Woensdag Junij, 'N°. 45. 1848. Woensdag en Zaturdag. MirWSTIIDIGIN. BUITENLAND. BINNENLAND. ZIERIKZEESCHE COUHAST. HBOMKEMEMTS-PaWS: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. ■Inzending der Advert, daags te voren's namidd. vóór 4 ure. 3- vaascHUMT: PRIJS ber advertewtiew: Gewone 15 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten ran 1-6 regels h f 1 behalve het Zegelregt. an de thans itie A, OS. FRANKFORT den 2 Junij. Volgens de jongste berigten uit Naptds heerschte in de provinciën groote onwil doch tol nu toe waagde men niet daarvan te laten blijken en naar de hoofd stad gewapend op te trekken. Volgens een over Frankrijk ontvangen schrijven uit Venelievan den 24 was bij de napolitaansche troe pen in Lombardije het bevel tot terugkeer bereids ont vangen doch dezen hadden eenparig geweigerd hier aan Ie gehoorzamen. Nog verneemt men met dezelfde gelegenheid, dat zich Ie Palermo eene expeditie uitrustte om ten spoe digste ter hulpe van denapelsche bevolking tegen koning Ferdinand Ie snellen. Van Weenen is de gewone post [van 30 Mei) we der aangekomen. De stad is rustig. Het ministerie heeft eene soort van staatkundige geloofsbelijdenis af gelegd. Van de russische grenzen wordt gemeld dat van hnoger hand aan de desbetreffende autoriteiten be velen zijn toegezonden om de Oost-Zee-provinciën voornamelijk de provincie Lijfland alwaar gedurende de drie laatste jaren het proselylismus der Griekscbe kerk zoo vele moeijelijkheden in kerkelijke en burger lijke aangelegenheden heeft v.-.-oorz3skk rustig en,on gemoeid te laten en haar niet het minst te storen in de Van oudsher haar toekomende regten en privilegiën. HAMBURG den 30 Mei. Uit Denemarken luiden de berigten weder oorlog- zuchtiger dan: ooit; Wat ook de duitsche bladen van renen wapenstilstand en van vredes-preliminariën mel- 'en de Denen willen daarvan niets weten. Integen- jieel hebben de deensehe troepen die op Alsen gestati oneerd zijn den 28, den dag, waarop de vermeende wapenschorsing moest aanvangen eene landing op de Keeswijksche kust gedaan en na een hevig gevecht de Duitsciiers teruggedreven. Zonderling is hij dit alles het terugtrekken der duitsche troepen uit Jutland en Noord-Sleeswijk. En dit feit schijnt eenigzins geloof waardig te maken wat men uit Kopenhagen meldt t. w. dat Rusland aan Pruissen eene nota zou hebben doen toekomen dat het bezetten van Jutland door duitsche troepen als een casus belli zou worden be schouwd. HAMBURG den 1 Junij. In berigten van den 29 Mei uit Apenrade wordt gemeld dat dien morgen de pruissische troepen zich op marsch zouden begeven om den Denen welke den vorigen dag uit Alsen waren overgekomen en de Meck- lenburgers bij Sundewit hadden verslagen slag te leveren. Rerigten van den namiddag van dienzelfden dag uit Gravenstein houden in dat de deensehe troepen waren verslagen geworden en tot den lerugtogt ge noodzaakt. De pruissische troepen hadden zich daarop weder naar Flensburg begeven. Den 30 hebben de Denen wederom beproefd", eene landing te doen bij Gravenstein doch is hun dit mis lukt. Het kasteel van dien naam is echter door hunne oorlogschepen in brand geschoten. Te Kopenhagen heeft het krïjgsgerigt begonnen over de genomene duitsche schepen te vonnissen of er reeds veroordeeld zijn blijkt niet duidelijk. Grootvorst ConstanUjn is met eene russische flotille te Kopenhagen aangekomen. PARUS den 2 Junij. De opbrengst der belastingen gedurende de 4 eerste maanden van dit jaar is ruim 33 millioenen minder dan die Van de 4 eerste maanden van 1847. Januarij Februari} en Maart hebben 16 millioenen minder opge leverd de maand April alleen 17. millioenen