W°. 91. Woensdag 15 November. 1848. ^10®^ M111E bes» m Woensdag- en Zaturdag. VESiMJE ZINGEN. ÏJcpavtcmcnt Jfuianckn. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE COURANT. abohtnememts-peijs; Per drie maanden f 2,00. Franco per pos' f 2,15. Inzending der A dvert. daags fe voren'snamidd. vóór 4L ure. verschijnt: prijs ber auvertentten: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af1 behalve hel Zegt Ir egt. De Redactie heeft met genoegen uit de hieronder ge plaatste aankondiging bespeurd dal ook alhier eenige stemgeregtigden bunne medekiezers in dit district op wekken om in eene atgemeene bijeenkomst op aan staanden zaterdag, onderling van gedachten te wisselen en te beraadslagen over de aanstaande verkiezingen voor leden der sinten-generaal. Ieder die het wel mei het vaderland meent zal dien maatregel voorzeker toejuichen. Eendragl maakt magt was de leus onzer vaderen en gemakkelijk valt het in te zien dal men ook thans .slechts door eenstemmig te kandelen en met Ier zijde stelling van bijzondere be langen vertegenwoordigers zal kunnen kiezen die doen blijken dat hel nederlandsche volk rijp was voor regt- streeksche verkiezingen. Medeburgers Het is eene gewiglige keuze die u wacht de mannen die gij gaat afvaardigen naar de hoogste vergaderingen des lands zullen heslissen over het wel of wee des vaderlands. Het is u hekend hoe vele ontwerpen toch, volgensde bepalingen onzer nieuwe constitutie, door de wet zullen moeten worden geregeld en hoe gewiglig het werk is dal de aanstaande vertegen woordigers wacht. Kiest daarom mannen het neder landsche volk waardig eerlijke reglschapene ert deugd zame burgers, die gij ook in hun hijzonder leven achting toedraagt en ilie hunne verpliglingen jegens de maatschappij getrouw vervullen van wie gij overtuigd rijt dat zi] het heil des vaderlands en geen eigen voor deel zullen beoogen mannen van bedaarden gematigden vooruitgang, van wie gij meer dan wuorden of beloften, van wie gij daden verwachten kunt. Onttrekt u niet aan de verkiezingen maakt gebruik van uw staatsburgerlijk regt. Hel is misdadig zich daar aan te on I trekken, want daardoor zoudt gij het 11 zei ven te wijten hebben indien het roer van den staat in handen kwam van menschen aan wie gij hetzelve niet gaarne zondl toevertrouwd zien en die «ij welligt door uwe medewerking had kunnen helpen verwijderen. Wij hopen en vertrouwen dat het gezond verstand der nederlandsche natie ook thans weder blijken zal (lat men zich niet zal laten misleiden door ijdele woorden maar degelijkheid en praklischen zin zoeken. Ral men ook levens zal looneti hoe verkiezingen die in naburige landen lol tweespalt en verdeeldheid leiden in Nederland met bezadigdheid rust en orde zijn volhragl. Aan de Miesgeregtigden van het 2'' Silo&fd.Siies-Itistrict van Zeeland. De ondergeteekenden doordrongen van het gewigt der aanslaande verkiezingen van afgevaardigden voor de heide kamers der staten-generaal hebben vermeend dat eene vereeniging zooveel mogelijk van al de kiezers in dit hoofd-dislricthoogst wenschelijk ja noodzake lijk is opdat er geene versnippering en daardoor ver nietiging der uit te brengen stemmen te vreezen zij waarvan voorzeker het gevolg zijn zoude dat de goede verwachtingen welke bijna het gansche nederlandsche volk van directe verkiezingen zich heeft voorgesteld zouden te loor gaan of voor het minst zeer onzeker Worden. Zij vertrouwen dat elk kiezer in dit district de ver kregen staatkundige voorregten op hoogen prijsstelten railsdien ook van dezelve een goed en nuttig gi bruik Wenscht te maken doch houden het ook voor zeker dat bij zeer velen hunner medekiezers diezelfde behoefte lot vereeniging wcrdt gevoeld door welke de onder geteekenden geleid zijn geworden lol het meer algemeen maken van zoodanige,vereeniging ten einde zich onder ling Ie verstaan over het voorbereiden tol het doen van gelukkige keuzen en zoo mogelijk die keuzen de ver- Op onderstaande dagen des voormiddags ten tien ure zal onder nadere goedkeuring, door de Ontvan gers der Registratie, belast met het Domein-beheer Ie Middelburg en Tholenen door den Ontvanger der Domeinen le Sas-van-Gendal of niet in het hijzijn van den Directeur der Indirecte Belastingen voor Zee landrespective)ijk worden overgegaan tolde openbare Verpachting hij opbod en afslag van de TOJjéLENf op 9s ttêjtes groote Wegen onder ieders res sort te welen cischte meerderheid te doen erlangen door eensgezind heid der kiezers. Eene vereeniging toch van welgezinde kiezers moet voorzeker een' grooten invloed uitoefenen ja zelfs een zeker overwigt daarstellen op hel verkrijgen van dat gene hetwelk eene levensvraag voor het vaderland kan genoemd worden en tot heil van hetzelve zoozeer knn bijdragen namelijk tot het verkiezen van mannen als afgevaardigden, bezield met een echt onafhanke lijk en cord*ten en liberalen geest die alléén den bloei en de welvaart van het vaderland heöogen en dit trachten te bevorderen door eene oprcgte én eerlijke uit voering der nieuwe staatsinstellingen gepaard met