MENGELINGEN. CORRESPONDENTIE. ZEETIJDINGEN. BEE11S-MARKTBER1GTEN ENZ. gis en zo1 ne VI it il h a raai van heden zijn twee gewigtige wets-ontwerpen iu- gekomen. Het eerste strekt lot hel maken eener wijzi ging in de beslaande accijnsen op het gemaal en geslagt. Bij het tweede wordt eene belasting voorgedragen op alle bezittingen en inkomsten. Bij heteervle wordt de accijns op het gemaal op turksche tarwe rogge en - egyptische rogge afgeschaft; zullende die op de tarwe, of tarwe met spelt, rogge of ander graan vermengd bedragen f 1 ,40en die op de speltof van spelt met ander graan dan tarwe vermengd, f 1 over de honderd pond beloopen. Wat het geslagt aangaat wordtde accijns afgeschaft, voor zoo veel aangaat de scha pen, de lammeren tie varkens en de speenvarkens, en alle bepalin gen en voorschriften dienaangaande zullen na de invoering der wet komen te vervallen. Ook wordtin deze wet bepaald, dat de heffing der accijnsen op het gemaal en geslagt, bij admodiatie in Limburg wordt afgeschaft, en die accijnsen, voor zoo ver zij blijven bestaan, op gelijke wijze als in de overige provinciënin dal hertogdom zul len worden ingevoerd. Volgens het laatste artikel, zou deze wet met dpn eersten Augustus aanstaande in werking treden. Bij het tweede ontwerp van wet wordt, uit aanmerking der ver mindering in de inkomsten en vermeerdering der uitgaven in 1848, eene belasting voorgedragen op alle bezittingen en inkomsten. Die op de bezittingen zal bedragen drie vierden ten honderd van de waarde. Ieder ingezeten en ook alle zedelijke Jigchamen zijn daaraan onderworpen. Onder de vrijstellingen zijn begrepen de bezittingen die geene 2000 bedragen. Als waarde der bezittingen, wordt onder anderen genomen bet twintigvoudig inkomen naar den grondslag van bet kadaster en voor erfpachten, grondrenten, enz bet twintigvoudig jaarlijksche zuiver bedrag. De belastingschul digen zullen zeiven de waarde hunner bezittingen opgeven. Tot dat einde zullen biljetten ter invulling aan de woningen der inge zetenen worden rondgezonden. Indien men het, geheim wenscht te bewaren zal het vrijstaan de ingevulde biljetten te verzegelen. Het, onderzoek en de beoovdeeling der opgaven wordt aan commis sion opgedragen, aan welker deelname men zich niet mag onttrek ken op eene boete van ƒ300 tot ƒ1000. De belasting zal in drie termijnen, twee derder. in dit jaar en een derde in het begin van bet volgende jaarmoeten worden betaald. Wijders zal er eene belasting op de inkomsten van alle traktementen, wachtgelden en pensioenen worden gelegd, die viif ter> honderd bedragen zal. Die belasting zal verschuldigd zijn door allen die openbare betrek kingen vervullen, geestelijken, burgerlijke ambtenaren, militairen enz. die uit 's rijks kas worden uitbetaald waaronder ook ziin be grepen de fraktementen pensioenen en wachtgelden van ambtenaren of gepensioneerden uit Nederland sch Overzeesche bezittingen, voor zoo ver de uitbetaling daarvan hier te lande plaats heeft. Van de betaling dier belasting "zijn onder andeten vrijgesteld: vooi\ een vierde, voor ben wier traktement, wachtgeld of pensioen slechts 2000 of minder bedraagt; vooreen derde, voor hen die slechts ƒ1800 of minder genieten, en voor de helftvoor hen die slechts ƒ1000 of minder ontvangen", terwijl zij, die slechts /600 of minder genieten, geheel zullen worden vrijgesteld. De voorgedragene wet zal naar liet laatste artikel dat het artikel 41 is, in werking komen den dag na de plaatsing in het Staatsblad In deze zitting zijn met algemeene stemmen aangeno men de volgende wets-ontwerpen als: 1.