N°. 49. Woensdag 21 Junij 1848. NIUWSTMDMN. BUITENLAND. BINNENLAND. pCil .1 ZKEB1EZEESGHE i ii COURANT. uderut. f 7,23.1 Zomer« /"0,(X)J be ditol MuddeM a «.00| j a 6 001 a O.i» 1 a O,!») I a O.IX a 0,001 her vati I tOsluta I o I ERIf. 62251 5997 en I U51 tal RGH, ABOWNEMEKTS-PRIJS: i Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2.15. Inzending der Advert, daags te voren,'s namïdd. vóór ure. ■os. BERLIJN den 13 Junij. Eergisteren ontving de prins van Pruissen eene de putatie van 800 boeren uit de omstreken van Berlijn en Potsdam die bcm hunne verkleefdheid betuigden en zich bereid verklaarden niet goed en bloed de belan gen van liet koningshuis te handhaven. BERLIJN den 15 Junij. De' hoop dat de orde bier niet weder zou worden gestoord is niet vervuld. Gisteren zijn op nieuw po gingen'aangewend om de] menigte in beweging te brengen en deze zijn al te zeer gelukt. Het aanbren gen van bekken om de doorgangen onder het paleis des nachts te kunnen sluiten heeft tot voorwendsel gediend. Men beeft beweerd dat het volk daardoor in zijn regt werd gekrenkt. De menigte is te hoop ge lnopen en heeft de hekken verbroken waarvan de over blijfselen dnor lusscbenkomsl van studenten naar het universiteitsgebouw zijn gebragt. De spanning is steeds toegenomen en beeft des nachts aanleiding gegevcr. tot verregaande buitensporigheden waarbij weder een zeker aantal personen helleven beeft verWren of min of meer zwaar is gewond. Eene me- nigb beeft zich vnor bet arsenaal vereenigd en gevor- dor'„ dat dit gebouw alleen door burgers zou worden bewaakt. De opgewondenheid werd verhoogd dnor de aankomst van een regementhetwelk van Stettin naar Maagdenburg bestemd was. Eene bende volks welke zich noar den minister van oorlog begaf, om de over gave van bet arsenaal te eisrhen is met de burgerwacht slaags geraakt. Ondanks al de aangewende pogingen om dit te verhoeden heeft de burgerwacht niet kunnen verhinderen dat eene menigte in bet arsenaal is ge drongen en zich van wapenen beeft meester gemaakt. FRANKFORT, den 14 Junij. In de nationale vergadering is heden met eene groote meprderhpid besloten de Rondvergadering uit te noo- digen om tot het maken van eenen aanvang met het stichten van eene duitscbe oorlogsmarine in den con- stitutionelen vorm1, eene som beschikbaar te stellen van zes millioen daalders voor het besteden waarvan hef daar Ie stellen provisioneel centraal bestuur verant woordelijk zal zijn en wel drie millioen onmiddelijk en de overige drio millioen naar gelang die vereisebt zullen worden. De Hamburger Jlörscnhalle meldt uit Rendsburg van den 11 dat volgens een dien dag aldaar uit Hol ten,au aangekomen berigt vier hnllandsche schepen welke pogingen aangewend hadden'om naar zee Ie ko men, door den kommandanl van het deensche oorlog schip waren teruggewezen mol de bijvoeging dat in dien zij het nogmaals beproefden zij naar Kopenha gen zouden worden opgezonden. - Te Kopenhagen is het berigt ontvangen dat de versie zweedscbo troepen van Gothenburg te Nyborg tijn aangekomen. De Luxemburgsche stenden hebben bet zegelregt voordo binnenlandsche dagbladen geheel afgeschaft, maar bet zegel voor de vreemde dagbladen behouden. Jn Praag is bet den 12 tusschen de partij der Czcchen of Bohemers en do Duitschers vertegenwoor digd door de ooslenrijksche bezetting tot een' dade- lijken strijd gekomen. De burgers met de studenten Mn bun hoofd hebben wapenen geëischt. De bevel- lebber vorst Windischgrtizheeft dit geweigerd. Daar- ip zijn barricades opgeworpen en beeft bet gevecht een' mnvang genomen waarbij de echtgenoot van den l>e- elhcbhef volgens sommigen gedood volgens ande- tn gewond is. Men beeft den gebeelen dag gevoch- Eii en gedurig