II \m Zaturdag Juli). N°. 58. 1848. Woensdag en Zaturdag. Herijk der Maten en Gewigten. hling irdam. CLEKCO paal op rmiddogs i de Hof' esenleret 1 tWCJ' oerenwi' Slepers iclKgf* nbeïeti zal nsdag di n 12 uri Zierikz' W V mitsgad i» en 1 veente 70ter 11. ƒ32, :n EB) ie westzi er inhou f 9,01 b, alda F, n »dl. f0 M.' J le ten K dë vos ZH11EZEESGHE COURANT. AB OMNEWENTS -PRIJS Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren's namidd. vóór 4 ure. verschijmt: PRIJS DER ADVERïENTIEItf: Gewone 15 cents de regelGeboorte-Huwelijks- en Doodberiglen van 1 -6 regels a f 1 behalve het Zegelregt. EOLKS EEK TE GE JV U O ORDIGING. Het is de groote kwestie van den dagof liet tot heil van het vaderland verstrekken zoutegen woordig onze staten-generaal door eene volksver tegenwoordiging te doen vervangen. Wij zeggen: vervangen, want immers zijn de staten-generaal bij de tegenwoordige wijze van benoeming, voor bet eene gedeelte (de 2^ kamer) niets anders dan afgevaardigden der provinciale staten, voor het andere gedeelte (de l-ste ka mer, die, naar de meening van velen, zelfs ge heel zou kunnen worden gemist,) niets anders dan commissarissen van Zijne Majesteit den koning; terwijl volgens het ontwerp der nieuwe grondwet, beide deze ligchamen regtstreeks door het gegoedste deel des volks zouden worden ge kozen en er dus eene wezenlijke volksvertegen woordiging zou worden tot stand gebragt, iets waarvan Nederland tot dusverre eigenlijk ver stoken was. En deze verandering heeft hare voorstanders, maar ook hare bestrijders; de laatste vooral (blij kens de jongste verslagen) in de staten-generaal zelve; iets dat ons niet verwondert, daar het in den aard der zaak ligten dus wel vooraf le ver wachten was. Maar de onpartijdige Nederlander, die niet uit eigen of particulier belang, maar alleen om den wille van het welzijn des vaderlandsdeze kwestie behartigt, is te zeer van het nut ccner wezenlijke volksvertegenwoordiging overtuigd, omniet ten sterkste voor deze verandering gestemd te zijn. De gronden voor die overtuiging zijn voorna melijk de niet te betwisten noodzakeli jkheid dat de regering van de behoeften en billijke wensehen der natie worde ingelicht, ten einde zij aan de zelve kunne beantwoorden. Dit is de eenige pligt die op eene regering rust; eene regering die zich andere oogmerken voor stelt, miskent hare roepingeene regering die niet verlangt langs alle mogelijke wegen van de be hoeften en wensehen der natie le worden inge licht, miskent haren tijd; zij verdient in geen geval aan het hoofd eens volks te staan want de regeringen zijn om dén wille des volksniet het volk om den wille der regeringen daar. Eene oude maar zooveel te onbetwistbaardere waarheid. De onpartijdige Nederlander wil dus, dat het volk, door tusschenkomst der volksvertegenwoor digers, invloed uitoefent op, aandeel hebbe tot de regering Maar met welk regt vraagt hier de man des behouds, en wij antwoorden: Met het regt dat wij verkrijgen, uit het zware aandeel dat ieder Nederlander in de staatsbelas tingen draagt. Stelt ons daarvan vrij en wij zullen met eenen oppermagtigen keizer, of czaar tevre den zijn; wij begeeren,op de voorwaarde van vrijdom van alle belastingenzelfs niet den min sten invloed op de besturen zoo gij echter hiertoe geheel buiten staat zijt, en het vaderland onmo gelijk besturen kuntzonder voortdurend zware offers te eischen van de ingezetenenduldt dan ook althans eenigen invloed van de zijde van hen, die naar hun vermogen, ieder naar het zijne, die offers voortdurend getrouw blijven opbrengen tot instandhouding der tegenwoordige maatschap pelijke orde in ons vaderland. Burgemeester en Wethouders der Stad TienJtzee Gezien de kennisgeving van den heer Arrondissements ijker alhier van den 28 Junij jl. n.