Woensdag 28 Junij 7 1848. Woensdag en Zaturdag. M M AM1IMSTRATIEN. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierilizee. BUITENLAND. BINNENLAND. -V. 51. ABOJïltfEflBNTS-PRMS: Per drie maanden f SfOÓ. Franco per post f 2,15. Jnz"~J' J T - - endwg :der Advert, daags te voren 's nam idd. vóór 4L ure. verschijott: phij3 der aövjsatewtïem: Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtcn van 1-6 regels af 1 behalve hel Zegelregt pC, .gerj f 7,30, Zomer* !/*o,oo be (lil( Muddi a O.O a a 0,( a 11, I a O.O P a 7,( per v 40stul O izeeI In aanmerking nemende dat bet nuttig te achten is dat de in- en opgezetenen ten allen tijde kennis he komen kunnen van de bestaande plaatselijke verorde ningen keuren reglementen en tarieven, welke voor liet algemeen van verbindende kracht ziju maken bekend Dat al de genoemde plaatselijke verordeningen dage lijks voor een ieder ter inzage en lezing op de Stedelijke Secretarie gedurende de kantoor-nren voorleggen gelijk die ook na de openbare afkondiging in druk uit gegeven ter Stads Courant-drukkerij of hij de Boek handelaren verkrijgbaar zijn gesteld ten einde de be kendheid daarvan zooveel mogelijk te bevorderen en steeds te onderhouden. Zierilizee den 26 Junij 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE Ter ordonnantie, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De Burgemeester der Stad Zierilizee brengt ter ben- "tlïs van de daarbij belanghebbenden bat net kohier voor de belasting op het Personeel dienstjaar 1 Sia/9 wijken A en B van deze Stad op den 17 dezer maand door Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer provincie is executoir verklaard en op heden ge steld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen té dezer stede, ten fine van'invordering'; en eindelijk dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den hij de wel bepaalden voel te voldoen. Zierilizee den 26 Junij 1848. DE CRANE. De Plaatselijke School-Commissie dezer Stad maakt hiermede bekend, dat de jaarlijksche Promotie en Fffif giiitzleeliug' aan de Leerlingen op het Instituut van den Heer W. Top, Wz. eerslkomenden Zaturdag den 1 Julij, voormi'ddags ten 11 ure in de Lulhersche Kerk alhier zal plaats hebben hij welke gelegenheid door een paar Jongelingen die het Instituut verlaten afscheidsreden zullen gehouden worden. Zij noodigt hiermede levens allen die in opvoeding en onderwijs belang stellen uit om genoemde plegtig- heid wel met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Zierilczee, 27 Junij 1848. De Plaatselijke School-Commissie voornoemd W. J. P. KROEF President. P. J. ANDREyE Secretaris. h "3 I ts üg tai «tv PARIJS den '22 Junij. In de zitting der nationale vergadering van heden heeft de minister van marine aan de leden kennis ge geven dat te S.'-Pierre op het eiland Martinique zware onlusten hebben plaats gehad - dat de neger- bevolking aldaar in opstand is geraakt en alom moord brand en verwoesting heeft verspreid - dat de slaven hunne onmiddeiijke vrijverklaring hebben geëischtde eigenaren van woningen en plantages om bals hebben gebragt.en (lat de orde niet eer is hersteld dan nadat de regering een besluit had genomen waarbij de sla vernij is afgeschaftwelk besluit door den gouverneur van het eiland bekrachtigd is geworden. Dit laatste heeft .plaats gehad op den 23 Mei jl. Eene zeer bedenkelijke omstandigheid heeft zich opgedaan de arbeidslieden-, welke men uit de hoofd stad verwijderen wilde,, om de zoo kus.lb.ate en 200 nuItelooze werkplaatsen te ontlasten hebben geweigerd te vertrekken. PARIJS, den 23 Junij. De gewezen bevelhebber der nationale garde de beer Clément Thomas had eenen straatslag voorspeld hij volgde niet en men .spotte reeds met de voorspelling. Helaas! zij was eene profetie van Cassandra bestemd om niet geloofd maar vervuld te worden Het geweldigst oproer hetwelk men na dat van den 24 Februarij zelfs den dag van 15 Mei niet uitgezonderd op ue straten van Parijs gezien heeft, is heden uitgeba.rsten. Er zijn honderden van dooden en gekwetsten. Reeds den avond van gisteren hadden zich zamenscholingen ge- voimd, maar ten half twaalf waren zij uiteengegaan. Men had echter de aanvoerders hooren zeggen Nu dan, tot morgen! Mor gen zal het de gróote dag zijn. Inderdaad reeds ten acht ure verspreidde zich het gerucht, dat er in bijna al de voorsteden St.-DenisSt -Arttoine St -Marceau zelfs inde meest van eerstgemelde gevaarlijke stookaard verwijderde voorstad St.