Woensdag 6 September. N°. 71. 1848. BUITENLAND. Woensdag en Xatnrdagc BINNENLAND. >ndS men le ten ABOHHICMEHTS-PilllS: Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags Ie voren.'snamidd. vóór F are FRANKFORT (i'en 1 September. Tn de heden gehouden zitting der nationale vergad's- Ying is aan de orde van den dag do beantwoording van onderscheidene aangekondigde interpellation aan de rijks-ministers'. De minister vah buitenlandsche zaken neemt het eerst het woord en verklaarde dat de heeren Lieber en Bcrn'hard naar 's Hage warpp gezonden met 'den last om Duitschlands regten op Limburg krachtig te handhaven. De gezant in den Haag had den last ontvangen om de ïiede'il'afidsch'e legering de besluiten der nationale vergadering 'van den 19 Jttlij ten opzigle van Limburg mede le deelen hare verklaringen des wege te ontvangen 'en voorstellen le doen tot de uit voering dier besluiten. Het ministerie had besloten de regten en belangen van Duitschland in deze hoogst gewigtige zaak in haren gebeden omvang te handhaven. Omtrent de ontvangen bezwaren uit Limburg, volgens velke de nederUindsché soldaten de duitsche vlaggen afgerukt en gehoond en de inWonets met' inkw artiering hezwaard hadden had bet ministerie, met de holland- sche regering onderhandelingen aangeknoopt. Deze had 'verklaard dat hel getal der naar Limburg gezonden troepen veel te klein geweest was om de bezorgdheid te doen ontslaan dat de regering eene gewelddadige besbasio;, van bet geschil beoogde, kien ita.i slechts uo handhaving van rust eh orde bedoeld. Het 'rijks-minis terie (zoo gaat de minister voort)., had echter deze ver klaringen te algemeen en zelfs zoo ontwijkend beschouwd, dat het daaromtrent met do holland'sche regering ver dere onderhandelingen aangeknoopt had. Deze regering had daarop verklaard dat de in Limburg ontstane gisting grootendeels toe te schrijven was aan de procla matie waarbij de limbürgscbe afgevaardigden der nationale vergadering hare besluiten aan het volk be kend maakte en wel op eene wijze welke door den inhoud dier besluiten niet gcregtvaardigd werd. Het rijks-ministerie kon echter dit gevoelen geenszins deelen Veeleer erkent het dat de limburgsche afgevaardigden in hunne proclamatie wezenlijk tot de handhaving der rust en den eerbied voor de wet aangemaand hadden. In hare verdere mededcelingen verklaarde do neder- landsche regering dat het eene onwaarheid was dat de duitsche vlag afgerukt en met voeten getreden was slechts ééne vlag welke op een vrijheidsboom geplant was en tot opschrift droeg Geene belastingen meer heeft men als oproerig moeten verwijderen. In een ander dorp hadden de boeren zeiven bij het naderen van de militairen de vlag weggenomen. Ten slotte ver klaarde de minister dat de gezant te 'S Hage de in structie had ontvangen om aan te dringen op een ge streng onderzoek der zaak en ingeval de bezwaren blijken mogten gegrond te zijn geweesteene gepaste voldoening te eiscben. Na eene langdurige beraad slaging werd het voorstel van Wernher om de des betreffende stukken ter griffie te deponeren en te ver klaren dal het ministerie ten deze niet den vereischten ijver aan den dag gelegd had verworpen wat ook mei 213 tegen 197 stemmen het geVal was ten aanzien van Eisenmanns voorstel «om tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan." Het voorstel van Sledtmanrt daarentegen, «om, daar de ophelderingen van het ministerie den langzamen gang in deze zaak genoegzaam regtvaardigen over te gaan tót de gemotiveerde orde van den dag werd aangenomen. Na eenige minder belangrijke discussion werd daarop de zitting opgeheven. PARIJS, den 31 Augustus. Alles (dus begint heden een parijsche brief) neemt tegenwoordig een' militairen gang aan en riekt naar buskruid alle lijdingen welke wij ontvangen zien tr uit als legerbulletins." Inderdaad de uitzigten op tone vreedzame schikking der italiaansche zaken vermin