Woensdag 26 Julij. 59. 1848. r o Woensdag en Zaturdag. DE STATEN-GENERAAL. BESUREN EN ADMINISTRATE! Herijk der Maten en Grewigteri. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. JERIKZEESCHE COURANT. ABONMEMENTS-PRIJS: Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. {inzending der Advert, dacigste voren's namidd. vóór ure. verschijnt: PRIJS BEK ADVERTENTIE Si: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-IIuwclijlts- en Doodberigten van 1 -6 regels h f behalve het Zegelregt, Door de wiji, waarop ome Staten-Geiieraal thans zaamgesteld zijnen door de bepaling der grondwet, dat zelfs de koninklijke magt on bevoegd is dezelve te ontbindenkan de regering nooit eenigerlei wetsbepaling uitvoeren, zoo de staten-generaal mogten goed vinden zich daar tegen aan te kantenimmers daar de aanneming van elk wets-ontwerpwaarvan de uitvoering door de regering nuttig of noodig geoordeeld wor den mogt, geheel van deze vergadering afhangt, zoo kan zij zoo zij wilelke veranderingal ware dezelve ook in het oog der geheele natie eene klaarblijkelijke verbetering volkomen beletten. Geene magt ter wereld zou in zulk een geval zekere soort van maatregelen kunnen grondvesten de Staten-Generaal hebben slechts het voorstel, dat Z. M. daartoe door de ministers doen laat, af te stemmen(zelfs slechts de zoogenaamde lste kamer, zoo de 2ie kamer zich eens van het billijke overtuigen liet,) en dan zou de regering het regt niet hebben ook zelfs de beste plannen ten uitvoer te brengen. Omgekeerd, zoo eene geringe meerderheid der Staten-Generaal in hare beide kamers eens eene v/et ontwierp en goedkeurde tegen den wensch des geheelen volks, b v.: om de belastin gen op de eerste levensbehoeften te verdubbelen, zouden zij den Koning kunnen noodzaken, zich zoodanige ministers te kiezen, als gezind zijn zulk iecnen maatregel ten uitvoer te leggen. Volgens onze grondwet, zoo als die nu bestaat, berust alzoo de oppermagt niet bij den Koning, maar bij de Staten-Generaal; namelijk een BOtal afgevaardigden der provinciale staten en een 30- of40tal koninklijke commissarissen, zijn boven alle magten verhevenzij maken en ontbindenalle wetten zoo als zij slechts willen en zijnvolgens vooraf bij de grondwet gemaakte bepalingen door geene magt ter wereld afzetbaar. Voor dit gebrek in de grondwet is dan nu ook gelukkig niemand blind meer, welligt slechts iveinigen uitgezonderddie van het regeren an dere begrippen koesterenen voorzeker onzen tijd niet begrijpen. Immers de tijden zijn voorbijwaarin de vol- (en de koningen als van God over hen gezalfd, n de regeringen als onmiddelijk van God aan gesteld beschouwden. Dit is misschien in het oog van sommigen be- reurenswaardig, maar het is nu eenmaal zoo. De geschiedenis en de dagelijksche ondervinding och, hebben aan alle volken het schouwspel ver- oond.dat ook de regeringen zichzelven niet meer leschouwen als van God geroepen en aangesteld (een! zij missen die overtuiging, die hen met meer kracht, met meer energie zou doen handc- terwijl wij in plaats daarvan niets vinden dan weifeling, besluiteloosheiden eene vatbaar- ïeid om zich geheel door toevallige, soms niets leteekenende omstandigheden te laten heen- en Wederslingerenonvereenigbaar met de overtui ging van hendie hunne magt als van boven ge- teven beschouwen. Een blik in het private leven van meest alle europesche vorsten en diplomaten, geeft ons eene voldoende verklaring van deze ongelukkige bij zonderheid. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee. Gezien de kennisgeving van den lieer Arrondissements-IJker alhier van den 28 Junij jl. n.° 183. Brengen bij deze ter kennis van alle ijkpligtige in- en opgezetenen van deze stad en het poortambacht: dal in het. locaal van het voor malige kazerne-gebouw in de Manhuisstraat alhier mei den herijk van maten en gewigten zal worden aangevangen op vrijdag den 14 tot en met zaturdag den 29 dezer maand, dagelijks in den voor- middag van 8 tot 1 urewaarbij de volgende orde zal worden in acht. genomen te weten Voor wijk A, van vrijdag den 14 tot en met dingsdag den 18 Julij Voor wijk Bvan woensdagden 19 toten met vrijdag den 21 Julij Voor wiikCvan z alurdag denTl lot enmetwoensdag den 26 f dij. Voor wijk D, van donderdag den^Ti tot en met zaturdag den 29Ju/ij Zullende op zaturdag den 22 Julij speciaal gevaceerd worden tol de verificatie van het medicinaal, goud- en zilvergewigt. En wordt al verder opgemerkt dat alle malen en gewigten behoor lijk schoongemaaktzullen moeten worden aangeboden en dat ergeene worden afgegeven waarvan de ijkregien niet zijn voldaan Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende ingezetenen milsgaders allen die tot uitoefening van hun br-drijf, zoowel als Ambtenaren en openbare Administratiëndie in derzelver ambtsbe trekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaand om den opengestelden termijn voor den heri]k niet te verzuimenzullende de nalatigen zichzelven tie gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 10 Julij 1848. Burgemeester en Wethouders, DE CRANEvl.