N°. 60. Zaturdag 29 Julij* 1848. -=?= Woensdag en Zaturdag. AANKONDIGING. ZERKZEE Per ABOWWE2W3BïffTS-PfarJS: maanden f 2,00. Franco per posi f 2,15. inzending der A divert. daaqs Ie voren.'s namidd. vóór ure. rr- a- VEE3CHIJW1 HET MINISTERIE. De weifeling, en de vatbaarheid om zich door toevallige omstandigheden ligt te laten mede slepen, die al onze tegenwoordige besturen ken merkt, en waarvan wij in onze voorgaande spra ken is vooral onmiskenbaar bij het tegenwoordige quasi liberale ministerie. De thans voorgedragene wet tot afschaffing eeniger accijnsen, en de instelling eener zeer drukkende belasting op de inkomsten niet alleen, maar zelfs op de bezittingen is immers slechts het gevolg van eenen door sommigen geuitten wensch om den druk der belastingen eenigzins anders te verdeden, wijl de mindere volksklasse daaronder in verhouding veel meer lijdt, dan de meer wei- varenden en de hoogere standen. Die wensch is niet dan hoogst billijken wij juichen de uiting van dien wensch van harte vol gaarne toedoch het tegenwoordige ministerie moest wijzer zijn, om in deze oogenblikkcn niet aan dien wensch toe te geven. Elke voordragt van dien aard is in deze oogenblikken van span ning, en van algemeene ontevredenheid, hoogst ontijdig, ja ongepast. Immers een ministerie, dat wetten Voorge dragen heeft, bij wier aanneming de tegenwoor dige staten-generaal zeer spoedig zullen worden vernietigd, moest zich onthouden om die zelfde staten-generaalnu nog zulke gewigtigeen tevens impopulaire wets-ontwerpen voor te leggen. Bovendien is een wets-ontwerp als het onder havige, dat eene belasting op de bezittingen voorstelt, in den grond der zaak eene inbreuk op het eigendomsregt. De noodzakelijkheid moge vorderen de inkomsten en winsten der ingezete nen te belasten zwaar te belastenen dit is reeds erg, de eigendom echter moet heilig blijven, en de wetgevende magt, die cone belasting op de bezittingen voorstelt, tast den eigendom aan, want hij wil dat ieder een zeker deel zijner be zittingen, of van derzelver geldswaarde, in de schatkist storte. Dat het uit dit oogpunt door meerderen be schouwd wordt, blijkt onder anderen uit het gezegde van zeker dagbladschrijver, die van zijne communistische gevoelens geen geheim maakten die daarom juist alle belasting op de bezittingen uit het oogpunt eener gedeeltelijke verkrachting van het eigendomsregt, volkomen goedkeurde. Overigens is er bijna geen dagblad, ofhet keurt den voorgestelden maatregel ten sterksten af, en het is ook hoogst waarschijnlijk, dat dezelve dooi de staten-generaal, die voorzeker niet kunnen geacht 'worden zulke communistische gevoelens als de minister van financiën, en dus ook als het geheele (homogene) ministerie te zijn toegedaan, zal worden verworpen. En wat dan Een te kort van ongeveer 10 miliioen gulden dat men wel door een nieuw geldleeningje zal ge dekt krijgen. Nieuwe geldleeningen en nieuwe schulden zul len er misschien wel steeds moeten gemaakt wor den zoo lang het lieve vaderland nog eeriig crediet heeft, daar het steeds meer en meer duidelijk schijnt te worden, dat de uitgaven op den duur niet door de opbrengst der belastingen van de in gezetenen kunnen worden gedekt. 'X><j '.-t-..j'. ministerie door j een definitief is voorzeker wensehelijlcw ij zou1 den dan Weten wat wij hebben en hebben zullen en nu, zijn weifeling en besluiteloosheid, ook bij natie en de staten-generaalde gevolgen van eenen lusschentoestand, die al veel te lang geduurd heeft. Dien lof moet men voorzeker aan bet afgetreden ministerie nageven, dat het mannen van karakter telde, die hun stelseldat van behoud met vaste hand doorvoerdenZoo dat mcri dus ten minsten wist wat men aan ben had, en van hen verwach ten moest. P. S. Op het oogenblik van deze af te drukken ontvangen wij berigt, dat het wets-ontwerp in kwestie, reeds door het ministerie inge trokken is, een nieuw bewijs van de boven besprokene stelselloosheid. Do Commissie van Bestuur over <!e Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeekind te Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kerm is de. l-;-!..ugbcb!)e:v!c'.: Vooreerst: Dat de zoodanig?" die verlangen mot den eerstvol - getiden Cursus, indemaand Augustus lHi8: als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven zich in p rsoon of met vrachtvtije brieven van henzelven of van hunne Ouders of Voogden zullen belmoren aan te melden bij den heer mr van Yisv likt, Voorzitter der Commissie, en aan den/elven zullen behoot-en over te leggen of tc doen toekomen, een extract uit het register van geboorte en een certificaat van goed gediag, afgegeven door den heer Burgemeester hunner woonplaats, als wanneer hun nopens hunne verdere ver- pligtingen de noodige ter-egtwijzingen zullen worden gegeven. Ten tweede Dat de aanvang der Lessen van den eerst volgenden Cursus zal plaats hebben op Uingsdag den 8 Augustus 1S'i8, na dat op Maandag den 7 Augustus, des middags ten dén ure, in liet ge wone lokaal der School zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen, bij welke een ietier hunner zal belmoren tegenwoordig te zijn. En ten derdei Dat, onder goedkeuring der Gommissie, bij on derling overleg van heeien Professor en Lectoren, en van den heer Docent, in dc Latijnsche Taal is vastgesteld, dat de lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren a's omschreven zijn in de aankondiging, welke aan de voorpoort van het lokaal der school zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 3 Julij 1848. