Brussel 16 Dec. Bij gelegenheid van 'skonings Verjaardagzijn een aantal personen benoemd lol ridders der Leopolds-Orde. De dagbladen deelen zoo als gewoonlijk de rapporten mede welke de minister van binnenlandsche zaken ten dien einde den koning heeft aangeboden eh die strekken om de titels aan Ie loonen waarop de voorgestelde personen het regt en de verdienste hebben om die onderscheiding te ontvangen. Voorwaar de beste waarborg tegen gunst- hedeeling en een navolgenswaardig voorbeeld. BINNENLAND. Goes, 13 Dec. Het volgende gewordt ons van eenen getuige, onder dagleekening van Honlenisse 10 Dec. 571 ZEETIJDINGEN. Zierikzee 18 Dec. Heden is naar zee gezeild het barkschip Schouwen kapt. R. A. Tange van deze stad naar Batavia. Brouwershaven 15 Dec. Binnengekomen Rhoon en Pendrechtkapt. H. Poort van Batavia naar Rot terdam. VERVOERMIDDELEN. BEERS-MARKTBERIGTEN ENZ. Vlaardingen 16 December 1848. Heden overleed onze Lieveling., CATHERINE FRANQOISE ruim 2 jaar oud. i. C. OLIVIER. was het.dat de keizer een oogenblik Verademing kwam zoeken alvorens naar Rochefort te vertrekken en aan Engeland eene vrijplaats te verzoeken die (voegt de fransche beriglgever er hij) hem niet werd toegestaan. Nadere lierigten uit Rome bevestigen niet dat er eene beweging ten voordeele van den paus zou heb ben plaats gehad zoo als men vroeger verspreid had. De paus had geweigerd naar Rome terug te keeren en verklaard dat hrj door de benoeming van het uit voerend bewind genoegzaam in den geregelden gang der zaken voorzien had. aaooi-BEiniisiss. Londen 15 Dec. Een engelsch eskader ligt hij hel eiland Wight gereed om met de eerste gelegen heid naar Marocco te stevenen om den keizer van dat rijk rekenschap te vragen voor eenen onlangs door zijne onderdanen gepleegden zeeroof. B S li Q I E. 's Gravenhage 15 Dec. Men verneemt dat men zich thans aan de ministeriën bereids bezig houdt met het zamenstellen van verschillende voordragten van wetten die strekken moeten tol uitvoering van on derscheidene bepalingen der Grondwet alsmede om bereids gevolg te geven aan eenige der ontwerpen tot bezuiniging, die verval zijn in het onlangs aan den koning aangeboden rapport. Het is alzoo Ie voorzien (lat vele dier ontwerpen spoedig na de opening der nieuwe kamers welke men in Januarij aanstaande te gemoel ziet aan haar zullen worden ingediend. 's Gravenhage 18 Dec. In do heden gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal is na langdurige debatten en nadat de regering in de wetten op de provinciale belastingen nog die wijziging gemaakt had dat de helling daarvan tol het eerstvolgend dienst jaar beperkt en elke nadere helling aan eene nadere wettelijke voorziening onderworpen zal worden tol stemming overgegaan inet dezen uitslag dat de voor gestelde hellingen voor Noord-Braband Zuid-Hol land Noord-Holland, Vriesland, Overijssel, Gro ningen en Limburg aangenomen die voor Zeeland en Drenthe verworpen zijn. Vervolgens is gediscussieerd over het ontwerp tol regeling van het pensioenfonds voor burgerlijke ambte naren- over 1849. Na eenige discussie is bet aange nomen met 30 tegen 14 stemmen. Daarna is de ver gadering gesloten. De kamer der afgevaardigden in Luxemburg heeft den 12 twee ontwerpen van wet aangenomen het eene lot afschaffing der belasting op bet rundvee en liet andere, waarbij in Luxemburg de frank als t'enheid voor het muntstelsel wordt aangenomen. 's Hkktogenbosch 17 Dec. Gisteren avond om streeks half twaalf ure heeft men in deze plaats eene vrij hevige aardbeving waargenomen die hoewel zij slechts van zeer korten duur was menig inwoner uit den slaap wakker geschud en met bezorgdheid vervuld heeft. In den vroegen morgen van heden werd hier spoe dig algemeen hekend, dat bij de tweede opneming gisteren te Goes plaats gehad hebbende, van de stem men uitgebragt voor een lid der tweede kamer van de staten-generaal, de heer Ph. J. Bachiene, inspecteur der registratie alhier woonachtig 324 stemmen had hekomen en de tegenpartij slechts 226. De vreugde was algemeen en bleek door het uitsteken yan vlaggen en door vele bezoeken aan den benoemde gehragt. Tegen één ure na den middag waren eenige kiezers en eene talrijke volksmenigte voor de woning van den heer Ph. J. Bachiene verzameld