N°. 102. Zaturdag 23 December. 1848. besturen administratief Woensdag en Zaturdag. BUITENLAND. BINNENLAND. gezeild kapt. lin. Nassau 1 Nov. s hebben i Rhoon aar Kol- ZMKZEESCHE COURAST. abomsïmemts-rBIIS; Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2.15. Inzending der Advert, daags te voren.'s namidd. vóór I nre. verschijnt: phus dsa advbrt3entiek'. Gewone 15 certls de regel. Geboorte-Huwelijks- en Ooodberigten van 1 (5 regels af 1 behalve het Zegelregt, 4% ur ei 5 PTEIff, EGGEND* cember 7% ure. le/i L 5i/2 ure; I »AM5 even. 4S'/8' pC. I 57% 74% 72% 140 en londen*! e gewerkt nt3 hoogerl e en puikei de besiej Overm.,| Vlaams. a 3,80. ange f 1.9Ö 7,25; dito nZeeuws. 7,75; dito OTEBXJ'j n.« 15008,1 h overleed ruim 2 i - BbkG' E VOS. Sluiting der Groote delgt. NOT 11 IC A T I E. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Exit. den Opperhoutvester niet overleg van Hun Edel Groot Achlb. de Gedeputeerde Staten dezer Provincie de Sluiting der Groote Jagl is bepaald op den 30 dezer maand met zons-ondergang zullende bet tijdstip-der sluiting van de Jagl op Ganzen, Eenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetendheid voor wende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, vaar zulks Ie geschieden gebruikelijk is mitsgaders in het Provincianlblad geplaatst. Middelburg den 18 December 1848. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VKEDKNBURCH. De Officier van Justitie hij de Arron- dissements-Regtbank te ZAerikzeeeenige einden blijkbaar afgebrokene gegoten Joo.len pijpen, waarschijnlijk afkomstig van eene Pomp uit eene woning op het Eiland van Schouwen of Dtii- velandin handen gekregen hebbende, noodigt bij deze allen aan wie lood mogt ontstolen zijn uit aan hem die fniiehtingen te komen geven die tot ontdekking der waarheid kunnen leiden. Zierikzee, den 21 December 1848. P. PAULUS. duits c hl and, Frankfort, 16 Dec. Op liet berigtdat Dene marken voornemens is de bezetting van het eiland Alsen tot 8000 man te brengen heeft hel rijks mini sterie van oorlog bevel gegeven een toereikend aantal troepen naar de holsleinsche grenzen te doen bijeen- trekken ten einde op elk geval voorbereid te zijn. Koningsbergen, 12 Dec. D.r Rorchardt. welke zich sedert acht dagen alhier bevindt, om zijne familie te bezoeken heeft hier de tijding ontvangen dat hij wegens hoog verraad tot 12 jaren vestingstraf is ver oordeeld ter zake van uitdrukkingen welke hij in eene redevoering uitgesproken in de volksvergade ring te Breslau den 21 September gebezigd heeft. D.r Rorchardt heeft de terugreis ondernomen om zich aan de legen hem uitgesproken straf te onderwerpen. f e a n e r ij k, Varijs 17 Dec. De meest gewenschte rust blijft hier heerschen men spreekt nog wel van eene kiezers- gezinde manifestatie legen den dag waarop de afkon diging van den president zou plaats hebben maar dat gerucht verdient weinig geloof. Gisteren avond wist men reeds dat Lodewijk Napoleon meer dan 5,000,000 stemmen op zich vereenigd had. Dit heeft eene aan zienlijke rijzing ter beurze ten gevolge gehad. De tij dingen uit de departementen luiden steeds gunstig. De dagbladen deelen een' brief mede van den gene raal Cavaignac aan den paus den 3 dezer geschreven en het antwoord van Z. H. aan den generaalonder dagteekening van den 10. De generaal zegt daarin dat het franscbe volk diep bewogen is mei den toestand des pausen maar niet minder gevoelig is aan hel ge voel van vaderlijk vertrouwen hetwelk Z. H. genoopt heeft de gastvrijheid bij dat volk in te roepen. Dat de republiek op genoegzaam hechte