Woensdag 12 Julij. sr°. 55. 1848. Woensdag en Zalurdag. erijk der Maten en Gewigten. BEKENDMAKING. Mank van Meening. BUITENLAND. ZEMKZEESCEE GODRAHT. abonnements-frijs: Ver drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. 7 - a Jmna fe voren?s namidd. vóór ót ure. schijnt: PRIJS DER ADVEBTEISTIEMI Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1 -6 regels af 1 behalve het Zegelregt. „..vxci werp aat wij in ons vorig nummer;,.behandelden is van liet hoogste gewigt. het betreft de welvaart, helleven van het tal rijkste deel der maatschappijen is overwaai Jig er nog eens nader op erug.te komen. Wij doen dit te meer, daar wij nog het een en ander daarop be dekking hebben.de, wenschen op te helderen. De behoeften vim den mensch zoodra hij slechts eenigzins boven ,jn trap der oorspronkelijke wildheid staat, zijn zoo groot en veel- •uldig dat het hem geln el onmogelijk isdaarin zelve geheel te voor- ien om die rede alleen reeds heeft de eene mensch den anderen loodig, en is de maatschappelijke toestand ontstaan, dien wij thans p de aarde aanschouwen een toestand die onze bewondering ver- ientuithoofde van de doelmatige verdeeling der menschen door ver killende bedrijven en standen, waardoor het alleen mogelijk is, at.de veelvuldige behoeften van allen, hunne bevrediging kunnen rlangen. Wie zal ontkennen dat deze toestand reeds een zekere trap van erbroedering is eene stilzwijgende associatie, die elk mensch met anderen verbindt; een toestand daarom teregt met den naam menschelijke maatschappij bestempeld, waarvan de verschil- ende individuen de in meerdere of mindere mate nuttige leden itmaken. Het staatsverdrag, waarbij een volk zich onderling verbindt onder Jn zelfde opperbestuur aan dezelfde wetten te gehoorzamen de f7,amentlijke bezittingen te verdedigen of te doen verdedigen en aartoe desnoodig, gezamentlijk de geldelijke of andere lasten te ragen maakt een andere trap van verbroedering uit, die een som- Ijds zeer groot aantal menschen tot een volk vereenigt Weder eer.e andere soort van verbroedering ontstaat uit de over- instemming in godsdienstige begrippen; zij die het hieromtrent nderling eens zijn, vormen dat wat men eene sekte noemt waar in de leden zich meer of minder naauw aan elkander sluiten. Dat bij al deze associatie» of verbroederingen elk lid voordeel of ut uit al de anderen trekken kan, is onbetwist/zonder dat was ook ulert lang de band die de menschen onderling verbindt, opgelost; laar ofschoon minder onbetwist, is het toch even zeker, dat cr 'eerdere soorten van association mogelijk zijn, die voordeelig op ai eszelfs leden werken kunnen. Zoo behoeft een bewoner van deze en nog eenige andere provin- cn b v. maar te denken aan de vereenigingen lot gemeenschappe- jke wering des oceaanswaaruit de polder- en dijkbesturen zijn ntstaan zoo ergens dan draagt hier eene associatie heilrijke vrucli- m, en elk lid geniet de voordeden van eenen arbeid die voor hem Heen volstrekt onuitvoerbaar zijn zoude. Maar in meerdere zaken heeft de mensch behoefte om zich te isociëren met zijne natuur'genooten zich aan te sluiten aan ande die ook die behoeften gevoelen; wij wezen in ons vorig imm er immers reeds op de zoo veelvuldige en meestal bloeijende ranlie-maatscbappijen tegen brandgevaar, tegen het vergaan schepen, tegen de onkosten van ziek te zijn, of zich te moeten ten begraven ja zelfs, hoe vreemd het klinken moge, tegen den lod! (levensverzekering.) I Onder deze alle zijn in de tegenwoordige oogenblikken vooral die mbevelenswaardigdie dienen om den toestand der zinkende ar- lidende klasse te verbeterenb. v spaarkassen, doch zullen ii'gelijke instellingen hun doel bereiken, dan moeten zij 1." zeer ivoudig worden geadministreerd/er. althans de deelnemers met .t de minste administratieve bemoeijing belasten, (dit is vooral der den arbeidenden en boeren stand eene griet tegen die inrig- i°en), en2.o moeten men nooit door dwang maar door dekraci.t der èrtuiging tot de deelneming opwekken, want wat waar en goed is, et zonder geweld zegepralen, mits bet slechts geene onbekwame unharidige verdedigers vindt. ie de verbroedering, of het socialisme verder wil uitstrekken inde boven opgesomde association, (1.