BINNENLAND. VERVOERMIDDELEN. BEORS-, MARKTBERIGTEN ENZ. 's Gravenhage 27 Dec. Naar men verneemt heelt lie regering dezer dagen besloten dal aan de offi cieren der landmagt die dit mogten verlangen ver gunning zal worden verleend om zich tegen twee derden van hun traktement gedurende een jaar met groot verlof uit de werkelijke dienst te verwijderen. Men meent daarin een blijk te vinden dat de regering voor het oogenhlik geen vrees koestert voor eenige ver wikkelingen met het buitenland of voor het ontstaan van omstandigheden die het onafgebroken in dienst houden der geheele militaire magl noodzakelijk zou den kunnen maken. De Stants-Cour. behelst een koninklijk besluit van den 14 November jl. houdende het Iractaat den 4 Mei 1818 tussehen de Nederlanden en Groot-Britlanniën gesloten ter wering van den slaven-handel alsmede van de daartoe behoorende additionele artikelen. 's Hertogenbosch 26 Dec. De aardbevingen in deze provincie duren nog gestadig voortvooral hebben zij zich in de laatste daeen en herhaaldelijk op iederen dag in de-gemeenten Vegohel en S '-Oedenrode doem gevoelen en in eerstgemelde gemeente zelfs zoo hevig dat men duidelijk eene golving van den grond heeft opgemerkt het muurwerk van een hecht en groot huis, alsmede van het schoolhuis is gescheurd en bij gele genheid van eene nachtelijke schudding zijn de inge zetenen allen uit hunne huizen gevlugt. Zierikzee 29 Dec. Gisteren zijn hier van Tilburg gearriveeerd 8 laneiers waaronder een wachtmeester en een brigadier ten einde gedurende dezen winter de dienst als maréehaussées in de eilanden Schouwen en Duiveland waar te nemen. Wij vernemen van goederhand dat het Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden andermaal behaagd heeft om aan de Koterij van Handwerken en Voorwerpen die in de maand van Februarij 1849 alhier zal worden getrokken welwillend en ten dienste dier loterij in Ie zenden een aanzienlijk voorwerp. Hierdoor mag men billijk vertrouwen dal de be geerte lol het nemen van loten veel zal toenemen en daardoor de opbrengst van die loterij in het belang der armen zeer zal verhongert. Te Groningen is verleden vrijdag voor de tweede maal binnen weinige dagen een kind hetwelk zon der opzigt in een vertrek met vuur achtergelaten was, verbrand. Ook te 's Hertogenbosch heeft de zer dagen zoodanig voorval plaats gehad. Hoe dik wijls heeft men zoodanige vreesselijke gevolgen van eene onverschoonbare nalatigheid niettegenstaande de bekendmaking van ettelijke waarschuwende voor beelden te betreuren. Men verneemt dat bij de sub-commissie voor de aziatische cholera te Rotterdamde volgende opgaven zijn gedaan Getal lijders. Overleden. Hersteld. Tot 25 December 1184 622 414 Bijgekomen op 26 Dec. 5 3 1 27 5 4 2 Totaal 1194 Dus in behandeling 148. 629 417 JONGSTE EOITEN1ANDSCHB TIJDINGEN. Het fransche ministerie heeft dingsdag in de nationale vergadering mededeeling van zijn programma gedaan. De hoofdbeginselen zijn zoo als werd verwacht vrede met hel buitenland en orde binnenslands. Na afloop der groote wapenschouwing heeft er een luisterrijk banket plaats gehad hij den presidentwaar aan deel genomen hebben de voornaamste personen die sedert Februarij ji. op het staatkundig tooneel zijn opgetreden. De tijdingen uit Italië zijn zeer onzeker. - Noch uit Berlijn of Weenen noch uil eenige andere plaats vinden wij iets, dat der vermelding waardig ishet geen dan ook trouwens daar de meeste dagteekenin- gen nog op de feestdagen vallen wel te verwachten was. Te Milaan heerseht groote ontevredenheid het ge volg der willekeurige handelingen van Radetzky. Wenken voor Emigranten. Sedert geruimen tijd reeds beeft men emigratie op vele plaatsen als hel mersl afdoende middel beschouwd legen de steeds om zich grijpende armoede, die de be staande ellende dagelijks vermeerdert, en vooral is dit het geval in Londen waar onder ruim twee millioenen inwoners, volgens de laatste opgave, tachtigduizend onzeker zijn van woonplaats en levensonderhoud le vende in den hesmettelijksten dampkring die echter ctn geringer kwaad is, vergeleken bij de verpesting van den zedelijken toestand waarin deze duizenden zich bevinden dagelijks aanwinnende in ondeugden en bij verzwakking van ligchaamsgestelvoortdurend lager en lager zinkende in onzedelijkheid terwijl hunne