° 183. Brengen bij deze ter kennis van alle ijkpligtige in- en opgezetenen van deze slad en het poortambacht-: dat in het locaal van het voor malige kazerne-gebouw in de Manhuisstraat alhier met den herijk van maten en gewigten zal worden aangevangen op vrijdag den 14 tol en met zaturdag den 29 dezer maanddadelijks in den voor middag van 8 tol 1 ure, waarbij de volgende orde zal worden in acht genomen te weten Voor wijk A, van vrijdag den 14 tot en met dingsdag den 18 .Juli}. Voor wijk Bvan woensdag den 19 toten met vrijdag den 21 Julij Voor wijk Cvan zaturdag den22 tot en met woensdag den 26 J ulij. Voor wijk D, van donderdag den 27 tot en met zaturdag den 29 Julij Zullende op zaturdag den 22 Julij speciaal gevaceerd worden tot de verificatie van het medicinaalgoud- en züvergewtgt. En wordt al verder opgemerkt dat alle malen en gewigten behoor lijk schoongemaakt zullen moeten worden aangeboden en dat er geene worden afgegeven waarvan de ijkregten niet zijn voldaan Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende ingezetenen, mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaren en openbare Administration, die in derzelver ambtsbe trekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaand om den opengestclden termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zichzelven de gevolgen daarvan te wijten hebben. Eu opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan teil Raadbuize der Stad Zierxkzec, den 10 Julij 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BUITENLAND. FRANKFORT den 17 Julij. Het berigl dat de Russen Moldavië zijn binnenge rukt meer dan eens tegengesproken en weder bevestigd is nu boven allen twijfel te stellen. PARIJS, den 16 Julij. In hel comité der vergadering voor de builenlandsr.be zaken heeft de beer Lamartine eene niet onbelangrijke rede uitgesproken. Hij antwoordde op twee heden- kingen van de heeren Mauguin en Napoleon Bonaparte. Eerstgenoemde bad gezegd dat Frankrijk twee bedrei gende mogendheden naast zich bad Beigie en Spanje, welke moesten ontbonden worden. Omtrent Belgie zeide de heer Lamartine, dat iedereen wist, dat niets aan Frankrijk gemakkelijker zou geweest zijn dan na den 24 February dat land in opstand te brengen en het van de kaart te doen verdwijnen. Maar het be wind de spreker zelf beeft hot niet gewild en daarom moest hij luide verklaren dat het voorloopig bestuur wat men er ook van zegge, geheel vreemd is gebleven aan de misdadige poging der democraten tegen het hel- giscb grondgebied. Het bewind van Frankrijk beeft niets legen Belgie willen ondernemen omdat men niet zou hebben geweten welke houding bij een ommekeer van zaken aldaaraan le nemen. Er zouden in dat land twee partijen opgestaan zijn de eene welke on afhankelijk zon hebben willen blijven de andere, welke zich mei Frankrijk zou hebben willen verecnigen. Had Frankrijk dit laatste geweigerd dan zou bet bij de fran- sebt' republikeinen het verwijt van lafheid of van ver- rand aan bet democratisch beginsel beloopen hebben. Had het Belgie ingelijfd men zou het van heersch- en veroveringszucht beschuldigd hebben en men zou dade lijk in oorlog geraakt zijn met Holland Engeland en Pruissen en door beide eerstgenoemde lauden in oorlog met Rusland met het geheels vaste land. Ook nopens Spanje en Italië liet zich de heer Lamartine in denzelfden geest uil en hij zeide ten slotte dat de republiek van 24 Februarij dit bij de conventie en het keizerrijk voor had dat men door hare staatkunde geene europescho coalitie tegen zich had gevormd. Het halfjarig overzigt