BINNENLAND. MENGELINGEN. BEERS-MARKTBERKjTËN Ml. Amsterdam 5 Jan. Op lieden den 5 Januarij 1849 beeft voor hel provinciaal geregtshof van Noord- llolland teregtgestaan de persoon van J. S beschuldigd van op den C November 1848 in het huis van correctie te Hoorn tijdens hij aldaar was gedetineerd voor den tijd van 8 jaren ter zake van cene vroegere door hem. in de kolonie Veenhuizen gepleegde verwonding, eene brandende turf heimelijk en moedwillig te hebben nodergelc'gd in hel slroo zijner hangmat met hel doel om alzoo in gemeld gebouw brand te stichten gelijk dan ook kort na die verrigting de vlam uit gemelde hangmat is ge slagen en alleen is gehluscht door spoedig aange- bragte hulp. Het gcreglshof voormeld heeft denzei ven S schuldig verklaard aan hot opzettelijk in brand steken van brandbare voorwerpen die zoodanig geplaatst waren dal zij den brand lot een gebouw moesten doen overgaan en hem dienvolgens veroordeeld tot de straffe dos doods uit te voeren binnen de stad Hoorn door bet ophangen aan eene galg dat er de dood na volgt alsmede in de kosten. Wij hebben wederom een treurig geval liet gevolg van bet niet met genoegzame zorg bewaken van kleine kinderen Ie vermelden een 4jarig meisje (ten einde de smart der ouders niet te verzwaren onthou den wij ons van het noemen van den naam) gisteren in een vertrek alleen gelaten zijnde hebben haar Moe dertjes aan een stoof met vuur vlam gevat en is zij zoo deerlijk geiirand gerankt dat zij ter verpleging naar het gasthuis overgebragl» aldaar overleden is. Mog ten de ouders en verzorgers van kinderen toeh eindelijk doordrongen raken van het onverantwoorde lijke, om hen vonrn) nu de heilrijke instellingen der bewaarscholen daar zijn zonder opzigt aan zichzelve over te laten. (Ook te Harderwijk is dezer dagen een kind van .5 jaren op dergelijke wijze .door verbranding ge storven.) In den jare 1848 heeft het getal reizigers op den Hollandschen IJzeren Spoorweg bedragen 870.671 en de opbrengst van reizigers en goederen ƒ907.539,13 De opbrengst van den Nederlandsellen Rijn-Spoorweg heeft in 1848 heinopen f 589.229,41 Uil Broilj meldt, men dd. 27 i)ec. liet belang rijk berigt dat Rusland den uitvoer van granen slagtvec paarden en sterke dranken vrijgesteld heeft. 's Graventiage 0 Jan. De lieer m.' D. Donker Curtiusin liet district Almelo tot lid van de tweede kamer der staten—generaal verknzon heeft op de kennisgeving aan de commissie van stemgeregtigden geantwoord dat bij aan het in hem gestelde ver trouwen hoopte Ie beantwoorden. In den brief des ministers komt voorts de volgende zinsnede voor o Mogt het mij blijken dat mijne betrekking van minister en die van lid der karner in strijd kwamen ik zoude woest er van verzekerd of Zijne Majesteit verzoeken mij mijn ontslag te geven of de kiezers Ie Almelo in de gelegenheid stellen eenen anderen vertegenwoordiger te benoemen." De minister van financiën ontwarende dat ten aanzien van de builen koers gestelde muntbiljetten bet misbruik plaats heeft dot dezelve van sommige personen die met de bestaande verordeningen onbe kend zijn worden overgenomen voor minder don de nominale som daarop uitgedrukt heeft bekend ge maakt dat die biljetten volgens art. 9 van de wet van 18 Dec. 1845 Staatsblad n.° 90) eerst twee jaren na den lot de intrekking vnstgestelden termijn zijn ver jaard en mitsdien niettegenstaande derzelver huilen- koersstellinggedurende dat tijdvak steeds bij de Ned. Bank worden overgenomen te weten de biljetten van 20 tot den 1 Junij 1849 de biljetten van 500 en 100 tol den 1 Jul ij 1850; en de biljetten van ƒ10 en ƒ5 lot den 31 Dec. 1850 wordende dez.e laalstgemelde biljetten buitendien nog tol den laatsten Maart 1849 bij alle betalingen aan de schatkist aangenomen. Z. exc. de minister van oorlog heeft tegen Mei e. k. de volgende garnizoensverandering voor het wapen der infanterie bevolen, als: Het 2a° en 5ae cn het 4"' met het 6110 regement zullen onderling van standplaatsen en provinrie