Z1ERXEZEESGHE COURAMT. W°. 50. Zaturdag 24 Junij. 1848. IJ Woensdag en Zaturdag. BESfflM M AlfflIMSTMÏIlil Schouw op de Wegen. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. BINNENLAND. ES, (GEM uj. I pC ab owwemewts -prijs Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der Advert, daags te voren's namidd. vóór 4L ure. verschïjbit: prijs bek advbrtewtiew: Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en. Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt, re 1. r- Id ïu te ii- Te de ijk 3GI bs at- irg ?a 1M)S Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee maken bekend: dat op Woensdag den 12 Julij aan slaande. wederom eene algemeene schouwing op de ■wegen in het Poortamhacht zal worden gehouden ten einde zich te overtuigen dat de wegen, wekken sloo- ten heulen duikers en dammen allerwege in behoor lijken slaat worden onderhouden waartoe de wegplig- tige gelanden hij vernieuwing worden aangespoord ter voorkoming van de strafbepalingen tegen de nala- tigen verordend bij het Reglement op het beheer en onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze Provincie, goedgekeurd hij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838n.° 106. Zierikzee den 21 Junij 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vL. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. )t rutrn puiM traagi Leuvrs. r3,io' j LaoS -locM Bootw ƒ7,25' WEENEN den 16 Junij. Bij eene telegrafische depêche gisteren morgen ten 2 ure uit Praag afgezonden heeft men officieel berigt ontvangen dat vorst Windischgfazna een hevig be schieten van de stad er meester van gebleven is maar evenwel aan de muitelingen concessiën gedaan heeft Waarvan de opgave nog ontbreekt. Uit een berigt van de Weener Zeilung blijkt dat vorst Windischgraz zich nadat zijne gemalin reeds door het doodelijke schot getroffen was geworden onder de me nigte begeven heeft om haar tot rust te vermanen en dat het alstoen geweest is dat twee Czechen hem ge grepen en met eenen strik om den hals naar eene lan taarnpaal gesleept hebben om hem op te hangen toen nog even tijdig de soldaten met gevelde bajonnet zijn aangerukt en hem bevrijd hebben. FRANKFORT, den 15 Junij. In de zitting der duitsche nationale vergadering van gisteren is onder anderen het besluit genomen dat een aanval op Triest als eene oorlogsverklaring tegen Duitschland zal beschouwd worden." Men is steeds zeer bezorgd voot nieuwe woelingen tier republikeinen of anarchisten. In Baden zegt men heeft die partij bet hoofd reeds weder opgestoken. Zoo daar als elders in Duitscbland zal zij zich zonder twij fel nog hevig doen gelden. Uit Dantzig wordt gemeld dat alleen engelsche en nederlandsche schepen in de vaart blijven en tame lijk goede vrachten bedingen. De ilaliaanscbe berigten spreken van verschillende Wapenfeiten die meest allen ten voordeele van het oostenrijksche leger zijn uitgevallen. Reeds sedert eenige dagen liepen er geruchten over hel gevaar waarin Vicenza verkeerde; heden vernemen wij dan ook dat stad door Radelzld is ingenomen die zich daarna öaar Padua hegeven heeft om tegen die stad hetzelfde Je beproeven. Ook nabij Treviso moeten de oosten- fijkers eenige voordeelen behaald hebben terwijl de talianen van hunnen kant in Italiaansch Tyrol zegen- i'ierende de duitsche troepen schijnen bestreden te lebben. In weerwil van al deze oorlogzuchtige be- tigten blijven de geruchten van op handen zijnde vrede loortduren zoodat men het er voor houden mag dat al de kleine gevechten en overwinningen geen ander doel hebben dan bij de vredes-onderhandelingen eenige hetere voorwaarden te kunnen bedingen. De berigten uit Napels doen zien, dat de toe