N°. 73. Woensdag 13 September. 1848 Woensdag en Zaturdag. AB'OïtfrosJMUSNTS-PSIJS: Per drie maanden f 2,00. Franco per posi f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren 's namidd. vóór 4 ure. verickijnt: PRIJS HER ADVERXEWTIEBi: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-. Huwelijks- en Ooodberiglen van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt. BUITENLAND. KEULEN den 10 September. Twee bataillons Hanoveranen die eergisteren te Allona uit het Noorden aankwamen en den volgenden morgen den marsch zouden voortzetten hebben contra- order bekomen hetzelfde schijnt met andere afdeelingen bet geval te zijn. Een 400tnl duitsche krijgsgevangenen zijn bereidsuit Denemarken leEckernïiorde aangekomen. In Frankfort is de spanning nog altijd dezelfde in de vergaderingen van den 8 zijn wederom voorstel len gedaan om bij den rijksvoogd op het bespoedigen der benoeming van een nieuw ministerie aan te drin gen maar deze voorstellen hebben weder evenmin als die van den vorigen dag tot eenig gevolg geleid en in- tusschen gaat het terugtrekken der troepen uit de her togdommen zijnen gang. De O. P. A. 7.. betoogt dan ook in een beschouwend artikel de onmogelijkheid dal het besluit lot voortzetting van den oorlog immer ten uitvoer gelegd zal kunnen worden. Ook bet pruissische ministerie is gevallen. Het volk beeft daarbij veel vreugde aan den dag gelegd. Men zegt dat de koning weigerthet door hen aan geboden ontslag aan te nemen. Den 26 Augustus heeft do paus de zitting der romeinsche wetgevende vergadering tot den 15 Novem ber geprorogeerd. Alvorens uiteen te gaan beeft de kamer der afgevaardigden berigt bekomen dat de paus zorgen zou van op een te houden congres (denkelijk van italiaansche vórsten) behoorlijk in de volheid zij ner wereldlijke en geestelijke magt te worden verte genwoordigd dat zal worden aangedrongen op de ont ruiming ook van Eerrara en Commnchio door de Oos tenrijkers en tevens op de verzekering van de vrijheid en onafhankelijkheid der italiaansche volken binnen hunne natuurlijke grenzen dat de paus de nneenigheid tusschen Napels en Sicilië zal trachten bij te leggen en alles beproeven om een' italiaanschen rijksdag en dien ten gevolge een staten-verbond op het schier eiland tot stand te brengen. PARIJS den 7 September. De groote tijding van den dag is de bevestiging dat Oostenrijk de bemiddeling der twee mogendheden heeft aangenomen. Heden moet een hier aangekomen koerier dit gewiglig berigt aan de regering gebragt hebben. De grondslagen der aanneming zijn nog niet bekend maar de daadzaak schijnt zeker. Het ontvangen dezer tijding is dps te gelukkiger daar er zich allerlei ontrustende geruchten begonnen te ver spreiden omtrent ongenegenheid van Engeland om in de maatregelen die bij verwerping der bemiddeling ge nomen bebooren te worden verder gezamentlijk met Frankrijk te handelen. De onlusten en het oproer schijnen in het noor delijk gedeelte van Italië de ronde te maken naauwe- lijks is op de eene plaats de rust teruggekeerd of reeds wordt zij op de andere plaats weder verbroken. Heden is de beurt aan Genua het volk heeft zich daar de ergerlijkste wanordelijkheden tegen den gouverneur en andere overheden veroorloofd en dat even als te Li- Vorno, zonder in het minste door de gewapende magt gestoord te worden. Voor het overige is uit Italië niets anders belangrijks mede te deelen dan het in zee steken der nopolilaansche expeditie legen Sicilië. Deze stap op een dergelijk oogenblik heeft groote verwondering verwekt men ziet met nieuwsgierigheid uit naar bet gedrag dat de koning van Sardinië en vooral de groote mogendheden in deze zaak volgen zullen en in hoeverre zij aan die onderneming hinderpalen zullen in den weg leggen. PARIJS den 8 September. Do minister van