INGEZONDEN' STEKKEN. ZEETIJDINGEN. VERVOER-IIIÜDELEN. BEURS-, MAMTBERIGTE» ENZ. ADVERTMTIEN, 4rw»nrede is in deze zilling met atgemeene stemmen aangenomen en aan de eerste kamer verzonden. 'sGRAYENllAGE den 23 October. Gisteren morgen (zondag) ten tl*/, ure is weder een ministerraad gehouden die tot 1 ure heeft geduurd en ■waarna er kabinetsraad heeft plaats gehad. Sedert eenige dagen wordt in de residentie veel gesproken van groote bezuinigingen en vereenvoudi gingen die tegen bet begin van hel volgende jaar in alle lakken van het staatsbeheer zouden worden inge voerd. Dit zon zegt men ook voor een aanzienlijk Hvedrag het geval zijn met de hegrooting voor het depar tement van oorlog. GOES, den 23 October. Betreffende de II. donderdag alhier en elders in onze provincie gevoplde aardbeving zijn wij door eene be voegde band in staat gesteld nog het volgende mede Se deelen Een beoefenaar der natuurkunde te dezer stede heeft «pgemerkt dat den vorigen zondag (15 Oct omstreeks 4'/» ure na den middag de lucht zich zóó voordeed als iloor hem nog nimmer in deze streken was waarge nomen Roode compacte wolken omringd van eene doode gele kleur en van eenen graauwen rand om ringd welk verschijnsel men aan de kosten der Mid dellandse,he-Zee in Portugalenz. als den voorbode van aardbeving of hevige storm kent, hadden zich in Lel westen te zamen gepakt. Door dit verschijnsel getroffen deelde hij zijne ge dachten hieromtrent nauonderseheidene personen mede met de verzekering dat het eene aardbeving of ont- settende storm verkondigde. Met de naauwkeurigste instrumenten de atmospheer onderzoekende, bevond hij dat de aarde in eene bui tengewoon sterke positive staat van eloctrieiteit ver keerde dat de barometer eene plotselinge daling on derging en dé thermometer in korte ongenlilikken 2 a 3. graden was gerezen. Dit zijn dezelfde verschijn selen welke men in die tanden waar de aardbevingen meermalen en in slerke mate plaats hebben eenige dogen voor de aard' eviog waarneemt. Er zijn drie schuddingen gevoeld vergezeld van een trillend geluid en de mededeeler dezes vnnd op dat «ogenblik eene slinger donr de schudding in volle be weging, terwijl at zijne losse instrumenten ratelden. ZIERIKZEE den 24 October. Ook op verschillende plaatsen in Belgie. als te Rrussel Namen Brugge Saint-André Molenheek S.'-Jan alsmede in het 4ie distriet van Zeeland heeft men de aardbeving van jl. donderdag waargenomen doch ner gens zoo ver ons bekend is beeft zij eenige schade veroorzaakt. Te Vfissingen heeft men drie schokken hespenrd *s morgens omstreeks 5, half 6 en 7 ure; vooral tegen half 6 ure was liet daar het sterkste merkbaar.. In 's Gravenhage is II. donderdag ook beweging ge voeld die aan aardbeving heeft doen denken. Bij besluit van den 21 dezer, heeft Z. M. be noemd tot burgemeester der gemeente Burgb en Westenschouwen de heer G. A. de Kaler. Bij resolulie van 16 dezer, is door het departe ment van hinnenfandsche zaken aan de beeren D. Uijt- tenhooven, te Viissingen en D. Dronlterste Middel burg concessie tot wederopzeggens toe verleend tot oprigting en daarstelling eener stoombootdiénst tot het vervoeren van personen en goederen op vaste en ge zette tijden tusschen de steden Viissingen en Rotterdam. JONGSTE BEITENEAN1ISCHE TIJDINGEN, In den toestand zoo in 3ls om Weenen is in de laatste dagen weinig verandering gekomen. Het beleg der stad Frankfort is