[9 JONG«T£ BUITENtANDSCHE TIJDINGEN. Deduitsche post behelst weinig nieuws. Belangrijk alleen is een dep. 29 Dec. te Weenen bekend gemaakt leger-hullet in v volgens hetwelk vorst Windischgratz op 27 Dec. de stad Ranb binnengerukt is, nadat do bongaarsche bezetting haar ontruimd had. De inname dezer hoogst belangrijke vesting zoo dikwijls reeds ais gerucht verhaald maar nu toch eindelijk bevestigd brengt aan de zaak der Magvaren den genadeslag toe. Pruissen zal voortaan, bij wijze van bezuiniging geen gezanten meer aan de kleine duitsche boven on derhouden Te tërfurd schoot op 28 Deo. een kanonnier die wegens een vergrijp gedegradeerd was op het 1 uur van de stad gelegen fort Petersburg een twaalf- ponders kanonkogel op zijn eigen persoon af. Daar de stad in staat van beleg verkeert was de mond van het kanon naar de stad gerigt. en de kogel die in de stad viel beschadigde vier huizen terwijl onderscheidene ligchaamsdeelen van den ongelukkigen zelfmoordenaar in de stad vielen. Men beseft liglelijk den schrik door dit kanonschot in de stad te weeg gebragl. De laatste lijdingen uit Italië doen pene spoe dige reactie, zoowel in de rorneinsche stalen als in Piemont verwachten. Op Driekoningen-dag zal op last van den aarts bisschop in alle kerken van Parijs en den omtrek eene collecte worden gedaan alsmede eene inschrijving ge opend ten voordeele van den paus Wenken voop KsasS^-a'asBteHi. Vervolg en slot.) De gelegenheid om naar liet westen der staten te reizen, is tegenwoordig vrij gemakkelijk gemankt. Wanneer er geen ijs is gaan er bijna dagelijks ka- raaibnoten en spoorwegen van New-York. De emi- granten moeten slechts zorg draeen van dadelijk bij j hunne, aankomst, te vertrekken één dag oponthoud doet hen in de handen vallen van schelmen waarvan er in New-York een grooter aantal aanwezig is dan op eeniao andere plaats der wereld en die allerhande listen gebruiken om de aankomende vreemdelingen .naar streken te zendon die geheel ongeschikt voor hen zijn ten einde een loon te winnen van de spoorweg maatschappijen. De policie heeft, vele maatregelen ge nomen om deze misleidingen Ie beletten, doch de ver schillende amerikaansche compagniën die zich in het belang der emigranten gevormd hebben doen nog veel meer en zenden dadelijk hunne menschen aan boord om alle noodige inlichtingen te geven. Pngelsehen Schot ten en Ieren vinden allen hunne bijzondere compagnie. Zij aan wie schepen geconsigneerd zijn waarop zich landverhuizers bevinden laten hen niet eens aan wal Wmen maar zenden stoom booten aan boord van het schip, die hen dadelijk eenige honderde mijlen de Hud- son-Bivier opbrengen in de rigting hunner bestemming. De genoemde listen gelukken gewoonlijk bij diegenen die zich ais landgenooten der aankomelingen kennen doen en daardoor hunne sympathie opwekken. Voor hen die slechts wenschen te emigreren naar eene warme luchtstreek is Australië verkieslijk doch in Canada vindt men eene heldere scherpe lucht het noordelijk deel der Yerennigde Staten is frisch men heeft cr eenen langen zomer. Gedurende het koude jaargetijde staat de thermometer dikwijls onder nul doch de dampkring heeft niet de onaangename vochtige koude van eenen engelschen winter. Hel is eene dwa ling zich naar Ouisconsin of (zooals het gewoonlijk geschreven wordt) Wisconsin te begeven ter ontwij king van belasting. Deze hedraagt in