builenlandsche zaken beeft heden in de nationale vergadering kennis gegeven dat Oostenrijk de bemiddeling van Engeland en Frankrijk aangenomen heeft. Van hoe Veel geWr,f,:i ook is deze lijding echter niet veel van invloed ter beurze geweest, naardien men verzekertdatbij de aanneming der bemiddeling zoo Vele beperkingen zouden gemaakt zijn dat het belang er van veel Zou verminderen. Dezer dagen heeft de heer Marrast nog eene ver meerdering van zijn traktement als voorzitter der natio nale vergadering gevraagd omdat hij met de hem toe- gewezene som de gevorderde uilgaven niet kon bestrijden. Hel commité voor de financiën bpeft aan zijn verlangen toegegeven en eene vermeerdering van 4000 ff. toe gestaan. Uit een openbaar gemaakten brief van Bodewijk Napoleon Bonaparte aan den generaal Piat blijkt dat de prins thans niet meer ongeneigd is, als lid der nalio- hale vergadering op Ie treden. Hij verklaart in dien brief, dit thans gerust te kunnen doen nu het bepaald gebleken is dat zijne vroegere verkiezing niet hel gevolg van kuiperij geweest is, en zijn naam niet meer een voorwendsel tot wanorde kan zijn. Thans zpgt hij gaarne te willen zitten in die nationale vergadering welke de republiek op ruime en hechte grondslagen wil vestigen. BRUSSEL den 9 September. Het programma der Septembef-Feeslen welke den 23, 24, 25 en 26 alhier zullen gevierd worden, is uitgevaardigd. BINNENLAND. 's GRAVEND AGE, den 8 September. Heden middag heeft Z. ,'tï. de koning den heer J. A. t.iebebuitengewoon gezant van het duitsche rijks-be stuur hij het nederlandsche hof, in een plcgtig gehoor ontvangen. Die gezant is op de gebruikelijke wijs, meteen hofrijtuig. van zijn hótel afgehaald en naar 's konings paleis geleid. Hij heeft zijne geloofsbrieven aan 'L. M. aangeboden. Naar men verneemt zijn de zes eerste wetten strekkende tot herziening der Grondwet gisteren avond ten 10 ure per courter uit deze residentie naar de hoofd plaatsen der provinciën verzonden. Dé verkiezingen van de buitengewone letten der tweede kamer zullen derhalve morgen voortgang kunnen hebben. Het voorloopig berigtaangaande hel gereed ma ken van oorlogschepen voor de Oojt-lndiën bevestigt zich. Reeds zijn orders gesteld tot het spoedig zeilklaar maken van de fregatten Prins van Oranje en Sambre benevens de korvet Boreas, voerende respeclivelijk 60, 44 en 28 stukken terwijl ten spoedigste zullen ver trekken de stoorrihoolen de Phoenix van 125 en de Bromo van 220 paardenkracht welke bodems zoo men be weert eerlang zullen gevolgd worden door nog een stoomschip en meerdere zeilschepen. Ongetwijfeld Worden bij het ministerie van oorlog de noodige orders gesteld ter uilzending van het benoodigde getal land troepen. Deze maatregelen met regl krachtdadig te noemen zullen zoo wij hopen met het gewensclite gevolg be kroond worden doch men vindt daarin aanleiding tot de opmerking hoe toch de actuele tijdelijke minister van marine en koloniën die slechts gedurende zes maan den dit laatstgenoemde departement bestuurt, eensklaps kan verwezenlijken hetgene vroeger achtereenvolgende zoo zeer gewensCht en benoodigd was. Wanneer er dus genoegzame schepen voorhanden en gereed waren ter versterking onzer zeemagt in Oost-Rulle en daarvan geen gebruik daartoe werd gemaakt dan komt men onwillekeurig op het denkbeeld öf dat er geene genoeg zame fondsen óf geene gereede medewerking van den kant van den voormaligen minister van koloniën konden erlangd worden. Dan wat hiervan zijn moge in heide gevallen is het te betreuren dal men niet de zoo lang en met zoo veel aandrang gevraagde versterking van zee- en landmagt heeft kunnen hekomen waaraan atsnu welligt gedeel telijk de nederlaag op Bali kan worden toegeschreven onverminderd het verlies va-.i veel tijd welke de vijand zich heeft ten