Zalmdag 5 Augustus. 1848. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. het ian het lot apt. ZMKZEESCHE COURANT. AB ONWEMENTS-PEIJSI Jer drie maanden f 2,00. Franco per post f 2.15. nzending der Advert, daags te voren's namidd. vóór 4 ure. VERSCIttJttT: Woensdag en Zaturdag. P8III »IB ADVEETSttTIEN! Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels h f 1 behalve het Zegelrcgf. DE STRIJD t JX RECJMXSEIEX. "t v 4 Hebben wij sedert verscheidene jarenin het naburige Frankrijk eenen strijd van beginselen lich zien ontwikkelen, die in Februai'ij jl. tot eene bloedige uitbarsting gekomen is, ook in ons aderland verkrijgt do strijd van beginselentus- ichen de partij van behoud en die van verbetering iteeds een meer ernstig aanzien zoodat wij vree- en dat ook deze strijd eindelijk tot eene bloc- lige beslissing komen zal, zoo de partij die het ■egt aan hare zijde heeft en die te gelijk ook de jartij van verreweg de meerderheid is, aan hare jillijke verlangens niet ten minsten gedeeltelijk .iet toegeven. De partij van behoud heeft thans baren steun de eerste kamer der staten-generaal en in een ;root deel der tweede, welke beide staatsligcha- men, ja zelfs slechts het minst beduidende van beide, de eerste kamer, elke staatshervorming, elke verbetering die niet strookt met haar beginsel van behoud, (dat is van stilstand, dat is van ach teruitgang,) kan belemmeren. Het is immers thans gebleken, dat de vrees gegrond was, die wij in ons blad van den 26 Julij uitten aangaande die belemmerende magt onzer eerste kamer; zij doet de plannen van den koning, aan wien hare leden de magt danken, die zij be zitten, geheel in duigen vallen, en stemde nu, als ware het of zij der natie een klein bewijs harer beginselen geven wilde, de twee eerste wets-ont- iverpen af, die het volk toejuichte,als beoogende 0 afschaffing van barbaarschheiden 2.° bezui niging in de staatsuitgaven. Een treurig verschi jnsel voorwaardat de eerste kamer onzer staten-generaal blind is voor de ge schiedenis van haren lijd dat de treffendste voor beelden voor haar te vergeefs plaats grijpen- zij velt voor het oog der natie haar eigen vonnis! - zij graaft haar eigen graf 1 De partij van vooruitgang, van verbetering, vond vroeger haren steun slechts bij de groote massa der natie, blijkens het groot aantal dag bladen in dien geest geredigeerden die steeds uitsluitend gretig lezers vonden sedert Maart jl. heeft zij intusschen eene veelbeduidende aan winst verkregen in den persoon des konings, die, minder doof en minder blind voor de ge schiedenis van onzen tijddan de hem toen om- zevenden(zijne ministers, een deel der tweede, en de eerste kamer der staten-generaalbegrepen beeft dat het hoog tijd was, niet meer op den ouden ten verderve voerenden weg voort te gaan maar eene nieuwe Grondwet en een ministerie van vooruitgang in te voeren. En wat hebben die handelingen des konings en van zijn nieuw ministerie tot dusverre ons op geleverd Niets! volstrekt niets- integendeel tijdverlies, Wij zijn nog even ver als voor 6 maanden. "Wat staat dan in deze oogenblikken de natie te doen overig? Verzoekschriften, petitiën aan de bestaande magten te rigten, de ervaring leert het,zijn doel loos, en wij kunnen uit overtuiging, de natie daartoe niet opwekken. Wij zullen het wagen Jn onze volgende num mers in eenige korte' trekkenuit te drukken Welke, behalve het tegenwoordige verderfelijke belastingstelsel, de voornaamste grieven des volks zijn en wat hetzelve, zoo wij ons niet bedriegen, hoofdzakelijk wil. Een ieder die beter weetgeve hetopdat de volkswil openbaar en luide verkondigd Worde. Ui» I IIP AllfflBlSTRATIEN. liEKENDMAKINfï. Dc Burgemeester der Stad Zierikzeebrengt ter kennis van de daarbij belanghebbenden dal bet primi tief kohier van het Patehlregt over de loopende dienst voor deze Stad op den '27 Julij jongstleden door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Pro vincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer sledo ten fine van invordering en eindelijk dat ieder verpligl is zijnen aanslag op den bjj de wet bepaalden voet te voldoen. ZierilcZee den 4 Augustus 1848. K. W. de JÓNGE Wethouder, t. B. Achtervolgens art. 3 van Zijner Mnjesteits besluit Van den 6 Jn nu ar ij 1831 n.