-Germaindie anders in geenen deelede woon- of ver gaderplaats van .het gepeupel is barricades werden opgeworpen en dat inzonderheid geheel de Boulevards, van de Porte St.-Denis tot aan de groote St.-Antonie-straat daaimede vervuld was. In de overige dcelén van Parijs was echter tot 9 ure het voorkomen der stad niet veranderd Ten 10 ure begon men in de wijken van bet 1ste en 2de legioen der nationale garde appél te slaan. Ten 11 ute hoorde men de alarmtrom overal. Ten 12 ure was het 2de legioen, ongeveer 3000 man sterk in de wapenen en rukte naar de Porte St -Denis. Hier deed de luitenant-kolonel, diedaar het legioen voor het pogenblik geen kolonel heefthet hevel voerde, met scherp laden 'en rukte toen met zijne welgezinde en moedige schuttersin storm- marsch voorwaarts. Tot op twee siiaphaanschoten van de eerste harrikade gekomen hield het legioen een oogenhlik stand en de bevelhebber scheen te weifelen of hij hot sein tot den aanval zou geven. Misschien schreven de oproerlingen deze weifeling toe aan vrees, althans ettelijke si.aphaanscliolen werden van achter de barrikade volgens sommigen ook uit vensters langs dén boulevard gedaan. Nu aarzelde de nationale garde niet langer. Vier barer kompag- n.iè'n grenadiers vlogen in vellen loop op de barrikade aan cr ont stond een snaphaanvüurdat met levendigheid van wederzijde ongeveer een kwartier uurs volgehouden werd, waarna de opstan delingen in hunne steikte overweldigd 'de vlugt namen. Dit is het hoofdgevecht geweest., maar op onderscheidene punten zijn er, bij andere barrikaden nog verscheidene geleverd. Tegen. 11 ure moet er reeds in de straat Plan-che-Mihray bij de straat des Arcis gevochten zijn ten 1 ure in de straat Paradis-Peis- sonnière. Desgelijks bij den po.si Bonne Non vol le, bij de Porte St.-Martin, en het boulevard du Temple. Op het plein Mauber hebben de linietroepen vuur gegeven In de straat Rambuteau zegt men, is uit de vensters op de troepen geschoten. Hier en daar werden kleine detachementen, of enkele nationale gardes overweldigd en ontwapend Weldra echter kwamen linie- troepen, mobiele garde, lansiers te paard artillerie tot onderstand aanrukken. Op de punten waar het eerst gevochten was, was men meester, maar het opvoer was nog niet ten einde. Tegen 3 ure begon het snaphaarvuur op nieuw in de voorstad St'-Martin, waar men weder barrikades opgeworpen had. Het plpin des Victoires, in de voorstad du Marais, was op dat oogenblik ook door de oproerlingen bezet. In de straat St.-Denis moest de ruiterij op hen inhouwen. Ten 4 ure werd er in de straat la Harpe hardnekkig gevochten. Men hoorde geheele losbrandingen van klein geweer in de wijk van bet Palais-Royalen in de ten noorden der binnenstad gelegene voorstad Montmarfre het gebulder van het geschut. In de wijk Lafayette moet men hét laatst handgemeen geweest zijn. Overal elders waren de oproerlingen geweken, en tegen 5 ure ver strooide een slagregen hetgeen er nog in de straten overgebleven was. Omstreeks liet stadhuis en bij de vergadering de punten waar op dén 15 Mei liet oproer zich het geweldigst vertoonde, schijnt alles naar evenredigheid rustig gebleven te zijn. Intusscllen was dua r ook alles goed bezet» Tegen half vier was er onder die bezetting eenige beweging, als of men een' aanval verwachtte, maar er is niets gebeurd. Tot dit zoo geduchte oproer schijnen de misnoegden van alle partijen de handen ineen geslagen te hebben want in devolkshoo- pen hoorde men kreten opgaan die de meest uiteenloopende factiën tot leuzen dienen Leve Napoleon! Leve Hendrik H Leve de RepubliekLeve de keizer l Leve Barbes! JVeg met de Hijj\ Op een der veroverde vaandels las men Brood of de DoodDe nationale garde van haren kant riep Leve de Republiek en Weg mei de Pretendenten Men schijnt, gelijk daarvan reeds vroeger teekenen geweest, wa ren vooral de van Parijs weggezondene werklieden opgeruid Ie heb ben en indien heigeen gezegd wordt waar is móet gebrek aan voor zorgen van den kant der regering deze oogmerken bevorderd hebben. Sommige werklieden, wel is waar, wilden niet vertrekken maar anderen, die werkelijk vertrokken warenverhaalden dat zij. te Sofogne gekomen, aldaar noch huisvesting noch werk gevonden hadden; anderen klaagden, dat zij gisteren aan de barrière Fon- tainebleau, vruchteloos opfeuilles de-route en bevel tot vertrek, welke men hun beloofd had gewacht hadden. Hoe vele menschen er gesneuveld en gekwetst zijn is nog met geene zekerheid op te geven. Het