w N0. 52. Zaturdag 1 Juhj. 1848. Woensdag en Zaturdag. BESTUREN M ADMINISTRATIS. ZKRffiZEESCHE abonnements-fbijs: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren,'s namidd. vóór 4! ure verschijnt: prijs bes abvertemtien: Gewone 15 cents de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodheriglen van 1-6 regels a f 1 behalve het Zegelregt Curatoren der LAT1JNSCHE SCHOLEN te Zie- rikzee maken langs dezen weg aan de belanghebbenden bekend, dat de liemve JLeeircurstlts op dié Scholen den 7 der volgende maand een' aanvang zal nemen en noodigen derhalve alle ouders of voogden die hunne kinderen of pupillen in het onderwijs op de genoemde scholen zouden willen doen deel'en uilom zich daartoe vóór 1 Augustus aanslaande bij den eerst- ondergeteekende aan te melden. Zij nemen levens dezen weg te baat, om te berigten dat ten huize van den Heer Conrector, D.r C. \V. Voixke wederom gelegenheid ter plaatsing van één' kostleerling zijn- zal. Zierilczee1 Julij 1848. Curatoren voornoemd \V. J. P. KROEF President. P. J. AN OR E/E Secretaris. BUITENLAND. PARIJS, den 25 Junij. De toestand onzer hoofdstad is allerverschrikkelijkst. Te re»t roept het Journal des Débats verslag gevende van het gebeurde, nit: Verschrikkelijke, afschuwelijke dag het bloed van Frank rijk vloeit met stroomen de wanhopige strijd op straat op de plei tten, inde monumenten in de huizen; liet geraas van het geweer vuur verdoofd door het geschutdat sedert de eerste zonnestralen buldert! Groote God! welke treurige en verschrikkelijke boete doening is ons ongelukkig land voorbehouden Ziedaar dus Parijs de hoofdstad der beschaving, een oorlogslooneel geworden instaat 'van beleg verklaard! Hier de woedende, bloedige strijd, daar eene woestijn de buizen gelijk aan muren de straten door legioenen gewapende burgers versterkt, en overal rouw en verwoesting." Tot hier toe de woorden van het Journal. En waarlijk, zij zijn EO,'- verre van de wezenlijkheid, wanneer men de verschillende be rigten van bet gebeurde verneemthet aanzienlijk getal gesneuvelden in aanmerking neemtde wreedheden welke gepleegd zijn nagaat; neen, dan zegt men niet Parijs is de hoofdstad der beschavingmaar liet is de zetel van middeleeuwsche barbaarschheid. Gisteren was de toestand al ernstiger en-ernstiger geworden zoodat de nationale vergadering, even als elk ander de noodzakelijkheid van krachtige maatregelen inzag, wilde men niet het gewelden daarmede alle socialistische en communistische denkbeelden zien «■gevieren. Dii toch is de leus der insurgenten. Men hoort niet neer van pretendentennoch van Hendrik Vnoch van Napoleon naar de kreten zijn leve de socialistische republiek dood aan de 'ijken leve Barbes enz. Dit kon niet langer zoo duren. De rergadeiing besloot dan ook gisteren reeds,-Parijs instaat van beleg Ie verklaren. Van toen af werd er met meerder kracht en eenheid lehnndeld. De generaal Cavaignac deed achtervo.lgelijk vijf pro- llamatiën aan de nationale garde het leger, de opstandelingen de purgers en de mobile nationale garde afkondigen welke alle man- lelijk en krachtig gesteld, de algemeene goedkeuring wegdroegen, bok de nationale vergadering rigtte eene proclamatie aan de natio- ilalé garde, waarin onder anderen gezegd wordt: Wat willen dan de insurgenten Men weet het thans. Zij willen regeringloosheid, brandstichting, plundering-, Nationale >ardesvereenigen wij onsom onze bewonderenswaardige hoofd- itad te verdedigen." Ten einde verder bloedvergieten le voorkomen beeft de generaal \ivaignac getracht, door onderhandeling de opstandelingen te podzakei» zich over te geven. Mogt dit niet gelukken dan zou j totde uiterste maatregelen overgaan. Niets heeft echter mogen ten. Van alle kanten waren barricades opgerigt. Den ganschen g werd gisteren met eene woede gevochten, welke alle beschrij. g te boven gaat. Het zou te moeijelijk en te wijdloopig zijn, gebeurtenissen van dien dag in al de bijzonderheden mede te dee- vooral daar ook die van heden zijne treurige tooneelen heeft, *:lke, als zoo veel later, den toestand