W°. TO. Zaturdag 2 September. 1848. Woensdag en Xaturdag. AAN DE STEMGEBEGTIGDEN DEZER STAD. BESTUREN EN ADliMSIMUN. NOTIFICATIE. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. ifiRIKZEESCHE COURANT. abowbiememts-pbijs: iaanden f 2,00. Franco per posl f 2.15. cer Advert. daags te voren.' s namidd. vóór -l ure. jachtem en bemksbebbbemnaak aam» .zioisig vam be voorgestelde grond" 'wets'-hebziening em be gebeur" tenissen vam ben bag. Vervolg van ons vorig No) De schrijver dezer brochure komt vervolgens op het thans zoo gewigtige punt van de vrijheid der drukpers, en drukt daarbij gevoelens uit, die wij zoozeer toejuichen, dat wij ons niet onthouden kunnen een paar volzinnen daarvan aan te halen «Om het misbruik," zegt de schrijver, onder anderen wil de nederlandsche natie het gebruik priiet hebben weggenomende vrije drukpers is »hun meer dan het vrijelijk uitgeven van dag- rtbladen, het vrijmoedig uiten van gevoelens, »meer dan staatkundige redenering. Godsdienst »en wetenschap, geschiedenis en wijsbegeerte »moeten haar vrij zijn in de beoefening, vrij in »de beoordeeling. En verder: «De drukpers mag echter den bra- »ven burger, die niet gaarne in opspraak isgeen schrik aanjagen, hem niet in gedurige vrees »houden; zij mag op eenen onbevlekte» naam »geenen blaam werpende waarheid niet mis- »duiden, geene inquisitorische magt uitoefenen. ■«Zij mag aan geene zelfzucht noch persoonlijke »vete worden dienstbaar gemaakt. Zij is als de »tong, het orgaan van de spraak des volks, zij »moet beschaafdmoet edel wezenal wat slecht »wat laag, wat gemeen is, wat een fatsoenlijk »man niet pastmoet van haar geweerd worden. »Die zulke taal spreekt, schrijft of leest, hij ver- sraadt zijnen smaak en onteert de natie." Och dat deze woorden toch in geheel Neder land werden ter harte genomenmaar vooral in de stad onzer inwoning, waar zij dat dubbel verdienen Wat verder de bedeeling des regis betreft, zoo is de schrijver voor de onafhankelijkheid en dus ook voor de onafzetbaarheid der regters en zegt te regt, dat de Nederlander aan geene uitspraak des regts door gezworenende voorkeur geven zoude, en zich verheugt over de ervaring dat er regt in den lande geschiedt. Verder tot de lasten des volks overgaande, zegt S. dat deze zwaar zijnniemand ontkent het. Dat daarom het volk wel de onvermijdelijke lasten dragen wil, mits het overtuigd zij van die onver mijdelijkheid, dat het daarom openbaarheid wil, benevens gelijke verdeeling, berekend naar de krachten, dat het volk evenmin den aanzienlijken ledigganger voeden wil, als den luijen bedelaar. Dat verder het volk voor de vlijt, zoo veel mo gelijk, alle belemmerende lasten wenscht wegge nomen te zien. Overgaande tot de volksvertegenwoordiging door geestelijkenzegt de schrijverdat geene godsdienstleeraars, van welke sekte ook, daartoe geschikt te achten of te verkiezen zijn. Dat hun rijk niet van deze wereld is, dat het tusschen godsdienst en staatkunde steeds een moeijelijk huwelijk geeftdat die de eerste zijn wilook hier aller dienaar wordt, en eindelijk,dat zoo de staat de godsdienstleeraars van alle aandeel in de regering uitsluit, zij ben ook van andere lasten en pligten ontheft, b. v. van de krijgsdienst vrijstelt. (iVervolg en slot hierna,) verschijnt: Van verschillende zijden zijn wij aangezocht eene poging in het werk te stellen, om eenige eenheid te bevorderen in de heden alhier te doene keuzen voor de openvallende plaatsen in ons kiescollegie. Opgaven van personen die daartoe in de tegenwoordige omstandigheden geschikt kunnen geacht wordenzijn ons reeds ingezonden. Wij beschouwen echter de heden te doene keuzen als van weinig belang, daar het kiescol legie in onze stad vooreerst weinig of niet zal te kiezen hebben, en waarschijnlijk bovendien wel dra bij de invoering der nieuwe orde van zaken zal komen te vervallen. Wij willen intusschen, bij wijze van proefne ming, daar deze weg voortaan de gewone zijn zalwel iets doenen in navolging van hetgeen thans te Rotterdam, en elders geschiedtaan het bureau dezer courantvoor de stemgeregtigden dezer stad, de naamlijst ter inzage leggen van die personen, waarop vele hervormingsgezinden zich reeds vereenigen, en die de meerderheid van stemmen waarschijnlijk zullen kunnen wegdra gen, daar zij in de tegenwoordige oogenblikken tot die betrekking geschikt mogen geacht worden. Wij doen dit omdat wij vermeenen dat het onkiesch is, met de namen dezer personen, zonder hunne voorkennis, openlijk in eene courant voor den dag te komenvoorzeker immers zou het aan velen onaangenaam zijn. Red. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dal door Zijne Excellentie den Opperhoutves ter met overleg van Hun Kd. Gr. Achtbaren de Gede puteerde Staten is bepaald dat. in deze Provincie voor dit jaarde groole Jagt zal geopend zijn op Vrijdag den 1 September aanstaande mitsgaders dat (riet be trekking tot de lange Jagt op het publieke jagtveld in het 18t# 3de 4de en 5de district is vastgesteld a. Dat dezelve slechts tweemaal 's weeks als in het lst0 district des Woensdags en Zulurdags in het 3de district des Maandags en Vrijdags en in het 4de en oda district des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uitge oefend worden bDat niet meer dan vier hazen telken reize zullen mogen gevangen worden c. Dal geene vereenigde jagt met lange honden zal mogen gehouden worden en dal degenen welke die jagt uitoefenen steeds J000 ellen of ongeveer ééne nederlandsche mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gron den waarop nog graangewassen of peulvruchten te velde staan en de oogst nog niet zal zijn afgeioopen wor dende de eigenaren van privatieve jagtcn grenzende aan de zee of rivieren aandachtig gemaaktdat dezelve mede aan de zijde van die wateren behooren afgepaald te worden en wijders de belanghebbenden onderrigt dat degenen die wild zullen wenschcn Ie vervoeren naar provinciën alwaar de jagt nog niet is geopend zich lot het bekomen van consent-biljetten tot dat einde bij de Houtvesters zullen kunnen vervoegen. Deze Notificatie zal in het Provinciaalblad geplaatst phsjs dek advertentien: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelrer.t. en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Be sturen ter affixie toegezonden worden. Middelburg, den 26 Augustus 1848. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. PARUS, den 28 Augustus. Heigeen waarmede men zich voornamelijk bezig houdt is de niet bevestigde mare der gevangenneming van de heeren Louis Blanc en Caussidière. Toen men hen in hechtenis nemen wilde zijn zij niet gevonden. Zij zijn reeds dadelijk van hiergevlugt men weet niet werwaarls.de heer Caussidière zich heeft gerigt maar Louis Blanc is den weg naar Belgie ingeslagen. (Hij is zondag te Gend aangekomen en heeft zich later naar Ostende begeven om van daar naar Engeland over te steken.) Be dagbladen der gematigde republiek vellen geen oordeel over het besluit der vergadering maar die der meer gevorderde democratie laten er zich met bitterheid en hevigheid over uit. De Réformeonder anderen zegt Wij arbeiden allen aan de begrafenis der republish. »l)e republiek Zie hier den staat barer zaken na vijf maanden 10,000 man in de gevangenissen honger hij de massa's wanhoop in de lagere kringen zorg overal de vrijheden aan handen de roem verdwenen de poëzij de kunsten het licht uitgedoofd eene ver gadering welke zich verbrokkelt eene burgerij welke opgewonden raakt en lijdten als eenige hoop eene constitutie welke te midden dier rampen zal ontstaan. Dit hebben wij lol nu toe kunnen doen om do groole republiek te bevorderen. »0! de dooden van Februarij zijn niet de eeniga martelaren." De berigten uil 11 a lie melden dat generaal Ra- detzky met den engelschen afgezant naar Weenen ver trokken is naar het schijnt om tegenwoordig te zijn bij de beraadslagingen die aldaar zullen gehouden wor den over de al of niet aanneming der fransche en engelsche bemiddeling. Wordt die aangenomen dan zegt men dat de fransche stad Grenoble de plaats zijn zal werwaarts de belanghebbende mogendheden hare afgezanten zenden zullen om over de italiaansche zaak te onderhandelen. 's GRAVENHAGE den 28 Augustus. De eerste kamer tier staten-generaal heeft, in hare zitting van den 26 dezer, blijkens hare notulen het volgende besluit genomen De kamer kennis genomen hebbende van een door dp Staals-Courunt openbaargemaakt rapport door den tijtlelijken minister van justitie, onder dagteekening van den 31 Julij aan don koning gerigt, heeft daaruit met tie uiterste bevreemding ontwaard dat de uitslag barer overwegingen omtrent tie wets-ontwerpen tot afschaffing van eenige lijfstraffen en tot het niet ver vullen van de, vacatures in de provinciale boven, aan genoemden minister aanleiding heeft gegeven om den koning en de natie in een' verkeerden waan te brengen ten aanzien van de denkwijs en het gedrag van de kamer door het te doen voorkomen even als of zij de eerste stappen tot bezuiniging zou hebben belemmerd en zich zou hebben gesloten aan hen die hun stelsel van behoud thans in een stelsel van tegenstand tegen alles wat naar hervorming gelijkt hebben doen over gaan. Die ongegronde aantijging moest als van zelve strekken tot opwekking van de minachting der natie jegens een gedeelte van de vertegenwoordiging, en om dat gedeelte aan een' zedelijken dwaDg te onderwerpen

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1