W°. 78. Zat lining 30 September. 1848. ZBBIEBBSI1H1 COURANT. ABONBTEMEETTS-PRIJS! Per <lrie mamdeft, f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren ,'snamidd. vóór <1 are. vers cHi jkit: Woensdag en Zaturdag. PÜXJS BEE AErVEIMtEBITXEia: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- én Doodberigten van 1-6 régels af 1 behalve het Zegelregt. vóór open imt" >en,| •ilizee IVE»i A, Sint vos. AKMKB^-11 f.» en XtVITSCHlüA.N®. Wij zeiden in onze vorige dat Duitschland in zijnen boezem de kiemen van verschrikkelijke gebeurtenissen voedt, en dat deze ontstaan zullen uit de zoo Veelvuldige bronnen van verdeeldheid die de verschillende volken van dat groote land van elkander scheidt. Vooreersi bestaat de bevolking van Duitsch landofschoon éénetaai sprekende, eigenlijk uit onderscheidene volkeneven verschillend in zeden en in beschaving als in belang. De belangen immers der Oost-Zee-provinciën zijn geheel tegen overgesteld aan die van de middelste staten, de beschaving van de westelijke Volken staat op eenen geheel anderen trap dan die van de oostelijke. De zeden en gewoonten wijken nog meer van elkan der af, en hij die eenigermate hiermede bekend isziet duidelijk indat de centralisatie van al die volken tot een eenig Buitsch rijkeene her senschim is, en dat alle pogingen daartoe lei dende slechts dienen zullende verschillende belangens tot eene werkelijke botsing te doen geraken. De gevolgen der handelingen van het centraal bewind te Frankfort bevestigen dit nu reeds. Ook in Nederland bestaat hetzelfde in het kleinverschil in zedenbeschaving en belang der bewoners van verschillende provinciën heeft het hoog bestuur reeds menigmaal moeijelijk- heden berokkend. De belangen onzer magtige handeldrijvende koopsteden Zijn immers Veélal geheel in strijd met die der landbouwende pro vinciën de eerste willen vrijen handel, de laatste zekere beschermingen enz. Gelukkig is ons land te klein en zijn de partijen te zwakdan dat het aan leiding tot uitbarsting der verdeeldheid zou kun nen geven, en niet door eene verstandige politiek van ons hoog bewind zou kunnen worden geregeld. In Duitschland heeft men in de tweede plaats eene bron van verdeeldheiddiehelaasbij ons even krachtig werkzaam isnamelijk verschil in godsdienstige gevoelensDe Protestanten en Roomsch-Katholijken staan ook duur, vooral bij hen waar gebrek aan beschaving eene betreurens waardige onverdraagzaamheid in het godsdien stige heeft doen wortel vatten, vijandig tegen elkander over, en betwisten elkander wederzijds hunne voorregten. Ten derde zijn in Duitschlandeven als bij ons vrienden van vooruitgang en hervormingen ook behoudsliedendie elkander op het politiek ter rein, zoowel met woord als penbestrijden, én die ieder trachten hunnne meening bij het volk te doen wortel vatten. Maar de groote volksmassa is daar, even als bij ons, voor hervorming en voor bezuiniging; en het getal behoudslieden, natuur lijk alle handlangers van het legio vorstelijke hui zen die Duitschland te onderhouden heeftneemt met den dag af. Maar in Duitschland bestaat nog eene vierde en vijfde reden van nog grootere onderlinge verdeeld heid dieGoddank bij ons tot nog toe onbekend is, waarvan men zelfs bij ons geen begrip heeft en die de voornaamste oorzaak zijn zal van de duistere toekomst die dit schoone land te gemoet gaat. In een volgend blad zullen wij in bel bijzonder hierop terug komen. IWWSTOINGM. EUITENLANÖ. KEULEN den 26 September. Niettegenstaande de gedane vermaningen tot rust en orde zijn hier wedOr eenige onlusten voorgevallen. De verboden volksvergaderingen