° tot regeling en on!beding der som voor kwade posten 2.° tot aan vulling der balen en lasten van den achterstand over 1.840 en vroeger, en 3.° tot regeling van bet fonds, voortspruitende uit den verkoop van domeinen. 'S GRAYENHAGE den 20 Julij. fn de zitting van de tweede kamer van heden is het wets-onlwerp tot het niet vervullen van vacaturen in de provinciale geregtshoven aangenomen met 29 tegen 14 stemmen alzoo is de eerste schrede gedaan op den weg van vereenvoudiging en bezuiniging in het regts- wezen. Het aantal der adressen en verzoekschriften welke gedurende de tegenwoordige zitting hij de tweede ka mer der staten-generaal zijn ingekomen bedraagt reeds meer dan 1400. De nieuwe verhooging der begrootin2 van het departement van oorlog,bedraagt f 1,829.021,13 en is alzoo nu in zijn geheel gebragt op f 16,208,121,13. *s HERTOGENBOSCH den 18 Julij. Gisteren hebben er eenige ongeregeldheden plaats gegrepen te Heeze en Leendeprovincie Noord-Brahand. Ten einde verkeerde gpruchten tegen te gaan welke daarover in omloop zouden kunnen gebragt worden haasten wij ons te berigten dat zij alléén ten doel hadden het niet presteeren van tiend door de tien ti phei igo boeren zoodat zijhoezeer dan ook in dat op- v.igt te betreuren geen de minste staalkundige strekking hebben gehad. MIDDELBURG den 19 Julij. Met werpen werken* <!c stoomboot de Stad Vlissingen zijn 1!. maandag van Ant- i Ie Vlissingen aangekomen, ruim 120 passagiers, bijna allen ideen honoraire leden der*Sociélé Odénntique te Antwerpen vergezeld van verscheidene dames, met het doel om bij gelegenheid «li r vlissingsche kermis aldaar eene soiree musicale te geven. Na •norafeene serenade bij den heer burgemeester te hebben gebragt, !ii'm\pr zich de werkende leden van dit gezelschap naar den Prinsen- i'iin om aldaar volgens een vroeger aangekondigd programma ver scheidene muzijkslokken uit tc voeren. Pen buitengewoon talrijk I uMiek was dan ook aldaar aanwezig, waaronder zich vele ingeze- (ricn dezer stad bevonden. Het or chestuit meer clan 50 leden "Vrslanr.de beeft door de heerlijke uitvoering der stukken, welker ki-us' van hunnen goeden smaak getuigde, de verwachting van velen der legeuwoordigen verre overtroffen zoodat zij van alle zijden blijken van goedkeuring en ingenomenheid hebben ontvangen. Ten •{0Ure na het eindigen der muzijk in den tuin hebben zich vele der aarwr7.i1.'pn in de zaal begevenalwaar men zich tot laat in den nacht met dansen heeft vermaakt. Gisteren morgen gaf dit gezelschap ook een bezoek aan deze stad rn voerde in de abdij en elders openlijk eenige uitmuntende muzijk- .«•ukken uit, waaronder ook onze volksliederen werden gehoord. Ook voor het hotel van den heer staatsraad gouverneur dezer pro- vi. cie deden zij zich hooren. Dienzelfden dag zijn deze bezoekers weder met. genoemde stoomboot naar Antwerpen vertrokken. De directie dier stoomboot bad ten dien eincle ook geschikte maatregelen genomen om een voordeeligen en aangenameri overtogt te verschaffen. De leden der Société Odéontique schijnen dit toglje door heerlijk -renteweder begunstigd, met genoegen te hebben genoten en heb ben door de ondubbelzinnigste blijken van tevredenheid die zij ont vingen de voldoening mogen smaken dat zij aan vele ingezetenen