van het oogènblik bevatten, noeg, gisteren waPen alle vermaningen vruchteloos. Boven eene [r barricades, onder anderen, hadden zich twee (naar het latei- bleken is, publieke) vrouwen met een rood vaandel geplaatst, 1 de mannen tot den strijd aanzetteden. Na driemaal te vergeefs «maliën gedaan te hebben, zag men zich genoodzaakt op haar te <|jren en natuurlijk was spoedig daarop het gevecht algemeen. Op ie andere plaats vielen er wederom andere tooneelen voor, doch fral was de verbittering ten top. De militairen nationale garde lc!e mobile sarde wedijverden om zich van de barricades meester maken en de opstandelingen te verdrijven. Deze echter, ten tie zamengesteld uit bandieten, vrijgelaten boeven enz vochten achter de barricades uit de huizen enz. niet eene verwoed- ""•7Ï, aan dolzinnigheid grenzende. Op vele plaatsen zag men ge meisjes uit de vensters op de troepen schieten. Het resul- van den dag van gisteren is echter, na al die moord tooneelen ■eest, dat de opstandelingen het onderspit moesten delven en iele plaatsen verdreven werden, v 'cn heeft zich echter te schielijk .gevleid dat de opstand reeds ■bedwongen zijn. Het tegendeel is waar. Ook lieden is met j verwoedheid gevochten. Bij de afzending dezer berigten ten ïre 's avonds is de toestand van zaken eigenlijk in weinige woor- aldus zamen te vatten Mje. opstand is nog niet bedwongen. Hij heeft cenige buurten ver rf ila f laten doch nestelt nog in andere. Het kanon buldert. De moed der Ijnietroepen en der nationale garde is bewonderenswaardig. Deze laatste is afgemat, doch er komt talrijke hulp uit de departe* inenten. Parijs biedt het tooneel der verschrikkelijkste verwarring aan. Men ontmoet vrouwen en kinderen, die weenende naar hunne mannen en vaders vragen, waarvan zij in 24 uren niets vernomen hebben. Zie hier eenige verslagen der gebeurtenissengetrokken uit bij zondere berigten Wij zijn heden opgestaan in staat van beleg, mogen niet meer de straat overgaan noch zelfs ons luiis verlaten. Het is verboden, de deuren open te laten of de vensters te openen; tie jalousiën mogen daarentegen riet, gesloten worden. Deze maatregel is genomen uit vrees, dat uit de vensters op de nationale garde mogt worden geschoten Men zegt, dat de voorstad St -Antoiné beschoten wordt. De nationale garde is heden veel talrijker dan gisteren en eergis teren, Gedurende die dagen was een vierdeof hoogstens een derde op het appél. De kleine winkeliers ontbraken in het algemeen voor het grootste gedeelte. De aanzienlijke kooplieden hadden zich er alle moedig heen begeven, en men zag ëene menigte jonge lieden met verlakte laarzen en den snaphaan op schouder. De nationale garde heeft, even als de linietroepen, zeer dapper gevochten, dr.ch men spreekt bij uitnemendheid van de mobile garde. -Deze moest nog baar proefstuk doen. Geen enkele is terug gedeinsd. Bij. het leger zegt men voorwaartsmarscli'vuuren het leger gehoorzaamde. Bij de mobile wacht had men geen tijd het bevel tot liet einde toe te geven. Zoodra men marsch riep, wierp zij zich op de barricades, beklom die zoo er mogelijkheid toe was, of liet zich doodschietenHaar verlies is nok aanzienlijk geweest. Het is thans onmogelijk, het getal insurgenten op ie geven, doch zeker is het, dat zij hoofdzakelijk uit de ambachtslieden der natio nale werkplaatsen bestonden. Die uit de bijzondere werkplaatsen hebben er geen deel aan willen nemen. Voor het grootste gedeelte hebben zij zich ook niet bij de nationale garde willen voegen ómdat zij, naar zij zeiden niet op hunne broeders wilden schieten doch van eene andere zijde hebben zij zich ook niet met hen willen vereenigen Gedurende de dagen van gisteren en eergisteren is voorzeker het oproer verschrikkelijker geweest dan er ooit eenig ander heeft plaats gehad. Inlusschen hadden de insurgenten geene vaan en geen ver- eenigingskreet. Zij verborgen zich achter het. masker der ellende en eischten werk of de. dood terwijl hij velen hunner aanzienlijke sommen in goud of in zilver gevonden werden. Gisteren werd in de straat