zijn weder gebonden geworden; winkels zijn geplunderd en barricades op geworpen ten gevolge biervan is van den anderen kant dan ook de slaat van beleg, met bevel van ontwapening en verbieding van onderscheiden dagbladen afgekon digd. Slruive is, met eene schaar duitsche en italiaansche vlugtelingen de Badensche meerkreitz binnengerukt Waar zij postwagens en openbare kassen geplunderd en allen die weigerden hen te vergezellen met den dood bedreigd hebben. De duitSche centrale regering heeft krachtige militaire maatregelen genomen om dezen woesten plundertogt te stuiten en de wurtombergsche regering uitgenoodigd haar de behulpzame hand ie leenen. Volgens geruchtis Slruve reeds gevangen genomen. Het officiële blad van Frankfort, van den 23 September, geeft eenige beschouwingen, die inden aanhef luiden «Volgens berigten die met elkander overeenstem men lijdt bet bijna geen twijfel meer of do oproerige bewegingen die hier sedert den 16 dezer hebben plaats gevonden zijn gevolgd naa'r een veelomvattend plan. Het mislukken in Frankfort beeft elders het zwaard in de scheede gehouden. Het is noodzakelijk, dat de woeste partijgeest aan banden gelegd worde opdat onze jeugdige vrijheid kunne gedijen. Hij die den krankzinnige het mes ontruktbegaat geen roof aan de menschclijko vrijheid hij die het kind dat voor het eerst zijne krachten wil beproeven tegen de gevaren die daaruit voortspruiten, beschermt, beleedigt daar door de menschelijke vrijheid niet.'1 Het blad gaat voort met aan te dringen op het nemen van msalregeien om de staatkundige dweeperij tegen te gaan maar waarschuwt voornamelijk ook tegen reactie. Beiden zouden hoogst nadeelig voor Duitsch land Worden. PAKIJS den 25 September. Er Wordt hier nog een hieuw legerkamp met barak ken aahgelegd. ilet zal aan bet zuidelijk uiteinde der laatn naast het in den tuin van het Luxemburg staande observatorium geplaatst worden. De betrekkingen tüssohen Frankrijk en eene der amerikaatische republieken zijn afgebroken geworden het is die van de bondgenootschappelijke staten van Centraal Amerika. De frarische consul heeft Guatemala waar hij resideerde, verlalen-ei» zijne landslieden onder bescherming van den vertegenwoordiger van Groot- Briltanniën geplaatst. Zoo men verzekert is die maat regel genomen ten gevolge van zwaren hoon tegen Frankrijks nieuwe regering begaan aan welken hoon men zegt dat de president Carrera deel genomen heeft. BINNENLAND. 's GRAYENIÏAGE den 26 September. Morgen zal ef door Z. M.in het paleis in het Noordeinde een tweede diner van 90 couverts worden gegeven. Onderscheidene ministers en een aantal ge wone en buitengewone leden der tweede kamer zijn uitgenoodigd aan dien maaltijd deel te nemen. De maaltijd, die morgen Woensdag, in bet Ilótel den Ouden Doelen, door den president der tweede ka mer van de staten—generaal in dubbelen getale verga derd zou worden gegeven is ten gevolge van opge meld diner bij den koning uitgesteld tot aanstaanden woensdag. Het zal voor 1-30 couverts worden ingerigt. Z. exc. de minister van binnenlandsfibe Zaken vergezeld van den hoofd-ingenieür van den waterstaat belast met het toezigt over do lands gebouwen den heer Beijennck heeft dezer dagen de zaal op het Bin nenhofthans in gebruik voor do zittingen der provin ciale stalen in oogenschouw genomen ten einde daarin zoodanige veranderingen te brengen als noodig mog- ten zijn om die te kunnen doen dienen tot het houden van openbare bijeenkomsten der leden van de eerste kamer der staten-generaal zoo als daaromtrent bij de gewijzigde Grondwet bepaald is. Wij ontvangen heden