ZIERIKZEESCHE Woensdag 1 November. W°. 87. 1848. BESTOREN EN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. Woensdag en Zaturdag. ABOjKiVr.MHKTS-PKIJS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren,'s namidd. viirdlure. De Sociëteit: Tot Nfut en (Ge- no eg ente Zieriltzee maakt bekend 1 o Dat de beestenmarkt te dezer Stede zal plaats heb ben op Donderdag den 2 November 1S4S, op de aloude standplaats aan de Balie, aanvangende des voormiddags 10 ure» 2.° Ieder Veehouder wordt bij deze uitgenoodigd om voorzegde markt, zoo door het aanbrengen als ter verkoop aanbieden van Rundvee, zooveel mogelijk te helpen bevorderen. 3.o Tot aanmoediging zullen door genoemde Sociëteit de navol gende prijzen, premiën en getuigschriften worden toegekend, als Voor de best gekeurde Melkkoe, de prijs van f Gen een getuig schrift. (Wordende hierbij kennis gegeven, dat de eenmaal be- kroondeMelkkoenictmeer bij de keuringiwaanmerking zal komen.) Voor de daaraanvolgende best gekeurde Melkkoeeene premie Tan 4 en een getuigschrift. Voor de best gekeurde kalfdrager.de Vaars, de prijs van 5 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde kalfdragende Vaars eene premie van /'3 en een getuigschrift. Voor de best gekeurde driejarige Vaars, de prijs van 4 en een getuigschrift. Voor de daaraanvolgende best gekeurde driejarige Vaarseene premie van f'2e*j een getuigschrift. Voor de best gekeurde tweejarige Vaars, de prijs van/*3 en een getuigschrift Voor de daaraanvolgende best gekeurde tweejarige Vaars, eene premie vanJ 2 en een getuigschrift. Voor dengenen welke de vetste Koe zal aanbrengen de prijs van /Gen een getuigschrift. Voor dengenen welke de vetste Vaars zal aanbrengen, de prijs van ƒ6 en een getuigschrift. Eene premie aan dengenen, welke bet grootste getal vet Rundvee I zal aanbrengen van f 10. En eene premie aan dengenen buiten het Poortambacht, welke bet grootste getal Rundvee zal ten toon stellen, van f 10. Welke prijzen premiën en getuigschriftennamens het Edel Acht baar Bestuur door de Directie van voornoemde Sociëteitna de keuring welke des voormiddags ten elf ure zal aam tingenaan de bekroonden des avonds, ten huize van der. societeithouder W. van Zandvoout, zullen afgegeven worden. 4.° Degenen welke van buiten het Poortambacht Vee "op de Bees tenmarkt zullen aanvoeren wordt de gelegenheid gegeven ge noemd vee hoste/oos te doen \erzorgen voor éénen nacht mits vooraf kennis gevende aan den heer President J. A. Moloch. Houwer. o.° Eindelijk worden de Leden van opgemelde Sociëteit ten vrien delijkste uitgenoodigd, om de te houden algemeene Vergadering op Donderdag den 2 November 1848des avonds ten zes ureten Huize van bovengenoemden W. van Zandvoort bij te wonen. Noodigt mitsdien een ieder uit, om door deelneming in het bijzon der, en door het aanbrengen van Rundvee iu bet algemeen, de aloude bestaande Jaarmarkt hier ter Stede, weleer zoo aanzienlijk door vereenigde zamenwerking, dezen edelen tak eene bron van algemeene welvaart te helpen bevorderen en de goede bedoelingen dezer Sociëteit: Nut en Genoegen, voor In- en Opgezetenen, te verwezenlijken. Zierikzeeden 19 October 1848. Namens de Directie van genoemde Sociëteit A. KENENS Secretaris. BUITENLAND. FRANKFORT den 26 October. De berigten uit Weenen zijn en blijven verward. Al wat men weet is uil de Breslauer Zeilungwier tijdin gen alles behalve naauwltcurig zijn en uit den mond van reizigers. Deze zeggen dat de termijn door Windischgraz gesteld verstreken zijnde, werkelijk met het bombardement een aanvang zou gemaakt zijn. In den namiddag van den 24 zou bet gebulder van het geschut op alle punten voortdurend gehoord worden. In den avond van den 27 zouden de Hongaren Jella-hich in den rug aangevallen zijn en zouden de Weeners te vens een' uitval gedaan hebben. Al die berigten zijn echter twijfelachtig en berusten alleen op verhalen door reizigers gedaan. PARIJSden 25 October. De beduchtheid voor Lodewijk Napoleon's benoeming tot president der fransche republiek de kunstgrepen welke men zegt dat in de departementen worden aan gewend om die benoeming te verkrijgen en de onbe suisdheid van een' der vertegenwoordigers, die de leden der familie Bonaparte in volle vergadering van die kunst grepen beticht heefthebben heden in dezelve weder vehschijkt: paus ser asvertehtiek: Gewone 15 cents de regèl. