ZMKZEESCHE Woensdag 27 December, N°. 103. 1848. Woensdag en Zaturdag. <eieilfl P. Dre- 'ederen abosfnements-prljst Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2.15. Inzending der A dvertdaags te voren,'s namiddvóór 4 ure vsrschijmt: PRJSS DER AHJVEaTEOTTIEN: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-. Huwelijks- en Doodberigten van -6- regels af 1 behalve hel Zeg dregt. m. [anton- r. .1. P. zijnen nzelven j •dei'- rijf van s aa del SS zal Tiorgens REDE, ien aan- Wge- JAf.KN januari] vorzoek8 en pu- PjS-M' pn eene en ge- binnen ling van ctie B BUITENLAND. DUITSCHtANB. Frankfort 22 Dec. De verheffing van Lodewijk i Napoleon Bonaparte in Frankrijk haart nog al zorg bij de duitsche constitutionelen. Men is niet zonder I vrees dat, hij zich des noods door het ondernemen van een oorlog van het alleenheerschend gezag zal willen meester maken, in de zekere verwachting van daarin door Rusland eerder te zullen worden i ondersteund dan berooeijelijkl. Uit Weenen wordt gemeld dat Presburg zich j in den morgen van den IS ileVer aan de keizerlijke troepen heeft onderworpen en dal de opstandelingen gevhigt zijn. Ook Wieselburg «en Tyrnau zijn door I de Oostenrijkers genomen, en in laatstgenoemde stad [zijn 700 der opstandelingen gevangen gemaakt. Stettin, 18 Dec. Men begint zich hier ijverig [bezig te houden mei bet aanbouwen van niet minder Idan 33 kanonneerbooten voor het pruissisrh gouyer- Inement, die met 1 April van bet volgende jaar in ge reedheid zullen moeten zijn; daar dit echter onmogelijk lis, zal een gedeelte van het werk aan andere kust- I plaatsen verrigl worden. De sterkte van onze marine- Imngt zal in het voorjaar tot op 2000 man gebragt I worden. T R A N K R 13 R. Parijs, 21 Dec. Gisteren zag men in den omtrek der nationale vergadering eene buitengewone ontwik keling van strijdkrachten zonder dat men de aan leiding daarvan gissen kon. Weldra bleek het dat men de gewigtige gebeurtenis te verwachten had welke men nog dagen verwijderd achtte de uitroe iing van den voorzitter der republiek. Omstreeks 4 ure is in de nationale vergadering de rapporteur der commissie voor de stemopneming op getreden om den uitslag der verkiezingen bekend te maken. Uit zijne mededeeling bleek dat van de 7,326,345 stemmen 5,434,226 voor Lodewijk Na poleon Bonaparte 1,448,107 voor den generaal Ca vaignac, 370.119 voor Ledru-Rollin36,220 voor Ha spui l17.910 voor Lamarline en 4000 voor den Ipeneraal Changarnier zich verklaard hadden terwijl 112,600 verloren waren gegaan. Na deze mededeeling heeft de generaal Cavaignac in zeer weinige woorden aan de vergadering mede- [gedeeld dat de ministers hun ontslag hadden geno men en dat ook hij het gezag dat de vergadering bem bad toevertrouwd kwam nederleggen. Hij ein digde met zijne erkentelijkheid te betuigen voor de bewijzen van vertrouwen hem zoo dikwijls door de nationale vergadering geschonken. Daarop heeft de voorzitter der nationale vergadering odewijk Napoleon Bonaparte als president der repu- liek uitgeroepen van dien dag af aan tot 1 Mei 852 en hem uitgenoodigd den eed te doen. Deze leeft daaraan met groote eenvoudigheid voldaan en ervolgens eene korte rede uitgesproken welke a I lo ins geschikt was, velen gerust te stellen. «Indien vij geene groote dingen kunnen doen dus sprak hij «dan zullen wij trachten goede te doen." Rij mt terugkeeren naar zijne plaats heeft de prins de band gedrukt van den generaal Cavaignacmet be-. Ittiging dal hij er trolsch op was zulk een' man op te volgen. Dit heeft de vergadering zeer getroffen. De voorzitter der republiek heeft bereids zijn mini sterie benoemd. Met bestaat uil de volgende personen Odillon Barrotvoorzitter van den raad en minister van justitie; Brouin de Lhuysbuitenlandscbe zaken kéon de Malleville binnenlandsche zaken Lèon