het beginsel van bezuiniging en vereenvoudiging Gelijk zoodanige vereeniging het goede bevorderlijk zijn moet zal zij ook krachtdadig medewerken om de intrigues en weinig loijale middelen van onwaardige» le fnuiken en 'te vernietigen welke de te vervullen hoogst gewiglige betrekkingen moglen trachten lo hernagtigen. De ondergeteekenden hebben gedacht een hur.gerpligt te vervullen door zich niet alleen aanvankelijk te ver eenigen maar ook door eene openllijke oproeping aan hunne mede-kiesgeregiigden in dit district te doen om zich bij hen aan te sluiten en alzoo gezomentlijk die middelen le beramen welke goede keuzen van leden voor de heide kamers kunnen ten gevolge hebben. Zij vleijen zich dat hunne openllijke handelwijs voor ieder een bewijs zal opleveren van hunne goede bedoe lingen en zulks le meer daar zij verklaren door deze oproeping noch voor zich noch voor hunne be trekkingen eenige candidafuur ie bedoelen. Het is met. He overtuiging van wél te hebben gedaan dat zij (JKiezers van dit hoofd-dislrictzooveel moge lijk allen uitnopdigen lol eene vereeniging en hebben de eer daartoe bij deze ter uwer kennis ie brengen dat j bij hunne vereeniging te houden op Zaturdag den 18 November aanstaande des voormiddags ten elf ure in het logement van der» heer van Oppen binnen deze j stad gij allen gewenscht en verwacht wordt. Dat het niemand uwer hapere aan warme belang- stelling in de directe verkiezingen en hel daaruit te ver- wachten heil voor het vaderland. Zierikzqe13 November 1848. M. C. dr Crane. F. A. van Zandijk. M.r J. Boeije. M.r J. W. D. van Dongen. C. de Wit. D. van der Vliet. D.r F. Keller. J. A. Mulock Houwer. D.r H. Goem*ns. M.r J. J. Ermerins. M.r H. A. VAN AllRICHEM. M.r C. van uur Lek de Clercq. VJERPACHTXTV <n Door den Ontvanger te Middelburg op Dings- dag den 12 December 1848, in het Nederlandsch- Logement, in de Abdij te Middelburg ten over staan van den Notaris D.van der Horst Serlé. Door den Ontvanger te Tholen op Woensdag den 13 December 1848 in het Logement Zeelands- Welvaren, te Tholen ten overstaan van den No taris W. J. van Voorst Catshoek. Door den Ontvanger te Sas-van-Gend: op Maan dag den 11 December 1848, in het Logement de Eenhoornte Oostburgten overstaan van den Notaris I. C. O. Benteijn. De Verpachting zal geschieden zonder de O'/t opcenten9 en voor den tijd van drie achtereen volgende jaren in te gaan den 1 April 1849. De algemeene en bijzondere voorwaarden van Ver pachting, henevens het Koninklijk besluit van den 29 October 1833 Staatsblad n.° 59) liggen ter lezing ten Raadhuizen der Steden MiddelburgZierikzee Tholen, Sas-van-Gend Sluis, Oostburg Aardenburg Breskens en Schoondijkealsmede ten Kantore van den Directeur, van de Ontvangers en van de Notarissen voornoemd en verder op He gebruikelijke plaatsen. Middelburgden 10 November 1848. De Directeur dar Indirecte Belastingen voor Zeeland, VAN TEYLÏNGEN. BINNENLAND. 's GRAVENHAGE den 12 November. Z. M. de koning is heden uit Tilburg in deze residen tie teruggekeerd. De Staats-Courant behelst alsnu het verslag van het in de maand Augustus te Amersfoort gehouden slaats-examen lot. het toelaten van studenten aan de hongescholcn en alliens». Daaruit blijkt dat de com missie in 23 zittingen 267 jonge lieden heeft geëxami neerd terwijl er 9 van de aangemelden niet zijn op gekomen. Van deze 267 zijn er 62 afgewezen en 205 toegelaten van de geëxamineerden waren er 47 die vroeger waren afgewezen, en van de 68, die in 1847 waren afgewezen, zijn er 29 niet teruggekeerd. Hieruit blijktdut de verhouding gunstiger is ge weest dan hij het vorige staats-examen en zich het getal der afgewezenen tot een klein vierde gedeelto beeft bepaald. De Nederlandsche Stoompost dringt er op aan dat men voor de aanstaande vertegenwoordiging een of meer kundige en onafhankelijke ingenieurs kieze. MIDDELBURG den 10 November. In eene dezer dagen gehoudene bijeenkomst van het. hoofd-bestuur der Zeeuwsche maatschappij van landbouw en veeteelt, is, onder eene gepaste toespraak van den voorzitter hare gouden medaille uitgereikt aan den heer Jvan Hertum 's rijks'eersten provin cialen vee-arts alhier naar aanleiding van de daarvoor op de onlangs te Hulst gehoudene algemeene verga dering dier maatschappij gedane toekenning uit hoofde van de door denzelven in het belang van den geweste lijken veestapel voornamelijk met betrekking tot het stuiten der zoo verderfelijke en zich vroeger op onder scheidene plaatsen herhaaldelijk in deze provincie geopenbaard hebbende longziekte bewezene diensten. Op den 4 dezer is in de gebeente Koewacht over leden eene vrouw van 56 jaren die sedert eenige jaren den naam had van krankzinnig te wezen. Op vermoe dens van haren zoon die uit Brussel was overgekomen om hij hare begrafenis tegenwoordig le zijn heeft er eene geregtclijko lijkopening plaats gehad welke be wijzen heeft opgeleverd dal gedachte vrouw van honger is gestorven terwijl aan het hoofd teekenen zijn op gemerkt van toegebragte slagen.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1