minder. Er hebben gisteren wederom zamenscbolingen op de Boulevards plaats gehad waarhij meerdere gisting dan gedurende de vorige dagen opgemerkt werd. Er zijn eenige arréstatiën geschied. Men verzekert dat de aanhef der nieuwe con stitutie zal luiden als volgt: «In den naam van God verklaren wij dat Frankrijk eene broederlijke eenige en ondeelbare republiek zijn zal." Het wetgevend ligchaam zal bestaan liTt êëne kamer van 750 leden. Tevens zou er een staatsraad worden ingesteld welks bevoegdheid zoowel politiek als administratief zijn zal. De toestand der bank op den 31 Mei wordt door do kapitalisten niet als gunstig beschouwd. De in circulatie zijnde biljetten verminderen steeds. Het blijkt uit alles dat de productie en de consumptie op eeuo schrikbarende wijs afneemt. De gekwetsten van Februarij die ten getale van 90 nog in de Tuilerien zich bevinden zijn tbans bijna alle builen gevaar. Te Constantine is eene zamenzwering ontdekt zij is echter verijdeld geworden. Het plan wasom de 'stad op onderscheidene punten te gelijk in brand te steken. Terwijl hulp verleend werd zouden zich 13,000 Arabieren van hel paleis hebben meesier moeten maken en de stad plunderen. In den afgelonpen nacht is een buitengewone courier uit Rome alhier aangekomen. Men verzekert, dat hij de overbrenger van gewiglige tijdingen is De paus zou aan de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden eene nota overhandigd hebben waarin hij zijn stellig voornemen zou te kennen geven om van bet wereldlijk gezag afstand tc doen en alleen het gees telijk gezag te behouden. In hoe verre dit waarheid zij, zal nader moeten blijken. De tijdingen uit Italië zijn gunstiger voor de ilaliaan- sche zaak. De generaal Pépé heeft bepaald geweigerd tnet zijn leger naar Napels terug te keeren en blijft dus bij bet italiaansche leger. De sardinische vloot heeft de'auloriteilen van Triest gesommeerd baar het oos- tenrijksche smaldeeldat aldaar de wijk genomen had uil te leveren. Koning Karei Albert was op bet punt zich van Pescbiera meester te maken. LONDEN, den 3 Junij. In het hongerhuis heeft lord Brougham gisteren avond de aandacht gevestigd op de oproerige bewegingen welke sedert eenige dagen bier ter stede weder hebben plaats gehad. De hertog van Wellington vertrouwde dat eenige maatregelen daar tegen zouden genomen worden welligt ware liet beste middel om de per sonen die tot die bewegingen uitlokten voor al de gevolgen daarvan verantwoordelijk te stellen. Ook uit de noordelijke graafschappen zijn ongunstige berigten wegens chartistische woelingen ontvangen. Te Cowes liggen thans 50 schepen van alle na tiën die naar duitsche havens bestemd zijn doch den uitslag van den oorlog in Denemarken hier willen af wachten. AMSTERDAM den 2 Junij. Heden vertrekken van hier 6 schepen ter uitoefening der haringvisscherij voor welke onderneming dit jaar zijn uitgerust: 66 te Ylaardingen 13 te Maassluis 7 te Enkhuizen 6 te Amsterdam 6 té Zwartewaal 4 te Middelbarnis 3 van de Rijp 1 te Dordrecht 1 te Delfshaven te zamen 107 schepen dus 8 minder dan het vorige jaar. De vloot wordt vergezeld door 6 jagerschepen zullende als eerste jager de rijks stoom boot Cerberus dienen ter spoedige overbrenging van de eerste nieuwe haring. 