het kanonvuur kunnen booren. De Morten wpnien gesloten maar des nachts werden op 'I de omliggende bergen seinvuren waargenomen, zoo- jat men zich voorsteldedal bel landvolk de stedelin- ttt te hulp zou kouten. De horiglen uit Italië ïiebben een vredelievend aanzien de hoop op eene minnelijke schikking met Oostenrijk wordt meer en meer levendig en men heeft reden te verwachten, dat de slag bij Goïlo de eerste en ook de laatste ernstige strijd geweest zal zijn waarin do Italianen bun bloed voor de onafhankelijkheid van het italiaansehe vaderland vergoten hebben trouwens do kleinere gevechten schermutselingen en oproeren hebben reeds genoeg bloed voor die zaak geëischt. Met dit alles wordt de kroon van bei koningrijk Italië steeds meer eh meer op het hoofd van Karei Albert bevestigd ofschoon andere berigten voorzien doen dat deze vorst voor die zoo gewensebte kroon van het vereenigd noor delijk Italië zijne Savooische provinciën waar men en niet ten onregte geenszins op die vereeniging ge steld is zal moeten opofferen. LONDEN den 14 Jung. De lords-comrnissarisseu van de thesaurie hebben op aanzoek van het deensch gezantschap den uitvoer ver boden van wapens bestemd om in de vijandelijkheden legen Denemarken gebruikt te worden. De Tjmes zegt thans niet langer brj onderstelling maar als een vast berigt«lat het tijdelijk ontruimen van Slecswijk door de pruissisobe troepen bet gevolg geweest is van eene met dadelijken oorlog dreigende nota van Rusland. PARIJS, den 15 Junij. Wederom is er eene zeer belangrijke en zeer onstui mige zitting bij de nationale vergadering gehouden. Ten gevolge van eenen door [.odewijk Napoleon aan den president gezonden brief, welks opstel bedenkelijk voor kwam is de stemming «Ier vergadering te zijnen op- zigte ganschelijk omgekeerd. Men is op bol punt zijne benoeming vernietigd te verklaren en bom zeiven mis schien voor altijd uil Frankrijk Ie verbannen. De Honaparlesthans leden der nationale vergade ring zijn Pieler (zoon van Lucxen overleden). Napoleon zoon van Jilróme ex-koning van Westphaien) en Lodewijk Napoleon (zoon van Lodewijk, den overleden koning van Holland). Dal de geldmiddelen van den slaat sedert de vestiging van de republiek bedenkelijk zijn verachterd is bekend. Tot nog toe heeft men geene middelen te werk gesteld om dien toestand te verbeteren «lan be lastingen ten bedrage van 250 a 300 millioenen welke het volk buitengewoon zijn opgelegd. Aan ontwerpen echter ontbreekt bet niet en alzoo heeft de minister van financiën gisteren weder voorgesteld, om al de win sten welke de verzekering voor brandschade oplevert en die tot dus ver door bijzondere vereenigingen wer den genoten voor den staat in beslag te nemen. PARUS den 16 Junij. De Presse bet gisteren io de nationele vergadering voorgevallene mededeelende zegt dat men dien ten gevolge lieden eene gewigtige zitting kan te gemoet zien ten zij de nacht wederom den stand van zaken zou doen veranderen. Die voorzegging is werkelijk bewaar heid geworden. Wel waren heden wederom meer dan gewoonlijk zeer talrijke troepen rondom bet gebouw der nationale vergadering geschaard. Allen verkeerden in eene groote gisting. Te midden van eenen grooten en overal kenbaren angst werd de zitting geopend. Maar het belangwekkende tooneel dat men daar te gemoet zag maakte voor eene teleurstelling plaats welke men evenwel heugelijk noemen mag. De presi dent las namelijk een' tweeden brief voor van prins Lodewijk Napoleon, gedagleekendLdnden den 15 Junij. Daarin berigt de prins dat hij zich onwille' keurig de oorzaak ziende tol onlusten en tweedragtzijn ontslag als vertegenwoordiger zendten de kiezers voor de op hem uitgehragle keuze bedankt. Hij uit