f ZIERIKZEESCHE Woensdag IB December. W°. 99. 1848. 7 Woensdag en Zaturdag. BESTUREN ADMINISTRATIE!!. NIEUWSTIJDINGEN. buitenland. BINNENLAND. leven. 47 V8 pC, 50 723/ie e ;emeen zecr id. Mudde> 3,00 a 10.00 j.oo .i 6,23 ),Ö0 a 0,00 b.00 a 0,00 7,00 a 8.30 0,00 a 0,00 0,00 per vat, Loó >,00 e 1040 stuks, lotebu >090, ieder >0. >cliter efde Echti RANE. [EID be- Mevroutf je vos. COURANT. ab obinements-prijs! Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,15. Jnzending der A dvert. daags te voren's namidd. vóór 4 ure. verschijnt: jp&xj3 25ss. abvsrtebitiew: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve het 7egelregl BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders Her Stad Zierikzce Brengen ter kennis van het helanghehhenH publiek dat het afschrift van het proces-verhaal van slemop neming ter verkiezing van twee kandidaten voor het lidmaatschap der Eerste Earner van de Staten-Generaal van heden af, gedurende acht dagen, ter Stedelijke Secretarie alhier ter inzage van een ieder is nederge- legd en dat de uitslag der thans volbragte keuzen in dit hoofd-kiesdistrict is geweest Dat lot lid der Tweede Kamer is gekozen de heer M.' f*. A. foi-ier te Middelburg; en Tol kandidaten voor de Eerste Kamer, de heeren M C. van tier ieS de Clercq en jHT. <0. de Crane, heiden te dezer Stede Xierikzee, den II December 1S48. Burgemeester en Wethouders K. W. de JONGE, vl., Wethouder, L. B Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. 11119 CHL 1 Sli Berlijn, 7 Dec. De vrijzinnige constitutie, welke door Z. M. is geoctroijeerd geworden draagt de algemeene goedkeuring der bevolking weg en zelfs de hevigste democraten kunnen niet nalaten te ver klaren dat hunne verwachting ver is overtroffen. In vele opzigten is de nieuwe pruissische constitutie dan ook nog liberaler dan de helgischewelke lot nu toe daarin door geene andere werd overtroffen. Het eenige wat tegen dezelve kan worden aange voerd is' op de wijze waarop zij is daargesteld. Zij zal alsnn nog aan de nationale vergadering ter herziening worden voorgelegd Inmiddels meent men dat de kroon in dezen alles gedaan heeft hetwelk zal kunnen strekken om de orde te herstellen en aan de billijke wenscben der natie te voldoen. Op de beurs heeft deze gebeurtenis eene zeer gunstige Werking gehad daar alle fondsen en vooral de bin- nenlandsche schuldbrieven en benk-actiën aanzienlijk zijn gestegen. Frankfort 7 Dec. In de zitting der nationale Vergadering van lieden is, onder luide toejuiching van de linkerzijde, door den afgevaardigde Wesendonck een voorstel gedaan waarbij de rijksvergadering de op den 5 dezer uitgevaardigde kabinets-ordebetreffende de ont binding der constituerende vergadering en de octroijering eener staatsregelingals eene daad van geweld van de kroon, voor nietig en van onwaarde verklaart. Dit voorstel is aan de commissie vonr de pruissische aan gelegenheden verzondenont ten spoedigste verslag deswege te doen. Reeds wordt het als een goed voorteeken op genomen dat de nieuwe 1 Sjarige keizer van Oos tenrijk zich voor het oogenlilik geheel van zijne fa milie afzonderten ook eenige gunstelingen van den vorigen keizer van het hof verwijderd heeft. Keizer Ferdinanddie nu na eene ruim dertienja rige regering, eene kroon heelt afgelegd, die voor zijn hoofd te zwaar was, is den 19 April 1793 geboren en dus ruitn 55 jaren oud. Als beweegreden voor zijne aftreding geeft hij op dat jeugdiger krachten dan de zijne vereischt worden om het in Maart door hein be gonnen werk te voleindigen. r h z, k k a li k. Parijs, 6 Dec. De verkiezing van den voorzitter is steeds het