ZEETIJDINGEN. EN. JP H lï tiilgcgaan C znodat van den 7 October tot en met den 3 November zijn aangegeven 153 overleden 84; waar van in het cbolera-hospitnal zijn opgenomen 66, over leden 36, uitgegaan 20; zoodat er 10 aldaar onder verpleging zijn gebleven. Naar men verneemt is de persoon van Christian Gödeclte die met Iwee andere vreemdelingen ter zake van de ongeregeldheden op den 24 Maart jl. alhier ge pleegd voor het provinciaal gercgtsbof dezer provincie heeft leregtgestaan doch hij gebrek aan bewijs is vrij gesproken ibnns te lialherstadt in hechtenis genomen beschuldigd van majesteitsschennis. 'sGKAYENHAGE den 4 November. Zijne Majesteit heeft de staats-commissie aan wien zij in Maart II. het opstellen van een gewijzigd ontwerp van Grondwet opdroeg heden als zoodanig eervol ontslagen. Te gelijkertijd zijn twee der leden dier commissie (de heeren Thorbecke en Stormtot staatsraden in buiten gewone dienSt en de drie overigen (du lu-cren Donker Cnrlius de Kempenaer en l.usac) tot commandeurs der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. Tol op dit oogenblik is er nopens de zamenstel- ling van het definitieve ministerie nog niets met zeker heid bekend. Inlusschen verwacht men weldra de be noeming van hetzelve. Nog altijd moet de vervulling der betrekking van minister voor de koloniën, de meeste zwarigheid opleveren. Men spreekt van een programma, dat het definitieve ministerie, bij zijne optreding, zou openbaar maken. Sommige kiezers alhier hebben het voornemen opgevat, om hunne stemmen uit te brengen op Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden en op den graaf ran der Duin tan Maasdam als kandidaten voor de eerste kamer. Met genoegen verneemt men dat de beer Luzac binnen weinige dagen in bel vaderland terug verwacht wordt en men zich mag verheugen in zijne volkomenc 'herstelling van eene langdurige ziekte. 'sGRAVENHAGE den 6 November. De koning zal zich naar men verneemt in den loop dezer week naar Tilburg hegeven alwaar hoogslde- zeive eenige dagen zal doorbrengen. Men verwacht voor dien tijd de zamenstelling van liet nieuwe ministerie en de uitvaardiging van zijn programma. ROTTERDAM den 6 November. Men verneemt dat bij de sub-commissie voor dcazia- tische cholera alhier de volgende opgaven zijn gedaan Getal lijders. Overleden. Hersteld. Tol 31 October 103 46 2 Bijgekomen op 1 Nov. 34 19 2 2 46 23 1 3 39 22 0 4 35 18 4 5 41 29 7 Totaal 298 157 16 Dus in behandeling gebleven 125. ARNHEM den 3 November. Rij vonnis der arrondissements-reglbank alhier van gisteren is de heer m.' C. P. liRobidé van der A a regter in deze regtbank zich thans bevindende in het krankzinnigen-geslicht te Utrecht op eigen verzoek wegens zwakheid van geestvermogens onder curatele gesteld. MIDDELBURG, den 3 November. Naar wij vernemen is door de Zeeuwsche Brandwaar borg-Maatschappij gevestigd te Zierikzee eene som van dertig gulden ter beschikking van het plaatselijk bestuur der gemeente Domburg gesteld ter uitreiking aan en verdeeling onder diegenen welke hij den op 10 October jl. aldaar ontstanen brand zich het meest verdienstelijk hebben gemaakt tot stuiting van den brand in het hij die maatschappij verwaarborgde pand aan komende de weduwe van der Mettle. ZIERIKZEE den 7 November. In de voormiddag-godsdienstoefening van jl, zondag, werd het orgel in de Nieuwe Kerk der Hervormde Gemeente alhier voor de eerste maal bespeeld. Eene talrijk opgekomen schaar, zoowel van leden der ge meente als toehoorders van elders getuigde van de algcmeene belangstelling in deze plegligheid die dan ook zeer indrukwekkend werd geleid door den oudsten dei leeraars, den weieerw. heer Droogleever Forluijn daarbij wijzende op de voortreffelijke zamenstelling van dit zoo groolsch maar tevens eenvoudig kunststuk hetwelk aan de vervaardigers de heeren Eam en van der Meulen, te Rotterdam allezinstnt eer verstrekt en tevens de gemeente eene ware vergoeding schenkt voor hel vroeger door brand vernielde orgel in de mede afgebrande S.'