° burgerlijke maat- appij, 2.0staatsverdrag, 3.°sekte, 4.Q vejeenigingen tegen zee- md- of anderë gevaren enz.) betreedt het rijk der hersenschim- n, hij wil het onmogelijke. Dat de maatschappijwaarin wij leven in Europa het gebrek be- dat de zoo talrijke nijvere klasse zeer veel ontbeert, ligt niet de inrigting der maatschappij zelve; wij behoeven de fransche duilsche communisten en socialistendie dit beweren en daarom grondslagen dier maatschappij (eigendoms-regt) willen omkeeren, ;!its te wijzen op Nonrd-Amerikawaar de burgerlijke maat- ippij op dezelfde grondslagen gebouwd is als de onze (namelijk den prikkel van elkeen om geld in eigendom te verdienen), en waar loch geene ontberingen zijn ook niet voor den geringsten band ier, die slechts iets werken wil. iVat moet men dan bij ons doen om dien zinkenden en toch zoo intbcerüjken stand der maatschappij te ondersteunen en zoo lelijk op te beuren Zorgen dat zij die werken willen steeds werk vinden kunnen. Nooit geven aan hen. die werken kunnen maar hun liever f het werk dat zij verrigten zoo veel te meer in billijkheid be- 10. Zoo veel mogelijk aan alle zijden van die klasse de staatsbelas- |eu verligten tot dat zij zich door .eigen krachten zal hebben eweikt, tot den welvarenden nijveren Nederlaudschen hand- Ie stand van vroegere dagen. Cg S, Vii| "h i. lei elf Pt. ros. awn it. Iurg km ekster en Wetiioüders der Stad Zierikzee ezien de kennisgeving vandcu heer Anoudissements-lJkei alhier den 28 Junij jl. u.'0 183. Brengpn bil deze terjkennis vav* ,lj.'.t ijk.pligtige in- en opaezeten van deze stad ei) het po'ortarrrbacSt Thai in het iocaai vaii hei vut malige kazerne-gebouw in de Manhuisstraat alhier met den lieri, van maten en ge wigten zal worden aangevangen op vrijdag den 14 tot en met zalurdag den 29 dezer maanddagelijks in den voor middag van 8 tot 1 ure, waarbij de volgende orde zal worden in acht g&nomen te weten: Voor wijk A, van vrijdag den 14 toten metdingsdag den 18 Julij Voor wijk Bvan woensdagden IQ toten metvrijdag den 21 Julij. Voor wijk Cvan zalurdag den22 lol en met woensdag den 26 Julij. Voor wijk D, van donderdag den 27 Lol en meizaturdae den 29 Julij Zullende op zaturdag den 22 Julij speciaal gevaceerd worden tot de verificatie van het medicinaal, goud- en zilvergewigt. En wordt al verder opgemerkt dat alle maten en gewigten behoor lijk schoongemaakt zullen moeten worden aangeboden en dat cr geene worden afgegeven waarvan de ijkregten niet zijn voldaan. Wordende .mitsdien alle nering- en winkeldoende ingezetenen mitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaven en openbare Administvatiëndie in derzelvev ambtsbe trekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten, bij deze op bet nadrukkelijkst aangemaand om den opengeslelden termijn voor den herijk niet le verzuimenzullende de nalatigen zichzelven'de gevolgen daarvan te wijlen hebben. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekon digd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 10 Julij 1848. Burgemeester en Wethouders, DE CRANE vt. Ter ordonnantie, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BuaosuüKSTsm en WsTwonnERS der Stad Zierikzee brengen bij deze ter kennis van de gegadingden dat op Donderdag den 20 dezer maanddes voormiddags 10 ure preciesop hel Raadhuis alhier in het openhaar zuilen worden verkocht «ïe SfazSs TieBïdes'pajeïiitfes» over den jare en oogst van 1S48, waartoe de voor waarden van heden af ter Stedelijke Secretarie ter lezing liggen. Zierikzeeden 10 Julij 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. .1. P. KROEF. De Arrondissements Betaalmeester te Zierikzee adverteert dat van heden tot en met den laatsten dezer maand ten zijnen Kantore, zullen worden uitbetaald «Se Kentei!» va»» SSopgtog-teis over het eerste half jaar SS48. De Betaalmeester voornoemd R. S. BOEÏJE. POSTERMEI». De Directeur van het Postkantoor le Zierikzee brengt ter kennis van het Publiek dat van af den 15 dezer maand op zijn Kantoor zal worden gevaceerd op de navolgende uren Tot het Frankeren en Aanleekenen der Brieven des morgens van 6'/,7 en van 1012 ure en des avonds van 56 en van 910 ure. Tol het deponeren der Geld-Artikelen des morgens van 1012 ure en des avonds van 56 ure En lot het afhalen van aangeleekende Brieven en Geld-Artikelen des morgens van 10—12 ure en des avonds van 5Gen van 910 ure. Zierikzee, den 11 Julij 1848. 