A MENGELINGEN, ZEETIJDINGEN. BEURS-, MRMRIGTEN ENZ. ■i Limburg. f»4 Maastricht m.r E. .7. Borrel. 05 Hoermonrl m.T 7. L. ftl. Leclercq, (>fi Venlo P. L. de Lom de Berg. 07 Sittard L. baron van Scherpenzeel Heusch. OS Ilefcrlen L. baron van Scherpenzeel fïeusch. Goes 5 .tan. Heden bad alhier een ongeluk plaats, dat doschromelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen. Drie kinderen werden door de oudere zuster van een derzelve in eene zoogenaamde ïjsslede over de sterk beijzelde straat rondgereden toen op de kaai geko men door een onvoorzien toeval do slede buiten het spoor geraakte en in hare vaart van de 4 el hooge kade in de gracht stortte. Door den zwaren val werd het ijs dadelijk gebroken en de drie kinderen door de slede ovardekt stortten in het water. Vanille zijden snelde onmiddelijk iedereen ter hulp en iedereen beijverde zich om het zeerst door raad en daad den zoo dringend vereischten bijstand te verleenen, en het mogt dan ook na het aanwenden der uiterste pogingen gelukken de drie kinderen te behouden. Dank zij in dezen vooral toegebragt aan onze beide stadgenooten de schippers 7. Brouwer en D. Pronkers. Den eerstgenoemden mogt het na de grootste inspan ning selukken do kinderen uit en van onder het ijs op te halen en men heeft het naast God aan zijnen moed en zijne tegenwoordigheid van geest te danken «lal men geene mehschenlevens te betreuren heeft. De pogingen van den tweeden genoemden hoewel met hetzelfde edele en menschlievende doel ondernomen mogten echter niet met dien gelukkigen uitslag bekroond worden. Integendeel ware hij bijna het slagtoffer zijner hulpvaardigheidgeworden Van eene andere zijde over hel ijs heen ter redding willende toesnel len had hij het ongeluk dadelijk tot over den middel door het ijs te zakken Bijna niemand merkte dit ongeluk op doordien ieders aandacht gespannen was naar het lot der drie kinderen en reeds begonnen hem bijna de krachten om zich langer boven hel ijs te honden., te begeven toen zijn nood nog gelukkig bij tijds werd ontdekt en ook hij door hulp var» den heer A. -Biersteker en D. Boer mogt behouden worden. Komt hen allen alzoo in de hoogste mate den dank van eiken menschenvriend toe eu met hen ook zij die door raad en daad hunne medehulp verleenden waaronder ook de stadswerker 7. Pros r die zich mede had te water begeven - hunne pogingen zouden nog, voor één der kinderen ten minsten te vergeefs zijn geweest zoo niet dadelijk de zorgvuldigste geneeskun dige hulp ware aanwezig geweest. Bijna een kwartier nors tocb was het laatst geredde kind onder het ijs geweest en iedereen dacht dus dat men slechts een lijkje had opgehaald. Door de goede zorgen evenwel van nagenoeg alle geneeskundi gen te dezer stede en door de liefderijkste verpleging in het huis waarin men de kleine drenkeling had op genomen mogt ook dit kind na vele pogingen in hel leven worden teruggeroepen en smaakten dus allen de aangename zelfvoldoening, dat hunne aange wende moeite door Gods hijstand niet eenen gun stige» uitslag bekroond werd. Zif.rikzÉe 11 Jan. Bij besluit van den 7 dezer, heeft Zijne Majesteit benoemd tot burgemeester der gemeente Serooskerke in plaats van S. Waling vroe ger eervol ontslagen L. Krepeten bij besluit van den 8 tot ontvanger der registratie te Middelbarnis 7. K. Boei jethans ontvanger te IJsselmonde. Den 5 dezer is te Wissenkerke overleden de wel-edele heer W. L. Vader, oud-ontvanger van *s rijks belastingen voornaam grondbezitter in Noord- Keveland enz, in den ouderdorp van 73 jaren. Te Botterdam zijn van den 7 tot en met den 9 dezer 3 c/io/era-zieken aangegeven, 1 over!, en 2 herst. Ook in de meeste plaatsen van ons vaderland heeft de cholera nagenoeg opgehouden te heerschen maar in Schotland en vooral te Glasgow woedt die nog hevig voort. In laatstgenoemde stad waren .op 3 Jan. bijgekomen 184 lijders overleden 78 den 4 bijgeko men 202, overleden 71 en den 5 en 6 bijgekomen 445 en 129 overleden. Zierikzee 12 Jan. Bij koninklijk besluit van gisteren zijn de leden voor de eerste kamer der staten- generaal benoemd en wel voor de provincie Zeeland de heeren m.r W» C. JfE de JOJVGE van EEEEJfJfEEX1 en m.r C. van tier EEK de CEERCQ,. Bij een tweede koninklijk besluit mede van gis teren zijn de leden der nieuwe eerste en tweede kamer der stalen-generaal opgeroepen tegen dingsdag den 13 FebruaFij aanstaande ten