kinde ren onder gruwelen geboren en in gruwelen opgevoed geene andere natuur kennen dan de onnatuurlijke levenswijze der ouders. Het gouvernement is dan ook ijverig bezig omzoo veel mogelijk toe te brengen om scharen van menschen eenen werkkring onder an dere hemelstreken te verschaffen die hen in staat stelt hunne vermogens aan te wenden tot een doelovereen komende met hunne bestemming. Het offer, een va derland te verlaten waarin hun geene keus dan tus sehen misdaad en gebrek overbleef, kan ter naauwer- nood eene opoffering genoemd worden. Intusschen is eene leiding in deze belangrijke verplaatsing noodzake lijk ten einde grievende teleurstellingen te vermijden en men mag roemen op de moeite die tot het geven van inlichtingen genomen wordt. Lenigen daarvan doelen wij hieronder mede als belangrijk voor allen die gezind zijn zich naar Amerika te begeven. Zij zijn be stemd voor landverhuizers welke voornemens en in slaat zijn door landbouw hun brood te winnen. Men stelt op den voorgrond dal landverhuizing alleen aan bevelenswaardig is wanneer geen ander betamelijk middel overblijft en een vermeerderend gezin en ver mindering van verdiensten te zamen gaan en dat overi gens zij die tot emigratie besluiten tot den arbeid geschikt moeten zijn harde handen en stoute harten belmoren te hebben schranderheid zonder ligchaams- krachton is in dit geval van weinig nut. Men rekent niet onder emigranten in hovengemelden zin diegenen welke zich in eene zeehaven of nieuwe kolonie neder zetten om handel te drijven daar deze eigenlijk slechts hun domicilium verplaatsen. Vooreerst dan dient een emigrant bekend te zijn met de omstandigheid dat de vruchten van zijnen arbeid grootendeels eerst door het volgende geslacht genoten worden en dn eerste arbeid zeer moeijelijk is. Hij moet en kan dien ook volbrengen wij) landbouw het eerste groote doel van 's menschen bestaan zijnde hij de natuur volgt, en tevens door het vooruitziglvruchten van zijn werk te zien gesteund wordt; met eiken dag aangemoedigd door het denkbeeld dat alles zijn vrij eigendom is, door eigene krachten in eerlijken arbeid aangewend boewei in het zweet zijns aanscbijns ver worven doch in onafhankelijkheid van de luimen der grooten dezer wereld en 'dier bescherming. De voor naamste kracht die liern ondersteund, is, vooruitgang; hoofdzakelijk wanneer hij na het doorstaan der gewone koortsen zijn gezin in Moeijendè gezondheid om zich ziet, en zij het hier tevens aangemerkt dat gehuwde emigranten zeer veel op ongehuwden vooruit hebben de laatslen vervatten spoedig indien zij in dien staat blijven tot werkeloosheid onreinheid en een dierlijk leven. Zij die eenig vermogen met zich voeren moeten zich wachten geheel woest land te nemen. Er zijn altijd eene menigte pachthoeven te verkrijgen (tegen middelmatige betaling voor de oorspronkelijke onkos ten] die in een' genoegzaam gevorderden staat van be bouwing zijn om de voor degezondbeid zoo schadelijken arbeid van eene eerste ontginning te vermijden welke arbeid daarenboven altijd beter door inboorlingen ver- rigt wordt dan door eenig emigrant en velen maken er een geregeld bedrijf van land te ontginnen het aan de eerstkomenden te verknopen en alsdan twintig of dertig mijlen verder hetzelfde te hervatten, De woning waarmede zich een nieuwe landbouwer in het eerst behelpen moet is eene hut vervaardigd uit blokken houtdie horizontaal op elkander geplaatst worden en uit boomstammen de openingen zijn met klei of leem hestreken en de vorm van deze woning is gewoonlijk een paralellogram van ongeveer veertien voeten op dertig voeten. Het dak is met houten lat ten met mos en klei gevuld zamengesteld. De vloer bestaat eveneens uit klei die hard gestampt is of somtijds uil hoomhlokken ruwelijk met de bijl gehakt want dit werktuig, benevens een snaphaan, is het voor naamste huisraad het overige is gebrekkig tot dat de voorspoed van den kolonist hem meerdere geriefelijk heden veroorlooft. Het indiaansch koorn (maïs) groeit tot op een el afstand van de opening der hut wijl men den grond zoo veel mogelijk ten nutte gebruikt. Één vertrek dient voor allen. Het verst van de vuur plaats verwijderd bevinden zich gewoonlijk twee slaap plaatsen met de voeteinden tegen elkander geplaatst en de zijden tegen den muur onder deze zijn