nutte gemaakt en nog zal ten nutte ma ken om een hardnekkigen tegenstand te bieden en de zeeroovers gaandeweg tot stoutmoedigheid aan te zetten. Gaarne echter brengen wij hulde aan den tijdelijken minister Bijle. die gelijk reeds hij eene vroegere ge legenheid openlijk werd verklaard blijkt doordrongen te zijn van het gew.igt eener uitbreiding onzer strijd krachten in den Indischen Archipel en thans de handen vrij hebbende daaraan gevolg geeftten einde onze bezittingen Ie beschermen en onzen roem te handhaven. Is onze berekening niet onjuistdan zal n; aankomst Van bovengemelde schepen onze zeemagt in Oosl-tndie tijdelijk bestaan in 4 fregatten 3 korvetten 4 brikken 18 schoonerbrikken en schooners en 10 stoomschepen eene zeemagt die, hoezeer bij afwisseling, wel behoort Vermeerderd maar niet verminderd te worden. Mgr. Petrus Vrancketi, bisschop van Colophon en apostolisch administrateur der ned. oost-indisché bezittingen heeft eenen briefgedateerd 25 Junij II. aan den eerw. heer Conrad Dunckel R. K. priester te Siltord in Limburg, geschreven, waarin hij zijne aan komst te Batavia en het door hem aldaar verrigle in de kerkelijke statiën beschrijften de standplaatsen noemt door hem aan onderscheidene geestelijken toegewezen. De heer van dër Grieten vertrok naar Samarang do heer Moonen naar Soerabaija de heer Lynen naar Padangterwijl de heereu Sanders en Claessens to Batavia bleven. Ieder pastoor heeft eene statie of districtzoo groot als geheel Belgie en zijn 4- a 500 uren van elkander verwijderd. De heer Vrancken berigt verder dat men te Batavia bozig was met de vloot te versterken ten einde Balie met verdubbelde magt aan te vallen en betuigt, dat hij door den gouverneur-generaal best Was ontvangen. 's GRAVENHAGE den 10 September. Z. M. de koning is gisteren naar Tilburg vertrokken. De eerste kornet der stalen-generaal heeft in hare zitting van vrijdag aangenomen de volgende ontwerpen van wet strekkende tot herziening der Grondwet als Ontwerp YII(van de financiën met algemeens stemmen; ontwerp "VIII (van de defensie.) met algemeeite stemmen ontwerp IX (van den water staat met 24 legen 2 stemmen ontwerp X, (van hel onderwijs en het armbestuur met 23 tegen 3 stemmen ontwerp XI(van veranderingen,) met 25 stemmen tegen 1 ontwerp Xll (tot verandering der additionele artikelen en tevens lot vaststelling van het voorloopig Ities-reglemenlmot eene meerderheid van 15 tegen 11 stemmen. Daarmede is hel gewigtige werk der Grondwets herziening thans ook bij de eerste kamer ten einde gehragt. Het Staatsblad n.°s 42-47 behelst de Wetten van den 7 dezer, tot herziening van de zes eerste hoofdstukken «n het Staatsblad n." 4S-53 de wetten van den 8 dezer lot herziening van de zes laatste hoofdstukken der Grondwet. Zij zijn gecontrasigneerd door den tijdelijken voorzitter van den raad van ministers den heer Bentinck. De gewone leden der tweede kamer zijn bereids lef vergadering aangeschreven tegen maandag den 18 dezer tegen hetzelfde tijdstip zullen ooi. bijeenkomen de door de provinciale staten te verkiezen buitengewone leden zoodal het tijdstip der bijeenkomst van de tweede karner in dubbelen getale tegen den 18 dezer alhier zal plaats hebben. Alsdan zullen in de eerste dagen de voorbereidende werkzaamheden zoo als het onderzoek der geloofsbrieven de verkiezing van kandidalen tot het voorzitterschap de zamenstelling der afdeelingen enz. moeten plaats hebben. Vervolgens ontvangt de dubbele kamer de wellen onderzoekt die eerst in de sectiën maakt daarvan verslag op waarop de regering antwoordtterwijl alsdan na het uitbrengen van het algemeen verslag, de openbare beraadslagingen aanvan gen. Men berekent dat in de helft der maand Octo ber alles zal kunnen afgewerkt zijn.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1