einde alsdan de opening der nieuwe kamer kunne plaats hebben. Anaslasie Duchemin verscheen dezer dagen voor de coirec.lioncle polieie der Seine, beschuldigd van ge welddadig verzet legen een agent van polieie, tijdens hij in dienst was. Deze vrouw trok reeds door hare zon derlinge kleeding de aandacht zij droeg eene veelkleu rige doek waarin het rood de overhand had en eene dusgenaamde socialistische boed bedekte haar hoofd. Op de vraag van den president wal haar beroep was, antwoordde zij: Socialiste." De president merkte aan, dat zulks geen beroep was. «Zet dan (zeide zij) grondhezilster maar neen zet wal gij wilt." De president vroeg haar nu of zij wist waar van zij beschuldigd was namelijk dat zij een agent van polieie een oorveeg had gegeven. De hand opheffende antwoordde zij hierop met deze woorden «Op de emancipatie der vrouw op hare onafhankelijkheid op hare bevrijding De president «Houd u toch stil gij zijt hier op geen banket wij willen de getuigen hooren gij zult vervolgens antwoorden maar ik verzoek u wèl acht te slaan op uwe woorden." De aangeklaagde: «Op de overheidspersonen de beschermers van het verdrukte en zwakke geslacht Deze woorden deed zij vergezeld gaan van zulk een hevigen vuistslag op de balie dat men daaruit op maakte dat het zwakke geslacht des noods wel eon os zou kunnen verworgen. De agent van polieie werd nu geroepen. Den 3 dezer werd des avonds in de straat de Sèvros zijne aan dacht getrokken door eene zanienscholing welke blij kens haar gejuich en gelach zich goed scheen te ver maken. Hij naderde en hoorde mejnfvrouw Duchemin het wooril voeren zij sprak over socialismus hervor ming banketten. In het belang der orde verzocht bij haar die redevoeringen Ie staken waarop zij hem bij de keel greep vroeg of hij eenig denkbeeld had van de groote socialistische beginselen en wilde hem dwin gen een kreet ter gunste van de emancipatie der vrouw te uiten. Toen hij weigerde, schold zij hem uit voor een janitsaar en handlanger der dwingelandij. Daar de beschuldigde weinig lust scheen te gevoelen om zich te verwijderen, en de menigte steeds aan groeidewilde hij haar arresteren, dit gelukte hem niet zonder groote moeite, en hij ontving daarbij van haar een hevigen oorveeg. De beschuldigde viel hierop in Dit was uwe schii 1 tl agent op den eerbied voor de sexe De president: «Gij had moeten beginnen meteen afgevaardigde der overheden te eerbiedigen." De beschuldigde: «En ik was afgevaardigde van hel banket." Nu trad een soldaat voor van de post werwaartsde gearresteerde was gebragt waarop mejuTv. Duchemin uitriep: «Opzien Franschen soldaat Door den soldaat werd verhaald dat deze vrouw in het wachthuis de waterketel van het vuur bad genomen en in de hoogte had geheven met deze woorden Op de meerderheid der vrouw op de verlaging van den man weg met den haard I" Toen hij verder verhaalde dat zij hem gewillig naar den commissaris was gevolgd, riep zij: Op de ge- regligheid de fakkel der beschaving!" Op de vraag van den president of zrj iels tegen de beschuldiging had in te brengen zeide zij Te lang is de vrouw verstoken geweest van de regten welke de menschheid en het gezond verstand haar toekennen." De president verzocht dal zij alle woordenpraal achterwege zou laten waarop zrj hervatte Ik kwam van een socia listisch banket het zinnebeeld van h"t banket des levens waar de wetgever geweigerd heeft voor ons te dekken." De president ontnam haar nu hel woord en zij werd tot 14 dagen gevangenschap en 25 fr. boete veroor deeld. «Ik huig het hoofd," zeide zij ten slotte, voor uwen ijzeren scepter maar tol in de kerkers uwer bastilles zal ik den kreet doen hooren Op de vrije vrouw De in Californie ontdekte schatten blijven niet alleen in Amerika de aandacht op zich gevestigd houden maar onder de advertentié'n in de Times van den 4 vindt men er reeds eene tot aankondiging van bet oprigten eener maatschappij tot exploitering van den handel daarin gevestigd op een kapitaal van 600,000 p. st. Het is onmogelijk dus leest men onder anderen in deze advertentie eenige grens te stellen voor de hoeveelheid van goud in de districten van Allo Cali fornie en San-Francisco ontdektdie hoeveelheid is on eindig grooter dan men zou durven veronderstellen volgens de hegrooling van sommigen zal men er tien duizend millioen ponden uit kunnen halen eer dat de voorraad uitgeput zal wezen. Zij