twee kleinere kribben, die's nachts uitgetrokken worden. In deze vier legersteden slaapt de emigrant zijne vrouw benevens zijne dochters jonge kinderen. De volwas sen zonen en de gebuurde arbeiders spreijen zich ieder op eenen deken rondom het vuur de voeten naar de uitdoovende asschen keerende. Dikwijls bevat zulk eene woning twaalf of veertien menschen. Indien de emigranten de koortsen ontsnappen, die onafscheidelijk verbonden zijn aan de ontginning van weelderig land zoodat elkeen daarop rekent kan hij in drie jaren eene geregelde woning hebben doch er verloopen wel eens tien jaren eer hij hiertoe geraakt. De koortsen kunnen zoo niet vermeden ten minste zeer verminderd worden door zooveel mogelijk binnen het vertrek te blijven gedurende het gebruik der mereuriale geneesmiddelen die men bij een aanval der koorts aanwendt. Engel- scben zijn gewoonlijk hel slagtoffer niet zoozeer van de koortg als van hunne gehechtheid aan reiniging. Vervolg hierna.) AF VA ABT DEB STOOMBOOT STAB ZIERIKZEE 9 gedurende de maand Januarij 1849. Van Zierikzee Maandag l.'smorg. 6 ure. Zondag 7, 10 Zondag 14, 5 Zondag 21, 10 Zondag 28, 5 DILIGENCE- Van Rotterdam Woensdag 3/smorj*. 9 ure Dingsdag 9, 5 Dingsdag 16, V &y2 Dingsdag 23,' Dingsdag 30, DIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN, AANLEGGEND] AAN HET ZUrF,; Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maanden Dec. en Jan Naar Middelburg Dingsdag 2, 's morg. 9ure. Vrijdag 5, 61/, Dingsdag 9, 7% Naar Rotterdam Zondag 31, 's morg. 7 ure PRIJZEN DEH EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 28 December 1848. Nederlanden, 2% pC. Werk. Schuld 3 gebleven. 48% p(j 57»/16 74V> o 73 Amorl. Syndikaat 3% pC. Handel-Maatschappij 4% Oost-Indien4 '3% Binnenlandsche fondsen goed prijshoudend. MIDDENPBIJZEN VAN RE VOLGENDE ARTIKELEJ TE ZIERIKZEE van den 28 December 1848. O. Tarwe 1847 N. dito 1848 - Zaai Zomerdito - Ordinaire dito - Rogge 1 - Wint.-G(^rst - Zomer-dito. - Haver Paardeboonen - Witte dito - Bruine dito - De Ned Mudde 8,00 a 6,30 a 0,00 a 0 00 a 3,00 a 3,80 a 3,30 a 2.00 a 4 00 a 6,00 a 6,30 6,00 a 6,30 8.30 7,30 0,00 0,00 3 10 4,10 3,30 2,20 4,40 De Ned. Muddl Graauwe Erwten J 0,00 a 9.0 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap Olie Patent-Olie Lijn-Olie 6 00 a 6.3 - 0,00 a 0.0 - 11,00 a 12,0 - 7,00 a 8.5 - 3 00 a 5,0 - 40,00 per val 43,00 00,00 Raapkoeken ƒ00,00 de 1040 stuk; Lijnkoeken .00.00 MARKTPRIJZEN DER MEEKRAP TE ZIERIKZES van den 28 December 1848. TEELT 18A8. eerste kwaliteit «ƒ5 middelbare dito minderedito eerste kwaliteit middelbare dito mindere dito eex?te kwaliteit middelbare dito mindere dito T wee en een Twee en een Twee en een, Een en een, Een en een i Een en een On berooft le On beroofdei On be roofde, i Muilen 20,00 18,00 16,00 18,00 16.00 14,00 20,00 18,00 13.00 2,00 i ƒ21,00 i - 19.00 - 17,00 i - 19,00 I i - 17,00 - 15,00 i - 21,00 I - - 19 00 i - 17,00 - 3 00 Op dpn 28 December 1848 is voor den t Zierikzee residerenden Notaris M.' C, va der LEK de CLERCQ en Getuigen gepasseerd een overeenkomst waarbij de Heeren ARNOLDUS KE NENSZeepzieder, en JOHANNES CORNELIh FELIX KROEFParticulier, beiden wonende l< Zierikzeehebben opgerigt eene Vennootschap tot het fabriceren van Zeep en bet drij ven van den daaraan verbonden bandel.l voor eenen onbepaalden tijd ingaande 1 Januarij' 1849 onder de firma van KB4'E,VSIIROEF PfhfJLP.met bepaling, dat ieder der Vennooten de zaken tot het fabricaat en den handel betrekking hebbende zal kunnen uitoefenen en voor alle gewone handelingen zal mogen teekenen met uitzondering evenwel van geldlt'ening schuldbekentenis bezwarenis en dergelijke voor welke de onderteekening der beide Vennooten zal noodig zijn. Dezelve Akte is behoorlijk geregistreerd en een uiltreksel daarvan ter Griffie der Arrondissemenls-Regthank te Zierikzee ingeschreven. Geschiedende deze aankondiging ter voldoening aan art. 28 van het Wetb. van Koophandel. De Notaris M.' J. J. ERMERINS za Woensdag den 3 Januarij 1849, 's morgens ten 9 ure op de Hofstede van J. DE VREÜE, onder Dreischorpresenteren te verkoopen Een aan zienlijke partij zware I.JPEM BÖWHIJIge schikt voor Werkliont, alsmede een partij I4.WOD" SEW TROKKEN en MUTSAARD. ter stads drdkrerh van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2