-Elevens—Monslerkerk. Mogt dit vroeger speeltuig de bewondering van geheel hét vaderland hebben verworven als nagenoeg eenig in zijne soort niet minder zal het thans voltooide zulks Ondervinden als 7ijncle volgens eene geheel nieuwe constructie z .nicngeslcld terwijl het krachtvolle geluid weinig ran het vroegere verschilt. De vervaardiging van hot nieuwe orgel is bij aanbesteding aangenomen door bovengenoemde heeren, voor eene som van ƒ13,600. Uit Tholen schrijft men dat aldaar op den 31 October jl. is bevallen P. Moerland, huisvrouw van E. Eindhout, van drie welgeschapene kinderen zijnde twee zonen en eene dochter, door behulp van destnds- vroedvróuw M. Gunst. Moeder en kinderen bevonden zich op den 1 dezer naar omstandigheden redelijk. Uit verschillende plaatsen doelen de binnenland- sche bladen heriglen mede aangaande de min of meer plaats gehad hebbende festiviteitenter gelegenheid van de afkondiging der Grondwetsherziening. Blijkens de daaromtrent in de dagbladen voorko mende opgaven hebben zich in de laatste dagen op vele plaatsen vereenigingen gevormd om bij de verkie zingen van leden der regerings-coltegiën in de eerste plaats van leden der stalen-generaal het doen van goede keuzen te bevorderen. Onder anderen is dit ook te Groningen geschied doch tevens wordt gemeld dat daar eene tweede zoodanige vereeniging schijnt opgerigt te worden en dat het te betreuren zou zijn indien di! aanleiding gaf lol versnippering van krachten. Voor het kies—district Goes wordt in het dagblad dier stad de heer m.' J. J. van Deinselid der arron- dissements-regtbank als kandidaat voor de tweede kamer aanbevolen. Een der amsterdamscbe bladen meldt dat eene ver eeniging van kiezers te Zutphen den heer m.' J. R. Thorbecke hoogleeraar te Leiden in het kies-district Zutphen als kandidaat voor de tweede kamer heeft voor gesteld en aanbevolen. JOMGSTE EmTKSMHBSCHE TIJDIIHQEIff In de zitting der fransche nationale vergadering van den 4 dezer is het geheeie ontwerp der constitutie met 739 tegen 30 stemmen aangenomen geworden. De parijsche heriglen draaijen nog altijd om dezelfde spillen de aanstaande presidenls-keus en Lodewijk Bo naparte. Verandering is er in den toestand nog niet of liet moest die zijn teweeg gebragt door de aan groeiende verbittering der mededingers en hunner vrienden tegen elkander. Overigens begon ih de fransche hoofdstad eenige on gerustheid verwekt te worden door de voortdurende twisten tusschen de linietroepen en de mobiele gardes. Op den dag van den 4 is er in den toestand van de stad Berlijn weinig of geene verandering gekomen. Nadat men vruchteloos beproefd had den koning zeiven ran gedachte te doeri veranderen voor zooverre dat hij aan generaal von Brandenburg den hem opgedragen last van een ministerie te vormen weder zoude ontnemen en dien aan een ander opdragen heeft men getracht van den generaal zeiven te verkrijgen dat hij zijne demissie nam. Tot nog toe schijnt dit echter weinig gehaat te hebben. In deri avond van den 3 zijn op bel Alexanderplein eenige ongeregeldheden voorgevallen die echter spoedig bedwongen werden. Uit VVeenen zijn weder reglslreeksche brieven ontvangen en wel binnen den gewonen tijd. Zij zijn van den 2 November jl. VVeenen is geheel in de magt der keizerlijke troepen en er heerschen oogenschijnlijk orde en rust. De brand in het keizerlijke paleis is ge- hluschten heeft slechts weinig schade aangerigt. In hel noorden var. Italië blijft de opstand legen de Oostenrijkers veld winnen. Den 27 October heeft de afd. Dordrecht der Hollnnd- sche Maatschappij van landbouw eene vergadering ge houden ter behandeling der vragen Wat kan er gedaan worden ter bevordering der veeteelt?" en Wat vermag de landbouwendestand lot wering der armoede?" Eene talrijke opkomst getuigde van de belangstelling in deze met het welzijn der gansche maatschappij zoo naauw zamenhangende vraagstukken. Vele landlie den waren ter vergadering opgekomen en hebben vooral medegewerkt om de denkbeelden der afdeeling over deze punten te vestigen. Men heeft erkend dat zoowel pligt als het juist begrepen