Indiana en Illinois slechts een dollar als hoofdtax en voor iedere duizend dollars eigendom, drie dollars, of anders gezegd f 3,60 voor elke f 1200, - dus ongeveer */4 pc.'en dat eerst nadat het land vijf jaren ontgind geweest is. Eene verscheidenheid van kleederdragt komt zeer te pas uit hoofde hel verschil der saizoenen en de wei nige beschutting. Gereedschappen moeten zooveel mogelijk medegenomen worden terwijl die in de staten verkrijgbaar wel goedkoop maar zeer slecht zijn. De voornaamste verdiensten der emigranten worden geacht te zijn eenige kennis van scheikunde of geneesmiddelen een paard te kunnen beslaan en een wiel te herstellen enz. Uit kracht eener wet der Veroenigde Staten be vatten eik zes vierkante mijlen (eng.) een stuk land dal voor district-scholen afgezonderd wordt alwaar een ieder het regt heeft zijne kinderen te zenden die er, alleen schrijven lezen en rekenen leereu daar zij op hun 12de jaar gewoonlijk arbeid beginnen te ver- rigten. I)e vrouw werkt in het huis en vervaardigd tevens kaarsen en zeep de eersten door al het vet op te garen en gesmolten in eene linnen pijp of maïsstcngel te gieten. De laatste is niets dan eene solutie van polassche vodrtgehragt door water dat herhaaldelijk in c«nt> ruwe houten tobbe geworpen wordtdie gevuld is met de asch van het houtvuur en de verbrande slop- pelen en hetwelk opgevangen wordt in eene daar onder geplaatste trog, alwaar het zich verzamelt na met zoutdeeieu doortrokken le zij»). Dit vocht met een handvol zand vermengd doel eene dienst gelijk aan die van de beste zeep. Hoewel bet een regel is onder de kolonisten geene behoefte te moeten gevoelen voor hetgeen zij zei ven niet kunnen voortbrengen zijn er echter onontbeerlijke kleedingstukken die zij hoe gebrekkig ook vervaar digen. Gedurende den zomer is het spinnewiel onder het breede afdak bezig met den wol die zij zeiven zich van hunne schapen verschaft hebben tot gebruik le bereiden. De winter die in Illinois eene petersburgsche koude bezit hoewel de zomer eene italiaansche is wordt besteed met het vervaardigen der kleederen door de vrouwen en doen de emigranten wel indien zij eenige hoeken medevoeren die bun gedurende het koude saizoen met noodige 'kundigheden verrijken kunnen. In de warme streken worden schoenen niet algemeen gebruikt doch daar waar ze eene behoefte zijn he slaan dezelve uit lappen van vellen die met eiken schors (welke overvloedig voorhanden is) gevuld zijn en eene zekere bereiding ondergaan hebben. Deze vellen worden naar den vorm van den voet gesneden en om de hiel en van hoven vast gehecht. Deze schoeisels die zeer zacht zijn duren echter kort zoo dal goede schoenen op hooge waarde gesteld worden. In deze zoowel als in vele andere omstandigheden komt de kenner der behandeling van gereedschappen hier te pas zoodat elke emigrant zich dit dient eigen te maken. Tot verwin» van het vervaardigde gebruikt inen ver schillende planten die in overvloed groeijen doch de aanwending daarvan is noodzakelijk onvolkomen. Over het algemeen is kleeding eene zaak van minder gewigt hij de amerikaansche landbouwers, uit hoofde naar men verzekert het goede voedsel deze behoefte minder doei zijn in vergelijking hij Engelschen of andere natiën. De Amerikanen zijn gewoon aan rijkelijk en goed voedsel zoo zelfs, dat de amerikaansche krijgsge vangenen in der tijd zeer klaagden over