1. van N1EUWKÜIJK. Verkoopinr aan de JHank van Leenïnrj le Zierikzee, op Woensdag den 19 Julij 1848, des namiddags ten twee urevan de ojtrsistaansii- Panden, verpand tot uliimo April 1847. Dingsdag namiddag van drie tot vier ure te bezien. FRANKFORT den 7 Julij. In een schrijven uit Parijs aan de O. P. A. Zlg. leest men dat generaal Cavaignac aan den gezant van een vreemd met Duitschland zeer bevriend land zou gezegd hebben Voor ons en voor geheel Europa is het voornaamste wat wij te doen hebben zoo spoedig mogelijk een einde aan de anarchie te maken. Dit is eene taak bij wier volbrenging ik op de goedkeuring en de dankbaarheid van geheel Europa reken." De stand van de oorlogszaken in Italië is en blijft nog altijd dezelfde de belegering van Venetie duurt voort en hel blijkt niet dal men de overgave dier stad zoo die al geschieden mogtbinnen kort kan te gemoet zien. Onverklaarbaar is de werkeloosheid van Karei Albert, men verneemt niet liet minste noch van zijne verrigtingen noch zelfs van zijne plannen hij bevindt zich met zijn hoofdkwartier nog altijd te Valeggio. Volgens berigt van Petersburg, 1 Julij nam de cholera wel is waar nog niet afmaar was de ziekte niet ineer zoo boosaardig als bij het eerste begin. Het goederen-vervoer naar binnen 's lands ondervond eene merkelijke stremming daar de boeren grootendeels de stad verlieten. HAMBURG den 7 Julij. Uil het noorden ontvangt men heden de stellige be vestiging dat er tusschen Denemarken en Duitschland een wapenstilstand van drie maanden gesloten is, door Rusland en Engeland gewaarborgd. Het deonsche ka binet heeft deze overeenkomst reeds geratificeerd. On der de voorwaarden is ook opgenomen dat alle door de deensche zeemagt in beslag genomen schepen en la dingen vrijgegeven zullen worden tegen teruggave van de zijde van Duitschland der gelden welke generaal Wrangel in Jutland heeft ingevorderd. PARIJS, den 6 Julij. De begrafcnis-plegligheid der slagtoffers van het jongste oproer heeft heden plaats gevonden en is zonder ongelukken afgeloopen doch het schijnt dat de pleg- ligheid zelve niet zeer voldaan heeft. De regering had den weg dien de lijkstoet nemen moest aanmerkelijk beperkt onder voorgeven dat de grafkelders onder de Bastille—zuil niet gereed waren om de kisten te ontvan gen. Men schijnt echter te weten dat die kelders volkomen gereed waren en nimmer vollediger gereed gemaakt kunnen worden. De policie nogtans vreesde voor eenig koinplot eene zamenzwering het een of andere heische werktuig. In de Rue Royale den eeni- gen zeer kleinen afstand dier. de stoet beeft afgelegd hadden de bewoners zelfs hevel bekomen hunne ven sterramen open te zetten opdat niets vijandelijks achter de gordijnen toebereid mogt worden. De lijkwagen waarop een katafalk in de gedaante eener breede pyra- mide stond en die door twintig rijk getuigde paarden getrokken werd was ook vo'lgens sommigen mei wei nig smaak ingerigt. Alvorens men van het Ëendragts- plein naar tin Madeleine-kork op weg ging, werd aan een groot altaar in tegenwoordigheid der regerings- magten der troepen en van eer, niet zeer groot aantal op liet plein toegelalenen de lijkdienst verrigt. Tus schen den staatsraad en de 12 tnaires of burgemeesters van Parijs ontstond bij dit feest een strijd wegeus den voorrang die na de wisseling van scherpe woorden ten voordeele van den staatsraad beslist is geworden. Men denkt dat nu dit feest, dat als het ware bet eindhedrijf van het opgevoerde treurspel uitmaakt on gestoord is afgeloopen heden avond of morgen de staat van beleg voor een iegelijk opgeheven zal worden. De moordenaar van den aartsbisschop van Parijs schijnt thans ontdekt en geval te zijn. Lieden die Parijs dezer dagen hebben verlalen verkondiger) dat men zich bezwaarlijk eenig denkbeeld kan vormen van het bedroevende voorkomen dezer voor weinige maanden nog zoo Bloeijende en prachtige hoofd-

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1