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1 -6 regels aft, behalve hel Zegelregt. eene zitting to weeg gebragt welke in onstuimigheid en wanorde de ergste looneelen die men er vroeger gezien had heeft geëvenaard. PARIJS, den 26 October. Het is thans, bij heden door de nationale vergade ring genomen besluit, beslist dat de keus van den pre sident der republiek den 10 December zal plaats heb ben. Dit besluit is op aandrang van generaal Cavaignac en ondanks den tegenstond van den heer Molé ge nomen. Alvorens deze discussie plaats greep bad de heer Lodewijk Bonaparte, ten gevolge van liet gisteren voorgevalleneeene redevoering voorgelezen, waarin men opgemerkt beeftdat bij bet woord republiek niet eene enkele maal heeft gebezigd en waarin bij zich- zelven overigens, op eene wijs, welke men uiterst laatdunkend acht, als tot de welvaart des lands onmis baar voorstelt. Gisteren namiddag hebben de tolbedienden aan de barrière de l'Etoile een' wagen aangehouden vol met geweren en sabelswelke men te Parijs wilde bin nen voeren de voerman is gevat. PARIJS den 27 October. Na het gebeurde in de nationale vergadering, gedu rende de twee laatste dagen kan men zeggen dat bet strijdperk nopens het voorzitterschap der republiek ge- oppnd ij. Het kandidaalschap van den heer Lodewijk Bonaparteals president der republiek krijgt dagelijks meer aanhangers. Ter beurze ondervindt, men daarvan reeds den invloed. Men ontveinst zich niet welke de gevolgen van den strijd kunnen zijn. BINNENLAND. 'SGRAVENHAGE den 27 October. In de zitting van de tweede kamer der staten-gene- raal van heden is ingekomen een ontwerp van wet lot overschrijving van fondsen tot herstel van het munt wezen van 1848 op 1849 en zijn in deze zittingen aangenomen het ontwerp van wetbetreffende de con signation zonder beraadslaging met algemeene stem men en bet wets-ontwerp tot voorziening in liet tekort op de dienst van 1848 mede met algemoene stemmen op ééne no. Bij gelegenheid der beraadslagingen over liet laatste wets-ontwerp hebben de tijdelijke ministers van finan ciën en van justitie melding gemaakt van de bezuini gingen en besparingen welke tijdens bun beheer reeds zijn en nog steeds worden tot stand gebragtdoor bet vereenigen en door het niet vervullen van betrekkingen. Laatstgenoemde minister beeft nog verkondigd dat het tegenwoordige ministerie van Z. iVJden koning last ontvangen heeft tot het beramen van bezuiniging van slaats-uitgaven door vereenvoudiging, en dal het mi nisterie) zich sedert eenige dagen onafgebroken daarmede bezig houdt. Met den overland-post zijn berigten uit Batavia ontvangen tot den 27 Augustus. Nieuws vart groot aanbelang behelzen zij niet. In onderscheidene streken op Java zijn aardbevingen waargenomen vooral in de residentie Bantam waar van den 27 Julij lot 7 Au gustus niet minder dan 17 schokken san welke eenige buitengemeen lievig zijn bespeurd. 