aERKZEESCHE COURANT. W°. 75. Woensdag 20 September. 1848. Woensdag en ^aturdag. MSSTMi) M ADHRISTBATIHI PUBLICATIE. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. ABON3MEMEMTS-PRIJS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren' snamidd. vóór 4L ure. VS21SCHI3EIT: PKIJS DER ADVERTE3JTIESIi Gewofie 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en, Doodberiglen van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt Burgemeester en Wethouders dor Stad Zierikzee. gelezen hebbende de circulaire van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 1 dezer maand Provinciaalblad n.° 90. Brengen ter kennis van de ingezetenen dat er in al de garnizoensplaatsen eene werving van manschappen voor het Indische Leger openstaat en datten einde de aanwerving van Nederlanders voor die dienst voortdu rend aan te moedigen het hand- en annbrenggeld voor iederen recruut Nederlander van geboorte die zich voor niet minder dan zes jaren voor do Indische dienst zal verhinden, respect i velijk op f 40 en/' 10 is ver hoogd waarvan hij de aanneming al dadelijk en voor de opzending naar Harderwijk een gedeelte van het. handgeld tot f VI zal kunnen worden uitbetaald wij ders dat voor de koloniale dienst zullen worden aange nomen alle ongehuwde personen van 18 tot 40 jaren die de volle ligchaamskrachten lot de active dienst be zitten 011 de lengte hebben van 1,622 el mits legale bewijzen overleggende zoowel van goed gedrag als dat zij aan de wetten op de Nationale Militie hebben vol daan en voor het geval dat zij minderjarig zijn de toestemming van hunne ouders of voogden onder welke voorwaarden zij die zich voor de koloniale militaire dienst wenschen te engageren daartoe bij de onder scheidene plaatselijke militaire autoriteiten de gelegen heid kunnen vintien. En opdat een iegelijk hiervan kennis drago zal deze publicatie in de Stads Courant worden geplaatst. Zierikzee, den 11 September 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vl.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee maken bekend dat de laatst gearresteerde Rekening dezer Stad over den jare 1846 van heden af dage lijks gedurende 14 dagen, op de kantoor-uren ter Stedelijke Secretarie voor een ieder ter lezing zal voorliggen. Zierikzeeden 19 September 1848. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE vt. Ter ordonnantie J. J. ERMERINS Lid van den Raad L. S. BUITEMLAND. FRANKFORT den 14 September. In de rijksvergadering zijn de beraadslagingen over hel bekrachtigen of verwerpen van den wapens! ils'and begonnen maar in lusschen heeft ook de heer Hermann zijne volmagt tot vorming van een nieuw rijks-minis terie op het voorbeeld van den heer Dahlman aan den rijksvoogd teruggegeven. Te Berlijn hecrschte in den avond van den 12 groole gisting ten gevolge van hel loopende gerucht dat te Potsdam ernstige onlusten waren uitgebroken. Ofschoon deze geruchten door latere tijdingen bevestigd werden en het bleek dat die onlusten een beduidend karakter hadden aangenomen herstelde men zich toch spoedig toen het hekend werd dal met den nacht ook de rust te Potsdam was teruggekeerd. Den 12 hebben ook te Weenen weder ergerlijke looneelen van wanorde plaats gegrepen teweeg ge bragt door eene schijnbaar onbeduidende oorzaak (het uitgeven van papier door eene particuliere onderne ming) en waaraan alzoo de eigenlijke politiek geheel vreemd scheen doch ten gevolge waarvan desniettemin door oenen verwoeden volkshoop het ministerie werd bestormd en daarin velerlei baldadigheden gepleegd. PARIJS den 13 September. Van volksbewegingen gelijk sommigen die ter gele genheid der discussie over de constitutie vreesden, doet zich geen spoor op maar wel vele blijken van ontevre denheid hij de troepen door andere oorzaken verwekt. De zevende bezending van tot transportatie ver oordeelden die eergisteren te middernacht heeft plaats gehad bestond uit 497 personen. Zij waren drie aan drie zaamgebonden en zijn in twee spoorwegs-treinen naar Havre gezonden van waar zij op het stoom-fregat Darien naar Cherburg vervoerd zullen worden. Het afscheid dezer ongelukkige verdoolde meoschen van hunne huisgezinnen en verwanten heeft wederom too- neelen opgeleverd waarvan de aandoeneüjkbeid alle beschrijving te hoven gaat. Eergisteren zijn drie cholera-$evallen te Parijs waargenomen twee der aangetasten zijn overleden. Men beschouwt dat echter als op zichzelve staande ge vallen die jaarlijks voorkomen in liet saizoen der frui ten van welke zoo vele een onmatig gebruik maken. PARIJS den 15 September. De militaire commission welke de gevangenen der Junij-dagen moeten vonnissen zullen waarschijnlijk deze week haren arbeid ten einde brengen. Sedert zij hare function aanvaardden tot op gisteren hebben zij omtrent 8700 vonnissen uitgesproken, ten gevolae waar van bijna 4(890 personen in vrijheid gesteld bijna 3600 lot transportatie veroordeeld en 229 naar de krijgsraden verwezen werden. Wat het eindelijk lot der tot verbanning verwezenen ook worden moge z.oo schijnt de regering in der tijd reeds hevel gegeven te hebben om