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KI'.OEF. De Ingelanden van Schouwen, Burgh en Wesllnnd worden dringend uit- genoodigd om hunne VERSCHUL DIGDE TERMIJNEN of 8'J,Gedeelte ten spoe digst en aan te zuiveren daar het welaan een ieder hekend zal zijn, hoe groote en belangrijke werken thans onderhanden zijn en welke allen als arbeidsloonen zijnde contant moeten betaald worden een ieder waciite zïeiï voor seliaele. FRANKFORT den 21 Julij. Uit Rome wordt van den 10 geschreven dat de paus op het adres der romeinsnhe afgevaardigden heeft geant woord dat Hij volhoudt, zich niet te vereenigen met den oorlog van Italië tegen Oostenrijk Hij behoudt Zijne vrijheid als Vorst. De gezant der Vereeriigde-Stalen van Noord- Amerika hij het ooslenrijksche hof heeft openlijk gepro testeerd tegen de door verscheidene dagbladen verspreide geruchten dat eenige Amerikanen aan de bevolking van Weeden uit naam van hun vaderland, geld hebben aangeboden om wapenen en ander krijgsmateriëel te koopen. Brieven van Riga van den 16 dezer melden dat daar reeds ongeveer 200 personen door de cholera aangetast waren. PARIJS, den 18 Julij. [Bijzonder berigt.) Gelijk in zoo vele zakenis mij wederom hier gebleken aan welke overdiijving de Franschen zich over het. algemeen in het opgeven en beoordeelen van staatkundige voorvallen schuldig maken. De reden hiervan ligt vooral in de menigte dagbladschrijvers die om in belangrijkheid, te winnen zelve voorvallen scheppen of die in veel te sterke kleuren afschilderen. Geheel op zichzelve staande feilen ja zelfs leugenachtige berigten worden met veel ophef in de fransche dagbladen geplaatst, door de belgïsche overgenomen en evenzoo in onze nederlandsche couranten medegedeeld. Dit geldt in het bij zonder den tegenwoordigen toestand van Parijs. Afgaande op de berigten in de laatste dagen door de dagbladen omtrent die stad medegedeeldverbeeldde ik mij haar gebukt onder het strengste militairdespotismus. Parijs, in staat van beleg, dacht ik terneder gedrukt te vinden onder de geweldige slagen die haar den 23 24 2ö en 26 Junij 11. troffen. Geheele wijken der stad verwoest te zien diepe royw ir hare straten; allerwege moedeloosheid en ver val ziedaar l.elget.J. tk mij var, die voorliet.'.*aoxt woelige wereldstad voorgesteld had. Mijne bevinding was geheel anders. Even als vroeger heerscht in alle wijken der stad eene verdoovende drukte Duizende wandelaars nieuwsgierigen en ledigloopers be dekken als altijd hare boulevards en voornaamsle straten. Allerlei rijtuigen, omnibussen muzijkanten en uitventers vooral van dag bladen vervullen de lucht met gedruisch en met hun geschreeuw. Bij fraai weder beweegt zich des avonds in dc Champs FJysdes eene onafzienbare rij van rijtuigen en wandelaars. Alle openbare'ver makelijkheden zijn daarin vollen gang. In hel palais Royal heersclifc dezelfde diukte van wandelaars en nieuwsgierigen als weleer. In een woord wat ook vreemde dagbladen mogen zeggen, ten dien opzigte heeft Parijs zijn oude kleed weder aangetrokken. De barrikades zijn overal opgeruimd, en alleen daar, waar het hevigst gevochten werd, zijn de sporen der verwoesting zigtbaar. Aan het vrije verkeer door de stad brengt de staat van beleg volstrekt geen hinder toe. Slechts op weinige uitzonderingen na is alles toe gankelijk. Vreemdelingen ondergaan hoegenaamd geen letselbij liet binnenkomen van Parijs wordt hun zelfs niet naar de reispas gevraagd. Aan opgesierde vrijheidsboomen ontbreekt het nieten geen enkel monument is van de woorden: vrijheid, gelijkheid en broederschap verschoond gebleven. De Tuilleriën zijn thans tot een hospitaal ingerigt, maar hebben uiterlijk niets geleden. Van de verwoestingen in de Februarijdagen zijn weinig sporenalleen het Chateau d'Eau voor het palais Royal ligt nog ter neder zooals het op de municipale garde van Parijs veroverd werd. Op de bou levards zijn eene menigte boomen gekapt en nog door geene andere vervangen. Met een weemoedig gevoel aanschouwde ik de