's GRAVENHAGE den 29 October. Men verneemt met zekerheid dat op vrijdag aan staande den 3 November bij gelegenheid van de pleg- tige afkondiging der gewijzigde Grondwetook in deze residentie deze merkwaardige dag zal gevierd worden behalve door het bespelen van het klokkenspel en bet uitsteken der vlaggen van alle publieke gebouwen ook door bet van wege Z. M. den koning doen illumineren van liet gothieke gedeelte van hoogstdeszelfs paleis in bet Noordeinde uitkomende en het daarbij uitvoeren van muzijkstukken door het korps muzikanten van het regement grenadiers en jagers in een' der gothieke torens alsmede door hel van stadswege verlichten van het plein van Willem Ien het mede uitvoeren van muzijkstukken aldaar door het korps muzikanten der dienstdoende schutterij daartoe uitgenoodigd. Dien dag wordt in het hótel den Ouden IJoele een luisterrijk diner door de leden der Amstel-Sociëteit gehouden. Gisteren is de wet betreffende de regeling van het muntwezen in de afifeelingen der tweede kamer on derzocht. Tot den 21 October was vernietigd een kapi taal van ƒ79,930,753 aan oude zilveren speciën en was aangemund een kapitaal van f 78,605,132 aan nieuwe zilveren speciën. Van de oude speciën moeien nog worden verwerkt de oude zestlialven en schellingen en een gedeelte der acht-en-twintigen en dubbeltjes. Door de regering is verstaan dat bij het regt van vereeniging en vergadering, zoolang liet door geene bijzondere wet zal zijn geregeld de bepalingen der be staande burgerlijke en andere wetten inzonderheid ook art. 291 van liet Strafwetboekmoeten in acht genomen worden doch dat dit artikel inlusscben bij eenkomsten zelfs van meer dan 20 personen, niet verbiedtmits zij niet dagelijks of op vast aangewezen dagen plaats hebben en dat artikel ulzoo de kiezers niet belet om zich onderling te verstaan en daartoo eeneen zelfs op telkens vernieuwde oproepingen meerdere bijeenkomsten te houden. Dat echter de orde en rust waarvoor de plaatselijke besturen behooren te waken vorderen dat dergelijke bijeenkomsten in lie- slotene lokalen plaats hebben en dat zij niet openbaar gehouden of voor elk en een iegelijk toegankelijk gesteld worden. {Arnh. Cour.) Ook te 's Hertogenbosch en te Zwolle zijn reeds bijeenkomsten belegd van stemgeregtigden ter bevor dering van de verkiezing van volksvertegenwoordigers, welke de beginselen der gewijzigde Grondwetde ont wikkeling der grondwettige vrijheden en vereenvoudi ging in het staats-bestuur toegedaan zijn. 's GRAVENHAGE den 30 October. In de zitting van de tweedo kamer van heden is het wets-ontwerp betrekkelijk de overschrijving van fondsen tot herstel van het nedorlandsche muntwezen van de begrooting van 1848 op 1849 met algemeono stemmen aangenomen. De vergadering is gesloten tot nadere bijeenroeping der leden. Blijkens bij het stedelijk bestuur van Utrecht in gekomen berigt der plaatselijke geneeskundige commis sie hebben zich ook binnen die gemeente sporen van azialische-cholera vertoond. ROTTERDAM den 29 October. De stoomboot Amicitia van Antwerpen gisteren ochtend vertrokken is eerst heden na eene reis van 28.uren alhier gearriveerd voor Bergen-op-Zoom was het roer gebroken waardoor de passagiers verpligt waren al dien lijd aan boord te blijven. Sedert eenige dagen arriveren albier uit Duitsch- land vele ladingen aardappelen zoodat de havens door een aantal grooto schepen met deze vrucht beladen vol liggen. In de laatste twee dagen zijn hier verscheidene nieuwe c/io/era-gevallen voorgekomen. HARDERWIJK den 28 Oclober. De volgende transporten-troepen zullen eerstdaags naar Oost-Indiën vertrekken 10 Nov. Van Hollo- voetsluis met het schip Margarelha Ida170 man. 15 Nov. Uit het Nieuwe-Diep met het schip Stad Dordrecht 140 man. 20 Nov. Van Hellevoetsluis met het schip Kolonel Koopman 160 man. 25 Nov. Van Hellevoetsluis, met het schip Hendrika 200 man. MIDDELBURG, den 27 October. Bij de op 26 October gehoudene aanbesteding van eenige vernieuwingen en herstellingen aan de provinciale walerstaats-werken en wegen in dit gewestmet bun onderhoud tot den 1 Julij 1849 zijn deze, in negen perceelen aangenomen voor eene gezamenlijke som van 11.030.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1