Zaturdag 28 October. W°. 86. 1848. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN 'ff ADMIMSTRATIM. BEKENDMAKING. AANKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Z1ER1EZEESGHE COURANT. abonwements-pbijs: Per drie maanden f 2,00. Franco per pos I f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren's namidd. vóór 4 ure. vesschijktt: PRIJS DSR ADVSR'?EHTIERIx Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt. vos Büb&emebstek en Wethouders der Stail Zierikzee herinneren (If ingezetenen dat van Maandag den 23 tot en met Zaturdag dep 28 October aanslaande als mede nog op Maandag en Dingsdag den 30 en 31 dier maand bij den heer Arrohdissemenls Betaalmeester te dezer Stede op de gewone kantoor-uren ter inwisse ling kunnen worden aangeboden De oude voor 2N centen koers hebbende Schellingen en Xesilhalven en de één Vierde Guldens welke met den 29 dezer maand buiten omloop worden ge steld, en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aangennmen worden noch door de ingezetenen zuilen behoeven te worden aangenomen. Zierilczeedun 18 October 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANEof. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. Burgemeester en Wethouders der Stad Zier ik zee hrenpen ter kennis van de in- en opgezetenen dat de narrmlgsten zoo van de verkiesbaren voor de Eerste Kanier der Stater-Generaal als van kiesgerechtigden te dezer Stede welke stemmen kunnen uitbrengen voor één lid der Tweede Kamer van de Sinten-Generaal zoo mede voor twee kandidaten voor de Eerste Kamer voorloopig gesloten ter inzage liggen van het publiek Ier Secretarie op het Raadhuis van heden af aan gedurende acht dagen /binnen welken tijd de bezwaren daartegen in geschrift vrij van zegel wat de eerste betreft aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, en wat de laatste aangaat aan het plaatselijk Bestuur kunnen worden ingediend ten einde daarover ten spoedigste kunne worden beslist en die lijsten ander maal ter algemeene kennisgeving nedergelegd Ier uit voering der bepalingen van het voorloopig kiesregle ment vastgesteld bij de wet van den 11 dezer maand Staatsblad n.° 70. Afgekondigd van den Raadhuize der Stad Zierikzee den 28 October 1848, en zullen afdrukken dezer worden aangeplaktd&ar waar zulks te doen gebruikelijk is. Burgemeester en Wethouders DE.CKANE.vL. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BERLIJN den 22 October. De volgende week kan rijk aan gebeurtenissen zijn alsdan zullen de zoogenaamde duitsche democraten hier hunnen landdag openen die bestemd is om tot tegen hanger van de duitsche frankforter nationale vergadering te dienen en waarvan de eerste werkzaamheden zullen zijn de frankforter vergadering bij het duitsche volk in minachting te brengen. Men heeft bereids allerlei teekenen waargenomen die als zoo vele voorbereidsels tot degroote bijeenkomst aan te merken zijn. FRANKFORTden 23 October. Uit Weenen zijn berigten ontvangen tot den 20. De stad is thans geheel door de keizerlijke troepen omsin geld langs de enkele Nusdorfer linie is nog cenige ge meenschap mogelijk. Het opperbevelhebberschap over dit Jegcr is bij eene keizerlijke proclamatie yan den 16, uit Ollrnutz gedagteekend opgedragen aan vorst Windischgrazmet bepaalden last om nu de weder- sparinige stad die openlijk de bevolkingen te 'ïarer hulp tegen haren keizer inroept binnen den kortst mogelijken tijd tot onderwerping te brengen en de moor den aan de graven Latour en Lamberg gepleegd ten strengste te wreken eene latere van den 19 gedagtee- kende keizerlijke proclamatie is aan de bevolkingen der oostenrijksche staten gerigt en strekt tot ontzenuwing van die door den rijksdag uitgegeven. Yan de hulp zoo herhaaldelijk door omliggende ge meenten en provinciën aangeboden komt nu rle nood daar is nog weinig of niets opdagen zoodat de stad zich geheel aan zichzelve ziet overgelaten want alle hoop om de Hongaren te zien verschijnen is opgegeven sf;dort hel zich bevestigt dat eene dreigende nota van Rusland aan het hongaarsche ministerie het'voortrukken der Hongaren is komen verlammen. Dit alles maakt dat er te Weenen groote neórslag- tigheid heerscht. PARIJS, den 23 October. De constitutie is thans door de nationale vergadering van Frankrijk artikelsgewijs aangenomen nu moet er noir epne herziening van het opstel en dan eene geza- menllijke stemming over hel geheel daarvan plaats heb ben. Thans moet ook nog de vergadering het tijdstip der verkiezing van den president der republiek bepalen als wanneer onmiddelijk daarop de teedere reeds aan gevoerde vraag behandeld zal worden of de vergadering zich na die keus ontbinden zal dan of eenen tijd lang hare uitgestrekte magt tegenover zal staan aan die welke de president krachtens de constitutie bezitten zal. Dat Lodewijk Bonaparte die president zal wezen wordt mei eiken dag waarschijnlijker. De berigten uit Ilalie blijven gewigtig. Alles is er in beweging en leven elk oogenblik werd er iets beslissends te gemoet gezien. LONDEN den 21 October. Bij voortduring blijft liet in deze hoofdstad met de cholera zeer gezegend gaan daar zoowel de nieuwe gevallen ais de sterfte aan dien geesel betrekkelijk zeer gering te noemen zijn. Intussehen hebben zich in de laatste dagen ook enkele eerste cholera-gevallen te York Plymouth Hull enz. geopenbaard. Volgens een amerikaansch dagblad hebben de Jesuilen naar Amerika de wijk .genomen nadat zij uit Europa verdreven zijn. Er zouden zich 500 op weg bevinden van de Atlantische kust naar het Westen met oogmerk eene gemeente aan gene zijde der Rocky Mountains te stichten. AMSTERDAM den 25 October. Blijkens eene kennisgeving Viin de plaatselijke Com missie van geneeskundig toevoorzigt zijn van 7 tot en met 23 dezer in bet geheel hier ter stede aangegeven 105 cholera-\ïy\ers waarvan 52 zijn overleden. 