'sGRAVENHAGE den 3 Junij. Bij koninklijke besluiten van heden, is de heer m.' P. P. van Bossethans refendaris bij het departement van financiën door Z. M. benoemd tot staatsraad en tevens tot tijdelijken minister van financiën; z. exc. heeft heden middag bereids den eed in handen des konings afgelegd. Deze* besluiten zijn gecontrasigneerd uoov tjer..;'ij(le- lijken minister van justitie den heer m.r D. Donker Curliusdie tegenwoordig de functiën waarneemt vaa president van den raad van ministers. Bij koninklijk besluit van 23 Mei, is aan den minister van staat H. baron van Zuijlen van NijevelC laatst minister voor de zaken der Hervormde Eeredienst enz. een pensioen verleend van f 5000op grond van artikelen 11 en 43 der wet op de burgerlijke pensioenen van 9 Mei 1846. Bij Z r M.' besluit van 16 Meiis aan den luit.-gen. F. C. List, laatst minister van oorlogkrachtens do wel op de burgerlijke pensioenen van den 9 Mei 1846 een pensioen verleend van 5000. Men verzekert dat de tweede kamer der staten- generaal tegen de helft dezer maand en wei legen woensdag den 14 dezer, zal worden bijeengeroepen tot hervatting van hare werkzaamheden. In de haagsche berigten der Arnhemsche Courant leest men Het ontwerp van Grondwets-herzicningdoor do ministers opgemaakt, verschilt in do hoofdpunten niet met hel ontwerp der commissie. De lijd van zitting der leden van de eerste kamer evenwel is verlengd tot op 9 jaren doch de ouderdom van 40 jaren zal niet meer gevorderd worden zooals bij art. 74 van het ontwerp was bepaald. Ook moet het art. over de koloniën eenige veranderingen hebben ondergaan. Niet echter zooals gewenschl mag worden. Het spreekt van ztjlfdal, de tvansitoiro bepaling niet achterwege blijftwaarbij aan de nu voor hun leven aangeslelden */3 van hunne bezoldiging verzekerd blijft, Dit art. geniet echter geen sier van kortheid. Overigens zijn er eenige veranderingen gemaakt, dio geheel in den geest zijn van het ontwerp. De heer Luzac is in de laatste dagen vrij ernstig ongesteld geweestnaar het schijnt ten gevolge van te groote inspanning bij bovenmatigen arbeid. Den 19 April jl. is een besluit van amnestie uit gevaardigd ten voordeele der fransche deserteurs en nalatigen die tot de landmagt bebooren. De belang hebbenden kunnen zich aan hut bureau der kanselarij van het fransche gezantschap lo 's Gravenliage aan melden otn van dat besluit kennis te nemen. 's GRAVENHAGE den 5 Junij. Do plegtige onthulling van het standbeeld voor prins Willem, den I heeft heden zijnde het tweede eeuw feest der sluiting van den Munsterschcn vrede in deze residentie plaats gehad. Ten 11 ure is het Plein door de schutterij der residentie en door de troepen afgezet. Ten 12 ure kwamen Z. M. de koningen HH. KK. HH. de prinsen Frederik en Hendrik, onder het gejuich der talrijke menigte op het Plein aan terwijl de muzijk bet IVilhehnus van Nassauen aanhief. De koning en de prinsen benevens het gevolg namen toen plaats op de regt tegenover het standbeeld opge- rigte tribune. Zoodra de koning op het terrein aankwam werd het standbeeld ontbloot. En toen Z. M. zich in de tribune bevond wendde z. exc. de tijdelijke minister van binnenlandsche zaken zich tot hoogstdenzelven en hield alstoen voor de vnist eene toepasselijke rede welke Z. M. levendig heeft getroffen. Zwijgend stemde Z. M. met de woorden van den minister in. Maar toen z, .exc. geëindigd bad drukte de koning den minister de band en gaf Z. M. in eene korte toespraak in roe rende taal zijnen dank le kennen over de woorden die zoo aanstonds waren geuit 's konings laatste woor den die hij in verband bragt tol de plegtigheid van den dag waren Eendragt. maakt Magt l die door alle omstanders werden beaamd. Na dat de minister nog eene toespraak tot het stede lijk bestuur gerigt had en die rede door den heer burgemeester der residentie beantwoord werd weer galmde het van alle zijden Leve de Koning 1 Het welzijn des Vaderlands Daarop hebben de koning en de prinsen het stand-

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1