ZIERIKZEESGHE N°. 76. 1848. PUBLICATIE. Zatiirdag 2S September. P" E77Ü ABOKWEMEKTS-PmJS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvert. daags te voren's namidd. vóór 41 ure. vseschijtuït: Woensdag en l/'aturdag. prijs 3)sa a-ovjbrtemtieiö: Gewone 15 ccnls de regel. Geboorte-. Huwelijks- en Doodkerigten van -6 regels a f 1 behalve het Zegelregt. BESTORM ABMIMSTRATIM. Gedeputeerde Staten der Provincie '/.celand. bren gen bij deze ter kennis van allen die zulks zoude kun nen aangaan dat door Zijne Majesteit bij liesluilvan den 17 Augustus jl. n.° 110 is vastgesteld eene am- plialie van het toltarief voor de straatwegen aangelegd uit het fonds tol verbetering der wegen in het 4d° en 5d° district dezer provincie zijnde dat besluit van den volgenden inhoud te weten KOPIJ. Wij Wïtu-M II, bij de gratie 'God?Koning der 17 Aug. 1848. Nedet landen. Prins van Oranje Nassau N c 110. Groot-Hertog van Luxemburg enz.enz. enz. Op tie voorclragt van onzen-tijtlelijlten Minister van Binnenland- sche Zaten de dato 15 Augustus 1848, n (i 85, 3de afdecling B Gelet op ons besltiit van den 13 Januarij 1847 n.° 83; Hebben goedgevonden en verstaan Te bepalen dat. de zevende aanwijzing, van bet bij ohs evenge noemd besluit vastgestelde tarief der te heffen tolgelden op de Wegen bet 4de en 5de District tier Provincie Zeeland, zal gelezen Woi-dcn üls volgt; Voor i ij- of voertuigen met twee of drie wielen mitsgaders sleden voor elk aangespannen paard muilezel ezel of runderbeest en dat de verwijzing in de daarop volgende alinea ook op deze nadere omschrijving zal toepasselijk zijn. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met dc uitvoe ring dezes, waarvan afschrift zal worden gezonden aan onzen tijde- lijken Minister var. Financiën en aan de Algeineene Rekenkamer, respect i vel ijk tot informatie. s Gruvenhaseden 17 Augustus 1848. (get.) WILLEM. Dc lijdelijke Minister van Binnenlandsche Zaken, (getJ. M. nu KEMPENAER. Accordeert mei hel origineel De Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenlandsche Zakeh (pet.) J«B WAL» Voor eensluidend afschrift, de Secretaris Generaal (get J dk WAL. Voor eensluidenden afdruk cle Griffier der Staten van Zeeland SLËGÏ. Zullende opdat uierïiand hiervan eenige onwetend heid zoude kunnen voorwenden deze worden afgekon digd en aangeplakt waar zulks in het vierde en vijfde district dezer provincie Iö doen gebruikelijk is. Gedaan ter vergaderkamer der Gedeputeerde Stalen van Zeeland to Middelburgden 15 September '1848. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBÜRCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Stad ZierilcseC taken bekend dat de laatst gearresteerde Rekening lezer Slad over den jare 184,6 van heden afdage- ijks gedurende 14 dagen, op de kanloor-uren ter Stedelijke Secretarie voor een ieder ter lezing zal 'oorliggen. Zierihzeeden 19 September 1848. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie J. J. ERMER1NS Lid van den Raad L. S. 'OS. De Directie van de TkekeNschooe binnen deze Stad naakt hij deze den belanghebbenden bekend dat de ichool dit jaar zal worden geopend op Maandag den 2 Ictober 1848, tot ultimo Maart 1849. Dat de Lessen, zoowel in de Bouwkunde als in de llandteekening en Pleisterbeelden zullen worden gegeven les Maandags, Woensdags en Vrijdags. Dal op Maandag den 25 September 1848 van 's mor- [ens 10 tot 's middags 12 ure aan bet lokaal der Tee- lenschool zal worden gevaceerd tot het erlangen van angifieri door ben welke wetiscben tot, de cursussen worden toegelaten en bij