ieren van uur tol uur. Niet alleen in Frankrijk heerscht die oorlogzuchtige vehscïiijbjt: eaas bek aï>vertenti:siu: Gewone 15 cents de regel. G'eboorle- Huvselijks- en Doodberigten van 1 -6 regels h f 1 behalve het Zegejregt. stemming, ook in Italié is zij doorgedrongen en wint daar dagelijks meer veld. Ziende welke wending de zaken op dit oogenblik nemen zal Karei Albert zich natuurlijk wel wachten met Oostenrijk een afzonderlijk verbond te sluiten maar liever toezien hoe de mogend heden die thans légen wil en dank in de zaak gemengd zijn en tegenover de weigering van Oostenrijk onmo gelijk meer kunnen terugtreden zich gedragen zullen om daarvan later voor zich de best mogelijke partij te trekken. D'e fransche bladen spreken dan ook reeds heden van brieven volgens welke de koning besloten zoude hebben het m'tVgé dan kosten wat het wille d'en oorlog vcoH te zeltert zoodra het einde van den Wapenstilstand op 20 September hem daartoe de ge legenheid zal aanbieden. Het. is echter niet te denken dat hij zulk een besluit genomen heeft wanneer hij niet op gfeWopehde hulp van Frankrijk rekende wnni zonder deze, al kon hij ook zooals men verzekert, een leger van 100.000 man op de been brengen zoude al zijn pogen vruchteloos zijn vooral met het oog op de biniïeniandscbe onrust en verdeeldheid die 'sVi fijne staten heerschen. Somber toch zijn de tafereelen die Sommige bladen van dien toestand ophangen het fransche blad la Presse beschuldigt Opentlijk de italiaan sche correspondenten van het Journal des Debuts van partijdigheid wanneer zij voorwenden dat overal rust heerscht. Niet alleen in de hoofdstad zegt eerstge noemd blad staan de verschillende partijen vijandig Vppoh elkander nvgr ep tl"p "itdvle kamers t is mannen van aanzien tegen den hofstoet des konings die hen geheel heheerscht en leidt maar ook op liet land heerscht algemeen oproer en roepen de bedruklo verarmde hoeken mei luide kreetcri om Oostenrijk ïladelzTcija zelfs om M'ellernich kortom de verdeeld heid is lot zulk een hoogte geklommen dal een burger oorlog op het pont is van uit te breken. Ter staving van dit zijn gevoelen wijst de Presse op de italiaansche bladen zelvo die hetzelfde mededeelen. In Toskane is de opgewondenheid niet minder grootte Livorno is op nieuw een geweldig oproer uitgebarsten dat nog niet gestild scheen. De standvastige en hardnekkige verdediging van Ve- hetie vervult geheel Italië en alle organen zijner druk pers met bewondering voor den möed dier stad die alleen en geheel op zichzelve schijnt te willen uilrig- ten waartoe de zaamverhondene staten getoond heb ben niet in slaat te zijn. Na eene vijfde opeisching, die even als de vorige zonder eenig gevolg bleef, hebben de belegeraars eindelijk met het bombardement van het fort Osoppo eohen aanvang gemaaktmaar daarvan na eene geweldige kano.nnade van meer dan drie uren moe ten afzien omdat veeleer van voordeelen te behalen het uit het fort goed onderhouden vUur buti belang rijke verliezen toebragt. c PARIJS den l September. De nationale vergadering heeft lieden 600,000 Fran ken toegestaan voor behoeftige werklieden in dn hoofd stad. De minister van bbinenlandSche zakert heeft bo vendien twee millioen aangevraagd voor behdeftigén in het algemeen zoo in de hoofdstad als elders. Ook heeft de vergadering met 450 tegen 237 stemmen, goedgekeurd ile intrekking van het besluit van den 9 Maart waarbij dn lijfsdwang was afgeschaft. In do vergadering van gisteren keurde men eene wét goed waarhij de octrooiregtèn op het vleèscb welke door de voorloopige regering waren afgeschaft, worden hersteld. Niét Onbelangrijk kan ondër de tegenwoordige omstandigheden geacht worden hetgeen heden door den Monileur du soir wordl medegdïleeld daarin leest men namelijk Mén verzekert dat de keizer van Rusland règt- Streeks aan den generaal Cavaignnc heeft geschreven of dóen schrijven ten èindo den generaal