W°. 68. Zaturdag 26 Augustus, 1848. GRONDWETS-HERZIENING Woensdag en Zaturdag. BESTISHEN m AIMTRATIËN. BEKENDMAKING. AANBESTEDING. BEKENDMAKING. MMSTIKËN. ten en jong. :elven vallen, ambte* ken van weinig GEÏNDE ure. ]A Z-2 doch :hijnen 2BXJ< 6748: rijzen aisen i /'6,50 evm. 80. - f3,6( Lvs. en "iv te/i, nhui iblie. M en ei per- Al ?pli kei arde info! ilarii ZIERIKZEESGHE abonbiemewts-prws: Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren,'snamidd. vóór 4 ure. Het gewone verschijnsel in onze tweede kamer der staten-generaalnamelijk, dat er zich tegen elk wets-ontwerp van eenig aanbelang iri de rede voeringen die de leden vooraf houden, eene hevige oppositie openbaarten dat men eindelijkeven wel ten slotte (somtijds zelfs met eene grootemeer derheid): ja zegt, dit verschijnsel, zeggen wij openbaart zich ook weder thans bij de discussiën en stemming over het ontwerp tot herziening der Grondwet. Deze oppositie der kamer was heden in den be ginne zelfs zoo sterk dat er hij iedereen die het voorloopig verslag, van het in de afdeelingen no pens de Grondwet verhandelde, inzag, grooten twijfel ontstaan moest, of het wel mogelijk zijn zoude, de groote zaak tot een gewenscht einde te brengende groote dagbladen in ons vaderland verkondigden reeds openlijk, dat er geen twijfel was aan de volstrekte onmogelijkheid om het ont werp door de tweede kamer te doen aannemen, dat er voor het ministerie Donker Curlius niets overbleef dan het ontwerp in te trekkenen het voorstel des heeren van Rosenthal te ondersteunen dat alleen strekte eene andere kamer te doen ontstaan. Het ministerie Donker Curlius evenwel heeft getoond de gebruiken van onze kamer beter te kennen, en te weten dat dit tegenkanten niets heteekent, want dat de meeste onzer kamerleden, hoe hevig ook tegen parlementerende toch ge woon zijn ten slotte voor te stemmen daarom heeft het ministerie volgehouden, en de uitslag toont, dat het zeer wijsselijk handelde, want eene gave aanneming bekroont tot dusverre hare voorstellen. Sommigen verwijten de ministersdat zij der kamer offers brengen van eenig deel hunner ge voelens - dit is waar- maar het ziju punten van ondergeschikt belang, die zij, op aandringen der kamerleden, hebben gewijzigd, de hoofdpunten, waaronder regtstreeksche verkiezingen tot de voornaamste behooren, zijn in het nieuw ontwerp gebleven- bovendien komen de offers die het liberale ministerie ten gevalle der kamer heeft gebragt, in geene vergelijking met de offers die de kamer thans ten gevalle van het liberale mi nisterie brengt. Weinige leden slechts hebben den moed ge had, ten slotte een afkeurend votum over de ont werpen tot herziening der Grondwet uit te bren gen, en ofschoon wij het betreurd zouden hebben zoo dit ook de meerderheid /had gedaan, zoo kunnen véij evenwel niet ontveinzen, dat deze afkeurende stemming tot eer verstrekt van het persoonlijk karakter dezer weinige mannen die ten minsten toonen consequent te willen zijn. Wij verheugen er ons intusschen over, dat de groote meerderheid der kamer minder consequent wasen de herzienings-ontwerpen alzoo met die groote meerderheid werden aangenomenwij meenen dat de natie aan het ministerie Donker Curlius dank verschuldigd is, dat het door talent en beleid de groote zaak tot zulk een einde schijnt te zullen brengen. Wij verheugen ons evenwel daarover niet, om dat wij de herzienings-ontwerpen perse geheel goedkeuren, maar omdat wij dit geheele her- COURANT. verschijnt: ibèss zieningswerk beschouwenals uitmakende eene langere of kortere periode van overgang, tus- schen de heerschappij der arristocratie en die der democratie - welke laatste, men keere en wende zich hoe men wil, toch ten slotte het grondbe ginsel van den regeringsvorm van elke beschaafde natie uitmaken zal. Wij verheugen ons dat op deze wijze (althans naar het zich aanvankelijk laat aanzien) de weg geopend wordt, tot het geleidelijk en wet- tiglijk verkrijgen van verdere staatshervormingen immers met eene andere regtstreeks door het volk gekozene vertegenwoordigingis bij eene Grondwet, zoo als ze nu wordt aangenomen, binnen weinige jaren weder eene herziening te wachten. Mogen ook sommigen hiervoor in deze oogen- blikken terug deinzen wij verheugen ons, want wij zien hierin slechts meerder heil voor het vaderland. Wat nood immers, zoo die nieuwe herzienin gen langs den wettigen rustigen weg verkregen worden die nu daartoe wordt voorbereid Zoo deze voorbereiding mislukt, blijft de hervormingsweg langs de wettige zijde afgesloten, en- staatsschokken staan ons voor de deur, die den eersten stand in ons vaderland zouden bena- deelen, dat is waar, inaar die den sedert lang gedrukten middelstand geheel zouden vernietigen. Een ieder dus die iets te verliezen heeft en alzoo het slagtoffer van staatsschokken zou kunnen zijn, zal zich gereedelijk met onze gevoelens ver eenigen, en in geenerlei Grondwet, ook niet die volgens het tegenwoordig ontwerp verkregen, een werk voor de eeuwigheid willen zien, dat men altijd vast te houden hebbe. prijs ser asvertentien: Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en iïoodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt Burgemeester en Wethouders der Stad Zierihzee verwittigen bij deze het publiek dat de gewone KER MIS of JAARM ARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehouden worden als van ouds aanvangende op den laut- sten maandag in Augustus, gedurende twee weken en alzoo van den 28 dezer maand lot den 9 September aan- PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdag den 31 Augustus 1848 des voor middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zee land ofhij deszelfs afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Stalen in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaatin de gemelde Provincie aan het locaal van het Gouvernement te Middelburg worden aanbesteed Het Tweede Perceel der werken lot verbetering der com municatie tusschen Noord- en Zuid-llevelandte weten Het verbeteren van een gedeelte ouden Weg en het aanleggen van een gedeelte nieuwen Weg beginnende aan den opril bij den Veerdarn van het Haventje der Gemeente Wolphaartsdijk en loopemle langs den Molen dier Gemeente lot aan 's Rijks Grooten Weg leidende naar de Stad Goes met inbegrip der vereisobte materialen en één jaar onderhoud na de voltnoijing der werken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekken en Voorwaarden liggen ter lezing ter plaatse waar zulks in deze Provincie gebruikelijk is. Zullende drie dagen vóór de besteding de. noodige aanwijzing in loco worden gedaan en voorts nadere in formation te bekomen zijn bij den Hoofd-lngenieur titulair K. Schraver Ie Goes, en bij den Hoofd-lnge- uicur van den Waterstaat A. Caland te Middelburg De Staatsraad Gouverneur van de Pro vincie Zeeland VAN VREDENBURGH. De kramers worden verzocht tot het bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den heer A. van der Velde, Cz. Stads Architect en Marktmeester alhier aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl geene rijfelaars horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierihzee, den 9 Augustus 18-18. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE, et.. Ter ordonnantie. De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. Burgemeester en Weth iuders der Stad Zierihzee. In aanmerking nemende dat, ingevolge de voorschriften van het regerings reglementgearresteerd bij Koninklijk besluit van den 4 Jütiuarij 1824, n.° 100 naar luid van art 22, om de drie jaren', een derde deel der leden samenstellende het Kiezers Collegie voor deze Stad, naar toerbeurt behoort af te treden hoezeer dezelve weder op nieuw verkiesbaar zijn, en duf zoodanige aftreding van Kieners, ten getale van acht op den 30 September aanstaande zal plaats hebben ter aanvulling van welke gewone aftreding zoowel als tot vervulling der buitengewone vacatures in dat collegie, de bij gedacht reglement verordende stemming tot kiezers, in de yolger.de maand geschieden zal. Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen Dat. te rekenen van heden tot en met den 2 September aan staande, op de kantoor-uren terStedelijke Secretarie, voor een ieder ter inzage zal liggen eene lijst van siemgeregtigdenmitsgaders eene naamlijst van ingezetenen welke de vereischten bezitten om tot kiezer te worden benoemd, opdat een iegelijk die vermeenen mogt van deze lijsten ten onregte te zijn weggelaten, zijn beklag deswege aan het Bestuur zoude kunnen indienen. Dat, te rekenen van Maandag den 4 September aanstaande en volgende dagen aan de huizen der slemgeregtigde ingezetenen van wege dit Bestuur, biljetten zullen worden rondgebragt, om daarop de namen der personen in te vullen welke men tot kiezers verlangt benoemd tc zien, terwij! deze biljetten op den vierden dag na de rondzendmgiu eene gesiotene bus of kistwederom zullen worden opgehaald. Voorts worden de stemgeregtigde ingezetenen in de ten hunnent bezorgde biljetten kortelijk herinnerd aan de bepalingen van meer genoemd regeringsreglement, betreffende de invullingondertee- kening en wederophaling dezer biljetten. Eu opdat hiervan geene onwetendheid zoude kunnen worden voorgewend zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in de Stad» Courant geplaatst. Zierihzee, den 25 Augustus 1848. Burgemeester en Wethouders, DE CRANKvt., Ter ordonnantie De Stads Secrelaris W. J. P. KROEF. BUITENLAND. PABUS den 19 Augustus. De heerschende spanning wnrdt in groote mate ver hoogd door de openbaarmaking van het verslag der com missie belast met het doen van een onderzoek naar do Junij-gebeurlenissen in verband met bet voorgevallene op den 15 Mei. Dat verslag bestaat uit drie deelen elk van welke omtrent 400 bladzijden bevat. De dag bladen zijn bijna allen opgevuld met uittreksels uit het eerste deel hetwelk vooral zware beschuldigingen legen de heeren Louis Blanc en Caussidière behelstook wordt bet gedrag van den generaal Cavaignac op den 23 Junij door de verklaringen der heeren Ledru-Rollin en Lamar- tine eenigzins duister. Het tweede deel van hel verslag wordt heden rondgedeeld en het derde dat de gewig- tigste stukken omtrent de leden der voorloopige regering inhoudtaanstaanden maandag.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1