vaii Vlissingen en Middelburg eene zeer aangename uitspanning hebbenv erschaft, waardoor wij de hoop voeden clat ook de niiddel- burgsche kermis door hen zal worden bezocht. ZIERIKZEE, den 21 Julij. hrsluit van den 16 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden den 2dt° luitenant hij de dienstdoende schutterij te Middelburg, jonkb.' tn 1 J, II. P. van Doorn als zoodanig over te plaatsen hij de dienstdoende schutterij te Zierilizeeen wijders benoemd tot 2 luitenant hij de dienstdoende schutterij te Maassluis J. R. Boeije, thans schutter. Oen 1 September aanstaande zullen de drie nieuwe kustlichten op de noordkust van bet eiland Schouwen ontstoken worden. De berigten alom inkomende en ook onze eigene ondervinding bevestigen heldat de aardappelziekte ofschoon niet geheel verdwenen evenwel weder veel geringer is dan het vorige jaarzoo dat dit kwaad lang zamerhand schijnt te zullen verdwijnen. In onze om streken ziet men hier en daar wel weder sporen van de ziekte als het verdorren der bladeren maar tot nog toe is het gelukkig van weinig beteekenis zoo dat wij met grond.het beste mogen hopen. Wij laten hier een kort uittreksel der jongste berig ten van elders volgen Tilburg13 Julij. Wij beleven over bet algemeen eenen zeld zaam zoo vruchtbaren zomer er is van alles in overvloed, en de granen en aardappelen worden eene maand eenier gewonnen dan in andere jaren. Men meent bier iets aan het loofder laatstgemelde vrucht waar te kunnen nemen, doch dat is weinig beduidend, en njet meer algemeen dan men reeds voor jaren aan dit gewas zag. De nieuwe aardappelen werden gisteren tegen/"l; 13 a 1,23 het mud verkocht. Harderwijk16 Julij. De aardappelen laten hier niets te wen- schen over en van de ziekte bespeurt men niets. Zwolle13 Julij. Altijd vindt men menschen die er behagen in scheppen, verontrustende tijdingen te verspreiden, dikwijls enkel om wat meer te weten dan een anderHet is derhalve niet te ver wonderen clat, na de treurige aardappelen-ziekte, waardoormen zooveel hier te lande geleden heeft, geruchten over vernieuwde aardappelen-ziekte verspreid worden, geloof vinden en de inge zeten verontrusten. Men moet echter niet vergeten dat eene plaag, welke zoo algemeen is geweest als de aardappelen ziekte, niet eens klaps kan ophouden, en daarom moet het niemand verwonderen, 'dat van tijd tot tijd nog sporen daarvan worden aangetroffen. Wij zijn in staat alhier de naauwkeurigste'berigten over den toestand der gehëele provincie mode te deelen en het onpartijdige onderzoek van zaakkundigen te doen kennen. In de kleine gemeente van IJssel- niuiden treft men velden aanwaarop het versterf der planten zigt- baaris, maar, behalve aldaar, is ons uit het westen der provincie geen berigt. van dergelijk verschijnsel geworden. Even zoo heeft men in de meer verwijderde streken van Twen the op enkele kampen lands, het versterf ontdekt. Wij hebben aardappelen gezien van zoodanige struiken, waaraan naauwelijks een vlekje te bespeuren was. De slotsom daaruit te trekkenis, datde aardappelenziekte in de provincie Overijssel gevonden wordt, maar in zoo geringe mate, dal dit voedingsmiddel over het a'gemeen zoo schoon staatdat het er geene cent duurder om zal worden. Wanneer men, in welk ge deelte der provincie mett komt, de bouw-en weilanden overziet dan heeft men reden zich over Gods zegeningen te verheugen. Alle angstvalligheid voor aanstaande duurte der