al de overeen stemming uil te drukken, welke hij gevoelde in tie stand vastigheid van het bewind der republiek te midden der hinderpalen Waardoor het omringd is. De keizer van Rusland protesteert ten sterkste tegen elk denkbeeld vankwalijkgezindheid hetwelk tnen bij hem ten op- zigte der republiek zou kunnen vooronderstellen. Die wijs van handelen verschillende met die welke dn czaar gewoon was met do voormalige regering in acht te nemen geeft ons de verzekering der onzijdigheid van Rusland hij een conflict met Oostenrijk en zelfs met Duitschland." LONDEN, den 30 Augustus. De volgende beschouwing der gebeurtenissen op Ba'i waarmede een dagblad dot onder den invloed van het ministerie géschreven wordt zijn verslag dier gebeur tenissen besluit kan voor de hollandsche natie niet zonder gewigtige beteekenis zijn. Het laat zich aanzien als of het hollandsche gouver nement in Indie bevreesd is voor verdere nederlagen welke volgens het hecrschentle gevoelen op het geheele eiland Java aanleiding geven zouden tot eone volko- mene vernietiging der hollandsche magl in de indische zeeën. En inderdaad werd door ervarene Europeanen een algemeens opstand der inboorlingen in al de hol landsche bezittingen geenszins onmogelijk geacht. Zelfs de. Hollanders erkenden dat men tot eene crisis gena den! was die een einde aan hunne opperheerschappij zoude maken. De gemengde javaansche stammen be zitten schranderheid genoeg öm bekend te worden met de gesteldheid der hollandsche zaken in het moederland en met den rang dien bet hoving vijk /Jrr jycderlanden onder de europesche mag'ten bekleedt. Itnmers waren da inboorlingen met een sterken en onoverwinbaren afkeer van de Hollanders bezield welke in den laalsteu tijd zeer toegenomen is, door den toestand waarin da geldelijke aangelegenheden van hot gouvernement in ■SaVa verke'èren en door het volslagen gebrek aau. crediet in de kolonie. Er hebben zich laatstelijk tee kenen van vrijzinnigheid geopenbaard verontrustend voor de regering en nu na den jongsten tegenspoed schijnt het bestaan zelve van het hollandsche gezag in den Indischen Archipel af te hangen van do hulp dia Holland aan de kolonie zal kunnen schenken, en van de uilwerking der versterkingen die toegevoegd kunnen worden tol onderwerping der zegepralende inboorlingen van het 'rijke, vruchtbare en bevolkte eiland Bali. Het zal genóeg zijn de enkele opmerking te maken dal sedert long de politiek van het britsch kabinet om te voorzeggen wat het buitenlands wenscht te be werken geen geheim meer is. LONDEN den 2 September. Lord Palmerston heeft gisteren avond in bet parlement kennis gegeven van do sluiting van den wapenstilstand Vöti zeven ihaanu'en in het Noorden. 's GRAVENHAGE den 1 September. De horige raad heeft II. donderdag uitspraak gedaan in de zaak van IV. IV. van Nifterick, uilgever en de Vriesschrijver van het weekblad de ïlydrarequiran- ten van cassatie tegen een in honger beroep gewezen arrest van het pröv. goregtshof in Noord-Holland van den 8 Mei II. waarhij zij zijn veroordeeld ter zake van het uit het weekblad de Burger overgenomen arti kel De aftreding van den minister van Hall. De hooge raad heeft hij dit arrest zich vereenigd met een der namens de requiranten aangevoerde middelen Van cassatie, hetwelk nagenoeg hierop nederkwam dat bet bedoelde daghlnds-artikel niet kon gezegd worden laster of koon tegen eene openbure magl te bevatten als zijnda de heer van Hall, tijdens de uitgifte van bet nummer, waarin liet artikel voorkomt reeds als minister van financiën afgetreden. I)e hooge raad beeft hoofdzake lijk uitgemaakt (lat die ambtenaardoor zijne aftre ding tot bet hijzonder leven teruggekeerd zijnde, niet meer kon gerangschikt worden onder de openbare ge stelde magterials niet meer met die magl zijnde be kleed zooduibij gebreke ceuer persoonlijke klaglo

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1