voorts vurige wenschen voorden voorspoed cener groote. ver standige sterke en gematigde republiek. Wanneer deze op eene hechte wijs bevestigd zal zijn zal hij lerugko- PHIJS 3ER ADVlEHÏEMTIEBi: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodlierigten van 1-6 regels h f 1 behalve het Zegelregt. men om ais eenvoudig burger onderworpen aan de wetten zijns lands in Frankrijk te leven. Al bet gewigt der zitting verviel toen. Daar Lodewijk Napoleon niet Kon onderrigt zijn van den indruk wel ken zijn eerste brief gemaakt beeft erkent men dat hij geheel uit eigen beweging gehandeld heeft. Men houdt het er echter voor dat bij inziende in zijn eigen btf- lang eene onvoorzigtigheid gedaan te hebben door het Schrijven van den naderen brief zal hebben willen trach ten die onvoorzigtigheid uit te wisschen. In de zitting van beden is ingekomen een ontwerp houdende, om 300 bataljons nationale gardes mobiel te verklaren door 20 man uit elk bataljon te nemen. Daarvoor wordt een crediet aangevraagd van 300,000 franken, .vfen zegt dat bij onderscheidene personen die in den vroegen morgen van beden in hechtenis zijn ge nomen belangrijke stukken ontdekt zijn betrekkelijk het jongste complot. Men meent daaruit de zekerheid te hebben erlangd dat door die personen geld was uitgedeeld om al die onrust verwekkende kleine op roeren tejorganiseren, AMSTERDAM den 17 Junij. Op den 13 dezer is de gewone jsarlïjksche vergade ring van den raad der Nederlandscbe Handel-MaaU schappij bier ter slede geopend met eene aanspraak van den president dier inrigting aan welke men do volgende, bijzonderheden ontleent Met 180 schepen werden in 1847 onder meerderen de volgende producten aan do consignatie der maat schappij aangevoerd als: 911.002 balen kollij 248,605 kranjangs en kanas sers suiker 12,406 kisten indigo 20,130 kisten Java- Ihpo 123.9S7 schuitjes tin en gedurende de 5 eerste maanden van 1848, met 93 bodems 510,236 balen koflij 160,967 kranjangs en kannssers suiker, 0113 kisten indigo 1922 kisten thee en 59.188 schuitjes tin. Door de maatschappij werd in 1847 verkocht: voor ruim f25,500,000 aan kofftj ruim flö,500,000 sui ker ruim ƒ4,000,000 aan indigo ruim 73,300,000 aan tin. Het totaal der verknopen bedroeg ruim f49,625,000 tegen ongeveer ƒ44,340,000 in 1846. Met inbegrip der specie en goederen ten dienste van het indische bestuurdoor de maatschappij aangeschaft bedroegen hare uitzendingen in 1847 eene gezamentlijke waarde van f 6,000,000 waaronder voor plus minus f 4,000,000 aan ruwe en gebleekte in kleuren gewe- venegedrukte blaauw geverwile en Adrianopei rood gpverwde katoenen Adrianopei rood geverwde garens koüij-zakken polimiclen en laken. Eene gezamentlijke ruimte van 73.ÈÊS uitleverende lasten werd in 1847 bevracht en alzoo 17,926 meer dan in 1846. Het totaal der voldane retour-vrachten bedroeg ruim 9,579,000, en dat der uitvrachlen f 153,090; terwijl aan assurantie-premiën voor ruim f 747,000 betaald werd. Gedurende het jaar 1847 werden aan de maatschappij geleverd ingevolge door haar gedane bestellingen 210,550 stukken ruwe katoenen 208 kisten in kleu ren gewevene 228 kisten gedrukte 701 kisten Adri anopei roode en 87 kisten blaauw geverwde katoenen 230 picols Adrianopei roode garens en 328,000 stuks koflij-zakken. Het kon niet anders of de zoo buitengewone tijds omstandigheden moesten eenen belemmerenden en be- nadeelendën invloed uitoefenen op den werkkring en de aangelegenbeden der maatschappij. Zij heeft nogtans ten krachtigcn steun kunnen blijven verstrekken voor de nationale belangen van handel scheepvaart en nij verheid en gaat voort met aan bare roeping te beant woorden.

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1