° 68, Staatsblad n.° 2.) heeft Zijne Excellentie de lieer Minister van Financiën hij resolutie van den 3 dezer maand bepaald de prijzen hel opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs splitters en debilanten der Koninklijke Nederlandscbe koterij de loten en gedeelten van dien voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 205'" Lo terij zullen mogen uitgeven te weten Bij verkoop Geheele loten f 83,00 Halve - 4l .50 Vijfde ..-16,60 Tiende - 8,30 Twintigste» - 4,15 Bij verhuring Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste j 45,00 - 22,50 9,00 4,50 2,25 Wordende de belanghebbenden hij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesleits besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dal de collecteurs split ters en debilanten gehouden zijn om zich naar die prijs bepaling te regelen en dezelve gedurig lef inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 4 Augustus 1848. Yoor Zijne Excellentie den heere Staatsraad Gouverneur van Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee K. W. de JONGE Wethouder, L. B. BUITENLAND. FRANKFORT den 31 Julij. Nog is de groote strijd in Italië niet beslist ofschoon er reeds op 3 achtereenvolgende dagen met groote woede van weerszijde gevochten is en het Verlies zoowel in hel oostenrijkscheals italiaansche leger ontzettend zijn moet is nog geen van heide partijen volkomen meester van het slagveld. Wel bevestigt het zich dat de Italianen op den derden dag belangrijke voordcelen behaald heli- hen maar van.den anderen kant vinden wij lieden dat zij op de andere zijde verslagen zijn en geene onbe langrijke verliezen geleden hebben Er zal dus nog een vierde dag noodig zijn om dit bloedig drama af Ie spelen waarvan de ontknooping voor Italië en voor Oostenrijk beide van zoo groot gewigt is. De jongste officiële bulletins nopens de cholera te Petersburg zijn gunstig. Dit wordt ook bevestigd door een particulier schrijven nu pas ontvangen dd. S.'-Petersburg 26 Julij, waarin men J Tilit-mi'! sterk afneemt en dut f 'i' Van baat bevrijd Ie zullen zijn. KEULEN, den 3i ju,., Men meldtdat 85 readers en kooplieden van Dantzig een adres ohderteekend hebben, Waarin zij verklaren dat i als aan den zoo nutlèloozen als onzinnigen oorlog met Denemarken geen einde wordt gemaaktnoch Dantzig, noch geheel West-Pruissen voortaan een en kelen penning meer aan belasting zullen opbrengen en yan hunne vereeniging met Duilschland zullen afzien. PARIJS, den 30 Julij. De financiële toestand blijft alles behalve gunstig. Men wil dal de heer Rothschild zich zou terug getrok ken hebben en niet meer bereid istot de leerling van 175 tot 200 tnillioen mede te werken. Men voorziet moeijelijk hoe, bij de weigering van Rothschild, met een ander huis de leening zal tot stand te bréngen zijn, BINNENLAND. *s GRAVENHAGE den 1 Augustus. Men vernam heden dat de lieer m D. Donker Cur- lius 7Ïjn ontslag als tijdelijk minister van justitie den koning aangeboden en dringend gevraagd heeft en dat de pogingen van verschillende zijden aangewend om hem van besluit te doen veranderen tot hiertoe vruch teloos zijn gebleven. De redenen welke zijne excellentie tol dezen stap bewogen hebben blijken uit het volgend rapportaan den koning ingezonden on door do Staats courant medegedeeld Siré Ik herbaal hier schriftelijk het-ene ik de eer had Uwe Majesteit mondeling mede te declen dat de eerste kamer der sta ten-generaal heeft