N°. 72. Zaturdag 9 September 1848. Woensdag en Zaturdag. BfSTIM Ei AD1IHISTMTIEN. NIEUWSTIJDINGEN. END* pC< mrkzeesche COURANT. ABOWWEMEMTS-PKIJS! Per drie maanden f 2,00. Franco per pos' f 2.15. Inzending der A dverl. daags te voren,'s namadd. vóór 4L ure. veeschijkt: PHIJS deb adverteistiek: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve bet Zegelregt verige eterde puike 7.50 a Rogge a 6; ns. en centa Korte irr* 5 a mts» •lug t op ?eclen oekt, D 15 'lijns- voeda errij tuin ED' Dnde SHE- 3tem- jszelfs Stad van eachti ulcii 5he n hal 'he, he !er to t is bi ntei he, Itcll' eschiii De Directie van do Tf.ekenschdol binnen deze Stad maakt bij deze den belanghebbende bekend dat de School dit jaar zal worden geopend op Maandag den 2 October 1818, tot ultimo Maart 1849. l)at de Lessen zoowel in de llouwkunde als in de flandleehening en Pleisterbeelden zullen worden gegeven Jes MaandagsWoensdags en Vrijdags Dat op Maandag den 25 September 18-18 van 's mor bus 10 lot 's middags 12 ure aan het lokaal der Toe- ienschool zal worden gevaceerd lol het erlangen van aangiften door hen welke wenschen tot de cursussen Ie worden toegelaten en bij diezelve gelegenheid aan de bekroonde leerlingen door de Directie de belooningen en prijzen worden uitgereikt. Dat wijders de contributie "an eiken leerling voor dit saizoen bepaald is op j 5,15, boven en behalve het lienoodigde materieeldoor ben aan te schaffen terwijl aan hen die volslrehl onvermogend zijn gratis onder vijs zal worden gegeven zullende in geen geval op dezo school leerlingen worden toegelaten die niet den ou- lerdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgemelde school noodigen ten slotte ille de zoodanigen welke daarbij eeriig belang hebben uit om van deze nuttige en onkostbare instelling ge- iruik te maken eene instelling waardoor de werkman icli in staat zal zien gesteld eenmaal deszelfs beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierihzeeden 8 September 1848. Do Directie van de Trekenscliool voornoemd K. W. DE JONGE vl. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris J. N. van der HALEN. BUITENLAND. KEULEN den 5 September. De ratificatiën van den wapenstilstand die den 26 Augustus lusschen Pruissen en den Duitschen Bond aan !e eene en Denemarken aan de andere zijde gesloten s, zijn den 1 September te Lubeck uitgewisseld en de olvoering is reeds begonnen naardien namens de leensche regering bevelen lot opheffing der blokkades DE lan de bevelhebbers der schepen gezonden zijn. In Frankfort is die wapenstilstand door de rijks- ergadering zeer euvel opgenomen ook omdat hij begint met den aanbefde koning van Pruissen zijn naam en in dien van het Duitsche Verbond" en heeft tol zeer levendige en belangrijke debatten aanleiding gegeven. De duitsche bladen melden dat de verbittering door bet sluiten van den wapenstilstand in de her togdommen opgewekt zich meer en meer uitbreidt vaï en in eene republikeinsche beweging dreigt over te gaan. PARIJS den 4 September. De uit Italië ontvangen tijdingen hebben heden we der meerdere bezorgdheid omtrent de vereffening der ilaliaansche zaken doen ontstaan daar het niet schijnt dal Karei Albert zich zeer gedwee aan Oostenrijks vor deringen zal onderwerpen. Gisteren heeft de generaal Cavaignac in het Veld n Mars eene revue gehouden over de troepen en de lationale garde. Men lelde daar in het geheel 70,000 fnan namelijk 64 hatnillons infanterie 20 bataillons lationale gardes 25 eskadrons kavallerie en 48 vuur- nonden. De generaal was op een rijk opgetuigd wit rabisch paard gezeten droeg de uniform van divisie- tros. D generaal en werd door eeti aanzienlijken staf vergezeld Omtrent 300,000 toeschouwers waren toegevloeid om getuigen van dit schouwspel te zijn. Gisteren nacht is er weder een transport van ongeveer 500 veroordeelden naar den zeekant ver zonden Thans ziet het licht de brochure van den heer Lamartine getiteld drie maanden aan het gezag. Hij Iaat dit stuk vergezeld gaan van een' brief aan do tien departementen welke hem tot lid der natio nale vergadering gekozen hebben. De aanhef van dien brief luidt aldus De populariteitwelke mij zonder reden bad omringd, heeft zich van mij zonder grond terugge trokken. Op een teekon der nationale vergadering heb ik de zaken verlaten ie. mijn geweten voldaan over de enkele diensten nederig door mij aan mijn land bij eene der groote gebeurtenissen zijner ge schiedenis bewezen. Zonder den loevalligen rang waarvan ik afgedaald ben te betreuren zonder be geerte dien ooit weder te beklimmen zonder bit terheid tegen de valsehe beschuldigingen en den laster welke het gewone loon der omwentelingen zijn zon der iets van de openbare gunst te hebben willen vra gen heb ik langen tijd bet stilzwijgen bewaard ik zou dit nog langer doen gold het alleen mij zeiven. Maar gij hebt mij bij eene gewiglige omstandigheid als een bewijs van de overeenstemming uwer rnee- ning, gekozen: ik behoor u toe. Om die reden ben ik u rekenschap verschuldigd. Gij moet niet blozen wanneer men u over iriij spreekt. Gij moet met waarheid aan hen die u zouden verwijten mijn' naam door twee millioen stemmen te hebben doen steunen, kunnen zeggen: «Zoo het vaandel, dat wij gekozen