stand zich in dat ongelukkige land nog geenszins verbe tert en dat de regeringloosheid er steeds snelle vorde ringen blijft maken. Op de openbare plaatsen wordt openlijk en algemeen beweerd dat de koning van Napels eerstdaags zal ver moord worden er worden zelfs weddingschappen op aangegaan. FRANKFORT den 18 Junij. Te Weenen is thans de officiële tijding ontvangen dat Triest door de sardinische en venetiaansche scbeeps- magt geblokkeerd wordt, en wel sedert den 15 dezer, voor alle schepen onder oostenrijksche, terwijl de blok kade voor alle andere vlaggen den 15 Julij zal beginnen. De inname van Vicenza de te voorziene val van Padua en de bedreiging van Treviso heeft in geheel Dalie eenen treurigen indruk gemaakt niet alleen om het verlies dezer belangrijke plaatsen maar ook omdat ten gevolge daarvan de rorneinscho generaal Ourando met zijne 15,000 man in het vervolg voor het ilaliaan scbe leger verloren is. Hij is naar de Kerkelijke Staten teruggekeerd na heloofd te hebben in de drie eerste maanden niet meer de wapenen te. zullen voeren. Karei Albert rukt den zegevierenden oostenrijkschen maar schalk Radelzld te gemoet om nog eens eenen beslis- senden slag te leveren. De akte van aansluiting van Lombardijepan Piemont is door den koning geteekend het voorioopig gouver nement van Milaan wordt daarbij dadelijk van zijne functie ontslagen en eene commissie van regentschap, uit Piemonteërs en Mil anezen bestaande ingesteld. Uit Rome zijn belangrijke tijdingen ontvangen het verschil dat tusscben den paus en zijn ministerie bestond heeft opgehouden te bestaan en aan een liberaal geheel van de troonrede verschillend pro gramma dat aan de kamers is voorgelezen heeft de paus zijne volkomene goedkeuring gehecht. De duitsche dagbladen behelzen thans gedurig berigten over de houding van Rusland welke in de poolsche gewesten dreigender zou worden. KEULEN den 20 Junij. Al de forten dezer vesting zijn nu volkomen gewa pend. Ook de ringmuren zullen naar men verneemt afgebroken en door nieuwe vervangen worden. Intus- schen komen verscheiden aanzienlijke familiën uit Ber lijn herwaartsdie zich hier veiliger achten dan daar. Het scheepsverkeer is iels levendiger dan veertien da gen geleden. Men spreekt van gevonden papieren en bijzon dere mededeelingen welke het bestaan eener geheime over geheel Midden-Europa uitgestrekte republikein- sche zamenzwering bewijzen zouden die door een uit vijf personen bestaande centrale commissie bestuurd wordt en de vestiging van federative republieken ten doel zou hebben. PARIJS den 18 Junij. Onder de oorzaken der wanorden die zich op ver schillende wijzen in de departementen vertoonen is er eene die in onzen tegenwoordigen tijd dubbel te be treuren is te weten godsdienst-verbittering tusschen de Roornsch-Katholijken en de Protestanten. Zij open- haart zich weder op eene zorgwekkende wijs in het Zui den te Nimes dat zoo menigmaal ook in latere tij den het schouwtooneel dezer onchristelijke tweedragt geweest is. Andere drijfveren maar vooral de onte vredenheid over het drukkende der nieuwe belastingen hebben elders bloedige gevechten te weeg gebragt. In eene uitdrukking, door den minister van bin- nenlandsche zaken met betrekking tot het mobiliseren van 300,000 man nationale gardes gebezigd meent men een oogmerk te zien om als vergoeding voor den aanwas dien het koningrijk Sardinië door Lombardije en Venetie verkrijgen zou Savooije weder met de re publiek te, doen vereenigen. Ondertusschen zou bij aldien zulk een oogmerk werkelijk bestaat hetzelve niet zeer overeenkomen met Lamarline's verklaring dat Frankrijk naar geene vergrooting van grondgebied zal streven. Uit de