der rijks inkomslen heden openhaar gemaakt, levert maar al te zeer het treurig bewijs op vart den jammerlijken invloed welken de gebeurtenissen daarop gehad hebben. Dat halfjaar levert niet minder op dan eene vermindering van 67 millioen in vergelijking met 1846, en van 61 millioen vergeleken bij 1847. Het was te verwachten dat gelijk meestal do eerste opgaven van liet getal van slogloffers welke do oproerdagen veroorzaakt hebben zoude blijken over dreven geweest te zijn. Dit is gelukkig inderdaad het geval. Mol getal dier slaglolfers is zeker nog veel to groot maar niet zoo groot als men gezegd had. Er zijn in alles 1400 dooden geweest en er zijn thans nog 1100 gekwetsten. PARIJS, den 17 Julij. In de zitting van de nationale vergadering van heden rigtte de heer l'Herbette eenige interpellation tot don minister van huilenlandsche zaken over het binnen rukken der russische troepen in de moldavische provin ciën hetgeen volgens spreker niet door de traktaten werd toegestaan hij vroeg verder wat de minister van huitenlandsche zaken doen zou indien dit binnenruk ken werkelijk had plaatsgehad? De minister van huitenlandsche zaken antwoordde daarop dat nog de grootste onzekerheid over dit feit heerschte, doch dat het, indien het bevestigd werd, de meeste aandacht verdiende. De vergadering kan zeide de minister, evenwel verzekerd zijn, dat de eer en de belangen van Frankrijk op dit punt even als op alle andere punten in het oog zullen gehouden worden. Des noods zal Frankrijk zich dan met zïjno bondge- nooten verstaan. Er is besloten een marmeren standbeeld van den aartsbisschop van Parijs in naam en op kosten der re publiek in Onze-Lieve-Vrouwenkerk op le riglen. Aan de eene zijde van het voetstuk zal men lezen Moge mijn bloed het laatst vergotene zijn, en aan de keerzijde De goede herder geeft zijn bloed voor zijne schapen. Do vergadering stond 50,000 fr. voor dat gedenkteeken toe. De eenige maar daarom niet minder gewigtiga nieuwstijding, die wij uit Italië vinden medegedeeld k is de verkiezing van den hertog van Genua, tweeden zoon van Karei Albert, tot koning van de nieuwe Sici- liaansche monarchie. De fransche republiek heeft aan de kommandanten van haar eskader in de Middclland- sche-Zee hevel gezonden de siciliaansche vlag te erken nen en haar met de gewone eerhewijzingen te begroeten. Karei Albert gaat voort met alles voor het beleg van Verona in gereedheid te brengen. De waterkundigo operaliön waarvan Napoleon in zijne gedenkschriften spreekt, worden thans legen de stad Verona onder nomen. De wateren van het meer zijn voor een groot gedeelte afgeleid en daardoor rondom de slad zoo zeer gevallen dat de verpestende uitwasemingen er allerlei ziekten verspreiden en van den anderen kant aan de watermolens beletten verder dienst,te verrigten. BRUSSEL den 17 Julij. De kermis dezer slad is gisteren onder begunstiging van het schoonste, weder geopend. Alles is rustig hoezeer er in de laatste dagen zich nog eenige beweging geopenbaard had. Bij een der destijds gevatte oproer makers die voorgaf brood noch werk le hebben is eeno vrij aanzienlijke som gelds gevonden waarvan hij do oorsprong niet konde of wilde opgeven. Overigens ver zekert de Indlpendancedal het bewind op het spoor is der onruststokers die de werklieden tot wanorde pogen op te ruijen. De gemeenteraad van S.'-Josse-ten-Nooda heeft, om de bijeenschoii'ngen die zich dezer dagen in de L'eopolds-wijk vormden te keer te gaan het hijeen blijven van meer dan 5 personen op de straten verboden. BINNENLAND. 'sGRAVKNHAGE den 19 Julij. In de zitting van de tweede kamer der staten-gene.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1