INGEZONDEN STiMÖ. BLEN. BEURS-, IIARKTBEKIGTH ENZ. tot herstelling van den smaad den kerkeraad en der leidsch» gemeente aangedaan. De Leidsche Courant bevat nu eene op uitnoodiging der stedelijke regering van Leiden geplaatst uitvoerig stuk betrekkelijk het in het huiszitlcnhuis voorgevallene. Als aanleidende oorzaak geeft de regering op een ge schil lussehen de regering en de regenten van hel huis- zitten- en diaconie-armen welke gerekt werd door eene tusschenkomst van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, gegrond op een beweerd regt van eigendom ten gevolge kvaarvan een provisioneel bestuur onlslond. De onwil van den kerkeraad, die der regering het opper bestuur ontzegde over de publieke gesubsidieerde ge stichten en de onheusche behandeling jegens de raads lieden belast met de armenzorg deden de regering besluiten om een nieuw collegie van regenten te be noemen en hel bestuur van het buisziltenhuis op den vorigen voet te regelen. De installatie van dat collegie op den 3 Junij vastgesteld werden diakenen en regen ten uitgenoodigd zich aan het geslicht te bevinden ten einde lot de installatie over te gaan. De toegang tot de vergaderkamer van het collegie werd echter door de diakenen aan burgemeester en wethouders ontzegd en na herhaald aankloppen eerst werd die geopend. Al daar vonden burgemeester en wethouders 8 diakenen 3 predikanten en 5 ouderlingen der Ned. Herv. ge meente, die, na herhaalde uitnoodiging, weigerden zich tn verwijderen en eindelijk met groote moeite door den directeur van polirie na herhaalde uitnoodiging het vertrek werden uitgeleid. Eene commissie uit den sledelijken raad uit de hee- ren LuzacThorbeclie en Olivier zamengesleld is heiast met de uitgave eener volledige geschiedenis van al het geen tot dezaak van bet hnisziltenhuis betrekking heeft waarbij de gevoerde briefwisseling lussehen burgemees ter en wethouders en den kerkeraad zal worden open baar gemaakt. Deze heeron houden zich met deze zaak onledig. De Leidsche Courant beval nog een schrijven van d.' 'c. w. H. van Kaalhovenwaarin deze heer zejjt in de raadsvergadering van 2 Junij zich legen de wijze der benoeming van regenlPn voor het buisziltenhuis ver klaard te hebbei) en thans van zijn burgerregt gebruik le maken, om tegen die wijze van verkiezing te pro testeren. Een der Ie vreezen gpvolgen van de onstuimige drift der stedelijke regering is al dadelijk geweest dal de studenten heden hunnen post als rustbewaarders heb ben nedergelegd. JONGSTE BUITENKAN DSCHE TIJDINGEN. Fen nieuwe strijd den 6 in de vergadering te Parijs lussehen de voorstanders en de aanvallers van het uil- voerend bewind geleverd is bijna alles van eenig aan belang hetwelk de parijsche berigten van dien dag', medebrengen. Alsnog is de zege aan den kant van het bewind gebleven maar men acht dat het gedurig meer begint te waggelen en velen voorspellen deszelfs val. Ter bpurze van Antwerpen liep eergisteren het ge rucht dat Lamartine en Ledru-llollin hunne demissie hadden genomen. Te Londen hebben de gevreesde zamenscholingen maandag avond niet plaats gehad. Er zijn omtrent 100 lieden gevat. De Denen gaan voorthier en daar op enkele pun- ten der vaste kust te landen en in kleine schermutse lingen den vijand afbreuk te doen. Een deensche par lementair is te Flensburg aangekomen zoo men zegt in last hebbende de ontruiming van die stad door de Duitschers te vorderen onder bedreiging dat de stad door oorlogschepen gebombardeerd zoude worden in dien aan den eisch niet wierd voldaan. De strijd lussehen Duitschers en Slaven neemt in het Oosten meer en meer toe. De laatsten zijn niet meer tevreden met de afscheiding der Slavonische na tionaliteit van het Duitsche Oostenrijk en van den Duit- schen Staten-bond of bondstaat maar willen dat in de geheele oostenrijkscho monarchie de Slavonische stam de heerschappij voere. De tijdingen uit Napels luiden nog altijd ongun stig men leest van niets dan van oproer en regering loosheid door het geheele land en vooral in Calabrie. "Wij zijn verzocht de volgende