grondslagen gevestigd is, om tien paus daar veilig te doei» zijn omringd van al den eerbied welke me» 7>. H. verschuldigd is. De paus beantwoordt dien brief met de uitdrukking zij ner vaderlijke gevoelens en van zijne meeste erkentelijk heid en herhaalt de verzekering dat de gunstige ge legenheid niet ontbreken zal waarin hij met eigen hand zijn' Apostolischen zegen aan Frankrijk zal kun nen uitdeden. I'Ami de la Religion deelt mede, dat de paus te Gaëta verscheidene hoogstbelangrijke besluiten ge nomen heeft. De kardinaal Anlonelli zou lot eersten secretaris van staat benoemd zijn en belast met de briefwisseling met de verschillende gedeelten der chris tenheid zoodat alle officiële stukken of andere be treffende de kerkelijke aangelegenheden of den Hei ligen Stoel naar Gaëta en niet naar Rome moeten opgezonden worden. Voorts beeft de paus aan den generaal Cavaignac zijn protest van den 27 gezonden vergezeld van een breve waarin Z H aan de algemeene verachting overgeeft de ongehoorde gewelddadigheden waarvan hij het slagtoffer is geweest ten gevolge der misdadige zamen- zwering welke door de meest ontaarde aanstokers van wanorde is gesmeed. Hij twijfelt geenszinsof de gouvernementen zullen hem niet lang op hunnen edeimoedigen bijstand doen wachten." Een gelijksoortige breveinsgelijks een afschrift van het protest inhoudende is aan al de mogendheden zelfs de niet Katholijki-n gezonden. De paus heelt gelast dat al de teekenen zijner waardigheid naar Gaëta zouden gezonden worden ten einde in staat le zijn om het aanstaande Kersfeest daar met de vereischte plegtigheid te vierer^. Den 6 dezer heeft de kamer der afgevaardigden in Rome eene zeer belangrijke zitting gehouden waaraan 51 leden hebben deel genomen en waarin na eenige beraadslaging het volgende door Mamiani gedane voorstel bijna eenstemmig is aangenomen De kamer der afgevaardigden vereenigt zich met het ministerie om te protesteren tegen de door den ge neraal Cavaignac in de zitting der nationale verga dering van den 28 November jlgeuite voornemens." De Zwitsers, die door den paus ontslagen waren, zijn in de dienst des konings van Napels overgegaan. Het door den fransoben minister van financiën ingeleverde budget voor 1849 vertoont een tekort van 91,419,324 francs. Parijs 18 Dec. Men denkt dat aanstaanden don derdag de nieuwe president geproclameerd zal kunnen worden. Het ministerie datnaar zijnen wensch en onder zijn toezigt zaamgesleld hem bij zijne opireding ontvangen zal, schijnt thans met genoegzame waar schijnlijkheid hekend. Hel is gevormd door den heer Odilon-Rarrotaan wien liét presidentschap van den raad en het ministerie van justitie opgedragen is. Pa rijs is rustig en men denkt niet datevenmin in de hoofdstad als in de departementen die rust gestoord zal worden. De fondsen rijzen sedert Februarij is de 5 pets. reeds 17 francs verbeterd. Het eenige wat nog bekommering baart, is de hou ding, welke de nationale vergadering zal aannemen. Men wil zich echter vleijen dat alles ten beste zal afloopen. Treurig is het te zien (zegt een brief) hoe eenzaam en verlaten de generaal Cavaignac zich thans in de ver gadering op zijne bank bevindt waar hij nog voor wei nige dagen geleden al de hem gedurig gedaan wor dende betuigingen van verknochtheid te naauwernood beantwoorden kon. Van lieverlede komen de orgeldraaiers uit de de partementen in deze hoofdstad terug. Volgens een der dagbladen hebben vele dier lieden allezins het regt om zich te verheffen op de door hen aan den lande bewe- zene diensten en op de rolwelke zij door geheel