's GR AVENHAGEden 24 October. Zondag II. is er kabinetsraad gehouden. Zijn wij wel ondorrigt zegt de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode dan hebben die vergaderingen weder een hoogst belang rijk onderwerp ten doel gehad. Z. M. namelijk zou het tijdelijke ministerie hebben gelast om overeenkom stig zijn programma den 13 Mei II. door den tijdelijken minister van justitie in de tweede kamer uitgesproken alsnu te vervullen hel tweede deel (Ier zending van dit ministerie en alzoo aan Z. M. voor todragen binnen een zeer kort tijdsbestek de grondslagen waarop door vereenvoudiging in al de takken van het bestuur be zuinigingen kunnen worden daargesteld. liet lijdelijke ministerie heeft dezen last op zich ge nomen en zal zich daarvan waarschijnlijk nog voor de plegtige afkondiging der gewijzigde Grondwet gekweten hebben. De tijdelijke minister van financiën ontwarende dat ten aanzien van de huilen koers gestelde muntbil jetten het misbruik plaats heeftdat zij van sommige personen die met de bestaande verordeningen onbe kend zijn worden overgenomen voor minder dan de nominale som daarop uitgedrukt, heeft bekend ge maakt dat die biljetten volgens art. 9 der wet van den 18 December 1845 Staatsblad n.° 90) eerst twee jaren na den tot de intrekking vastgestelden termijn zijn verjaard en mitsdien niettegenstaande die bui- len-koersstelling gedurende dat tijdvak steeds bij de nederlandsche bank worden overgenomen te welen voor zooveel de reeds buiten koers gestelde aangaat dn biljetten van f 20 lot den 1 Junij 1849 en die van f 500 en f 100 tot den 1 .lulij 1850. Z. K. H. prins Hendrik is zaturdag avond van hoogstdeszelfs reis naar Vlissingen alwaar Z. K. II. eene inspectie over de sluizen gehouden heeftin deze residentie teruggekeerd. De Leidsche Courant behelst het volgende Op daartoe van den heer officier van justitie ont- vangene mededeeling meenen wij ter algemeene kennis te moeten brengen dat onlangs te Leiden een gesnoeido gulden met de beeldtenis van koning Willem I in om loop is gebragt. Hij is schuins afgesneden zoo als vroe ger doch men heeft voor een proef zoo ver niet durven gaan als voorheen zoodat het daar die guldens iets grnoler zijn dan de latere met de beeldtenis van koning Willem II minder in het ong loopt schoon het aan het gemis van randschrift genoeg zigthaar is. Dat ieder zich dus door bijzondere oplettendheid voor onvermij delijke schade vrijware daar niemand verpligt is der gelijk verminkt geld aan te nemen." 's GRAVENHAGE den 26 October. Hel gerucht wil dat er nog gedacht wordt aan hef indienen van wets-onlwerpen in verband met het stel sel van bezuiniging hetwelk de regering reeds met nieuwjaar verlangt in te voeren. 's HERTOGENBOSCH den 23 October. Het provinciaal geregtshof van Noord-Rraband heeft beden uitspraak gedaan in de zaak van P. D. de Somergewezen meesterknecht, en G. Geradts letterzetter, ter drukkerij van den Noord-Brabander beschuldigd van opruijingen aanzetting tot opstand, door het maken en verspreiden van briefjeszijnde den eer sten beschuldigde schuldig verklaard en diensvolgens veroordeeld tot uitbanning voor den lijd van vijf achter eenvolgende jaren doch heslist dat tegen het tweede hem en den tweeden beschuldigde ten laste gelegde feit geeno strafbepaling aanwezig was en dezen mitsdien van alle reglsvervolging ontslagen. Op requisitoir ech ter van het openhaar ministerie is de tweede beschul digde nog in voorloopige hechtenis gehouden. GRONINGEN den 23 October. Sedert het verschijnen van de cholera hier ter steda zijn door deze ziekte aangetast 40 personen waarvan 25 overleden 3 hersteld en nog 18 onder behandeling zijn. ZIERIKZEE den 25 October. Heden middag waren bier de allerongunstigste ge ruchten in omloop, aangaande de stoomboot Stad Zierikzee die ten 11 ure hij eenen vrij hevigen storm onze haven verlaten en de reis naar Botterdam aan vaard had. Men verhaalde namelijk niets minder dan dal dezelve gezonken en met man en muis vergaan was; sommigen verhaalden als oorzaak dat dezelve ergens tegen eenen dijk of plaat gestrand anderen dat ze midden op stroom doorgebroken was terwijl men bier en daar zelfs zoover ging do schippers te noemen dia het gezien hadden. De bron van dit een en ander was intussehen niets andersdan dat personen din ten half één ure met de diligence van Zijpe waren vertrokken hier verhaalden wat zij gezien hadden namelijk dat de stoomboot door hel Zijpo was gevaren met stilstaande machine

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1