verwisselen. Van het fide reg. zal het 1"e en 3"8 liatt. Vlissingen2a" Breskens en het 4a" balt. Neuzen bezetten. Maandag avond kwam Ie Harderwijk aan en slapte in het logement hel Wapen van Zulphen af Z. D. H. de hertog Bernard van Saksen-Weimar. Z. U ontving den volgenden morgen de burgerlijke en militaire autoriteiten dier stad ter audiëntie inspecteerde vervolgens de troepen en na ook ten huize van den kapitein-kwartiermeester inzage ge nomen te hebben van het administratief beheer van het werf-depöt vertrok hij weder ongeveer ten 2 ure na zijne tevredenheid betuigd Ie hebben. Hij naar van Harderwijk de reis over Arnhem naar Manbeim om aldaar zijne familie vaarwel te zeggen vervolgens zijn zoon te Vernns te bezoeken die aldaar onder generaal Badetzlsy in oostenrijksche dienst isen van daar over Triest naar de Oost- Indiën de reis voort te. zetten. Door de verschillende provinciale commission van lager onderwijs zijn gedurende het jaar 1848 na afgelegd examen toegelaten 3 onderwijzers van den 1"«" 96 van den 2a™ 220 van den 3d"; 233 van den 4d" rang; 5 huisonderwijzers; 118 school houderessen en 5 huisonderwijzeressen. Botterdam 6 Jan. Aon de plaatselijke commissie van goneeskundig lopvoorzigt alhier Ier kennis ge komen zijnde dat er vervalschte Cajaput-Olie en Sulphas Uliinini aangevoerd wordt zoo heeft zij zich verpligt geacht ter voorkoming van hel gevaar dat voor de gezondheid in hel gebruik van zoodanige ver valschte geneesmiddelen gelegen is in liet algemeen een ieder en in het Irrjzonder de apothekers en drogis ten ernstig te waarschuwen geen Cajaput-Olie of Sulphas Cbinini anders dan die door een scheikundig onderzoek gebleken zijn zuiver te zijn in te koopen. Zwolle 5 Jan. Naar wij van goederhand verne men zal hel personeel van den waterstaat aanzienlijk verminderd worden. F.r zullpn voor het vervolg zijn 2 inspecteurs 6 honfd-ingenieurs 30 ingenieurs 6 adspiranten en 100 opziglers. Alleen op hel personeel zal derhalve ƒ50,000 bezui nigd worden. Het lijdt geen twijfel of hij de water staatswerken zullen evenzeer belangrijke bezuinigingen kunnen plaats hebben terwijl minder omslagtige en kostbare formaliteiten bij de bestekken der-uit te voerene werken daartoe een hoofdvereischte zijn zonder nog van het te kostbare en'onnoodige van vele werken hier te gewagen. Enkhmzen 1 Jan. De aanvoer van kaas alhier ge durende het jaar 1848 heeft bedragen 721,450 ned. g? tegen 92,967 ned. g? in 1847. Ook de haring- vissclierrj is dit jaar gunstig geweest hebbende de van hier varende 7 buizen 208 lasten haring aangevoerd. Vlissingen 6 Jan, Gedurende bet jaar 1848 zijn in ile registers van den burgerlijken stand alhier ingeschreven als geboren 289 kinderen 152 van het mannelijk en 137 van bet vrouwelijk geslacht; overleden: 256 personen, 145 van hel mannelijk en 111 van hel vrouwelijk geslacht. Onder de overledenen zijn begrepen 18 elders gestorven en alhier ingeschreven levenloos aangegeven 16 kinde ren 7 van het mannelijk en 9 van het vrouwelijk geslacht gehuwd 50 paren echtscheidingen geene. Goes 6 Jan. Vojgens den staat van geboorte en overlijden opgemaakt bij den burgerlijken stand zijn alhier gedurende het jaar 1848 geboren 83 kinderen van het mannelijk en 102 vrouwelijk geslacht te zaïnen 185 kinderen overleden 80 personen van het mannelijk en 69 vrouwelijk geslacht te zomen 149 personen. Onder welk getal niet zijn begrepen 7 levenloos aangegevene kinderen. Er hebben in dalzelfde jaar 57 huwelijks-voltrek kingen plaats gehad. Men verneemt dat bij de suh-commissie voor de azialische cholera te Botterdam, de volgende opgaven zijn gedaan Getal lijders. Overleden. Hersteld. Tot 2 Januarij 1212 635 436 Bijgekomen op 3 Jan. 6 3 4 4 3 1 2 5 0 0 3 6 0 1 0 Totaal 1221 Dus in behandeling 136. 