verworpen het wets-ontwerp tot afschaffing van wreede, mlttelooze ennaarmijne zienswijze schadelijke straffen, en gelijkelijk heeft verworpen het Wets-ontwerp tot niet-aanvulling van vacutilres in de provinciale hoven; en alzoo terstond heeft belem merd de eerste stappen op den weg van betuiniging door vereen- Voudiging zonder krenking van verkregene regten. Sire toen Uwe Majesteit mij in een zeer moeijelijk oogenblik in haren raad riep meende ik mijnen bijstand niet te mogen weigeren. Ik hoopte tot herstel handhaving en bevestiging van orde en rust te kunnen medewerken; ik meende dat daartoe de opgewekte volks geest moest worden geleid maar niet moest worden onderdrukt-' Ik maakte deel uit van het minister ie door graaf Schimme/penninck gevormd omdat ik het er voor houden moest, dat hij het met mij over de hoofdbeginselen eens was. Toen later bleek dat hij het ontwerp vari Gróndwets-herziening zoo als het door de meerderheid in den raad was vastgesteld, niet kon verdedigen, en Uwe Majesteit eene keuze moest doen tusschen het gevoelen der meerderheid en dat der ttiinderneid heb ik geen stap gedaan 0111 Uwe Majesteit tot mijn gevoelen over te halen ik heb integendeel verklaard dat ik zoo Uwe Majesteit graaf Schimmelpenninck met de vorming van een nieuw ministerie belastte geen enkel woord van tegenstand zou doen hoorCn, onltlat ik tien toestand van Europa zoodanig vond dat het pligt was elke regering, al voldeed zij niet geheel aan mijne begin selen veeleer te ondersteunen dan te bestrijden en te verzwakken. Door Uwe Majesteit m<*t mijne ambtgenooten geroepen ora een eenstemmig ministerie te vormen, heb ik verklaard daartoe alleen te kunnen overgaan na te hebben blootgelegd de beginselen waarop de regering in de ge^Cvenc omstandigheden behoorde gevestigd te zijn en waarvan het hoofdpunt, huiten het ontwerp van Grond- Wets-herziening gelegen was in bezuiniging door vereenvoudiging. Ik tiad gehooptdat, met het oog op de van dag tot dag meer dreigende omstandigheden, men hier te lande de handen inéén zou hebben geslagen en, ten minste voor het oogenblikzoowel de zoo genaamde partij van hel behoud als die van ruimen vooruitgang ca ïeer democratische beginselen de regering zou hebben ondersteund. Ik zwijg hier van dieonruststokers en gelukzoekers welke in eene wijziging van het staats*bestunr niet het belang des vaderlands, maar sleénts een middel van eigen verheffing of tot herstel van hunnen, door eigen schuld vervallen toestand zien. Deze onge* hikkigen had ik van de eerste oogenblikken af, dat ik tot het be stuur kwam reeds lot vijanden gemaakt. Maar ik doel vooreerst op liet gedrag van hen, die het oude willen behouden en hun stelsel van behoud thans in een stelsel van tegenstandten aanzien van alles wat naar hfcrvorming gelijkt, hebben doen overgaan, en waar aan zich blijkbaar de meerderheid der eerste kamer hij de verwer ping der !wee wets ontwerpen door mij voorgesteld heeft gesloten. Ik bedoel voorts deschri|vers van vele dagbladen en vlugschriften, die tien geest van omkeeriug zoo ver drijven dat zij de uitvoering der we» door de redering en het ophouden van den luister der kroon en van de onafhankelijkheid der natie, geldverspilling noemen. Ik had gehoopt niet op onbepaalde .goedkeuringmaar op onder steuning en medewerking In die hoop heb ik mij bcdiogcn gevonden. INog kan ik niet gelonven, flat geene dezer partijen een offer zou willen brengen op het altaar des Vaderlandsen ik moet liet er alzoo voor houden, dal er bijzondere redenen moeten zijn, waarom ik in het bijzonder tegenstand van eene zijde ontmoet, die vooral belang heefl in In t behoud van rusten orde. Ik wil Sire! mij in geene gissingen begeven. Genoeg is het hier op te merken,d.ti, om in dezfc tijde» de rust te bevyaien eu de uit-

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1