N°. 89. Woensdag 8 November. 1848. Woensdag en Zaturd&g. BESTUREN M AMMTBATIM ember 6 Vi «re. 6V2 »y. 'i: 3 ure. 4% 7 J 0,0 0,0 0,0 0,0 mriezeesghe courant. ABOMNEMENTS-PMiS', Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Jn zending der Advert, daags te voren,'s namidd. vóór 4- ure. verschijnt: PRIJS HER ADVERTESTIEN: Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt. Hel Collegte van Regenten over hel Hcts van Ajrrest le Zierikzee maakt hij deze hekend dat de aanbesteding van de voeding der Gevangenen in voornoemd Huis over het jaar S§49, op den 13 November aanslaande, des voormiddags 10 ure zal plaats hebben, in drie perceelen namelijk: 1.° het Brood; 2.° de andere voedingen verpleging, en 3.° de beide vorenstaande perceelen vereenigd opgezegd Huis van Arrest. Het Collegie voornoemd DE CRANEvt. Ter ordonnantie van hetzelve P, PAÜLUS Lid en Secretaris. BUITENLAND. BERLIJN, den 31 October. De toestond dezer stad is vrij onrustwekkend. Eene ontzaggelijke menschenmenigteop 20- a 30,000 hoof den geschatheeft zich heden morgen naar hel ge bouw der nationale vergadering begeven, om eene pe titie in te leveren waarbij voor de bewoners van Wee- nen gewapende ondersteuning gevraagd werd. De menigte was eerst voornemens den uitslag der stem ming over dit adres af te wachten maar zoowel de omstandigheid dat daarover eerst des avonds zoude geraadpleegd worden als een onophoudelijke en ge weldige slagregen dreef de menigte uiteen nadat men echter alvorens had afgesproken des avonds ten vijf ure terug le komen. Dit is inderdaad gebeurd maar diezelfde nog altijd voortdurende slagregen deed ook toen de menigte zoo al zich niet geheel verstrooijen dan toch zeer verminderen. Des avonds ten S ure bij het vertrek van den postwas er nog eene groote me nigte op de been men was daarom niet zonder onge rustheid voor den'invallenden nacht. BERLIJN den 1 November. Zoo als te verwachten wasis de zitting van gisteren avond hoogst onstuimig geweest verschillende amen dementen waaronder een van den heer Waldeck wer den afgestemd en eindelijk dat van Bodbertus aangeno men waarbij de regering wordt opgevorderd om bij het centraal bestuur slappen te doen lot beveiliging en bescherming der Weener democratie en van den rijks dag. Het volk dat zich ten 8 ure voor het gebouw der vergadering verzameld had om de beslissing af te wachten was met deze beslissing weinig tevreden ten 10 ure's avonds belegerde de menigte het gebouwen wilde de afgevaardigden beletten huiswaarts te keeren. Er werd alarm geslagen en de burgerweer kwarn op de been met gevelde bajonnet liep zij op de menigte in en verdreef haar hier en daar eenige verwondingen toebrengende. Ten half één ure scheen de strijd op nifcuw te zullen beginnen maar men wist dit nog ge lukkig te voorkomen. De dag van heden is rustig voorhij gegaan er heerschte nog wel groote gisting maar het volk had tot op het vertrek van den post geene nieuwe gewelddadigheden gepleegd. Des middags is er eene groote volksvergadering gehouden. BERLIJN, den 2 November. De reeds zoo lang dreigende ministeriële crisis is ten gevolge der voorvallen van gisteren en welligt ook door den invloed der Weener-geheurtenissen eindelijk al hier uitgebroken. Graaf van I'fuel heeft, ook namens het geheele ministerie, zijne demissie aan den koning aangeboden die dit verzoek heeft aangenomen en graaf a on Brandenburg met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. Do nationale vergadering beeft eene 0mmissie benoemd van 25 leden om een concept-adres can den koning op te maken. Tot het nieuwe kabinet gekozen zal zijn zal het aftredend ministerie zich met het bestuur blijven heiasten. Heden heeft nog