aan wien de harmonie van Kloosterzande hare hulde kwam brengen door de uitvoering van eenige zang- en muzijkstukken cn eene hartelijke toespraak waarop de heer Bachiene nagenoeg het volgende antwoordde, waarop luide vaderlandsche wensehen volgden nadat nog eerst het volkslied WienNcürlands Hoed enz." was aangeheven. «Mijn gevoel is op dit oogenblik en in mijnen door ernstige ziekte nog zwakken toestand zoozeer overstelpt, dat. gij mij wel zult willen toestaan slechts weinige woorden te uiten. »!k ben ten hoogste gevoelig voor bet vertrouwen da! gij in mij gelieft te stellenen zal zooveel onder mijn bereik ligt, trachten aan dat vertrouwen te be antwoorden. De uitslag der eerste vrije Verkiezingen vooral in Zeeland bewijst boe weinig nationaal niet de allerlaatste, inaar de vroegere keuzen der provin ciale slaton zijn geweest. «Overdrijft echler-uwe verwachtingen niet. Ik ben slechts één Van de 68 leden der tweede kamer van de staten-generaal doch daarvan kunt gij verzekerd zijn dat ik mij geheel zal aansluiten aan die liberalen welke de hij de nieuwe Grondwet prkende volksvrijhe den in eenen oprpgt vrijgevigen zin willen ontwikkelen. «Houdt mede wel in het oog dat ik alleen geroepen hen de algemeene tands belangen voor te staan en ook dat de aanmerkelijke schuldenlastwaarmede de vroe gere regeringen het land hebben bezwaard van dien aard is dit vooreerst aan geene vermindering van het totale cijfer der rijksbelastingen valt te denken. Ik zeg u zulks opzettelijk om u voor teleurstelling te bewa ren. Desniettemin zal ,er toch zeer veel bezuinigd en vereenvoudigd moeten worden om het vaderland op den duur voor staatsbankroet te beveiligen. «Nevens die bezuiniging hoop ik dat tevens nieuwe bronnen van algemeene welvaart zullen kunnen worden opgespoord opdat zooveel mogelijk ieder die werken, wil buiten gebrek hlijve. Kortom wij zijn een nieuw tijdperk ingetreden'en mogen ons aan eenige hoop over geven. AHor medewerking ten goede zal echter duur zaam worden vereisebtom regt ea welvaart algemeen te doen hperschon «Wat mij betreft gij weet het mijne innige over tuiging brengt mede in alles en voor allen regtvaar- digheid te betrachten en bet programma van 13 Mei jl. te helpen uitvoeren. «Ik heb nog eenen wensch aan u mede te deelen. Zij is deze dat gij met denzelfden ijver waarmede gij voor mij gestemd hebt mijn staatkundig gedrag als lid der vertegenwoordiging moogt nagaan en dat in iedere gemeente daartoe geschikte dagbladen door de kiezers onderling mogen worden aangeschaft en gelezen. Zoo er voorts onder u zijn die mij nu of later op eenig algemeen belang hebben opmerkzaam te maken of mij deswege hunne denkbeelden wensehen mede te deelen weest overtuigd dat ik steeds met erkentelijkheid ieders beschouwing of voorlichting zal vernemen en ontvangen. «Eindelijk heb ik nog ééne bede. Er is fel tegen mij gestreden door de voorstanders der oude misbruiken. De tegenpartij hoezeer ten laatste ook vrijzinnigheid belovende om niet alle kans te verlinzen was het ge wrocht van den cóteric-geest van twee collegiën en van familie-belang. Die partij heeft zich niet ontzien allerlei min kiesche middelen aan Ie wenden zelfs het bijgeloof lo hulp te roepen om mijne verkiezing te beletten. Hij. die ook de harten der menschen be stuurt heeft het anders gewild. Na de beslissing geene vijandschap meer vooraftna de zege betaamt gematigd heid. Ik hoop in mijn hart nimmer plaats te gunnen aan haat of nijd en zal het kwade dat men van mij verbreid heeft niemand toerekenen. Doet gij zulks insgelijks opdat wij alzoo onze tegenstanders nood zaken te erkennen, dat zij ons op verregaandewijze hebben miskend. «Verzuimen wij niets om vrede en orde te bewaren en partijhaat verwijderd te houden opdat alzoo de voorwaarden vervuld worden wnaronder alleen eene gewenschte ontwikkeling der nationale vrijheden en der stoffelijke welvaart mogelijk is. Vergeten wij te vens niet, dat, zoo wij ons in het uitzigt op eene hetere toekomst verblijden zoo zonder schokken eene nieuwe orde van zaken is tot stand gebragtzulks voor een groot gedeelte aan Nederlands koning is te danken die in onderscheiding "(net andere vorsten zich opregt bereid heeft betoond een nieuw verbond met zijn volk aan Ie gaan op regt en waarheid gegrond. Drukken wij dan eenparig ons gevoel uit, door den opregten wensch van leve Ijpt Vaderland leve Nederlands Konii die bet wèl met het Vaderland meent Men verneemt dat bij de sub-commissie voor de astatische cholera te Botterdamde volgende opgaven zijn gedaan Getal lijders. Overleden. Hersteld. Tot 13 December 1064 544 357 Bijgekomen op 14Dec. 7 6 6 15 12 10 8 «16» 6 2 8 17 14 9 4 Totaal 1103 Dus in behandeling 149. 