plaats waar Lodewijk Philip op de Place du Luxor, in het rijtuig stapte, hetwelk hem zoo onverwachts voor altijd uit zijne zoo beruchte hoofdstad wegvoerde. Met veel belangstelling woonde ik eene zitting der nationale ver gadering bij. De voorzitter Marienu tot minister benoemd, scheen met veel bezadigdheid de zaken te leiden. In deze vergade ring heerschte toen meer kalmte en ordedan ik mij voorgesteld had. De meeste mannen zag ik daar vereenigd, welke in de laatste maandeti ons werelddeel zoo zeer geschokt lebben op sommigcr gelaat was blijkbaar neerslag!igheid te lezen. De zaal zelve draagt alle blijken slechts provisioneel opgeslagen te^ zijn en beantwoordt niet aan hetgene men daar verwachten zou.' Hoe rustig echter Parijs in deze oogenblikken moge schijnen en hoe ligtzinnig het parijsche volk. zich op nieuw aan zijne vermaken moge overgeven is naar mijn oordeel de staat van zaken aldaar op verre na niet gevestigd. Grootss het getal bedelaars welke men in de straten ontmoet; groot het getal hótëls die te huurofte koop aangeslagen zijn; groot het getal ledigloopers. De handel heeft veel geleden en gaat nog onder 7.ware rampen gebukt. Algemeen heerseht veel bewondering voor de mobile garde mee» rendeels zamengestcld uit de bekende gamins dc Paris ten einde die na de Februarijdagen van de straat te krijgen. Deze mobile garde heeft in de Junijdagen wonderen van dapperheid gedaan, en het algemeen gevoelen is dat, indien zij de zijde der insurgenten ge kozen had, onoverzienbare rampen Parijs getroffen zouden hebben. Intusschen beginnen die jonge lieden, stout op hunnen roem, zich eenigzins te emanciperen en tracht men reeds maatregelen te nemen om hen aan eene meer strenge krijgstucht, te onderwerpen. Het arresteren van verdachte of aangeduide personen duurt nog steeds voort, en het ophalen van wapenen, buskruid enz. wordt niet de meeste gestrengheid volgehouden. De toestand van Parijs komt mij geheel transitoir voor. Algemeen is men met het bestuur van den generaal Cat'argnac tevredenen verheugt zich dat met meer klem gehandeld wordt. Van Lamartine hoort men weinig spreken; algemeen doet men hulde aan zijne regt- schapenbeid en talenten, maar ontzegt hem de minste geschiktheid om in de tegenwoordige omstandigheden aan het hoofd van het bestuur Ie staan. Aan bodewijk Philip wordt bij het algemeen niet gedacht dan door do. menigte spotprenten die vooral langs de boulevards uitgevent worden. De meesten echler zijn onkiesch en bezitten weinig waarde. Op Guizot is men zeer gebeten. De meest gematigden vreezen dat de beslaande orde van zaken niet lang zal duren; wangunst tegen hen die aan het bestuur zijn begint zich reeds te vertoonen hetwelk, gevoegd bij de vele zaden van onzedelijkheid en beginselloosheid die allerwege in de maat schappij zoo rijkelijk ontkiemd zijngedurige botsingenen omkee ringen /loet te gemoet zien. Voor liet oogenhlik is op vele punten der stad steeds eene sterke militaire magt ontwikkel/len dit houdt voor alsnog de gemoederen zeer in bedwang. Het laatste ondergane leed zal echter spoedig vergeten zijn; de staat van beleg kan echter niet lang meer duren, en dan vreest men voor herleving der harts- tog te n. De geldelijke toestand van Parijs moet bedroevend zijn. Onge twijfeld heeft die stad bovendien door het verlies der rijke hofhou ding van Lodewijk Philip een onherstelbaren slag gekregen. Dit laatste beginnen velen reeds te gevoelen, en het zal moeijelijk wor den om Parijs op den duur zijnen onbepaalden voorrang in Frankrijk, te blijven verzekeren. Gelukkigerwijze beginnen de dagbladen zich meer met de dwaze grondstellingen van het communisme en socialisme in te laten en l>pt verderfelijke dier leer te bewijzen. Zeer uitgebreid waren echter de wortels, welke zij in alle standen der maatschappij in deze stad geschoten hadden, en het zal veel moeite kosten om de gevaar lijke leer van Proudhon, Cab et en anderen uit te roeijen. Zonder dit laatste is een voortdurende staat van rustin Frankrijk cn vooral in Parijs, naar mijn oordeel, ondenkbaar. Wat het lot dezer nog jeugdige republiek zal wezen is voor ons menscheiijk verstand niet te voorzien. Zeker is het dat hier niet. weinig op den bijval van Europa gepocht wordt. Het ergste lot voor Frankrijk is, dat men het geene afleiding naar buiten verschaft en aan zichzelve overlaat. Veel zal het'nog moeten ondergaan» zeer moeten veranderenvoor dat liet op den duur eene konings» kroon zou kunnen ontberen.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1