Paucher openbare werken Passy financiën Bixio koophandel en landbouw; de Folloux openbaar on derwijs Rulhier esoorlog, en de 2 racy, marine. Behalve deze benoemingen bevat de 4foniteur ook die van den maarschalk BiigèMid 'tot bevelhebber van het leger der Alpen van den generaal Changarnier tol bevelhebber der 18t0 militaire divisie der, natio nale garde van bet departement der Seine en van de mobile wacht en van den kolonel Bebillot tot pre fect van polieie. De uit Rome ontvangen berigten schoon zeer verward geven grond om te verwachten dat de vervailen-verklaring van den paus voorbarig is. Den 11 heeft de kamer der afgevaardigden de leden der constituerende vergadering benoemd en indien de paus dit niet mogt goedkeuren is besloten bem vervallen te verklaren van alle tijdelijk gezag. Men heeft het programma van het nieuwe Piemon- teschft ministerie ontvangen. Daardoor zal de koning verpligl worden de vijandelijkheden legen Oostenrijk te hervatten. Het programma verklaart, dat de con- ferentiën te Brussel die vijandelijkheden niet zullen vertragen. Parijs 22 Dec. Er heerseht thans werkelijk kalmte cn men begint de toekomst met meer ver trouwen te gemoel te zien heigeen ook blijken kan uit de vele aanzienlijke vreemdelingen die alhier aankomen. De dagbladen deelen echter dien staat van rust nog niet algemeen. In vele ziet men mis noegen. Men valt de eerste daad van het bewind de benoemingen aan zegt dat Lodewijk Napoleon reeds zijne vrienden van den vorigen dag vergeel verheft Cavaignac boven hem, enz. Er wordt daaraan echter niet veel waarde gehecht' en men vleit zich dat men spoedig tot een' algeheelen slaat van rust zal zijn teruggekeerd. De aanhangers van Ledru-Rollin en Baspail houden zich stil. Het ministerie ge looft de meerderheid in de nationale vergadering te zullen hebben. Gisteren avond is een buitengewoon courier naar Gaëta gezonden met depêches voor onzen gezant. Men zegt dat daarbij was een eigenhandige brief van den voorzitter J^odewijk Napoleon "oor den paus. Een dagblad van Florence wil weten dat Z. 11. Gaëta zou verlaten en 2ich naar Frankrijk begeven zoodra de verkiezing van den voorzitter zou bekend zijn. De Gaceta van Bologna meldt dat de paus stellig alle vreemde tusschenkomst heeft van de band gewezen ofschoon zij bem door verscheidene buitenlandscbe mogendheden is aangeboden. Parijs 23 Dec. Morgen zóndag zal de president der republiek eene revue houden over de nationale gardes der Seine en de linietroepen in deze hoofdstad. Deze revue zal des morgens ten 8 ure een aanvang nemen. De troepen zullen geschaard staan langs de boulevards, op het plein Vendómein de straat Rivoli op het plein de la Concorde en iri de Champs Elysées zij zullen voor den zegeboog de l'Etoile defileren. Velen vreezen dat de onruststokers tot verijdeling van wier plannen de president zoo onverwacht werd uitgeroepen van deze gelegenheid gebruik zullen ma ken om hunne ontevredenheid te doen blijken maar de meesten gelooven dat men voor het oogenblik nog niets te duchten heeft. Inmiddels blijkt reeds duidelijk uit de taal van ver scheiden dagbladen dat de hevige republikeinen geen genoegen nemen met het presidentschap van Lodewijk Napoleon en mei diens kabinet. De dagbladen National Ré formePeuple, Revolution démocratique en Siècle -verklaren het nieuwe bewind openlijk den oorlog daar het de republikeinscbe instellingen zooals zij die verslaan vijandig zijn zal. Zij achten dus een nieu wen aanval op het bewind t even als in Februarij noodig, en de heer Odillon Barrot zal volgens hen spoedig de Guizot der republiek worden Deze vijan den boezemen thans geen onrust in daar de president en zijn ministerie nu nog de meerderheid der natie aan hunne zijde hebben, maar later kunnen zij gevaarlijk worden. Men verneemt dat de afgevaardigde