opgeheven maar alle overige maatregelen aldaar tot handhaving van rust en orde genomen blijven in volle kracht. Te Berlijn is de rust niet verder gestoord ge worden. De rtaliaansche dagbladen maken gewag van een brief, welke door den keizer van Rusland aan den pans zou zijn toegezonden en in welken de keizer den paus eerst herinnert dat Z. H. het eerste teeken heeft gegeven niet alleen tot den opstand in Italië maar ook in Frankrijk Duitschland en Oostenrijk de keizer is echter overtuigd dat Z. H. zulks niet met kwade be doelingen heeft gedaan en zou den brief besluiten met den pans zijne vloten en legers aan te bieden ten einde zijne onderdaneD weder tot gehoorzaamheid te brengen. De Redactie der Zierikzeesche Courant heeft het onderstaande sïnk uit Zuid-Holland ontvangen, hiet het berigt, dat de Re dactie van het Handelsbladaan wien het in der tijd ter plaat- ring was gezonden, de opname heeft geweigerd. Volgaarne vol doet de Zierikzeesche Courant aan des schrijvers verzoekom aan het stuk publiciteit te geven; want daar het ons allen slechts umjde zegepraat van waarheid en regt te doen is zoo ineenen w j dat een ieder in de gelegenheid moet worden gesteldzijne gevoelens, geene uitgezonderd openlijk te verdedigen, vooral 7.00 dit, even als in het onderhavige artikel, op eenen bezadigden, vergtandigen loon geschiedt; hopen vrij, dat uit de wrijving van denkbeelden de waarheid eenmaal des te glansrijker aan he! 'licht kome. Aan de Redactie van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam. Onder den titel van onze tijd" komt in Ued. nommer van 11 dezer 47 een stuk voor waarin de waarheid geweld wordt aangedaan door de Saint-Simonianen handelingen en gevoelens toe te dichten, geheel strijdig en onbestaanbaar met hunne beginselen, welke den in zender ten eenenmaie onbekend schijnen daarom zend ik aan de redactie een werk hetwelk zij ook ter be schikking zal gelieve te stellen van gemelden inzender, opdat hij zich ook overtuige [2] hoe weinig hij zelf de door hem in het algemeen belang geoordeelde tolerantie y>voor verschil van gevoelen' heeft in toepassing gebragt en de zegepraal van eigene gevoelens hoezeer langs wettigen weg beproefd door hem ten koste der waar heid is geschied als hij zegt«Wij gelooven niet te veel »te zeggen als wij beweren dat althans het drijven »van S.'-Simonisten, Communisten en velerlei radicalen »meestal slechts de wrange vrucht is van onkunde woelziekte en dwaze vermetelheid zij willen de «wereld hervormen naar de droombeelden van hunnen »verhitten geest die in de werkelijkheid onbestaanbaar «zijn en meenen hunne volksliefde te doen blijken omet de gevestigde orde en Wettig verkregen eigendommen vaan te randen en zich alzoo in openharen strijd te «stellen met de wet der rede en der regtvaardigheid." De Saint-Simonianen zijn met niets in strijdbet verledene noemen zij heiligmaar niet meer vereerens- wuardigomdat zij de bouwstoffen van hetzelve in het tegenwoordige hoe onvolmaakt ook nog aantreffen en op eene vredelievende wijze aangewend willen heb ben voor hel Gebouw der Toekomst. Voor de regtbank (den 8 April 1833) deden zij dit duidelijk verslaan hoe zeiden zij «zou het dan niet meer geoorloofd «zijn om op eene andere toekomst te hopen dan het «tegenwoordige waarin de staatkundige haat allen «verscheurtde ellende en onkunde het volk verbitteren «en het lot oproer aanhitsen waarin de