,W°. 44. Zaturdag 3 Junij. 1848. Woensdag en Zaturdag. ÉMi ie BW ADMINISTRATE. ERANDSCHOUWING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN BUITENLAND. w, n. 3/l« pC. 4 4 ZEMZEESCHE aange- ngzaam 7 1011 i ws. eu er maar 'O, min- i Flakk. Haoer 3or>jie»i meestal BRIJ 12999, ab onnements-pbijs: IPer drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. ending dwAtfvert. daags te voren's namidd. vóór 4: ure. COÜBAHT. versop jnt: prlj i der advektemtjen: Gewone 15 cents de regel. Geboorte-Huwelijks- en Doodberigten van 1-6 regels af 1 behalve het Zegelregt Bdkgemeesteb en Wethouders der Stad Zierikzee verwittigen de ingezetenen dat er op Maandag den 5 Junij aanstaande, eene algemeene inspeclio op de Brand- bluschmiddelen te dezer stede zal gehouden worden, en herinneren mitsdien aan de bepalingen van de art. 44 45 en 46 van hel Brand-Reglement voor deze stad op- dol alies in goeden bruikbaren staat worde ten toon ge steld en niemand alzoo door onwetendheid vervalle in de boete tegen de nalatigen verordend. Zierikzee den 29 Mei 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, v t. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De Burgemeester der Stad Zierikzee brengt (er kennis van de daarbij belanghebbenden dat bet sup pletoir kohier van het Patentregt, over het dienst jaar 1847/s 4d8 kwartaal op den 26 Mei jongstleden iloor Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer provincie is executoir verklaard en op heden ge steld wordt in handen van den Ontvanger der Directe Belastingen te dezer slede, ten fine van invordering en eindelijk dal ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 2 Junij 1848. DE CRANE. et besle toon, slaan edeelle-l langen, aan de .vos. BERLIJN den 26 Mei. Robert Prutz heeft het volgende adres van de west- pruissische hoeren ontvangen en openhaar gemaakt Wij boeren uit West-Pruissen maken u Berlijners bekend datwanneer gij nu niet spoedig tucht en orde brengt in uw vervloekt nest en onzen veel beminden koning in zijne regten herstelt wij hoeren te hulp zul- I) komen dat u hooren en zien zal vergaan. Gij bonden hebt de verraderlijke Polakken bevrijd en legen dus opgehitst die nu moorden en branden gij hebt onze zonen en broedersde garden verraden en ge- slagt dat zal u heugen vooral daar gij nu nog een grnoten mond opzet en te laf zijt uw gepeupel in den band te houden. Gij schelmen hebt de schatkist ge plunderd en andere staats-eigendommen waartoe wij belasting betaald hebben moedwillig vernietigd. Dat tuit gij ons vergoeden. Wegens uwe roekeloosheid heeft de prins van Pruissen de vlugl moeten nemen en wanneer gij geen zorg draagt dat de prins op den 24 Mei dezes jaars weder in zijn regt en zijn land is dan tuit gij de West-Pruissen leeren kennen. Want uw roovershol zal op honderd plaatsen tegelijk branden. Wij boeren willen u den kost niet geven opdat uw ïebroedsel ons te gronde rigle. Denkt aan dén 24 Mei wij zullen u hel naapen der Franschen wel ver- FRANKFORT den 29 Mei. Volgens particuliere he rig ten was Weenen den 26 lezer wederom het tooneel van wanordelijkheden. Een brief van den 27 dezer luidt als volgt: «Gisteren ochtend was onze stad de schouwplaats van algrijsselijke tooneelen. De regering wilde de uni versiteit en het akadetnische legioen ontbinden en bij do burgerwacht inlijven. Tot d'at einde ontwikkelde zij 'eene aanzienlijke militaire magl en verbitterde daardoor de gemoederen ten hoogste. Buitendien werdten yevorge .au èen;' misverstand door de troepen visüt gegeven waardoor een groot aantal burgers dood of gekwetst nedervielen. Daarop kende de woede des volks geene grenzen meer; de burgerwacht vcreenigde zich mei de studenten deze trokken met 40,000 arbei ders de stad binnen en na