die goed geld te veel hebben en het in deze onderneming willen wagen kunnen zich vervoegen aan de bureaux van directeuren der op te rigten maatschappij in Great Winchesterstreet en liroadstreet Ie Londen.' Voorts zegt de Times van den 5 dat de draafpartij van New-York naar Californie reeds begonnen is; over de vijftig duizend menschen jagen orri hals en nek te breken te water en te land.er heen. Al wie te New- York in het bezit is van tien vingers zit er mede over de kaart van Amerika uitgespreid om den koristen weg naar dit goudland te meten en te berekenen. Ook te Amsterdam wil men tot dal einde eene maa(schappij oprigten en worden kooplieden en fa brikanten tot deelneming daartoe uitgenoodigd. De Vriesche en Groninger bladen gewagen var» onderscheidene zoowel grootero als kleinere wedstrij den op schaatsen en harddraverijen in die provinciën die door tallooze toeschouwers werden bijgewoond en waarhij diverse kostbare prijzen en premiën zijn uitgedeeld. Zoo had den 6 dezer te Leeuwarden eene hardrijderij op schaatsen plaats; 64 der beroemdste hardrijders namen er deel aan de prijs van f 100 werd behaald door D. l'alsmavan Oudkerk terwijl E. A. Schaap, van Roordahuizum de premie van f 30 bekwam. Bij eene hardrijderij te Dockum den 4 dezer ge houden waaraan 112 rijders deel namen is de prijs behaald door bovengenoemde E. A. Schaap (winner van de premie te Leeuwarden)en de premie door mede bovengenoemde J. D. Talsma, (winner van de prijs aldaar). Bij gelegenheid dezer wedstrijd Ie Dockum is voor de armen eeno collecte gedaan die zuiver heeft opge- hragt ruim 500. Op zondag den 31 Dec. jl. begaf zich eene der dienstboden van den beer v, S.te 's Gravenhage Gerritje L.als naar gewoonte omstreeks 9'/, ure van hare woning voorgevende zich naar de kerk Ie hegeven doch op het uur waarop zij an ders gewoonlijk van daar terugkeerde, werd zij vruch teloos gewacht en tot op dit oogenblik is nog niets van haar vernomen. Men vermoedt dat zij in plaats van naar de kerk te gaan, is gaan schaatsen rijden, daar men te huis hare schaatsen niet gevonden heeft, en zij eene groote liefhebster van schaatsen rijden was en vreest dat zij weliigt bier of daar door het ijs zat zijn gevallen. Gedurende het afgeloopen jaar heeft het aantal personen dat op eene noodlottige wijze of door zelf moord te 's Hage omgekomen is zestien bedragen. Uit eene opgave die deswege in den s Gravenhaag- schen Nieuwsbode voorkomt blijktdat op een paar uitzonderingen na meest al deze personen slaglof- fers waren van het misbruiken van den sterken drank. Middelburg, 10 Jan. Gisteren is ter reedo van Vlissingen gearriveerd het schip de Minerva kapt. A. J. van Boven, van Batavia voor dezo stad be stemd is reeds bezig met een gedeelte der lading te lossen. Gedurende het jaar 1848 zijn te Vlissingen inge klaard 115 en uitgeklaard 45 schepen. Van de ingeklaarde waren 46 voor Vlissingen. In heizelfde jaar zijn te Vere binnengekomen 32 en uitgevaren 30 schepen. MIDDENPRïJZEBI VAN DB VOLGENDE ARTIKELEN TE ZIERIKZEE van den 11 Januarip 1849. De Ned Mudde O. Tarwe 1847 J' 8,00 a 8,50 6,50 a 0,00 a 0,00 a 0.00 4,80 a 5,20 3,80 a 4,00 3,40 a 2,00 a 4 00 a 6,00 a 0.25 6,00 a 6,20 N. dito 1848 Zaai-Zomerdito Ordinaire tlito R"gse Wint -Gerst Zomer-dilOo Haver Paardeboonen "Witte dito v Bruine dito 7,50 0,00 3,50 2,10 4.25 De Ned. Mudde Graauwe Erwten J 0,00 a O.OO Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Stag-Lijnzaad Raap-Olie Palent-Olie Lijn-Olie 6,00 a 6,50 - 0,00 a O.OO - -11.00 a 12,00 - 7,00' a 8.00 - 3 00 a 7,00 - 40.00 per vat. - 43,00 - 00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de'1040 stuks. Lijnkoeken - 00,00 vu Dn Notaris J. tie KATER Nz. zal ten verzoeke van den Heer L. van LANG ERAAD op Dingsdag den 16 Januarij 1849, des mor gens ten 9 ure veilen en verkoopen 40 stuks EsseÜBei» en IJpeu BOOMESf» meest allen geschikt lol WerkUouten waaronder 2 S.IjpesB zijn van buitengewone dikte staande op deszelfs Hofstede onder Ellemeet. De Notaris J. tie KATER Nz. zalten verzoeke van den Heer C M. BOLLE, op Dingsdag den 23 Januarij 1849 des morgens ten 9 ure veilen en verkoopen 100 stuks Esseheia en BOOMDEN,, bijzonder geschikt tot Werkhout slaande onder tiaamslede, achter de Vlasschuur, aan de Vaart. ter stads drukkerij van de erven a. ds vos, i

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2