middenpunt aller heniocijingen. Men verneemt, dat genoegzaam affe riotarissbn en avoués zich vnor 1,odewijk Napoleon verklaard hebben Brieven uit Bordeaux gewagen van eene vecht partij tusschen de club Ledru-Hollin en die van Na poleon. Er moet een vrij aanzienlijk getal personen gedood en gekwetst zijn. Uit Italië verneemt men dat de paus, voor zoo vppI men weetzich nog te Gaëta bevindtdat kardi naal Orioli tot vicaris benoemd is om hem te ver vangen dat Bologna zich in tegenstand tegen Rome gesteld heeft en er zich van wil losscheuren en dat het gerucht eener vergiftiging van koning Karei Al- bert zich niet bevestigt. Parijs 7 Dee. De eerste voorbereidende verrig- tingen lot de presiilenls-verkiezingen zijn hier heden begonnen de uitdeeling der slemkaartjes namelijk aan de twaalf arrondissementen of burgemeesterschappen van Parijs. In de nabijheid daarvan hadden aanhan gers der candidaten post gevat en stopten iederen kiezer die zijne stamkaart kwam afhalen een stem biljet niet aanbeveling van dengenodie hen gehuurd had of dien zij begunstigden, in handen. Hier reeds vertoonde zich de partijdriftwant de voorstanders van Bodewijk Napoleon schuurden met verachting do bil jetten die Cuvaignac's naam droegen, in stukken, en wederkeerig werd ditin legenovergestelden zin door de begunstigers van dezen laatste gedaan. Som migen dier biljellen-uitdeelers waren hier en daar ge arresteerd geworden maar de regering heeft hen oogenblikkelijk in vrijheid doen stellen en hevelen ge geven dal zulke wederreglelijko gevangennemingen niet verder zouden plaats hebben. Het smaldeel, hetwelk bestemd is om de fran- sche troepen naar Italië over te brengen is vol gens de berigten uit Marseille nog niet uitgezeild maar geankerd op de reede in het gezigt der haven. Parijs, 8 Dec. Naar gelang hel uur der verkie zing van den president nadert (die groole dag is Rplijk men weet overmorgen des te vinniger wordt de strijd des ie scherper de polemiek des te opge wondener worden de hartslogten en des te onstui miger de debatten der nationale vergadering. In Parijs zelf Iieerseht eene groote spanning en er worden uitgebreide maatregelen genomen om alle pogingen tot het slichten van wanorde te onderdrukken. Er heerscht eene zekere ongerustheid in de gemoederen. In-een der volkrijke gedeelten van Parijs, in de wijk Maubert, hebben eenige bijeenscholingen plaats gehad. Men schijnt voor onlusten heillicht te zijn men wil dat de verkiezing van Bodewijk Napoleon het sein daar toe zoude zijn maar andere gelooven tnet meer waar schijnlijkheid dat de verkiezing van Caoaignac tot onlusten zoude kunnen aanleiding geven. Omtrent de kansen der heide candidaten valt weinig te zeggen. De generaal Cavaignacwiens zaak heler begon te slaan, heeft in de laatste dagen wederom veel ver loren en do algemeene opinie waarom'? kan men niet juist zeggen. Te Montpellier heeftin den nacht van zondag jl. een soort van oproer-voorspol plaats gehad. Eene bonde van ongeveer 50 personen trok door de stralen onder het zingen van een lied dat met de woorden eindigde De republiek heeft ons misleid geef ons brood geef ons brood Herhaaldelijk deden zich de kreten hooren van:' «Weg inet de rijken! Leve de guillotine Leve Lacénairo 6root-sbittaniiirv. Londen 7 Dec. Berigten uit Londonderry van den i dezer omtrent hel vreesseiijk voorval aan boord van de daar aangekomene stoomboot van Sligo, bevesti gen de opgaaf, dat 73 personen meest iersche land verhuizers, op dat vaartuig zijn omgekomen, en zulks door verstikking in de voorkajuitwaar zij met een groot aantal andere passagiers, uit hoofde van het