belang vorderen dat men op bet land meer laat arbeiden en dé werk zaamheden daartoe geschikt zijn bepaaldelijk aange wezen. Tevens heeft men besproken het nut dat de landlieden zouden kunnen stichten indien zij zich meer met den morelen toestand hunner arbeiders inlieten en zich niet vergenoegden met hun alleen loon te laten verdienen maar zich nok toelegden om door heusche vermaning hunne harten le winnen. Er is besloten het verhandelde tot een geregeld geheel te doen vormen en dit zoo veel mogelijk te verspreiden tot voorlichting en opwekking van anderen. Deze eerste vergadering heeft het bewijs geleverd dat de verwach ting van de medewerking der landlieden lot het doel der Hollandsche Maatschappij niet te hoog gespannen was en geeft hoop datop dezen weg voortgaande en hij verdere uitbreiding de Hollandsche Maatschappij van landbouw nuttige diensten zal kunnen bewijzen I aan het vaderland. ZIERIKZEE den 5 November. Gisteren is alhier binnengekomen het ongelscli brikschip Frederick kapt. .1. Fletcher van New-Castlc, met steenkolen en hedenhet schooner-kofschip Johamia Wilhelmina, kapt. T. G. Kamminga, van Koningsbergen, met tarwe beide voor deze stad. Zaturdag middag is tusschen Kattendijke en bet Sas van Goes ten gevolge van zware overstortende zeeën gezonken eene poonschuit beboorende aan ,le wed. Nuereboutte Goes, geladen met steenkolen ko mende van Brussel en bestemd naar Rotterdam. De schipper en knecht zijn met levensgevaar gered. Schip en lading zijn verloren. BROUWERSHAVEN den 7 November. Binnengekomen Harmoniekapt. P. H. Schabcling, van Lcilh naar Dordrecht, en Zorgvliedkapt. Z. E. de Jonge van Cardiff naar Rotterdam. ROTTERDAM den 5 November. Naar men verneemt zijn gisteren op het Goereesche strand verongelukt: een engelsche schoener en een hol landsche kof; van de rquipagiën en scheepsnamen is hier met zekerheid niets bekend. D.e stoomboot Kin derdijk is na den middag teruggekeerd de schepen zaten toen reeds onder wateren er was door de hooge zee niets aan te doen. (Volgens nader Irerigt is het de hollandsche kof Vesta kapt. G. B. Loman en de engelsche schoener Alert, kapt. A. Rankiene. De heide equipagiën zijn naar Dordrecht overgehragl.) LE1TH (Schotland) den 29 October. Heden is alhier gearriveerd het engelsche sloepschip Handy of Jersey, kapt. P. Dreiaud van Zierikzee, laatst van Jersey aan boord was alles wel. AFVAART DER STO OMBOOT STAD ZIERIKZEE. gedurende de maand November 1848. Van Zierikzee Donderdag 9, 's morg. 10 ure. Zondag 12 o 11'4 Donderdag 16, o 4% DILI6ENCE- Van Botterdam: Vrijdag 10, 'smorg. 4 ure; Dingsdag 14, 6 Vrijdag 17, Sy2 DIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTENAANLEGGENDE AAN HET Z I.I P E Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand November Naar Middelburg Vrijdag j0, 'smorg. S'/^ure. Zondag 12, 8'/> Dingsdag 14, 9'/2 Woensdag 15, 9/2 Naar Botterdam: Vrijdag 10,'s morg. 10 ure, Zondag 12, o/2 t> Naar Antwerpen: Donderdag 9,'smorg. 6y2ure, Zaturdag 11, 8 U. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM 9 den 6 November 1848. gebleven. Nederlander i 2'/, pC. Werk. Schuld 3 'O O 4 i» Amorl. Syndikaat Handel-Maatschappij Oost-Indien 3'/; PC. 44% pC, S3 Mo fi«,5/io 69-/8 68% Hollandsche fonsden waren beden over het algemeen een weinig flaauwer 206de KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ, Vierde Klasse. 1ste Lijst, N-« 13722, ƒ25,000; n.° 8235, ƒ2500; n.» 12820, f 1250n.° 7925, 11648, 15557 en 3902, ieder /'1000. IT Heden en nog drie volgende dagen ligt in lossing, het Engelsch Brikschip Frederick, kapt. James Fletcher voor rekening van J. C. BAL C.° 8Ü Erven J. van de VELDE OLIVIER, Boekhandelaren te Zierikzee is van de pers i gekomen en verkrijgbaar: van eene vereffening der Schulden van het Koningrijk der Mederlandenter voorkoming eener üelasting op de zittingen, door Jh.' W. de JONGE Lid der Staten van Zeelandmet drie uitslaande Tabellen. Prijs 5fi Cents. ter stads drukkerij van db erven X. Dii VOS.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2