veldgewassen moet ver dwijnen, als men zitt hoe schoon alles staaten hoe veel belovend zich alles vertoont. Leeuwarden43 Julij. Met zeer veel genoegen kan men mede- deelen dat de heden ontvangene berigten uit de provincie omtrent den toestand der aardappelen gunstiger zijn dan in de vorige week. De ziekte heeft zich namelijk niet verder verspreid en bepaalt zich op enkele uitzonderingen na, alleen bij het loof en zelden bij de knol. U/rum (Groningen), 14 Julij. Ook in deze streken ontwikkelt zich weder de. ziekte onder de aardappelen. Naar het ons voor komt, worden thans vooral de vroegrijpe soorten aangedaan. De meeste later aankomende aardappelen groeijen welig en beloven eene goede opbrengst Wij berigten dit niet, om daardoor vrees voor de toekomstop te wekken als zullende dit grooten invloed op de duurte der levensmiddelen hebben. Enkele eigeribclangzuchtigen mogen dit verspreiden doch men late zich daardoor niet verontrusten. De vroegrijpe soorten zijn thans zoo ver heen dat zij gerooid kunnen worden en al is daarvan ook een enkel stukje verloren dit zal over het geheel weinig uilmaken. Indien het weder gunstig en droog blijft, zal de ziekte cie knolien minder aandoen en zich, gelijk de ondervinding van voorgaande jaren getoond heeft, voornamelijk tot het loof bepalen. Overigens beloven de te veld staande graansoorten eenen zeer voordeeligen oogst en kunnen zij ruimschoots opwegen tegen eenig verlies der aardappelen. Van den Neder-Rhijn, 14 Julij. De vroege aardappelen vallen zoo rijkelijk en gunstig uit., clat de prijs circa 30 pet gedaald is de late staan in den heerlijksten bloei en er is geen spoor van ziekte aan te vinden. Brussel, 19 Julij. Het doet ons genoegen te kunnen mededee- len dat. volgens de allerwege inkomende berigten de verschijnse len van den terugkeer der aardappel-ziekte bijna algeheel weder verdwenen zijn. De lieeren O G. HeldringJ. C. I. Sdcretan J. J. van Toorenenbergen G. Groen van Prinsterer A. CupadoseIs. da Costa en A. Maclmy hebben aan leeraarsopzieners en leden der Nederiandsche Her vormde Kerk eene uitnoodiging gedaan om zich op den 18 Augustus eerstkomende te Amsterdam te ver eenigen tot eene zamenkomst ter beraadslaging over be langrijke aangelegenbeden zoowei den vorm als de leer dier Kerk betreffende. Als beweegredenen dezer uit noodiging wordt opgegeven de door genoemde heeren eenstemmig algelegde verklaring: dat de Hervormde Kerk gelijk die zich heden ten dage in ons land be vindt zoo niet rechtens althans feitelijk is afgeweken van de groote beginselen van Gods eigen woord zoo ten aanzien van de leer als van den vorm; dat uit de zen stand van zaken noodwendig volgt de kwetsing van veler geweten in de uitoefening der heiligste plichten dat op allen die de waarheid liefhebben gelijk die in Christus Jezus is de verplichting rust om tegen een zoodanigen toestand der Kerk te prolesteeren en den te rugkeer te vorderen tot de even bedoelde grondbegin selen in het Evangelie van God nedergelegd." 