t\veede legioen gardes alléén moet honderd man verloren hebben, doch men mag hopen dat de opgaaf overdreven is. De insurgenten, die met dit legioen handgemeen geweest zijn, hebben naar evenredigheid verloren. Op de andere punten is het verlies van menschenlevens minder geweest, maar die punten zi-jn velen in getal. Naar de achterdeelen der voorsteden gedreven, hebben de insur genten zich van daar in het veld verspreid. Men heeft hen in hunne woede hooren z wee rendat zij in den nacht, versterkt door land lieden uit de jurisdictie, (die gelijk men weet, grootendeels Napo- leonsgezind is) in massa terugkomen en een gevecht opleven en dood tegen cl. munidpaïén der republiek (zou noemen zij de nationale garde) zullen leveren. Van den anderen kant neemt men, gelijk begrijpelijk isinde stad maatregelen van veiligheid. De heer de Lamartine is te paard gestegen en heeft zich naar de plaats van het oproer begeven verzeld van verscheiden vertegen woordigers. Parijs is alzoo weder het tooneel van enne dier schrik» gebeurtenissen geweest die zoo het schijnt de tegen woordige omwenteling even als die van het eind der vorige eeuw verzeilen moeten. De regering heeft heden gezegevierd al wederom vooral door hulp der natio nale garde. Zooveel is zeker dal de gewapende bur- germagt hij deze gelegenheid op nieuw het bewijs ge leverd heeftwat zij ter ondersteuning van een bewind vermag wanneer hot hare genpgenheid en medewer king heeft weten te winnen. Had Lodcwijk Philips. die ze eenmaal bezatze weten te behouden hij re geerde nog. 's GRAVENHAGE den 23 Junij. In de zitting van de tweede kamer der slalen-geno» raai van beden zijn ontvangen twee koninklijke bood schappen ten geleide van ontwerpen van wetals 1." eene boodschap van 20 dezer waarbij wordt aan geboden een ontwerp van wet tot het verstrekken eener buitengewone geldelijke bijdrage aan do Maatschappij' van Weldadigheid en 2.° eene boodschap van 21 de zer, waarbij wordt voorgedragen een ontwerp van wet tot niet aanvulling van de vacatures in de provinciale geregtshoven in afwachting van eene nieuwe regter- lijke organisatie en tot verandering van de zamenslel- ling der kamers van strafzaken bij de hoven. Nog is ontvangen eene missive van den tijdelijken minister van oorlog waarbij ingevolge 's konings be velen wordt ingetrokken het ontwerp van wet we gens het voorloopig niet ontslaan der miliciens van da ligting van 1843. In de vorige zitting zijn er omstreeks 500 adressen aan de kamer aangeboden meerendeels betrekking heb bende lot de herziening der Grondwet heden bedraagt dat getal weder 100 en na het opmaken der lijst zijti er weder 100 adressen ter griffie ingekomen. Het go- tal rekwesten dat gedurende deze zitting bij do kamer is ontvangen beloopt nu reeds omstreeks 900. Het is te verwachten datwanneer de aangeboden ontwer pen tot Grondwets-herziening in alle deeien des lands zullen hekend zijn zij op nieuw aanleiding zullen ge ven tot het inzenden van vele adressen. Z. exc. de tijdelijke minister van financiën heeft in deze zitting in eene redevoering onder anderen te kennen gegeven dal hij hoopt dat binnen weinige dagen een ontwerp van wet tot herziening van het be lasting-stelsel bepaaldelijk doelende op de verligting der lasten van de mindere klassen in gereedheid zal zijn en aan de kamers zal kunnen worden aangeboden., 'sGRAVENHAGE, den 26 Junij. Z. exc de tijdelijke minister van oorlog heeft de vor» eischla orders uitgevaardigd om al de lolelingen en. nommerverwisselaars van do ligting van 1847 in active dienst tegen den 10 Julij aanslaande te doen oproepen ten einde gekleed pn in den wapenhandel geoefend to worden. In verband met deze oproeping zijn tevens de vereischte hevelen uitgevaardigd om de miliciens der ligting van 1845 welke zich thans bij de korpsen kavallerie onder do wapenen bevinden op den 5 Julij eerstkomende op de gewone wijze met onbepaald verlof naar hunne haarsteden terug te zenden zul lende de tot hot wapen der infanterie en artillerie be- hoorende miliciens van evengenoemde ligting voorals nog in werkelijke dienst worden gehouden. De beraadslagingen over de voorgedragen Grond- wets-herzieningwelke eergisteren in de afdeelingen der tweede kamer aanvingen worden heden voortgezet. Ofschoon er nog niets definitiefs omtrent den loop dezer zoo hoogst gewigtige aangelegenheid te zeggen zijzoo verneemt men echter, dat de voorzitters dier afdeelin-

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1