Antilles zijn treurige berigten ontvangen. Da slaven zijn in opstand en eischen hunne onmiddelijka vrijmaking. Te Guadeloupe hadden de oproerlingen reeds drie dagen lang gewoed. Martinique en Haïti verkeerden mede in droevigen toestand. PARIJS den 19 Junij. Heden deelde de heer Marrast in de zitting der na tionale vergadering het ontwerp van constitutie mede, volgens hetwelk er eene wetgevende vergadering zijn zal bestaande uit 750 leden en bij eene herziening der constitutie uit 900 leden de vergadering wordt voor driejaren gekozen; de vertegenwoordigers zijn steeds herkiesbaar het uitvoerend bewind wordt op gedragen aan een burger die ten titel van president der republiek aanneemtminstens 30 jaren oud is door de algemeene stemmen en zoo niemand de helft der stemmen erlangd door de nationale vergadering benoemd wordt, over de strijdkrachten van den staat beschiktzonder die echter te kunnen aanvoeren 4 jaren president blijfteerst na 4 jaren weder verkies baar is, het wetgevend ligchaam niet kan ontbinden een jaarlijksch inkomen van 600,000 francs geniet op kosten van den staal gehuisvest wordt, en de mi nisters den procureur-generaal bij hot hof van cas satie, den prefect van policie en de maires van Parijs benoemtde raad van state wordt uit 40 leden zamen- gesteld en voor 3 jaren benoemd; ieder Franschman moet als soldaat en nationale garde dienen remplace ring is verboden de doodstraf wordt in staatszaken af geschaftde eerodienst wordt door den staat betaald de vrijheid van onderwijs wordt onder opzigt van den slaat uitgeoefend de woning der burgers is onschend baar. Men spreekt van een nieuwen pretendent voor het bewind in Frankrijk, den hertog van Leuchtcnberg den zoon van Eugéne Beauharnaisdie de stiefzoon van Napoleon was. Deze pretendent zou door zijn schoon vader den keizer van Rusland worden ondersteund. Herhaaldelijk reeds zijn er pogingen in het werk gesteld om het buitenverblijf van den heer Lamarline. in de nabijheid van de stad Macon te verbranden. Dag en nacht bewaken sterke detachementen der natio nale garde de eigendommen van dien bewindsman. Ofschoon eene telegrafische depêche de gerust stellende tijding inhoudt dat de orde te Nimes hersteld is moet het er alvorens nog vrij droevig zijn toegegaan. Brieven vari den 16 uit die stad te Lyon ontvangen zeggen dat er in de voorsteden van Nimes en op al het omliggend land aanhoudend geschermutseld werd en dat er reeds eenige slagtoffers gevallen waren. AMSTERDAM den 20 Junij. Heden heeft liet provinciaal bof van Noord-Holland uitspraak gedaan in de zaak der 19 beschuldigden ten gevolge van den oploop van den 24 Maart II. in deza hoofdstad. De drie eerste beschuldigden Hanke, Gö- deke en Martin tegen welke de doodstraf was geëischt zijn, even als LuningAlbersE slees, Randelhof e n Sassehij gebreke van genoegzaam bewijs vrijgespro ken terwijl Wijnbergen is vrijgesproken als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids. Voorts zijn schuldig verklaard aan plundering met openbaar geweld doch zonder zamenrotting de beschuldigden A henaarEerbeek, MercierJagtman de Vries en Olivier, en veroordeeld de eerste tweede en vijfde tot geeseling en tuchthuisstraf voor 12 10 en 8 jaren de derde vierde en zesde tot een uur tepronkstelling en 6 jaren tuchthuisstraf Mosinlc i9 veroordeeld lot 1 jaaren Paradies en Krieger tot 6 maanden correcti onele gevangenis als schuldig aan verbreking van slui tingen. 'sGRAVENHAGE den 20 Junij. In de zitting van de tweede kamer der stalen-generaal van heden zijn de wets-ontwerpen uitmakende het voorstel tot Grondwets-herziening ingekomen.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1