3QHTG-STE EÜITEÏBI.aMDSCHE TIJBIWGEKT. Het is alsof met den dag van den 14 de laatste zweem van ongerustheid, welke men te Parijs koesterde, verdwe nen is. «Men zou zeggen (dus drukteen brief zich uit) dat er nimmer te Parijs een opstand gebeurd is." Noch uit Italië noch uit Duitschland of van het oorlogstooneel in hel noorden is iets bijzonders te melden. Onder de talrijke meer of minder geestige gpzegden die in den laatsten tijd aan den gewezen koning der Franschen Lodewijk Pliilip wordsn toegeschreven is het volgende over den toestand van Frankrijk hande lende niet het minst juiste Frankrijkzeide hij kan bij een kruik bier ver geleken worden die in eenen -aanhoudenden staat van gisting verkeert. Ik was de kurk van die kruik. Op eenen zekeren dag is de kurk gesprongen en te gelijker tijd is al bet vocht naar buiten gestroomd." Volgens eene geloofwaardige verklaring, door lord Ashley voor eenigen tijd in het parlement gegeven toen men het vraagstuk van emigratie behandelde,, leven er in Londen van 80- tot 100,000 menschen die geen onderwijs genoten hebben 30,000 daarvan zijn kin deren onbekend met hunne ouders of door deze ver onachtzaamd levende geheel in de straten slapende op stoepen in gangen bogen poorten enz. en opgroei- jende in heidensche onwetendheid I Ofschoon vrij geene vijanden maar integendeel voorstan- ders zijn der buogscliutlerij alhierzoo gevoelen wij ons evenwel niet geroepen onze kolommen te openenten gevalle van personele kweslien ons gevoelen isdat alle dagbladen zich steeds daar buiten behoorden tc houdeninzonderheid wanneer de zaak even als de onderhavige van zoo luttel weinig gewigl en voorzeker voor hel lezend publiek tan alle belang ontbloot is. BROUWERSHAVEN, den 21 Julij. Binnengekomen Bancakapt. B. C. ten Ham van Batavia Azorean, kapt. W. Walters, van Liverpool 9 beide naar Rotterdam en Betsey kapt. R. Richard van Swansea naar Dordrecht. AFVAART 9£B STOOMBOOT STAB ZIERIKZEE, gedurende de maand Julij 1848. Van Zierïkzee. Zondag 23 's mor». 4/2 ure. Woensdag 26, o 8 o Vrijdag 28, t 9/2 DILIGENCE- Van Rotterdam Dingsdag 23, 's morg. IO'/j uren Donderdag 27,'smidd. 12 Zaturdag 29, 's morg. 3 DIENSTEN o CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTEN 9 AANLEGGENDE AAN HET ZIJDE; Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Julij. Naar Middelburg: Zondag 23,'snamid. 121/Ó ure. Dingsdag 23, Woensdag 26, 's morg. Donderdag 27, n Vrijdag 28, Zaturdag 29, 2% 6 6 6'/, 61/" Naar Rotterdam Zondag 23, 's morg. 4 ure, Dingsdag 23, 6'/2 Woensdag 26, 7 V2 e Naar Antwerpen-. Maandag 24, 's morg. 2/2 ure. Dingsdag 23, 3/2 Woensdag 26, 8 PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM der. 20 Julij 1848. gebleven. Nederlanden, 2/2 pC. Werk. t> 3 o Schuld Zomer-dito 1847 Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap Olie Patent-Olie Lijn-Olie 44% pG. 52I/4 69% 67/8 133 f% Amorl. Syndikaat 3/2 pC. o Handel-Maatschappij 4'/2 p Ofschoon aanvankelijk een weinigflaauwerblijven Integralen gevraagd en willigerhetwelk op de overige binnenlandse/ie gun stig werkte. M3SDENPRIJZBN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE ZIERIKZEE van den 20 Julij 1848. De Ned Mudde. O. Tarwe 1846 0,00 a 0,00 N. dito 1847 - 6,30 a 7,30 Zaai-Zomerdito - 0,00 a 0,00 Ordinaire dito - 0 a 0,00 Rogge- 3,00 a 5 30 Wint.-Gerst 1848 - 3,30 a 3,80 3,00 a 3,30 2,30 a 2,70 4 00 a 3,00 0,00 a 10,00 0,00 a 9,00 De Ned. Mudde. Graauwe Erwten j 0,00 a 0,00 Groene dito - 0,00 a 6,39 - 0,00 a 0,00 - 10,30 a 11,00 - 7,00 a 8.09 - 0 00 a 0,00 - 36.00 per vat. - 39,00 - 00,00 Raapkoekenƒ00,00 de 1040 stuks. Lijnkoeken -00,00 Heden beviel van een Eoon AGATHA VAN DER VLIET geliefde Echtgenoot van Botterdam den 18 Julij 1848. P. J. LUCARDIE. TER STADS DRÜKK.ER1J VAN DB ERVEN A. DE VOS.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2