383 Alles toont langs hoe meer aan dat de ooslen- rijksche regering zich niet aan het overige Duitschland wil aansluiten. Over het algemeen is het droevig met de Romein- sche Staten gesteld. Bologna weigert zich aan de voor- loopige regering te onderwerpen. JONGSTE BUITENtAJSUSCHE TIJDINGEN. In alle oorden van Frankrijk schijnt dezelfde geest drift te heerschen om Lodewijk Napoleon Bonaparte aan het hoofd der republiek te zien. Volgens de tot zatur- dag te Parijs bekend geworden stemmingen hebben zich reeds 4,500,000 stemmen op hem vereënigd terwijl zijn voornaamste mededinger naar het presidentschap, de generaal Cavaignacer 1,100,000 heeft bekomen. Ter beurze van Parijs zegt men dat het aangaan cener leening van 500 millioenen een der eerste maat regelen van het nieuwe fraDScbe kabinet zijn zal. Uil Botterdam meldt men van den 17 dezer: Het reizend publick zij toch vooral oplettend dat met liet varen der Delftsche schuit naaF deze slad gere geld des avonds te Ovcrschie eene li wide vnlsche spe lers aan boord komt en door allerlei listen den een of den ander opligt. Gisteren avond was dit op eene grove manier weder bet geval. Toevallig ontmoette een heer een koopman, deze een zeemande. ander een hoer dit is doorgaans de vprdeeling der rollen tot dat een oud heer de dupe voor een zestig guldens werd. Bij aankomst der schuit ging elk zijn weg om zich achter den Doele op de Vest, weder te ver eenigen den buit te deelen en daarna in de vele gangen in den omtrek te verdwijnen terwijl de po- licie niet bij rhagte schijnt te zijn, dit bedrijf, dat hier in den omtrek met zoo veel stoutheid wordt uitgeoefend te weren. Den 17 dezer is van Hellevoelslois in zee gezeild: het schooner-kofschip Johanna Wilhelminakapt. T. C. Kamminga van Rotterdam naar Dublin. Kapt. C. F. Eylerts voerende het schip Nassau, van Batavia in Texel binnen rapporteert 1 Nov. op 7° 14' li.'/b. en 22° 52' w. I. gepraaid te hebben het schip Slad Zierikzeekapt. D. Ocblman van Zierikzee naar Batavia. AFVAART BSB £T O OM.BOOT *tat> ZIBRXKZK* gedurende de maand December 1848. Fan Zierikzee: Fan Rotterdam: DonSerdag 2f 's morg. 8% ure: J Vrijdag 2*2, 'sniorg. 4% ure; Zondag 24, 10 J Dingsdag 26, a 5 DILIGENCE- RIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN AANLEGGEN BS AAN IIET ZIJ TE; Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand December Naar Middelburg: Vrijdag 22, 's morg. 8l/,ure. Dingsdag 26, 8'/» Vrijdag 29, 8% a Naar Rotterdam: Donderdag 21. 'srnorg 7'/^ ure. Naar Antwerpen Vrijdag 22,'smorg. SJ/2 ure; PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 18 December 1848, gebleven. N e der landen 21/2 pC. Werk. 3 Schuld Amorl. Syndikaat 31/2 pC. Handel-Maatschappij 4% Oost-Indiën 4 48'// 74% 72% 149 pC. De voortdurende gunstige stemming der parijsclie en londen- sche beurzen, heeft op hieuw zeer voordeeligop de onze gewerkt. ROTTERDAMden 18 December. Tarwe, Zeeuws., Vlaams, en Overm. 10 a 20 cents hooger opgeruimd, zoo ler verzending als consurntie; goede en puike Jarige 8,20 a 8,80; Mindere /'7,40 a 8.: Nieuwe dito de besle van 7,30 tot ,8Mindere /"6,30 a. 7Rogge la;er, Overm., Zeeuws, en Vlaams. 4,70 a 5,40. GerstZeeuws. Vlaams, en Overm. Winter ƒ3,80 a 4,20; dito Zomer f 3,40 a 3,80. Haver, Zeeuws, en Inl. Korte 2,20 a 3,10; dito Lange 1,90 a 2,30. 'Erwten lager, Zeeuws. Graaowe /'6 a 7,25;'dito Groene 5,50 a 7; dito Witte 5,50 a 6,25. BoonenZeeuws, en Walch. Witte 6,25 a 7,50; dito Bruine 6,25 a 7,75; dito Paardeboonen f4 a 4,20. 206de KONINKLIJKE NEDERLANDS CHE LOTERIX Fijjdc Klasse. 17de Lijst, N.° 3965, ƒ2500 en premie ƒ30,000; premie voor het laatste lot. ƒ5000. 15008, E. C. J. A. OLIVIER,-Bkrs, Eenige kennisgeving. ter stads drukkerij van de erven a. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2