de mi nister van binnenl. zaken eene kennisgeving uitgevaar digd betrekkelijk de onlusten van gisteren. De daarin voorkomende bedreiging dat hij de eerste herhaling (ie tusschenkomst van de militaire magt zal worden ingeroepen heeft eene sombere stemming in de slud te weeg gebragt men is niet zonder vrees voor her nieuwde ongeregeldheden. BERLIJN den 3 November. De toestand van de stad Berlijn zelve wordt elk «ogenblik bedenkelijker. Onbeschrijfelijk is de gisting die in de geheele slail heerscht, zoodra het hekend ge worden is dat graaf v. Brandenburg met het vormen van een nieuw ministerie heiast is. Zoo als wij hierboven zeiden is in do middagzitting der nationale vergade ring eene commissie benoemd die belast werd met het opstellen van een adres aan den koning. Deze heeft zich dadelijk van hare taak gekweten en reeds in de avondzitting is dit stuk behandeld en bijna met algo- meene stemmen aangenomen. De inhoud is even kort als krachtig. Do vergadering verklaart den koning met plegtigheid dat hij door zijne raadslieden slecht wordt ingelichtdal hij met den toestand van het land niet regt hekend is en dat, door den graafo. Brandenburg de vorming van een nieuw ministerie op le dragen hij over de monarchie rampen zal verspreiden welligt nimmer te herstellen. Zij bezweren hem dan om dien weg te verlaten en zich andere raadslieden te kiezen opdat Proissen de op nieuw dreigende gevaren moge zien afgewend. Deze deputatie is gisteren naar Potsdam op weg ge gaan zij ontmoette den koning te Sans-Souci. In een ter naauwernood verlichten corridor gelaten bleef de commissie de komst van Zijne Majesteit verheiden toen na verloop van eenigen lijd een adjudant haar kwam aankondigen dat de knninir de deputatie niet ontvan gen kon omdat geen der ministers tegenwoordig was. De president von Unrah liet den koning daarop om eene particuliere audiëntie verzoeken maar alvorens hij nog daarop antwoord had ontvangen, ontving do koning eene missive van de ministers, dat de deputatie met hun weten was afgezonden. Daar er thans geene reilen meer bestond die. de commissie belemmerde Int den koning te geraken, werd zij toegelaten. De koning sprak geen woord zooilat de commissie dadelijk begon met het adres voor le lezen. Toen de voorlezing ge ëindigd was wilde de koning zich zonder een enkel woord te spreken weder verwijderen maar de afge vaardigde Jacobi hield hem terug door deu koning toe te roepen Wij zijn gekomen om met u over den toestand van het land le spreken, wilt gij ons niet aanhooren Neen, was het eenvoudige antwoord des koniugs ter wijl hij de zaal verliet. Dezelfde afgevaardigde Jacobi sprak hem daarop nogmaals aan hel is hel ongeluk der koningen, dat zij de waarheid niet willen aanhooren. Dit is het eenige antwoord dat de commissie heeft teruggehragt en zooals men hegrijpen zal was men daarmede te Berlijn niet zeer tevreden. Heden mor gen zijn de ministers naar Potsdam vertrokken om le trachten dat zij een ander antwoord erlangen met de grootste spanning zag men hunne terugkomst le gemoet. Het plein waarop het paleis der vertegenwoordiging staal was den geheelen dag door den burgerweer be zet. In dezitling van heden zijn bovengenoemde details door de commissie medegedeeld geworden het ontbrak daarbij niet aan vele scherpe aanmerkingen tegen Jacobi die zeide men zijne regten had overschreden. De zitting werd tot des middags 3 ure verdaagd. FRANKFORT den 3 November. In de nationale vergadering van helen is beraad slaagd over het voorstel der commissie betrekkelijk de oostenrijksche zaken. De commissie stelt voor, het rijks-ministerie uit le noodigen wel toe te zien dat in Oostenrijk hel centraal gezag bewaard