hun onder houd in Engeland daar zij in welstand afnamen hoe- we! de fransche gevangenen op hetzelfde voedsel zeer aanwonnen. De Engelschen in Amerika die men ge noodzaakt. was hij de pachters in te kwartieren werden zoo wel gevoed dal de Hessen., die in soldij van George waren in Amerika hieven huwden en zich nederzetteden terwijl zij als gesneuveld opgegeven werden. Het dient echter hier opgemerkt te worden dat een groot euvel namelijk het drinken van Whiskey zeer algemeen is en veelvuldige dronkenschap veroor zaakt door den ongewoneu lagen prijs waarvoor deze bijzondere sterke drank verkrijgbaar is. De roode In dianen zijn zeiven zoo overgegeven aan hetgeen zij «het vuurwater van den witten man" noemen dat zij hij hel koopen daarvan de Ilesch omkeeren en eischen dat de holte gevuld wordt zich verheugende dat zij de ruimte die men hun in de binnenzijde ontnam op deze wijze in de buitenzijde doen vergoeden. De volgende grondtrekken kunnen als handleiding dienen voor eenen emigrant die verondersteld wordt in staat le zijn 100 p. st. [f 1200) in New-York te kun nen aanbrengen. Nadat hij zich hij het emigratie-kantoor te NewYork waaraan hij geadresseerd is vervoegd heeft reize hij binnen drie dagen af in de rigting naar het Westen en wijze hij op zijnen logt geen werk van de hand uit hoofde van gering loon doch zoeke hij zulks voort durend altijd denzelfden koershoudende. Ingeval hij aanhoudend teleurgesteld mogt worden en zich verpligt vindt tot dat laatste hulpmiddel zijn toevlugt te moeten nemen za! hij zijn geld aldus hel beste besteden de plaats zijns verblijf steeds als Illinois aannemende: voor 8 acres ontgonnen land op een geringen afstand van het Kanaal 20 p. st. eene koe 3 p st. een jok ploeg ossen 10 p. st. twaalf schapen 2 p. st. eene boeren wagen 10 p st. eene woning van houtblokken met twee vertrekkeu 15 p. st. veldgereedschappen 2,10 p. st. verschillende zaden waaronder begrepen zijn Indisch koren zaad aardappelen rapen en tuinzaden J p. st. De uitgaven voor zijn gezin berekend tegen 6 shillings [f 3,GO) per week gedurende 30 of welligt 50 weken naar gelang van het jaargetijde waarin hij aankomt zoo zal hij nog eene som van ongeveer 20 of 30 p. st. overhouden eene steun die ten allen tijde van groote dienst is voor eenen emigrant. Indien hij bij zijne aankomst grootere som dan de opgegevene medevoert (engelsche souvereinen van de regering van koningin Victoria zijn het verkieslijkste daar deze meest altijd wigtig zijn), doel hij best deze in de bank of commerce te geven tegen een certificaat van die bank. Op uit certificaat zal hij met weinig moeite altijd een gedeelte of het geheel zijner gelden kunnen hekomen. Als vreemdeling neme hij zich vooral gedurende de eerste maanden in acht op geene voorwaarden hoegenaamd banknoten in te wisselen wijl er eene menigte banken in Amerika te gronde ge gaan zijn die hare noten nog niet hebben kunnen in trekken. Elkeen die banknoten aanbiedt inoet hem als verdacht voorkomen. Dc emigrant behoeft weinig vrees te koesteren met de roode Indianen in aanraking le komen daar deze zeer spoedig verder optrekken zoodra eenige gezinnen zich nedergezet hebben wijl de Blanken hun Yan het wild daf zij tot hun onderhoud behoeven herooven door hetere behandeling van liet jagtgeweer. Doch behalve dit is er een verbazende overvloed van land honderde mijlen van de