de landmail met berigten uit Oost-fndie tot 26 Julij. Omtrent de expeditie te gen Bali deeleh de bladen ons weinig of niets nieuws mede. Zoo als wij dit uit bijzondere brieven reeds hadden medegedeeld is in een gehouden krijgsraad be sloten geworden do troepen welke deze expeditie vormden naar hunne respective garnizoenen terug te zenden er wordt echter nog niet gemeld dat zij reeds te Batavia zijti terug gekomen althans niet rogtstreeks uit ilie stad hoewel de singapoorsche bladen zulks ver- Zekeren. Deze zelfde bladen vermelden in eenige na dere relazen omtrent den strijd op Balidat de Baline zen niet minder dan 2200 man verloren hebben waar onder 200 priesters die in het midden der vijandelijke gelederen staande do inboorlingen tot den strijd aan moedigden. Men heeft intusschen besloton in afwach ting van nadere operatiën tegen het eiland de blokkade te blijven voortzetten tot welk doel hot stoomvaartuig Samarang het fregat de Rijn en eenige andere schepen derwaarts zullen gezonden worden. 's GRAYENHAGE den 27 September. Sien verzekert bij voortduring dat de beraadslagin gen bij de tweede kamer der staten-generaalin dub belen getale vergaderd over de twaalf ontwerpen van wet tot herziening der Grondwetin het begin dor aanstaande week een aanvang zullen nemen. Men ver wacht dat die beraadslagingen in weinige dagen zullen, afioopen. Indien de voordragten tnoglen worden aan genomen dan zal de tegenwoordige zitting der staten- generaal zeer spofedig op het einde der volgende of in het begin der daarop volgende week worden ga- sloten. Men berekent dat de nieuwe kamers eerst iu December zullen kunnen bijeenkomen. Bij eene aanschrijving van den heer tijdelijken minister van oorlog van den 22 dezer is kennis go- geven dat aan de miliciens die tot eene vrijwillige verbindtenis voor don tijd van zes jaren ingevolge art. 171 der wet op de nationale militie van den 8 Januarij IS17 bij de staande armee worden toegelaten thans wéder eene promie kan worden uitbetaald lot een maxi» mum van twintig gulden. De Leidsche Courant behelst eene kennisgeving van het collegié van diakenen der Hervormde gemeente te Leiden aan den officier van justitie bij do arrondis- semetits regtbank aldaar dat in den ochtend van den 21 dezer op last van burgemeester en wethouders een met name aangeduide smidsknecht heeft openge broken of met keizers geopend kasten in het huiszitten- liuis armhuis der gezegde gemeente en dat diezelfde smidsknecht vergezeld door vier andere personen in tegenwoordigheid vati den notaris Priju en getuigen en van den commissaris van policie Moulinmet twee agenten hoeft Opengebroken of mei keizers geopend de afsluiting van twee turfschuren sedert jaren in gebruik en bezit ten behoeve van de armen der Nederduitsche Hervormde gemeente te Leiden. Dat otider anderen ih die kasten werden bewaard papieren ert gelden en in de schuren eene aanzienlijke hoeveelheid turf, een oh ander voor genoemde armen, en dat diakenen als armverzorgers der gemeente do sleutels der kasten eti schuren onder zich hebben. Dat hu na de gedane braak andere sloten zijn gemaakt waarvan andere personen tie sleutels hebben. Dat dus heeft plaats gehad verbreking of vernietiging van af sluiting mei het blijkbaar doel om daardoor in het bezit te geraken van zaken waarop het regt van eigen dom dergenen die de verbleking of vernietiging hebben gelast niet bestaat of waarvan de administratie is gebleven aan de klagers die nog zelfs na de jegens hen gepleegde gewelddadigheden iu hel ItuisïiUeallui#

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1