gebruiken aan de longziekte bezwijken. Dit althans is zeker dat de heer Bannenberg te Hamburg, verklaart van een landman die met spoeling voederde te hebben ge hoord dat hij op zijn langsttelken 3 jaar zijn vee stal moest vernieuwen dewijl de longen dan zoo waren aangeslagen datzoo de heesten niet geslagt werden zij van zeiven zouden sterven en dat de ingewanden van het vee dikwijls onbruikbaar werden bevonden." Reeds de beroemde Linnaeus schreefeene eeuw gele den «hoe brandewijn de maag bekomt kan men hij slagters zien als ze zwijnen slagten die met sterken drank zijn gevoederd hunne darmen zijn zoo brpos dat ze voor worst onbruikbaar zijn." De zweedsche hoogleeraar Flormaneen bekend veeartsenijkundige houdt het spoelingvoeder zeer verdacht als oorzaak te zijn der veeziekte die zich sedert 1837 in de streken van den Rijn geopenbaard heeft en later ook in Zweden zicb vertoonde en de groote Berzelius heeft verklaard «vee vleesch melk wol enz. zijn sedert de ver meerdering der branderijen slechter gewordenwaarbij wij nog een minder geleerd maar meer practisch ge tuigenis kunnen voegen van eenige veefokkers in Alten burg die allen de spoelingvoeding aanwenden maar ook allen er over eens zijn dat gras en klaver veel deugdzamer en nok met opzigt tot do hoedanigheid van het vleesch verkieslijk zijn. Trouwens dal het vee. na eenige jaren met den afval der aardappel-branderijen gevoed te zijn longziek wordl dit schijnt eene hij de duitsche schrijvers over landhuishoudkunde algemeen aangenomen stelling te zijn. Wat de melk van spoeling-koeijen betreft zij ver schilt in kleur geur en smaak met die van heesten welke, hun natuurlijk voedsel gras klaver hooi enz. gebruiken. De zoo evengenoemde heer Bannenberg verhaalt dat een zijner kleine kinderen gewoon aan gezonde koemelk telkens de aangebodene melk van spoeling-koeijen weigerde. Hiermede stemt overeen het onderzoek van den scheikundige Gay Lussac en an deren op dit punt inliet werk gesteld, waaruit is gebleken dat de spoeling-melk in zijne beslanddeelen van de gewone verschilt en niet dan na hijvoeging van een weinig loogzout (carbon, sod.) daarmede voor het gebruik kan worden gelijk gesteld. Ook de opmerkingen van den hoogleeraar Klencke uit Leipzig zijn waardig door ons gehoord te worden. Ingevolge zorgvuldige waarnemingen (zegt deze geleerde) is het gebleken dat kinderéd welke in hunne eerste jaren eigenlijk alleen leefden van melk die voor het grootste deel van spoeling-koeijen afkomstig was, voort durend ziekelijk waren en alle teekenen vertoonden i eenpr klierachtige gesteldheid. Bij onderscheidene kin deren aan wie in het begin hunner ziekte dadelijk eene andere gezonde melk in de plaats is gegeven verkreeg men over het algemeen een beter gestel. Wat de koeijen zelve betreft, Klencke beweert dat deze die ren nadat ze een tijd lang met spoeling gevoed zijn insgelijks de teekenen cener klierachtige gesteldheid opleverden. Hare melk zegt hijis schraal en bevat weinig room. Belangrijk is hel getuigenis van den ervaren landman Hefftger «uit duizend gras-ossen zegt bij «als er een onder is met spoeling gemest, zal ik dezen dadelijk aanwijzen, 't Is waar spoeling-koeijen geven meer melk dan gras-koeijen maar zij zet schraal room af en geeft zoo weinig boter dat het de moeite niet waard is." Do herigten zoo eindigt de Volksvrienddie wij be trekkelijk dit onderwerp hebben ingewonnen uit de streken waar, bij ons te lande de spoelingvoedering plaats heeft komen veelzins met bet bovenstaande overeen. Hiertoe behoort vooral wat wij gezegd heb ben omtrent den weêrzin van het vee tegen den onna- tuurlijken drank, den minder gezonden toestand der heesten de schraalheid der melk de minder frissche kleur en de weekheid van het geslagle vleesch en spek, en de broosheid der darmen. Brouwershaven 15 Jan. Binnengekomen Maas stroom, kapt. H. van der Meijden van Batavia naar Rotterdam. EHIIZSN DEK EFFECTEN TE AMSTIHMH den 13 Januari) 1849. gebleven, N e der lande n 2T/2 pC. Werk. Schuld 49y8 pC. 3 591/4 4 76'/2 Amorl. Syndikaat 3!/2 pC„ 76/4 Handel-Maatschappij 4i/2 143 d Oost-Indien4 7a% t> ROTTEBDAMden 12 Januari). Voor meekrap bestond deze week in onderscheidene soorten en Jarige met eene kleine prijsverhooging veel vraag meestal op spe culatie doordien men op deze lage prijzen eer rijzing dan dalin§ voorziet. OIIE-PRIJZEN TE ZIEHIKZEE. Paap-Olie f 42,00. Patent-Olie - 45,00. Het lieve SAind eene maand geleden ons ge schonken werd reeds heden weder van ons opgeëlscht. Elkerzee C. W. SCHüLLER Pred. den 12 Januarij 1849. S. M. SCHüLLEB geb. Wijnmalen. Eenige kennisgeving. Degenen welke iets te vorderen beb- ben van of verschuldigd zijn aan de Boedels van wijlen de Weduwe HERMAN KROON en MACHIEL KROON, beide in dé maand Decem ber jl. te Brouwershaven overleden gelieven daarvan opgave of betaling te doen ten Kantore van J. M. Geluk Candidaat-Notaris Secretaris te Brou wershaven vóór of op den 22 Januarij aanstaande. TER STADS DRUKKERIJ VAN DE ERVEN A. DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2