diezelve gelegenheid aan Ie bekroonde leerlingen door de Directie de belooningon prijzen worden uitgereikt. Dat wijders de contributie van eiken leerling voor dit saizoen bepaald is op 5,15 boven en behalve het berroodigde materieel .door ben aan te schaffen terwijl aan ben die volstrekt onvermogend zijn gratis ouder wijs zal worden gegeven zullende in geen geval op deze school leerlingen worden toegelaten die niet den ou derdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgemeldo schooi noodigen ten slotte alle de zoodanigen welke daarbij eenig belang hebben uit om van deze nuttige en onkostbare instelling ge bruik te maken eene instelling waardoor de werkman zich in staat zal zien gesteld eenmaal deszeifs beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierilczee. don 8 September 1818. De Directie van de TeelrenSchool voornoemd K. W. re JONGE vt. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris J. N. VAN iieèi HALEN. van het A FDP ZUNO S-BESTÜUP, der WAA7- SC11A PP ld lol bevordering van LANDBOUW en VEETEELT in Zeeland, voor de sectiën Schouwen en Duivelend op Vrijdag den 29 September e. k. des voormiddags ten 11 ure ten Huize van J. van Veen', te Schuddcheurs welke alle deelnemers worden tiilgc- nooiligd inet hunne tegenwoordigheid te Vereeren. Ter behandeling za] worden voorgesteld: «een on- derzoek naar den zedelijken en maleriëlén toestand ))der arbeidende volksklasse, en naar de middelen welke »ter verbetering daarvan^ouden kunnen worden aau- Bgewend." De Secretaris M. W. de JONGE. BUITENLAND. FRANKFOR T den 18 September. Het duitscbe parlement is beden tot een besluit ge komen nopens hel belangrijke vraagstuk van den met Denemarken gesloten wapenstilstand. Het voorste! der meerderheid van de commissie strekkende om den wa penstilstand af le keuren is verworpen met 258 legen 237 stemmen. Ten gevolge van dit besluit is er pronte gisting ont slaan onder bet volk dat zich buiten de Panlskerk ver zameld had. Voor eenige huizen werd kelelmuztjk gemaakt en bij anderen de glazen ingeslagen. Toen tegen elf ure bet oproer meer en riieer toenam moest er alarm geslagen worden waarop de burgerwacht en een hataiilon troepen onder de wapenen kwamen die bet volk uit elkander joegen zoodot omstreeks een uur na middernacht de rust hersteld was. FRANKFORT den 18 September. Het is hier treurig gesteld. Er wordt hevig in dn straten gevochten eh zelfs met kanon geschotenNadat er gisteren avond reeds allerlei dreigende geruchten geloopen hadden over de demonstratie die legen do meerderheid der rijks-vergadering te wachten Was zijn er 's nachts omstreeks de 2000 man ooslenrijksche en pruissische troepen met den Taunus-spoortre.in hier aangekomen en hebben zij beden morgen bel plein voor de Paulskerk waar de rijks-vergadering bijeen komt bezet Van den kant van het opgeruide volk werden er bnrrikaden gebouwd maar tegen een ure waren velen daarvan zonder zworen tegenstand geboden te hebben weder door de militairen veroverd. Tegen drie ure kwam bet tot een ernstig vechten dat lot vijf ure duurde als wanneer bet ten gevolge eener over eenkomst gestaakt Werd. Buim ten zeven ure begon het echter op nieuw en tijdens bet vertrek van de post werd cr zelfs met kanon geschoten en remlc du kcssisciie ruiterij, die intusschen binnengerukt was, de straten 'door om het volk uiteen te jagen. 