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGlÜilï Secretaris. BUITENLAND. NEW-YORK, den 5 Julij. Onze dagbladen gewagen van veelvuldige demon- slraliën die alhier ter gunste van Serlands onafhanke lijkheid hebben plaats gehad. Zij geven onder anderen hel volgende verhaal «Den 3 Julij heeft de iersche brigade zich in goede orde, van uit haar hoofdkwartier naar een terrein in de omstreken van New-York hegeven Bij hare aan komst zijn er zoo met kanon als met klein geweer saluutschoten gelost. De vergadering monsterde ruim 20,000 personen. Op het Ier-rein was een terras op geworpen. De majoor Short is tot voorzitter geprocla meerd geworden daarna heeft een redenaar de heer Mooneyzakelijk de volgende aanspraak gehouden »Wij zijn hier le zaarn gekomen om ons onder anderen deze vraag voor te stellen Zullen wij dul den dat de engclsche aristocratie zich langer met het bloed en het zweet van Ierland blijve mesten Geroep IS eenISeen! Zult gij dulden dat deze aristocratie Ier land blijve bestelen dat onze broeders onze bloedver wanten door haar omgebragt of gedeporteerd worden JSeen! Neen! - Welnu is Ierland dan door woorden altijd woorden en niets dun woorden te bevrijden? - F7TI.T53 DEK. ADVBRTENTIÏÏIfl Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en fïoodberigtcn van 1-6 regels it f 1 behalve het Zeg dregt. assass cjaw IWII h wTTTrnraa Neen! Neen! - Zijl gij nl/oo tot strijd, gereed Ja! At f -'Vv eihu'V' tibif fifOUt H/c,. Nvi? vv moet men eenige duizenden in Amerika genaturaliseerde leren naar Ierland overzendenom er zich over do dorpen te verspreiden er hunne Siroeders en neven bij de hand le nemen en hen aldus toe te spreken moed gevat het oogenhük des slrijds is gekomen wij komen u den sterken arm bieden (donderende toejuiching.) Ja wij zullen Canada Indie en Ierland gelijktijdig aanvallen. Ja dat bloedig juk moet verbroken de seK rveh er van moeten in den wind worden verstrooid." Na deze nansprenk is het volgende voorstel voorge lezen en met acclamatie aangenomen geworden \V;j oodergeteekenden verhinden ons voor God en de natiën om mei minachting van ons léven dc mannen die het engelsche gouvernement uitmaken en hc.i die hun ten dienste staan te gaan dooden heizij in massa hetzij afzonderlijk naarmate dat de Almagligo ht1;: irï onze handen zal leveren." De hertog van Modena heeft aan de mogendhe den. die mede do weener congres-ode geteekend heb- be.i een protest doen toekomen, tegen do willekeurige handelingen van Toskane en Sardinië die zich ieder een gedeelte zijher stalen hebben toegeëigend. De hertog verbuigt do bescherming der mogendheden en hunne hulp tol herkrijging van het hein wettig toekomend gezag. PARUS, den 24 Julij. De voorgestelde geldleening van 175 miliioen is beden bij do nationale vergadering bijna zonder discussie goed- g'-'.-ou'd eurlinon nette dier gelegenheid aangemerkte heeft doen zien dat de thans door den minister hekend gemaakte prijs van 75 fr. 25 c. eigenlijk voor het land nog nadee.liger en wel op 65.fr. 25 c. uitkwam. Zoo drukkend zijn de voorwaarden welke de omstandig heden de fransche regering dwingen aan te nemen. Bij— zoiufere berigten melden dat de heer Rothschild aan het hoofd der geldschieters staat. BRUSSEL den 25 Julij. De fransche regering vordert op eene vrij ernstige wijze de betaling van Belgie van 15 millioenen voor ds kosten der gewapende tusschenkornst in 1831 en 1832. Van de zijde der liberale partij beweert men dal deze vordering onwettig en onstaatkundig is. BINNENLAND. 's GRAVENHAGE den 24 Julij. In de zitting der tweede kamer van heden is ingeko men eene koninklijke boodschap, met een ontwerp van wet betreffende den verkoop der domeinen. Dezer dagen is gemeld dat te Utrecht verschei dene vergulde halve guldens voor gouden tien-guldens tuk- hen zijn uitgegeven. De Ülrechtsche Courant nu geeft ile volgende kenteekenen op waardoor voormelde valscho stukken van tien-guldenstukken tc onderscheiden zijn. Op de laalslen staal de beeldtenis van Z. M. Willem I rtaar de linkerzijde en die van Z. M. Willem II naar de reglerzijde perigl op de zilveren munten dus ook op de vergulde halve guldens, slaan die heeldlen issen juist nlinr de andere zijde gekeerd. Het beeld op het tien-guldenstuk is grooler dan op den halven gulden. 'lel verschil dor letters van het randschrift is vrij merkbaar. Voorts zijn de halve guldens zigthaar dikker terwijl het gewigt zelfs hij het voelen op de hand merkbaar verschilt zijnde het gewigt der gouden tien-gulden- stukken 6 w. 729, en dat der halve guldens slechts 5 w. Eindelijk nog kan met) melden dat het wegnemen der.letters 50 c. onder het wapen en het veranderen van in 10 hij de stukken te Utrecht uitgegeven niet had plaats gehad zonder bij eene slechts eeniger- mate aandachtige beschouwing gemakkelijk in betoog !c vallen. De ongeregeldheden die te Leende Heeze en Mierlo hebben plaats gehad moeien geheel opgehouden hebben. De militairen hebben beide eerstgenoemde

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1