stormweder waren opgesloten geworden. Ten eimle het doordringen van het over het dek keeuslaand0 water te verhinderenwas over het geslotene luik een zeildoek bevestigd waardoor het indringen van versche lucht in het betrekkelijk zeer kleine gedeeltu van het schip wairin omstreeks 150 menschen op een gehoopt warm, geheel belet werd. Hot gerucht, dat de ongelukkigen vermoord zouden zijn hij gele genheid van een roof-aanvalblijkt thans geheel on gegrond te wezen. In sommige berigten komt echter voor, dat door den kapitein der stoomboot, of door eenigen van zijne equipagewordt opgegevendat men uit hoofde van zoodanigen aanval en van liet daaruit voortspruitende gevecht onder de passagiers genoodzaakt is geweest om deze laatslen allen in de voorkajuit op te sluiten en daar gedurende den storm- achtigen nacht opgesloten te houden. Hel geregte- lijke onderzoek wordt voortgezetcn zal vermoedelijk ook dit punt tot klaarheid brengen. Behalve de kapitein en al het scheepsvolk, zijn ook de passagiers, welke in het leven zijn gebleven voorshands in ver zekerde bewaring gesteld ten einde als getuigen bij het onderzoek ter beschikking van de regterlijke over heid te blijven. Voor het overige behelzen de medo- deetingen omtrent deze schier ongehoorde gebeurtenis een aantal afgrijsselijke bijzonderheden, omtrent den toestand waarin de deels doodedeels zieltogende personen in hel enge vertrek gevonden zijn. Het uithijschen der lijkon heeft ruim drie uren geduurd. Londen 8 Dec. De kapitein de eerste en tweedo stuurman van de stoomboot tusschen Sligo en Liver pool varende, zijn door de jury aan manslag schuldig bevonden. Van den 1 lanuarij af zal door geheel Engeland en Wallis het ontvangen of betalen van gelden kort om allo geldhandel op den zondag zijn afgeschaft. Bij Huil heeft gisteren in den vroegen ochtend een verschrikkelijk ongeluk plaatsgevonden. Omstreeks 6 ure toen liet nog geheel donker was begaven 26 personen mannen en vrouwen arbeiders in eene naburige kaloenfalirijk zich in eene roeischuit om naar de overzijde der rivier te steken doch lot in het midden van het vaarwater gevorderd gaf de sterke stroom aan hel schuitje eene onverhoedscho schommeling waarop allen zich eensklaps naar de hnogo zijde verplaatsen met dit ongelukkig gevolg dol het ranke vaartuig omsloeg en van al do perso nen welke het bevatte, 17-verdronken. b z g i e. Brussel 7 Dec. Volgens sommigen worden ereoriigo militaire maatregelen van voorzorg genomen aan do zuidelijke grenzen ten einde die te kunnen bescher men indien er soms in Frankrijk belangrijke onlus ten mogten uitbreken hij of ter zake van de benoe ming van een' voorzitter. *s Gravenhagk 8 Dec. Men vcrneeuit dat de op perbevelhebber van het indische leger, hertog van Saxen-Weimarspoedig over Triest en Alexandria naar Java vertrekken zal alleen van zijnen adju dant en secretaris vergezeld. 's Gravrnhagb 11 Dec. De (oude) tweede kamer der stiilen-generaal zal morgen dingsdag, wederom bijeen komen om eenige nog hangende werkzaam heden ten einde te brengen en voorts lot het behan delen van enkele spoed vereischende ontwerpen waar mede hare laak, naar alle waarschijnlijkheid, zal zijn volbragt. Van meer dan ééne zijde wordt verzekerddat de heer Baudminister van koloniën op herhaalden aandrang zijner amhtgenoolen besloten heeft hel ver zoek om ontslag terug Ie nemen hetwelk zijne exc. gemeend had, uit hoofde van ongesteldheid den koning te moeten aanbieden. Miubfi.rprg 8 Dec. Bij het epilation in vlo socië teit de Eensgezindheid alhierop jl. woensdag heeft /i

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1