lediggang de rijke en verlichte klassen verteert en haar verveling, walging en vrees aanjaagt; waarin het Atheïsmus en «het egoïsmus heerschende is als eene dubbele melaatsch- «heid welke de wereld met hopelooze smarten en on- «zedetijkheid zonder wroeging overstelpt zou bet niet «meer geoorloofd zijn te hopen op eene toekomst van «arbeid en van liefde in plaats van het tegenwoordige Bvan partijschappen en oproervan haal en van bloed Sommige gedeelten van gemeld sluk zal niemand den schrijver betwisten ofschoon ieder 's mans kennis van het Saint-Simonismus zal verdenken bij die schrijft «daler op de gezuiverde wijsbegeerte en de practische humaniteit nog weinig te roemen valtweet niet dat hierin eene lofspraak lag op degenen die hij bestrijdt en die als parelen aan de kroon der Beschaving, aan het hoofd stonden van eene awijsgeerige Godsdienst" die uit ware humaniteit, reeds vele jaren geleden, in be ginsel tusschen eenen Opzoomer en Oosterzee beslist hadden. Ook moet ik vragen hoe de schrijver wiens onkunde omtrent bet bewuste onderwerp tastbaar is, van ver schil kan spreken met de bezadigde en bondige keringen van staatsregl en staatshuishoudkunde [3] hij zal mij bovendien verpligten met openlijk bewijzen te leveren van het door hem aangevoerde als van hunne onkunde, hun toomeloos woelen en lieren, enz. enz. waarvan ik geene sporen in hunne werken heb aangetroffen ter wijl ik voor hunne bijzondere gevoelens en beginselen de zelfde tolerantie inroep, welke inzender wenscht gehuldigd te zien niemand heeft daarop meer aanspraak dan zij die aller reglen verdedigd hebben ook die des volks en daarom verzoek ik een plaatsje voor dit mijn geschrijf in uw blad. December 1847. Een Saint-Susjoniaan. Van den beroemden vaam Saint-Simon die geene verkorting toelaat; de uitgang anen voor ist vindt it. beter, dewijl men zegt Lutheranen. f2] De aanhalingen a, b, c, fi: 71,72 en 73, alsmede d. p.49, zijn zoo afdoende in dit geval dat ik der Redactie in overweging geef, om dezelve in haar geacht blad over te nemen ten einde de aantijgingen van den inzender van het bedoelde stuk te logenstraffen. Schrijver behoort welligt ook tot diegenen welkezoo als in uw blad van 9 dezerbewezeno dat de minderen zoo ligt vergelen «dat zij van de meer gegoeden moeten leven," terwijl volgens de Saint-Simoniaansche staatshuishoudkunde, het tegendeel 'waar is. JETjBJACHICH. Joseph van Jellachich is ongehuwd en zonder geldelijk vermogen. Nog verleden jaar was hij slechts kolonel van een der grens-regemenlen maar om de waarheid te zeggen in dat land is een kolonel bijna een vorst. Doch ook dit verklaart de onbeschrijfelijk hooge achting niet waarin hij bij de zijnen staat. Een woord zal genoeg zijn om dit geheim te doen hegrijpen Jellachich is een man uit het volk. Van eene Croatische moeder geboren stelt hij er eene eer in Croaat te zijn en aan zijn volk vooral in Hongarije het standpunt te ver schaffen dat hij begrijpt aan hetzelve toe te komen. Toen na de gebeurtenissen der maand Maartde Hongaren van den keizer verworven hadden dat de grenslanden mede in Hongarije ingelijfd zouden worden iets dat tot nog toe geene plaats had gehad zou reeds terstond in die landen een opstand uitgebarsten zijn tegen hetgeen men er ais aanmatigingen der Magyaren beschouwde, maar er ontbrak een hoofd en aanvoerder Het land vorderde er een en noemde den naam van Jellachich. Deze