Cacpicnard een man in hechtenis ge nomen. Naar den wachtpost geleid en onderzocht, vond men een twintigtal kogels en eene pistool bij hem die lel ter lijk tot aan den mond geladen was. Gevraagd, waarom hij wilde vechten, ant woordde hij: omdat ik geen brood heb. Men gaat voort met hem te onderzoeken en vindt 25 franken bij hem Men zegt, datop onderscheidene barricades gezegd is: Men heeft ons plundering beloofd en.wij zullen die hebben, of wij zullen ons dood laten schieten. Gcrustelijk kan men zeggen, dat gisteren de beslissende slag tus- schen de roode en de driekleurige republiek geleverd is. Die slag welke daags na de omwenteling onvermijdelijk was is door 'de drie kleurige republiek gewonnen, doch tegen welken prijs? Zij heeft haar vier maanden ondergang en ellende gekostgeëindigd door een moorddadig gevechtwaarbij hare bloedverwanten en vrienden gebleven zijn. Had zij den slag verloren, dan zou den volgenden dag liet schavot in Parijs opgerigt, en de ge.regteüjke moorden zouden hervat zijn altijd na de stemming eener belasting van 1000 millioen op de rijken en tie ontwapening der nationale garde. Het voorwendsel tot den opstand der laatste dagen was de ellende, doch het meest hebben daaraan toegebragt de genomene maatregelen ten opzigte der nationale werkplaatsen. Ten gevolge der-gebeurte nissen van 24 Febrnarij, had het vnorloopig bestuur aan het volk buitensporige beloften gedaan welke onmogelijk konden vervuld worden, De kamer heeft die beloften natuurlijkmoeten wijzigen. Het volk, door zijne leiders verblind, heeft daarin slechts eene daad van reactie gezien en is opgestaan. Dit is het eerste oproer dat trouwens voorspeld was. Thans is de uiterste partij dood. Het tweede oproer zal plaats hebben ten behoeve van Lode wijk Bonapartewanneer de voorzitter derfransche republiek zal moeten gekozen worden. Véle werklieden zeggen: wij willen thans niet vechten, wantwanneer wij hel tegenwoordige bewind omver heb ben geworpen om een ander in de plaats te stellenzullen wij niets gewonnen bobben, doch voor Lodewijk Bonaparte zou geheel Parijs te hulp snellen De nationale gardé zelve, welke zich nog vrij tal rijk tegen de roode republiek véreenigd heeftzou dit welligt niet zoozeer tegen eenen Bonaparte doen. Het getal dooderi en gekwetsten is zeer aanzienlijkhet zal wel 12- tol 1500 beloopen. Er is ook een zeer groot aantal gevangenen gemaakt. De rails van den noordelijken spoorweg en van Orleans zijn op verschillende plaatsen weggenomen; de dienst is echter niet afgebroken. an een' anderen berigtgevcr.) Sedert gisteren avond heeft zich het kanon- en geweervuur onophoudelijk tegen de. barricades, doch z.nder goed gevolg, doen hooren. Men wacht heden avond 50 stukken geschut, welke wel tien laatsten slag aan den opstand zullen toebrengen. Intusschen verliezer: wij veel volk voornamelijk officieren, op wie men met juistheid mikt. De generaal Renaud gisteren benoemd is gesneuveld. Van alle zijden bewijst men de gesneuvelden eer die voorloopig in dè voorstad Montmartrc worden begraven. De stad is in rouw. Alle burgers zijn ingevolge bevel van den generaal Cavaignac verpligt de wapens op te vatten. Men ontwapent hen die tot nog toe de wacht niet hebben betrokken, en hunne h izen worden ge sloten en bewaakt. Dc generaal Cavaignac verschijnt. Hij belooft ons het einde van den burgeroorlog vóór den nacht. De Hemel verhoore hem want wij zijn uitgeput van vermoeijenis. De paarden der ruiterij hebben geen voeder meer. Het ongelukkigste is echter, dat de krijgsbe hoeften onvoldoende zijn. Men heeft drie huizen welke verdacht waren doorzocht, en er snaphanen en buskruid gevonden. Vier personen zijn in hechtenis genomen, doch een twintigtal is over'de daken ontsnapt, daarbij door buren geholpen zijnde. 