verblijfplaatsen voor hen te bereiden Men heeft hier dn tijding ontvangen (jat de kommandant van het eiland Maijotte in naam der Republiek officieel bezit genomen heeft van de kleine eilanden Nossi-Cumba Nossi-Millian en Nossi-Fali die nabij de kust van Madagascar liggen en tevens met Maijotte en Nossi-Bé aan Frankrijk afgestaan, doch nog niet officieel in bezit genomen waren en dus ook nog geen garnizoen ontvangen hadden. LONDEN den 14 September. Fone nieuwe woeling is in het zuiden van Ierland begonnen waarvan de graafschappen Waterford Kilkenny en Tipperary de hoofdlooneelen Carrickon- Suir of de Slievenamon de vereenigings punten zijn. De troepen boeren in de oproerige graafschappen schij nen kampementen gevormd te hebben. Bij de aan vallen oj) de policie-barakken heeft de wettelijke magt de overhand behouden ten koste van een of twee men- schenlevens. De mails en diligences zijn aangehouden en niet onverlet gebleven. De militaire magt is in beweging om deze hernieuwde poging tot omverwerping der bestaande orde van zaken te onderdrukken. BINNENLAND. AMSTEBDAM den 16 September. Wij vernemen dat de uitrusting der oorlogschepen, welke naar Java bestemd zijn met den meesion spoed wordt voortgezet. Als een aangenaam blijk van dezen spoed kunnen wij onder anderen herigten dat in deze week de heide fregatten Prins van Oranje (60 stukken) en Sambre (44 stukken) na door de sleepboot Amsterdam van de reede in de haven van het Nieuwo- Diep te zijn geboegseerd met de volle batterij aan boord binnen het drooge dok zijn gebragt en na aldaar on derzocht en gekalfaterd te zijn weder in de haven zijn gebragt alles in den korten tijd van vijf dagen. Men is thans druk bezig heide vaartuigen geheel zeilklaar te maken. De zeildag is bepaald op den 12 October. De Prins van Oranje zal 150 man en de Sambre 100 man troepen medenemen. Tegen 1.° October zijn 16 adelborsten18,B klassey tot luitenants der 2dfl klasse benoemd. 'sGRAVENHAGE den 16 September. Z. M. de koning is heden morgen uit Tilburg in de residentie wedergekeerd, li. M. de koningin wordt aanstaanden maandag uit Gelderland alhier terug verwacht. 's GRAVENHAGE den 18 September. Heden zijn in de zitting van de tweede kamer der staten-generaal in dubbelen getale vereenigd inge komen de twaalf ontwerpen tot herziening der Grondwet. De heer de Backer heeft, eene missive ingezonden waarin hijom den voortdurend zwakken staat zijner gezondheid zijn ontslag als lid der kamer neemt. Heden morgen hebben de 58 benoemde buitengewone leden der kamer in handen des konings den gevor derden eed afgelegd Heden middag is H. M. de koningin vergezeld van Z. K. H. prins Hendrik, alhier teruggekeerd. MAASTRICHT den 15 September. Ten gevolge van eenige ongeregeldheden welke voor weinige dagen in de gemeente Geleen hebben plaats gehad zijn altlaar vier notabele ingezetenen gearre steerd en onder geleide van een detachement dragon ders heden alhier gevankelijk overgebragt. Voor het overige blijft het in de provincie zeer rustig en heersebt bij voortduring de beste verstandhouding lusschen de landlieden en de militairen die aldaar in gering getal nog garnizoen houden ofschoon het niet aan kwaad willigen ontbreektdie alles in het werk stellen om twist en tweedragt te stoken en die de logenachtige herigten naar de akensche en frankforlsche couranten zenden. JONGST2 BU2TEKTI,ABrasCHE TIJD IN GEKT e Sedert vrijdag hebben te Parijs veelvuldige zaaien- scholingen plants, waar over de verkiezingen gesproken wordt, welke zondag een aanvang moesten nemen; lot maandag avond blijft de gelegenheid geopt?nd om do stembiljetten in de bussen te werpen. Overal ziet men biljetten aangeplakt waarop verschillende kandidaten worden aanbevolen. *1en verzekert., dat het leger voor den maarschalk Bugeand en voor prins Lodewijk Napoleon za 1 s I o in men Het bevestigt zich dat Messina den 8 dezer na een gevecht van vijf dagen door de napelsche troepen is bemagtigd de bevelhebbers der fransche en engel- sche zeemagt hadden alles aangewend wat in hun ver mogen was, om de onheilen van dien strijd te voorko men of te verzachten. Zeven duizend inwoners groo- tendeels vrouwen en kinderen hebben onder do be scherming der fransche vlag eene wijkplaats gevonden. De te Amsterdam gevestigde Nederlandsche zeil- en roeivereeniging te voren deel hebbende uitgemaakt van de Nederlandsche Yachlclub, zal den 30 September aan staande een eerste wedstrijd voor roei- en zeilvaartui- gen op het IJ houden. Te Amsterdam zijn van den 4 tot den 9 dezer inge schreven 127 geborenen en 134 overledenen en van den 11 tot den 16 ingeschreven 124 geborenen en 107 overledenen. Een zekere kantoorlooper hij een handelsbuis te Am sterdam die onlangs zijn meester voor ru im f 22.000 in bankpapier en andere geldswaarden bestolen en daar mede de vlngt naar Engeland genomen had vermoede lijk met het oogmerk om van daar de reis naar Noord- Amerika voort Ie zetten is door de poiicie te Londen in hechtenis genomen en het geroofde hem reeds out- nouieu. A

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1