roepstem vond te Weenen gehoor Jellachich werd tot generaal en banus benoemd ja weinige weken daarna tot luitenant-veldmaarschalk opdat hij alzoo het opper-bevel zou kunnen voeren eene bevordering zonder voorbeeld in de jaarboeken der oostenrijksche armeezelfs in tijd van oorlog- Jellachich is almede do eerste zijner natie die tevens tot banus en tot opperbevelhebber benoemd is. Heeft nu zijne verheffing in de maaijd April reeds plaats gehad opdat hij in dien lijd dorol zou kunnen op zich nemen welke bij thans speelt r Zeker is het dat reeds toen hoog geplaatste personen verklaarden dat Oostenrijk niet langer op een voortdurend bestaan kan rekenen dan als Slavisch koningrijk. In Hongarije is werkelijk de Slavische bevolking veel talrijker dau die der Magyaren. BROUWERSHAVEN den 20 October. Binnengekomen: Klein-Kinderenkapt. H. Brums, van Bergen (Noorwegen) naar Dordrecht. AFVAART DSB STOOMBOOT STAD ZIERIKZEE, gedurende de maand October 1848. Van Zierikzee Vrijdag 27, 's morg. 11% ure* Zondag 29, 'smidd. 12 DIIIGENCE- Van Botterdam Zaturdag 28,'smorg. 4% ure,; Dingsdag 31, d 5 DIENSTE Iff e AANLEGGENDE CORRESPONDERENDE Or DE STOOMBOOTEN AAN HET ZIJPE; Vertrek-uren ran Zierikzee gedurende de maand October Naar Botterdam: Naar Middelburg: Vrijdag 27,'s morg. 8% ure. Zondag 29, 8% Dingsclag 31, 8% Vrijdag 27, 'smorg. 4%ure, Zondag 29, 6 Naar Antwerpen: Donderdag 26, 's morg. 7% ure. Zaturdag 28, 8% PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM, den 23 October 1848. gebleven. N e der landen2% pC. Werk. Schuld44'/, 6 pC, Amort. Syndikaat 3% pC, Handel-Maatschappij 4% Oost-Indien 4 Hollandsche fondsen waren heden bij eenige affaire »n Integralen, tot lager koersen aangeboden. ROTTERDAM, den 23 October. TarweZeeuws., Vlaams, en Overm. 20 a 30 cents lagermet zeer trage koopers; goede en puike Jarige ƒ8,90 a 9,40Mindere ƒ8 a 8,60; Nieuwe dito, de beste van ƒ7.70 tot 8.40; Mindere ƒ6,50 3 7,50. BoggeNieuwe Overm. .Zeeuws, en Vlaams. 10 cents lagerƒ53 5,50andere soorten ook lager en weinig begeerd. GerstNieuwe Zeeuws.Vlaams, en Overm. Wintei ƒ3,80 a 4.20 dito Zomerƒ3,30 a 3.70. Haver, Zeeuws, en Inl. Korte ƒ2,30 a3,10;dito Lange ƒ2 a 2.50. Erwten slap, Zeeuws. Graauwe ƒ7 a 9,50dito Groene fQ 50 a 8,50 dito Witte ƒ6 a 7. Boonen Zeeuws, en Walch. Witte 7 a 8,75; dito Bruine fl a 8,75 dito Paardeboonen 4,30 a 4,70. 206de KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ, Derde Klasse. lste lijst, N.° 18122, ƒ25,000;—n.» 7634, ƒ2500 n.° 17780, J 1250; n.° 315 ƒ1000. Het Bestuur van bet fflATUURKUNU WICf GtEAOOTSCIIAP binnen deze Stad brengt ter kennis der Leden dat de Wïnter- Acrg-atlerliig-en weder als naar gewoonte in den loop dezer maand eenen aanvang zullen nemen en wel op Donderilag den 26 dezer. Het neemt tevens deze gelegenheid waar, omhel publiek op het hooge nut dezer inrigting opmerkzaam te maken en te berigten dat daar de cursus in de afgeloopene jaren voleindigd is er thans door den Lector een nieuwe cursus, van de eerste beginselen af, zal worden geopend; tevens herinnerend, dat men, om Lid te worden zich slechts aan een van de Leden te wenden hebbe ten einde in de ver gadering als zoodanig te worden voorgedragen. De contributie bedraagt slechts f 5,20 per jaar. Namens het Bestuur voornoemd De President D.' H. GOEMANS. ter stads drukkerij van db erven A. de vos.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2