'Vorst, Lychnowsk is door vijf kogels getroffen gevallen eavon-Aüerswald is zwaar gewond. HAMBURG, den 17 September. (Brief uit de. Kaïn. Zeit.) Zooals men verwachten mogt is het herwaarts lorslroomen van schepen eri wa ren belangrijk geweest niet minder dan 02 groote schepen met overzeescho ladingen zijn in de verleden week in do haven aangekomen na meerendeels om den oorlog in eugelsche le hebben vertoefd. Dit zet natuurlijk veel levendigheid bij maar ten gevolge van de binnenlandsche omstandigheden blijft bet vertrou wen nog altijd ontbreken en hierbij komt nog een ander droevig ietste weten bel woeden van de cholera die niet alleen vele slagtoffurs men spreekt reeds van ettelijke bonderden Wegsleept maar die nog bovendien de vrees doet ontstaan (lat de omliggende staten quarantaine-maatregelen legen ons zullen nemen, ofschoon de ondervinding geleerd heeft, dat de cholera niet tot de wezenlijk aanstekelijke ziekten behoort. KEULEN den 19 September. Op eeh open veld in de nabijheid van Worringen (een klein stadje aan den Rijn) is Jen 17 dezer eene vergadering van 6- a 8000 arbeiders, uit Keulen Dus- Seldorp Oefcld enz. gehouden waarin men zich eenparig op ééne slem na voor eene democralisch- soeiale of zoogenaamde roode republiek beeft verklaard. (Er zijn particuliere brieven uit Keulen ontvan gen waarin do toestand niet alleen van die stad maar van de gebeele Rijn-provincie als hoogstzorgwekkeml wordt afgeschilderd. Meer en meer neemt de overmoed en kracht der democraten of liever roode republikeinen in die oorden toe en oen enkele vonk eene op zich— zelve onbeteekenende gebeurtenis kan voldoende zijn om die staat van gisting in ecnen staal van openbaar oproer le veranderen die des te heviger zijn zal naar mate er langer tijd toe is noodig geweest otïi dien te doen uitbarsten.) DARIJS den 18 September. De uitslag der thans afgeloopene stemming hoezeer men daarvan nog geene volkomen zekere kennis beeft, schijnt te bevestigen betgeen men van de oncensgezind- beid der gematigden gevreesd had. Slechts een hun ner kandidaten moet gekozen zijn de maarschalk Biz- genud namelijk terwijl van de tegenovergestelde partij twee kandidaten, de hoeren Thm'éie n llaspailgeze gevierd hebben. Voor een gedeelte wordt fiat ook toe geschreven aan eene soort van verbroedering welke deze laatste partij met de voorstanders van prins Lodewijk Bonaparte had aangegaan om wederkeerig elkanders kandidaten te benoemen. De prins behoort dan ook naar men meent le welen onder het getal der geko zenen Onder de jurisdictie (en Westen der stad is eer gisteren iels zonderlings gebeurd dat met de verkie zingen in verband staat. Meer dan honderd duizend kiesbullelins die alle den naam van Lodewijk Bonaparte boven anti en daaronder de namen van kandidaten al ler kleurtinten droegen zijn als van den hemel komen nederdalen. Mén onderstelt dal zij uil een luchtbol naar beneden geworpen zijn doch weet niet wie zich van dit nieuwe middel van verspreiding bediend heeft. Het eenige belangrijke dat wij heden uit Uaiio hebben mede le doelen is bet berigt van nieuwe on lusten iu de stad Napels uitgebroken bij gelegenheid Van een decreet waarbij de wetgevende kamers gepro- riigeeri! tvorden. Ofschoon die ongeregeldheden spoe dig bedwongen zijn en de rust volgens do jongste be- riglen verder ongestoord gebleven is verkeerde men toch in groote spanning. Hiertoe bragt de naar Sicilië vertrokken expeditie niet weinig toe de heldhaftige wederstand door Messina geboden bad groote vrees ingeboezemd voor de napeiscbe troepen daar men over tuigd is dat zoo alle plaatsen op bet eiland zich even als die slad gedragen er van de expeditie weinig of

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1