Frank rijk hebben gespeeld. De troepen der naar Italië bestemde leger-af- deeling zijn den 12 le Marseille weder ontscheept, doch hebben last bekomen om zich gereed le hou den ten einde zich op het eerste bevel weder aam boord te begeven. Een dagblad van Cadix berigt dat aldaar uit Madrid bevel ontvangen was alle zich in die haven bevindende oorlogschepen in gereedheid te brengen ten einde die naar de kusten van Italië te zenden. In sommige fransche departementen hoort men tegenwoordig veel over kerkroof spreken. In de ar rondissementen van Pont-Audemer en Pont-i'Evèque heeft men aan niet minder dan tien kerken al het zilver en al de kostbaarheden ontstolen. GROOT-BRITTANWIEIB, Londen, 18 Dec. Het naar Marocco bestemde eska der bestaande uit 8 schepen is van Spilhead onder zeil gegaan. Ten gevolge der overeenkomst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten zal er eene aanmerkelijke ver mindering in de porto van amerikaansche brieven ge- bragt worden. B E tt G I E. Brussel 18 Dec. Men bespeurt hier te lande eenige meerdere levendigheid in handel en nijverheid. De levensmiddelen zijn thans betrekkelijk laag in prijs. Amsterdam, 19 Dec. Op gisteren werd door bet prov. geregtshof., kamer van correctionele apellen be handeld de vraag, of de eigenaar van een huis kan geacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan moedwillige vernieling van afsluitingen en alzoo le vallen in de strafbepaling van art. 456 Code Pénal indien hij bij wanbetaling van den huurdereigen dunkelijk de ramen deuren enz. van het perceel uitligt en wegvoert. De correctionele regtbank bad deze vraag toeslem mend beantwoord. Herhaalde ge lijksoortige handelingen van huisheerenmaken do beslissing derzeive belangrijk. Heden avond is op den hollandschen spoorweg een beklagelijk geval gebeurd. De conducteur Streng- man, met den laatsten trein van Haarlem komende, is nabij die slad van den achtersten waggon geval len met dat ongelukkig gevolg, dal de wielen hem beide de beenen verbrijzeld hebben In de munt te Utrecht heeft de openbare ver koop plaats gehad van 10 staafjes goud, afkomstig uit tie hermunling von oude zilveren specie, wegen de ruin» 186 ned. ponden welke gekocht zijn door den muntmeester t- Brussel, voor 305,000. Apeldoorn, 19 Dec. In het laatst der vorige maand werden de bewoners der beide papierfabrijken ge naamd de Windmolen gelegen in de buurtschap Ugche- len alhier verontrust door zoogenaamde brandbrieven waarin het deponeren van bet gevraagde geld uiterlijk op 18 dezer was bepaald en tevens de bedreiging voor kwam dat ook ingeval men onderzoek mogt doen de fabrijk zoude afbranden en degeeu die dat onder zoek in het werk stelde daarbij omkomen. Gisteren avond zag men werkelijk iemand zich naar de aange duide plaats begeven en bet geld opnemen. Onmiddelijk maakte men zich van hem meester en ontdekte tot geene geringe verbazing dat het de persoon was van Sebes Rakkerknecht bij den papiermaker v. M. die onderscheidene nachten zelf mede had helpen waken. Hij bekende terstond de schrijver der beide gevondene brieven te wezen en wist geene andere redenen voor zijne daad op te geven dan verregaande geldzucht. De justitie was reeds bezig met deze zaak le onder zoeken en had reeds tegen eenen onschuldigen persoon sterke vermoedens zoo zelfs dat de burgemeester dezer gemeente eene huiszoeking bij hem heeft bewerk stelligd. Heden morgen is dn aangehoudene een jon geling van 21 jaren gevankelijk naar hel huis vau arrest le Aruhein overgebragl.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1