1200 Werklieden zijn uil Rmiaau aangekomen om de insurgenten der hoofdstad bij le staan. De kanonnen en kruidwagens rijden onophoudelijk in-galop lang-s de boulevards. Bij de barrière Pois- sonnière is heden morgen een huis in brand .gestoken. Talrijke ^vangenen worden elk oogènblik naaf de Tuilcrien gebragt. De opstandelingen hebben hunne beweging niet meer naar het middel punt durven wagen, omdat zij wisten, dat de bevolking te zeer ten hunnen nadeele was gestemd. Uil een ander bijzonder berigtDe generaal Cavaignac heeft jegens de insurgenten der cité zijn woord gehoudenTen 12 ure hebben de kogels de nuttelooze sommatiën vervangen. De insur genten waren in de kerk St.-Scverin en bij liet begin der straat St.-Jacques bijeengetrokken. De deuren der kerk zijn opengescho ten en de kogels hebben den dood onder de opstandelingen in hufn nest gebragt. Ten 2 ure hield het vuur van die zijde op. De woede der overwonnenen openbaarde zich in afgrijsselijke misdaden waarover zich eene stad, zoo trolsch op hare beschaving, ten eeuwigen dage zal moeten schamen. Verminkingen, welke aan de wreedheden der meest woeste Be- donïnen doen denken, zijn gepleegd. De arbeidende klassehoe schuldig ook, heeft dit niet gedaan. Ze zijn door anderen uitgedac/it en uitgevoerd. Men erkent daaraan de hand der boosdoeners, die onder hunne rangen vechten. Wat kon men van die bandieten niet vreezen Zijdie uit de bagnes ontvlugt waren, Ziadden zicA ge wapend tot wraak tegen de verdedigers der orde. Men Aeeft een' hoofdofficier van het leger, die van fiet paard af gevallen was. den vuist afgesneden. De mobile garde is gestraft geworden voor hare getrouwheid aan de natie, voor haren heldhaf* tigen moed welke haar zooveel bloed gekost Aeeft Onderscheidene dier jonge lieden, waarvan de meeste nog niet geheel zijn volwassen zijn op eene afschuwelijke wijs verminkt geworden, welke aan de. barbaarschheden der woestijnen van den Atlas deed gedenken. PARIJS den 26 Junij. Na dagen bloedigen strijd, is de opstand eindelijk overwonnen. De zege is gelukkig aan de verdedigers der bestaands orde van zaken verbleven. Vier dagen lang heeft het bloed hier gestroomd vreesselijke gruwelen werden gepleegd maar ook edele daden mogt men aanschou wen. Ieder is thans iri droefheid gedompeld want elk mist een zijner bloedverwanten een zijner vrienden maar met die tranen van droefenis vermengen zich ook tranen van vreugde en dankbaarheid wanneer men bo- denkt dat hol einde van jammer en ellende niet te be rekenen zou zijn geweest zoo de oproermakers hadden gezegevierd. Gelukkig is zulks verhoed en dat wel in geen geringe male door het beleid en de krijgskunde van den generaal Cavaignac, die trouw werd ondersteund door zoo vele dapperen velen van welke de zege met hun bloed kochten. Ook de aartsbisschop van Parijs bragt hiertoo het zijne bij door de woorden van vrede welke hij op eene der barricades geklommen uitsprak en waarbij hij gevaarlijk werd gewond. In één woord tnen heeft dank te wijlen aan de geheele gewapende magt en alle verdedigers der orde voor de eendragt met welke zij handelden. Heden morgen is de voorstad S.'-Antoinc gelijktijdig van drie kanten aangetast. Herhaalde malen is het vuur gestaakt geworden en is er over kapitulalie ge handeld. Daarna zijn de vijandelijkheden hervat zoo men wil ten gevolge van een misverstand dat door sommigen voor verraad gehouden is en in allen gevalia veel bloed gekost heeft. Eindelijk, omstreeks één ure, heeft het vuren opgehouden men hoorde nog slechts in hel versl van de voorstad du Temple enkele snap- lie anschoten. Al de wijken waar de opstand gewoed heeftleveren een treurig aanzien op Het oog ontmoet overal half opgebroken straten, lijken en bloedplassen. Parijs gelijkt op een slagveld op een slagveld na de over winning. Geheele blokken huizen zijn door het geschut vernield. Alleen in de voorstad S.'-Jacques waren meer dan duizend barricades opgeslagen. Velen houden de heeren Lamarline en Ledru-ïlollin voorde oorzaak van al de tegenwoordige ellende men verwacht dat zij in staat van beschuldiging zullen wor den gesteld. Huber Lehon en Cabcl worden als hoofden van den opstand genoemd. De generaal Lamoricière heeft zich hijzonder onder scheiden drie paarden zijn onder hem doodgeschoten.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1