640 445 Den 2 jl. overleed te Steenwijk Cristiaan Wolbrink, in den ouderdom van 102 jaren en 10 weken hij had eenigen tijd gesukkeld maar tot aan het eind zijne geest vermogens behouden. Hij was afkomstig uit Anholt waar zijn vader rentmeester van den vorst was opge leid wordende voor den priesterstand ging bij in krijgs dienst maar vergat zijn iatijn nooit geheel. Te Steen- wijk hield hij zich onledig met hovenierswerk voor dezen en genen. Op zijn 100st° jaar ontving hij eene gratificatie van onzen koning wiens grootvader hij als militair gediend had. Uit Staphorst zijn in 1848 naar Noord-Amerika verhuisd 69 personen (van welke 3 terugkwamen) medenemende 19,000. Aan de longziekte stierven er 122 runderen, dat, a 40 per rund een verlies is van ƒ4880; boven dien zijn een aantal door de ziekte aangedane run deren om er nog iets van te behouden geslagt en nog is de ziekte er niet geweken. De 1\eio-JJork Expresse meldt als eene bijzonder heid, dat de aanspraak van president Polk die rtiim 50,000 woorden bevatte in 24 uren per electrikcn telegraaf, van Baltimore naar S.' Uouis werd nver- gehragt terwijl onderweg nog copijen werden mede gedeeld. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika blijft steeds de grootste opgewondenheid heerschen wegens Californie waarvan de vroegere overdrevensle herig- ten bevestigd zijn geworden. Goud wordt allerwege gevonden. Het amerikaansch gouvernement bad het voornemen om eenige oorlogschepen naar San-Fran- cisco te zenden ten einde embargo op de schepen te leggen ën het wegvoeren van goud te verhinderen tot dat een regt van uitvoer zal vastgesteld zijn. Eene te Washington ontvangen officiële depêche behelst aangaande het vinden van goud in Californie onder anderen nog bet volgende: De streek grond, waar het goud wordt gevonden, is zeer uitgestrekt en er is erts genoeg om 109,000 menschen gedurende ecuwen met voordeel werk te verschaffen voor zoo veel men tot dusver weet wordt de goudlaag aangetroffen over eene grondvlakte van 400 mijlen lengte en 150 breedte; in de rivier en op het land wordt het goud gevonden maar in de rotsen en het hoogland ontmoet men het hij stuk ken afwisselende in grootte van eene mans band lot een hagelkorrel alles is massief en heeft het aanzien van door vulkanische uitbarstingen opgeworpen te zijn. Te New-York is een boa-constrictor aangebragt van 30 voet lengte, waarvoor de eigenaar 10,000 dol lars eischtalle menageriehouders aldaar betwisten elkander het bezit des ondiers; 126 Negers waren gedurende 7 uren met zware netten bezig geweest om het te vangen. Gedurende hel vorige jaar zijn in de Maas en Goeree binnengekomen 2136, zijnde 339 minder, en uitgezeild 2316 schepen 302 minder dan in 1847 behalve de vischhoekers jagers haringbuizen en schepen die van Rotterdam, Dordrecht, Schiedam enz. langs de Zeeuwsche stroomen zijn ingekomen of uitgezeild of die binnendoor langs de Wadden van Hamburg Bremen enz. gearriveerd of derwaarts vertrokken zijn. Onder de binnengekomen schepen waren 48 van Java, 2 van Canton, 3 van Akyab (Bengalen) 3 van Suriname en 8 van Nickerie. Te Antwerpen aangekomen 1143 schepen 779 min der dan het jaar te voren, metende 208,543 tonnen. Het anlwerpsch dagblad Ie Précurseur deelt vol gens gewoonte den algeineenen staat der belgische koopvaardijvloot op den 31 December II. mede. Daar uit blijkt dat Zij bestaat uit 151 schepen zijnde 15 meerder dan het jaar te voren. PRIJZEN HEH EFFECTEN TE AMSTERDAM den 6 Januarij 1849. gebleven. 48% 58% 73% 73% pC. N e der lande n, 2\/2 pC. Werk. Schuld 3 O B 1 4 n Amorl. Syndikaat 3% pC, o Handei-Maatschappij 4% 0 9 OosI-Indien4 Binnenlandsclïe fondsen waren heden over hel algemeen een weinig meer aangeboden. De Verknoping van Schaarhout -w—aan den Dijk van Beddewaardedie op Vrijdag den 12 Januarij 1849 was bepaald zal^jfceti vooftffting helihen. De Notaris M.' J. J. ERMERINS zal op Woensdag den 24 Januarij 1849 's morgens ten 9 ure op de Buitenplaats Mon-Plaisir, onder Noordgouwe presenteren te verkoopen Circa twee Bund, zevenjarig Esselien en Elzen HAK HOUT, henevens een partij OK©«ÏGIIOET. beslaande in 3£ut»aar«i en Knodsen. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2