ZÏEMZEESCHE COURANT. Woensdag 22 November mw no N°. 93. 1848. Woensdag en Zaturdag. ONZE TIJD. Van der LKK de CLERGQ, Burgemeester en Wethouders der Stad. Zierilszee brengen ter kennis vari de ingezetenen dat de lijst der verkiesbaren voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal benevens de lijst van kiesgeregtigden te dezer Stede finaal vastgesteld en gesloten van heden af, gedurende acht dagen ter Stedelijke Secretarie alhier ter inzage van het publiek worden nedergelegd ter voldoening aan dc art. 5 en 19 van bet voorloopig kies-reglement opgenomen in de wet van den 11 October jl. [Staats blad n.° 70). NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. abomwemewts-prijs: Per drie maanden f 2,00. Franco per posi f 2,15. Inzending der A dvert. daags te voren,'s namidd. vóór 4 are. vehschijnt: p3&ijs bek ajdvertekttien: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt. [Vervolg en slot.) Het was te verwachten dat de gebeurtenissen te Parijs niet zonder invloed zouden blijven op Duitsch- land ook daar zag men oproer en regeringloosheid zegepralen en, waren de Februarij-dagen in Frankrijk genoegzaam zonder bloedstorting afgeloopen in Duitsch- land was zulks het geval niet daar woedde bet gepeu pel straffeloos tegen ambtenaren en onschuldige mili tairen die hunnen pligt deden en er was geene magt meer, om zoo veel boosheid te straffen. /.oo werden in Frankfort Lychnowski en Auerswald; in Hongarije Lem- lerg en in Weenen de grijze minister La tourdoor het gepeupel dat door geld en beloften was op de been gehragt gruwelijk vermoord. Zoo durfde het volk te Berlijn, toen bij moord en plundering de burgerweer toeschoot en er eenigen velde de rijksvergadering verzoeken de weduwen der gesneuvelden op 's rijks kosten te onderhouden en die gesneuvelden waren mannen geweest, die het eigendom niet ontzien hadden, en die bet leven der rustige stille burgers bedreigden. Vreesselijke verantwoording wacht eenmaal die volksleiders, die slechts eigen voordeel najagen en het geluk van duizenden., dien zij gouden bergen beloven onherstelbaar vernietigen ook voor ben zal het uur der vergelding slaan. De lijd zal komen, «lal eerbied voor en gehoorzaamheid aan de weten aan de overheid in Europa hersteld wordt. Dat de volken het toch inzagen hoe men hen slechts door beloften streelt en dat bet niet de ware weg is, dien men bun aanwijst, om hunnen toestand Ie verbeteren. Ook in Duilschland ge voel! reeds de middenstand, de nijvere arbeider de win kelier. de koopman in bet klein enz., de gevolgen der om wentelingen want waar het burgerbloed de straten verwt daar vlugt de welvaart henen. Het magtige Duilschland dat zooveel goeds zooveel edels in zich bevat is te beklagen en de eenheid waarnaar het streeft schijnt wel nimmer verder verwijderd te zijn geweest. Doch niet alleen in Frankrijk en Duilschland ook in Italië Hongarije en Oostenrijk heerscht verwarring, twist en oorlog; bijna overal wordt het zedelijk en godsdienstig beginsel vertreden en miskend slechts weinige landen ble,ven vrij van dat geweld, en onder die weinigen behoorde ook Nederland daar was de mid denstand nog talrijk en magtig, daar leefde nog een godsdienstig en zedelijk beginsel onder het volk wat sommige volksleiders ook beproefden, was te vergeefs; de natie begreep, hoe één dag van oproeren vernieling, meer verwoest dan jaren arbeids kunnen opbouwen eene omwenteling had er echter plaats maar het was eene vreedzame overgang zonder barricaden of kanongebulder. Uit haren aard kunnen de wetten niet onveranderlijk zijn zij dienen evenredig te wezen aan den trap van beschaving en ontwikkeling, waarop een volk staat; de volken groeijen op, de wetten ver ouderen. Moge Nederland gelukkig zijn onder zijne nieuwe staatsinstellingen moge het volk toezien bij het kiezen zijner vertegenwoordigersmoge eendragt en gods dienstzin de natie meer en meer kenmerken, dan kunnen wij hoe de stormen ook rondom ons loeijen en wanorde en regeringloosheid elders zegepralen hopen op eene betere toekomst. yia.m MM. Miesiers 131 het tweede kies-disthict. De commissie benoemd door de vergadering van kiezers in bet 2de hoofd-kiesdistrict van Zeeland den 18 dezer alhier gehouden, heeft dc eer bij dezen uit te noodigen zoowel de kiezers welke deel genomen hebben aan gezegde vergaderingals alle anderen welke daarbij niet tegenwoordig waren en beliooren tot het voorzegd hoofd-kiesdistrict om op aanstaanden zaturdag den 25 November aanslaande, des morgens ten 10 ure, ten huize van den heer van Oppen ter dezer stede bijeen te komen ten einde alsdan hare voordragt en aanbeveling te vernemen van twee can- didaten voor de eerste kamer en een of twéé candi- daten als leden van de tweede kamer der slaten- generaal. Zierilczce 20 November 1848. De Commissie M. C. oe CRANE PrpsinPT) f Secretaris ZIMKIKZftE den 21 November. De vergadering der kiezers alhier op II. zaturdag gehouden is, hoewel er een groot aanial waren opge komen in de beste orde afgeloopen terwijl men niet genoegen ook onderscheidene kiezers uit de onder kiesdistricten opmerkte. De heeren oproepers begon nen met voor te stellen «Dat er eene commissie, van 10 der tegenwoordig »zijnde kiezers zoude benoemd worden welke binnen »acht dagen in eene vergadering van kiezers uit het »gansche 2de hoofd-district van Zeeland daartoe ander- »mnal uit te noodigen zouden voorstellen en annhe- velen twee candidaten voor de eerste kamer en een »of twee candidaten voor de tweede kamer der staten- generaal.'