petitie te plaatsen aan de tweede kamer der staten-generaal. Edel Mogende Heeren! Gebruik makende van liet regt hij art. 159 der Grondwet aan de ingezetenen van dit rijk toegekend geven de ondergetekenden inn oners der stad Zierikzee met den meesten eerbied te kennen Dat zij de beginselen waarop bet ontwerp van staats regeling aangeboden door de commissie van den 17 Jlaart jl. rust namelijk Onschendbaarheid des koningsverantwoordelijkheid der ministers, onlbind- Laarheid der vertegenwoordiging regtstreeksche ver kiezingen openbare behandeling der rijks-, provinciale en gemeentelijke belangenvrijheid van godsdienst onderwijs en drukpers, regt Van petitie en vereeniging voor deeenige houden waarop eene duurzame Grondwet kan worden gevestigd. Dat het verwerpen dezer beginselennaar hunne overtuiging noodzakelijk leiden moet tot onrust en inwendige verdeeldheid en mitsdien ons weerloos zal maken tegen de ondernemingen der vijanden der con- slitutionnele monarchie en tegen de mogelijke aan vallen van naburige staten. Redenen waarom zij zich wenden tot u edel mogen- den met eerbiedig verzoek dat het U E. M. behagen moge bovengemelde hpginselen bij de weldra te onder zoeken wijzigingen der Grondwet met uwe goedkeuring te bekrachtigen. Zierikzee, 6 Junij 1848. 't Welk doende enz. Volgen de onderteekeningen.) Deze petitie, reeds door een twintigtal deftige Ingezetenen onderteekendzat dingsdag aanstaande verzonden worden. Tot dien dag staat de gelegenheid tot onderteekening nog open ten huize van Mr. W. C. de CRANE, in de Poststraat. Zondag zijn te Amsterdam aangekomen drie vaartui gen geladen met nieuwe aardappelen uit het West- land afgezonden welke maandag ter markt zijn ver kocht lot den prijs van fd 'a f7 het ned. mud. Gelukkig voorwaar is het vonruitzigt in dit jaar aan gaande de aardappelenteeltnimmer toch zag men deze vrucht zoo vroeg en in zulk eene hoeveelheid ter markt brengen Niet eenig spoor der zoo gevreesde epide mie heeft men tot nog toe ontdekt, terwijl er in alle landen meer dan drie maal zooveel gepoot zijn als het vorige jaar. Maandna avond heeft de policie te Amsterdam zich meester gemaakt van twee personen uit de Visschers- straat hij den Haarlemmerdijk als verdacht van hun kind een meisje van nog jeugdigen leeftijd op eigen gezag geruimen tijd te hebben opgesloten gehouden. Men wil dat een der buren van een plat door een weg gevallen dakpan de schuilplaats ontdekt heeft van het ongelukkige wezen en de waarheid vermoedende er dadelijk aan de policie van heeft kennis gegeven. De haat van de schoonmoeder die ook den vader tot het plegen van dat misdrijf moet hebben overgehaald zoude deze wreede en barhaarsche daad veroorzaakt hebben. Sedert 1.° Mei was het kind in dat huis opgesloten ge weest na ook reeds vroeger in de. vorige woning bet zelfde lot te hebben ondergaan. De verontwaardiging der menigte in den omtrek was zoo groot dat het den commissaris van policie niet dan met moeite gelukt is te voorkomen dat er gewelddadigheden tegen de ver dachte personen gepleegd werden. Jl. maandag is te Amsterdam de aanneming geschied tot het bouwen eener kapitale schuur voor het bergen van haardasch door den heer Feije, m.' timmerman en makelaar en wel voor de som van f 37,700. Het werk moet binnen zes maanden voltooid zijn. De Milanesche rijstbouw vindt in de provincie Noord- Brabnnd meer en meer bijval. Vele gelukte proeven in het afgelnopon jaar hebben in dit jaar dezelve doen hervatten zoo heeft thans de heer J. Zoets Lemmers in de gemeente Rosmalen twee stukjes land bezaaid één in zanderigen grond gelijk aan de slechtste heide gronden en een in gewone zwaar bemeste aarde, het eerste, met aanwending van eene door hem uitgevon dene kunstbemestinggroeit welig op, schiet onnoem bare stengels en heeft er die reeds twee palmen lang zijn het tweede groeit even welig. De landlieden welke deze proeven opmerkzaam nagaanverklaren zich eenparig voor dien bouw het is dus te voorzien dat dezelve zich in een volgend jaar zal ontwikkelen en een nieuwen uitweg tol ons volksbestaan