Napoleon Bonaparte, He zoon van JérÖmeden voorrnaligen. koning van Weslphalen tot gezant te Londen is be noemd en alvorens zich derwaarts te begeven naar Brussel en 's Hage zal reizen ten einde aan de belgiscbe en nederlandsche regeringen officiële mededeeling te doen van de komst van zijn neef aan het hoog bewind van Frankrijk. Er is een gerucht onder de menigte in om loop dat de gpneraal Changarnier zich in een bij zonder gesprek met eenige afgevaardigden zou heli- ben laten ontvallen dat het hem even gemakkelijk zou vallen om morgen een keizer te doen proclameren als om een pond suiker-gebak te koopen maar dat hij gebonden was door zijn eed aan de constitutie. Hoe wel velen zich beijveren om hetgeen te dien aan zien als een loopend vuur onder het volk wordt ver breid tegen te spreken maakt dit echter een vrij onaangenamer» indruk op het grootste deel der pa- rijssehe bevolking. De berigten uit Rome van den 12 dezer houden in dat de stad rustig was en dat het besluit der ka mers (tot vestiging eener voorloopige regerings-com- missie, gedurende de afwezigheid van den paus) den bijval des volks had gevonden. De romeinsche provinciën zooals hekend is hechten volstrekt hare goedkeuring niet aan de revolutionaire bewegingen der bevolking van Rome. Om die verdeeld heid tusschen de hoofdstad en de overige steden van den staat zoo goed mogelijk te verbergen doet de regering zich adressen van gelukwensching toezenden door de democratische clubs, welke in verscheiden steden gevestigd zijn en in verhand staan met de cen trale club te Rome welke meer magl heeft dan het ministerie zelf. Ten gevolge hiervan deelen de dag bladen van den 13 dezer adressen mede van de clubs tö Forli Bologna, Ancona Pórouse en Ternigerigt aan de leden der heide wetgevende vergaderingen onï deze geluk te wenschen met hunne edele en vaderlands lievende houding. Deze adressen zijn in een hoogdra- venden stijl opgesteld daarin wordt veel gesproken van de regten des volks van de vrijheid en de onaf hankelijkheid en vooral gewag gemaakt van Brehnus Pyrrhus en Hannibal, die te vergeefs getracht hebben bet romeinsche volk ten onder Ie brengen. Het adres van Bologna onderscheidt zich van de overigen daarin wordt aangedrongen dat men steeds pogingen tot ver zoening bij den opperherder der Ratholijke volken blijve aanwenden verder wordt daarin de bijeenroe ping verlangd eener nationale vergadering der romein sche staten door de algemeeno stemming verkozen t ten einde de regeringszaken te regelen en te beraad slagen over de bijeenroeping eener italiaansche consti tuerende vergadering. Te Gaëta is den 11 dezer een consistorie gehoudén waar verscheiden bisschoppen van verschillende natiën zijn gepreconiseerd. De paus genoot steeds de besto gezondheid hij bad een fransch een spaanscb en een napolitaansch stoomschip met een bezoek vereerd en zijn zegen aan de equipage van de Vauban gegeven,, De koninklijke familie van Napels bezocht Z. 11. bijna dagelijks en de kardinalen te Gaëta en Napels meer dan twintig in getal de gezanten der vreemde natiën en de romeinsche vorsten wedijverden in het huldigen van den H. Vader. De raad van state van Napels was mede tol den paus toegelaten Z. H. bad tot dezen onder anderen gezegd Velen hel is waar spreken van onafhankelijkheid maar al waren er 10 millioen menscben die deze zelfde gedachte hadden wij zijn zeker dat wij er geen twee zouden vinden die het eens waren over de middelen om die onafhankelijkheid te erlangen. Wij kunnen in waarheid Italië vergelijken met eene zieke die door de koorts is aangetast en zich aanhoudend van de eene zijde naar de andere omwendt om de rust te vinden welke hem ontvliedt. God alleen kan in zijne goeder tierenheid zoo vele kwalen verliglen.''

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1