verblijfplaatsen der roode Indi anen verwijderd. Van vele der staten is nog geen tiende gedeelte ontgonnen en men zal de Amerikanen het rpgt niet betwisten van hun land een groot land te noemen. BEURS-MAKKTBERIGTEA ENZ. FHX3ZEN BEB EFFECTEN XE AMSTEBBAM den 3 Januarij 1849. Pc. gebleven. Ne der lande n2% pC. Werk. Schuld 3 58% 4 Amort. Syndikaat 3% pf. 7o% Handel-Maatschappij 4% Oost-Indien4 Onderscheidene kontante inkoopendie heden in onze binnenl. fondsen bewerkstelligd werden werkten over bet algemeen gunstig op de prijzen. In Integralen was voornamelijk de handel zeer le vendig. MIODENPRIJZEN VAN DE VOEGENDE ARTIKELEN TE ZIERIKZEE van den 4 Januarij 1849. De Ned Mudde O. Tarwe 1847 J 8,25 a 8.50 N. dito 1848 Zaai-Zomer Jilo Ordinaire dito Rogge Wint.-Gerst Zomer-dito. Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito 6,50 a 7,50 0,00 a 0,00 0 00 a 0.00 5,00 a 5,20 3,80 a 4,10 3,30 a 2,00 a 3 80 k 6,00 a 6.25 6,00 a 6,50 3,50 2,20 4,50 De Ned. Mudde Graauwe Erwten J 0,00 a 0.00 Groene dito Gele dito Koolzaad - Zaai-Lijnzaad Slag-Lijrizaad Raap-Olie Patent Olie Lijn-Olie 5 50 a 6,50 0.00 a 0.00 - 11,00 a 12,00 - 7,00 a 8 50 - 3 00 'a 5.00 - 40.00 per vat. - 43,00 M - 00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken - 00,00 MARKTPRIJZEN DER MEEKRAP TE ZIERIKZER van den 4 Januarij 1849. TEELT 1848. Twee en eeneerste kwaliteit 20.50 a ƒ21,50 5 Twee en een middelbare dito - 18,50 a - 19.50 1 "i Twee en een, mindere dito - 16,50 a - 17,50 j Ee» en een, eerste kwaliteit - 18,00 a - 19,00 J Een en een, middelbare dito - 16.00 k - 17,00 "a Een en een mindere dito - 14,00 a - 15,00 Onberooftleeerste kwaliteit - 20,00 a - 21,00 ès Onheroofde. middelbare dito - 18,00 a - 19.00 1 l Onberoofde, mindere dito - 15.00 a - 17,00 1 Muilen - 2,00 a - 3 00 1 ADVERTE \'riWY IAS Hill Heden overleed lot bittere smart van ons gelijk ook van zijnen broeder en zuster onze leeder ge liefde jongste Zoon ALBERTUS ANTON1J FRE- DER1K in den ouderdom van ruim drie en twin tig jaren. Tholen, A. H. BLAAUW. den 30 December 1848. M. H. BLAAUW. VTK-TAi. B.rW van alle sl&ÜSs verschenen en betaalbaar gestelde COU PONS bij den Makelaar C. BAL. SiI'j.VÏ'K.SSKTASjS Vti der COU- bliCiSs PONS 21/, pC.' Werkeli jke Sclmld verschenen 1 dan. 1849, bij van der STARP BERG. ülefccrlanïiedtc ti gevestigd te Amsterdam. Onder Directie van de Heeren C. WERTZ van DOORNEN, als Directeur; M.' R. J. TOE LAERM.' P. J. TEDING van BERKHOUT en M.' R. J. SCHIMMELPENN1NCK als Commissarissen. Tol verkrijging van iiiliclitizigfe», alsmede tot «ïeeüinemiiüsr kan men zich vervoegen bij J. M. GELUK, Candidaat-NolarisSecretaris te Brouwershaven, Hoofd-AgenL voor de Eilanden Schou wen en Duiveland en bij de Agpiilen J. LANGOUMÓIS de DOES, le Zürilczeeen P. ROMEIJN te Noord/jouwe. De Notaris J. M. BOUVIN te Oosterlancl zal, op Woensdag den 10 Januarij 1819 des voormiddags om 10 ure, ten verzoeke van zijn principaal, aan den Rampertschen Dijlc. Gemeente Ouwerkerkpubliek presenteren te verkoopen Een groote part ij opgaande Essciien en l<ïpenlJOO> MEM waarvan het meerendeel geschikt voor ,Werli!»out. WJSSlKOOPIIVti'r van zwaar Es- gcSsera SCHAARHOUT, aan den Sas- polderschen en Beddewaardschen Dijk, op Vrijdag den 12 Januarij 1849, des voormiddags ten 10 ure. ter stads drukkerij van de erven a. de vos. »j11

Zierikzeesche Courant | 1849 | | pagina 2