blijveen dat de in Maart en Mei toegestane regten en vrijheden niet verloren gaan. De stad Weenen is thans geheel en al door de keizerlijke, troepen bezet en de rust hersteld. Wij lalen hier de beriglen betreffende de laatste voorvallen aldaar volgen In den avond van den 31 October zijn de keizerlijke troepen tot in het binnenste der stad doorgedrongen nadat zij alle voorsteden genomen hadden. Toen zij eerst ten gevolge van hel uitsteken van witte vlaggen op al de bastions tegen de laatslen voortrukten wer den zij met kartetsvuur ontvangen. Daarop begon het hevige beschieten met granaten en hrandpijlen. Reeds op hetzelfde oogenhllk zag men de keizerlijke bibliotheek en een gedeelte der hurgt branden men zeide buiten de stad dat deze brand aangestoken was door het volk zooals te voren het voornemen hiertoe kenbaar gewor den was. Na de beschieting gaf zich de stad nog op den 31 over en Irezetteden de troepen dadelijk de burgt de Karnlherstraathet Stephansplein waar nog uit de vensters op haar geschoten werd. De burgtpoort en de Karntherpoorl werden met geweld opengebroken en do burgt door de soldalen bestormd. Dezelve schijnt echler met uitzondering van het kabinet van ndturaliën niet geleden te hebben; de koepel der hihlinlheek zag men in lichtelaaije vlam staan weika brand nog niet gehluscht was op den 1 Nov. Ook toen was men nog niet zonder bezorgdheid maar men hoopte de kostbare schatten van deze verzameling te redden. Hel langst verdedigden zich de studenten en een ge deelte van het volk in het gedeelte der stad waar zich de Aula bevindt. Zij waren den 1 Nov. nog in het hezit van de Salzgries-kazerne maar de Aula was door de keizerlijke troepen bezel en legen den middag moet ook die kazerne bestormd ën vele met do wapenen in de band gevangen genomen zijn. Men verzekerde (lat de gemeenteraad in den nacht op 31 October den veldmaarschalk heeft willen bewe gen nog 3 dagen te wachten opdat hij 2 millioen uit de bank wihle nemen en daarmede aan het volk de wapenen afkonpen. Personen die uit de stad waren gekomen verhaal den dat Bem zich slechts ziek gehouden heeft, en zelfs een geestelijke had laten roepen maar dat hij vervolgens verdwenen was; sommigen zeiden dat hij eene aan zienlijke som uit de krijgsluis heeft medegenomen. D.' Schiïlte daarentegen moet reeds den 30 October in den gemeenteraad verklaard hebben dat hij zich zoudo overgeven wanneer zijne uitlevering een bezwaar tegen dn onderwerping was. Pulltslii moet reeds lang ver dwenen zijn. Den 31 moeten de troepen 500 gevan genen gemaakt hebben. De Hongaren waren den 31 de Leillta overgetrokken. De stad en do voorsteden worden streng gesloten ge houden niemand mag er in of uit gaan men doorzoekt al de huizen om de rebellen te vinden. Al de wacht- poslen zijn door de troepen bezetwelke de nat. garden in de stad op eene eervolle wijze afgelost hebben. Be halve hel dak der bibliotheek en het kabinet van natu- rahën is ook het Augustijner klooster en zijne kerk ver nield vele.gebouwen zijn in brand geraakt maar de brand word weder spoedig gehluscht. Nergens heeft men geplunderd de hurgt is weinig beschadigd of schoon zij door de troepen met de bajonet vermeesterd werd. Men telt meer dan 2000 gevangenen onder welke verscheidene italiaansche priesters en kweekelin- gen der oostersche akademie. BINNENLAND. AMSTERDAM den 4 November. Namens de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt is de volgende opgaaf van de cholera-lijders alhier gedaan Van den 31 October tol en met den 3 November zijn aangegeven 17 overleden 17 waarvan in het cholera-hospitaal zijn opgenomen 8, overleden 5

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1