zal geven vooral omdat daarmede op eene niet kostbare wijze de talrijke heidegronden zullen kunnen worden beplant. Gelijke proeven worden ook genomen door den heer J. Aersenmed. doctor te Dongen, alwaar dezelve even goed uitvallen. Ongeveer 200 jeugdige vrouwen hebben zich te Lon den naar Sydney (Australië) ingescheeptna door de commissarissen eener maatschappij tot bevordering van landverhuizing tot dat einde in Ierland uitgekozen te zijn. Het groot gebrek aan vrouwelijke dienstboden in die volkplanting is de oorzaak dezer inscheping. Het schooner-kofschip Johanna Wilhelminakapt. T. C. Kamminga is den 5 dezer van Marseille te Lon den gearriveerd. BROUWERSHAVEN den 8 Junij. Binnengekomen hiesboschkapt. P.^M. Vogelsang, van Batavia naar Dordrecht. f J AF V A ART DER STOOMBOOT STAD ZIERIKZEE, gedurende de maand Junij 1848. Van Zierikzee Zondag 11, 's morg. 8 u Woensdag 14, 10 Vrijdag 16, ll1/. DIEZGENCE- Zondag 11, 'snam. zV2 ure. Dingsdag 13, 's morg. (S\'2 Woensdag 14, 6% Donderdag 15, 7 Vrijdag 16, iy2 Zaturdag 17, 8 PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM Donderdag den 8 Junij 1848. gebleven. Ne der lande n, 2/2 pC. Werk. Schuld 3d* Amorl. Syndikaat 3% pC. Handel-Maatschappij 4y2 Oost-Indiën4 Rijn-Spoorweg4% Holl. IJzer. Spoorw.-M. Hope en Comp5 Negot 1834 bij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek5 41V, 64 63 pC. 92'v TE ZIERIKZEE van den 8 Junij 1848. De O. Tarwe 1846 N. dito 1847 - Zaai-Zomerdito - Ordinaire dito - Rogge - Win ter-Gerst- Zomer-dito - Haver- Paardeboonen - Witte dito - Bruine dito - Ned Mudde 0,00 a 0,00 6,50 a 0,00 a 0 00 a 5,25 a 3,20 a 3,20 a 2.50 a 5 00 a 0,00 a 8,00 a 7,00 0,00 0,00 5,50 3,40 3,40 2,60 5,30 0,00 8,50 Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Raap-Olie Patent Olie Lijn-Olie 6,00 a 0,00 a - 0,00 a - 0,00 a - O 00 a - 36.00 per vat, - 39,00 - 00,00 Raapkoeken /"00;00del040stuk3. Lijnkoeken -00,00 MARKTPRIJZEN DER MESKRAP TE ZIERIKZEE, van den 8 Junij 1848. teelt 1847. Twee en eeneerste kwaliteit Tweeeneen. middelbare dito - Twee en een, mindere dito Een en een, eerste kwalileit Een en eenmiddelbare dito Een en een mindere dito Onberooftle, eerste kwaliteit On beroofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen eerste soort Mivldelbare dito 19,00 17,00 15,00 18,00 16.00 14,00 19,00 17,00 14,00 0,00 0,00 a f 20,00 a - 18.00 a - 16,00 d - 19,00 a - 17 00 a - 15,00 k - 21,00 a - 18,00 a - 16,00 a - 0,00 a - 0,00 De ondergeleekende betuigt hij deze haren weJ« meencaitfesi dank. voor de ondervonden bewij zen van deelneming, bij bet overlijden van haren Echt genoot. ZtRRlKZEE Wed. J. SWARTS, den 9 Junij 1848. geb. A. Ermans. De ondergeteekende geeft te kennen dat hij met de uitbetaling van de bij het accoord van JACOB de BRUI.IME bepaalde per centen, 's Maandags, 's Woensdags en Donderdags voort zal gaan lot aan het einde dezer maand. Zierikzee, 9 Junij 1848. M.' C. J. FOKKER qq. TER STADSDRUKKERIJ VAN DB ERVEN A. DE VOS. Van Rotterdam Dingsdag 13, 'sniorg. 3 ure; Donderdag 15, o 3V2 Zaturdag 17, 5 DIENSTEN corresponderende op de stoombooten aanleggende AAN HET ZIJPEL Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Junij Npar Middelburg Naar Rotterdam: Zondag IR, 's morg. 7 ure. Dingsdag 13, 8/2 Woensdag 14, o 9% Naar Antwerpen Maandag 12,'s morg. 5y2 ure. Dingsdag 13, 6 Woensdag 14, 7 R us land, Spanje, O o s te nrij k Portugal Binnenlandsche fondsen zijn een weinig flaauwer geweestRijn- Spoorweg iets vaster; Rusland algemeen gewildOostenrijksche aangeboden en minder in prijs, zijnde de handel raeerendecls on belangrijk. MIDDELBURG, den 8 Junij. Nieuwe Zeeuwsche Tarwe f 7,00, idem Walchersche f 7,25, Nieuwe' Zeeuwsche Rogge 5,15, Winter-Gerst J 3,70, Zomer- Gerst /"3,70 Boekweit 0,00, Walchersche Witte Boonen /'8,75, idem Bruine 8,50idem Paardeboonen f 5,00, Zeeuwsche dito y*4,75, idem Groene Erwten/'6,00. MIDDENPRIJZEN VAN DE VOEGENDE ARTIKELEN De Ned, Mudde Graauwe Erwten j 0,00 a 0,00 6.25 0,00 0,00 0,00 0,00

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2