hebben, netlergehaald is, is bet evenwel onbezoedeld gebleven. Het gaat niet meer voor ons uit maar het vernedert ons niet". Verder somt de heer Lamartine in dien brief al de beschuldigingen op welke men logen hem aan voert. Hij zegt geen geloof of vertrouwen te vragen maar in alles zijne onschuld te zullen bewijzen. BRUSSEL den 5 September. De Monileur bevat een belangrijk besluit dat de vol gende verbetering in de wijze van remplaceren brengt. Het doel van den nieuwen maatregel is om het rem placeren door oude militairen te regelen zoodat deze na hel eindigen van hun diensttijd middelen van bestaan vinden. Dit heeft men op deze wijze bereikt. Do jonge lieden die eene zekere som een bepaald maxi mum niet te boven gaande zullen gestort hebben en die van het ministerie van oorlog een militair ter rem placering zullen ontvangen hebben zijn hierdoor vrij van de dienst. Hel gestorte geld zal een fonds uitma ken waaruit men aan de militairen niet alleen de be taling van zekere som voor elke nieuwe verbindlenis maar ook een pensioen voor hun leven aan hen die twee maal geremplaceerd hebben zal verzekeren. Dit pen sioen van een particulier fonds zal meteen pensioen van staatswege kunnen vereenigd worden zoodat de. mili tairen hierdoor in staat kunnen zijn op het einde van hunne loopbaan zekere welgesteldheid te genieten n ten minste tegen behoefte beveiligd zijn indien rij slechts op een pensioen regt hebben. BINNENLAND. 'sGRAVENHAGE den 6 September. De eerste kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van heden na langdurige beraadslagingen het eerste ontwerp van wel lol herziening der Grondwet betrekking hebbende lot het eerste hoofdstuk van hel rijk en zijne inwoners, met eene meerderheid van 20 legen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren HinlopenJunius van Hemertvan Akerlaken van JSes van Rappard en Schimmelpenninck. Al de ministers waren tegenwoordig. Ten 4 ure is de zitting eerst geëindigd. Morgen ochtend zullen de beraadslagingen worden voortgezet. Het heeft den koning behaagd mej. Anna Wilhel- mina van Bieren, uitgeefster der Vlissingsche Courant geheide kwijtschelding te verleenpn der straffen waar toe zij bij vonnis der arrondissements-regtbank te Mid delburg van 15 Junij jongstleden is veroordeeld ter zake van liet artikel over de aftreding van den minister van Hall, in de Vlissingsche Courant van 3 Jan narij jongstleden uit het weekblad de Burger overgenomen. Men verzekert dat de minister van marine en koloniën bepaald beeft dat de fregatten Prins van Oranje en Snmbrede korvet Boreas en de oorlogs stoomboot Phoenix weldra naar Java zullen worden geëxpedieerd met detachementen troepen en matrozen ter versterking van het leger in Indie. Ook met particuliere schepen zullen in deze en in de volgende maand een aantal militairen worden geëxpedieerd ter wijl de werving van vrijwilligers wordt voortgezet. 'sGRAVENHAGE, den 7 September. In de zitting van heden is doof de eerste kamer der staten-generaal na langdurige beraadslagingen (fitmyenovsien: 1.° het tweede ontwerp der Grond wet van den koning), met 16 tegen 10 stemmen; 2.° het derde ontwerp [van de staten-generaalmet 14 legen 12 stemmen 3.° het vierde ontwerp [van de provinciale staten en de gemeentebesturenmet 23 tegen 3 stemmen 4.° het vijfde ontwerp [van de justitie) met algemeene stemmen 5.° het zesde ont werp (wm den godsdienst)met 22 tegen 4 stemmen» ROERMOND den 4 September. De zaken keeren hier meer en meer tot orde en rust terug. Met het innen der belastingen wordt aller- wege voortgegaan en wel met redelijk goed gevolg nogtans blijven eenige personen pogingen van allerlei aard aanwenden om de opgewondenheid waarin de gemoederen gebragt geweest zijn niet geheel te doen te niet gaan. Zoo worden er nog gevonden die het volk diets maken dat op dezen of genen dag het nederlandsch bestuur hier zal ophouden te bestaan zoo zijn er ook die overigens tot betaling geoegeno Jngezetenen daarvan terug zoeken te houden zich van de magtspreuk bedienende dat alle nieuwspapieren welke het behoud der tegenwoordige orde van zaken aankondigen omgekocht zijn. Het is echter te voor zien dat indien de voorgenomene grondwettige in stellingen vastgesteld en een ander en minder druk kend belastingstelsel ingevoerd worden van de zaak der afscheiding niets zal overblijven dan vele betreurens waardige plaatselijke vijandschappen en herinneringen die aan de raddraaijers dier zaak daar vooral waar ambtenaren en door de nederlandsche regering be voordeelde personen zich niet geschaamd hebben er zich mede in te laten tot oneer zullen strekken. JOKTG-STE EÜITSNIAHBSCHE TUBINGEN. Noch uit Frankrijk noch uit Italië zijn heden eenige belangrijke tijdingen mede te deelen. De geest der bevolking van Opper-Italie wordt ineer en meer voor den oorlog gestemd. De Duitsche bladen brengen het belangrijk berigt mededat de duitsche nationale vergadering met eene meerderheid van 239 legen 221 stemmen den tusschen Denemarken en Duitschland gesloten wapenstilstand heeft, liet rijks-ministerie heeft daarop zijn ontslag genomen. Ook te Berlijn heerscht groote vrees voor eene ministeriële krisis.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1