* Dit voorstel vond over het algemeen hij va!Tot leden dier commissie werden hij stemming gekozen m.r C. van der Lek de ClercqMC. de Crane m.r J. WD. van Dongen en m.r J. JErmevins te Zier ik zee L. L. Bolle, te Haamstede .7. Schalkwijkte Ellemeet A. AMoijaartte Colijnsplaat C. van de Stolpe illz. te Bruinisse JA. Mulock Houwer en jh.r W. I). de Jongete Zierikzee. Onderscheidene kiezers wenschten dat de commissie bovengenoemd zoude bestaan uit de twaalf heeren die de oproeping hadden gedaan dat echter door deze werd van de hand gewezen achtende zij het volstrekt noodig om indien de voordragt en aanbeveling iels goeds wilde beteekenen en eenig gevolg hebben de keuze bij stemming te doen plaats hebben. AFKONDIGING. Zierikzee, den 22 November 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE vt. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. F. KllOEF. BERLIJN, den 17 November. De pruissische regering ontvangt van onderscheidene kanten adressen waarin tevredenheid wordt uitgedrukt over de handelwijze van het bestuur. Het berlijnscbe gepeupel wordt in een dier adressen gezegd heeft onze natie bij alle andere volken ge schandvlektmaar Berlijn is Pruissen niet. «Gaat naar Brandenburg en doet daar uw pligtroepen deze burgers de hooge vergadering toe. Als er bloed wordt vergoten komt het op uwe hoofden I" schrijven de burgers van Rheydt aan de nationale vergadering. De burgervereeniging van Duisburg verzekert dat zij in deze dagen van gevaar met den koning wil staan of vallen en verzoekt de regering standvastig te blijven. PARIJS den 18 November. De strijd over den voorzitter wordt met onverminder den ijver voortgezet en de verschillende partijen be vechten elkander in de dagbladen op de vinnigsle wijze. De onwaarschijnlijkste geruchten worden verspreid zoo verhaalde men heden dat het gouvernement een coup d'état zoude bewerkstelligen tegen de aanhangers van Lodewijk Bonaparte het is zeker dat de onbestemdheid door vrees voor de toekomst onbehagelijk gemaakthet publiek in eene stemming houdtdie zigtbaar terug werkt op het dagelijksch leven te Parijs zelfs der nij verheid schaadt. 'sGRAVENHAGE den 16 November. Het verslag van den raad der ministers aan Z. M. den koning betreffende do in te voeren bezuinigingen door de acht tijdelijke ministers onderteekend is beden avond openhaar bekend gemaakt. De slotsom vari het zelve is, dat de voorgestelde vermindering van uitgaven ten minste twee millioenen zal kunnen bedragen eu dat deze som naar het oordeel der bewindslieden in het vervolg van tijd nog voor uitbreiding vatbaar is. In dit verslag wordt opgemerkt dal ook voor pensi oenen aanzienlijke sommen zijn uitgetrokken welke de geldmiddelen van den slaat allerbelangrijkst drukken. De ministers meenen dat dit onderwerp zonder aan verkregenn regten tekort te doen op nieuw bepaald eu naaUwgezetfzal belmoren te worden overwogen. Op het departement van oorlog wordt eene besparing voorgesteld van f 1,269,000, met afschaffing van een regemenl kavallerie eene compagnie rijdende- eene compagnie veld-en twoe compagniën vesting-artillerie; eene vermindering van het wapen der infanterie met een tiende gedeelte, en verdere verminderingen vaneen vijfde tot een vijftiende gedeelte. Tevens wordt voor gesteld hel slechten en verknopen van de vestingwerken van Deventer Zutpben en Doesburg. Voor het binnenlandsch bestuur worden verminde ringen voorgesteld van bet aantal der leden van de col- legiën der gedeputeerde staten van 2 in de grootere en van 1 in de kleinere provinciën op de kosten der hoogcscholen eene vermindering van f 70.000, hetzij door vernietiging van eene derzelve heizij door verdeeling der faculteiten afschaffing van de konink lijke akademie te Delft. Ten aanzien van het departement van justitie wordt aangemerktdat geene uitzuiniging op de belangrijke kosten der regterlijke magt te verkrijgen is dan door eene verandering van hel geheele raderwerk ter bevor dering van meerderen spoed in het afdoen van lijfstraffe lijke zaken en meer eenvoudigheid mindere kostbaar heid in de behandeling van burgerlijke zaken. Men meentdat deze uitkomsten te verkrijgen zouden zijn door de afschaffing der elf provinciale geregtshoven de bijeenvoeging van sommige reglbanken en de uitbrei ding van het territoriaal regtsgebied der overgeblevene

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1