weinige oogenblikken was deze geheel als met barrikaden bezaaid. Middelerwijl begaven zich deputatiën naar de ministers eischten den aftogl der militairen uit de stad den terugkeer des keizers binnen 14 dagen bekrachtiging der op 15 Mei verlangde inwilligingen en bijeenroeping eener consti tuerende vergadering. De ministers hebben uilzigt oji eene inwilliging van al deze verordeningen gegeven. »Op dit oogenhlik is de stad tamelijk rustig en over het algemeen heeft men geene, aanranding van den hij zonderen eigendom te betreuren. Maar de tallooze harrikadeswelke nog niet weggeruimd zijn geven haar een somher aanzien en in de gemoederen heerscht natuurlijkerwijze onrust en spanning. Aan handel wordt niet gedacht bank beurs en alle openbare gebouwen zijn gesloten en de gemeenschap is door de harrikades gestremd. Gisteren kon wegens die strem ming de post niet vertrekken." KEULEN den 29 Mei. Na reeds gedurende eenige weken met de voorbereid selen daartoe Ie zijn bezig goweest heeft inen tiians aangevangen de vesting Keulen volkomen te wapenen. Op de forten en wallen wordt geschut geplant, en allo hoodige maatregelen worden genomen om een* aanval van buiten krachtdadig te keer te gaan. Vooreerst echter zullen de glacis nog niet geraseerd worden. Ook te Koblenz is bevel ontvangen de vesting Ie wapenen. Te Leipzig heeft de repuhlikeinsche partij eene poging gedaan om oproer te wekken die, ofschoon niet zonder bloedvergieten bedwongen is. Do heriglen van eenen wapenstilstand tusschen Denemarken en Duilschland bevestigen zich van alle zijden. Evenzoo bevestigt zich dat de drie voorwaar den welke wij vroeger reeds gemeld hebben daarin opgenomen zijn. Hel schijnt, dat deze voorwaarden door het engelsche kabinet aan de beide partijen zijn voorgesteld. Te Hamburg wilde men weten dat het herlijnsche kabinet de overeenkomst, op dezen grond slag tusschen do beide legerhoofden aangegaangerati ficeerd bad. PARIJS den 28 Mei. Heden is hier weder een dag, wel niet van oproer maar van vrees en van voorzorgen geweest. Ofschoon de nationale vergadering geene zitting hield heeft men noodig geacht hare vergaderplaats door verscheidene batailions te doen bewaken. Het thans bevestigde ge ruchtdat de nationale werkplaatsen opgeheven of ten minste aan gewiglige veranderingen onderworpen zou den worden bleef groote gisting bij het werkvolk on derhouden. Hierbij komt de geheimzinnige zaak der arrestatie, of zoo het al geene arrestaiie is, der gewel dige wegvoering van den directeur der werkplaatsen den heer Emile Thomas, dien do werklieden als hun nen vader beschouwen. De bladen van Turin Genua Florence en Li- vorno bevatten allen hetzelfde artikel en dat artikel is slechts een lange en plegtige vloek over den koning van Napels uitgesproken. De bloedige worsteling waar van Napels den 15 getuige is geweest heeft alle dis- cussiën doen ophouden en zelfs het slagveld op den ach tergrond geschoven. Als ware het afgesproken ver klaart een ieder als uit eenen mond dat Ferdinand II r.iet langer kening van Nnpols is en dat: indien deNa- polilanen zich hij toeval nog niet van hem ontdaan had den wanneer de oorlog in Loinbardije zal zijn ten einde gebragthet zegevierende leger hen deze daad van na tionale regtvaardiging zal komen helpen ten uitvoer leggen. Intusschen worden de Napolitanen van alle kanten aangemoedigd oiet tot zoo lang geduld te heb ben. Yan het oorlogstooneel in Italië is weinig nieuws. liet beiog van Peschiera was door a'e Italianen deft i-y begonnen en werd met ijver voortgezet. Het oosten- rijksche leger ontving dagelijks versterking. Ook over Laibach trokken vele oostenrijksche troepen naar Italië. Den 23 is de vcreenigde napelsch-sardinisch-veneli- aansche vloot in het geheel bestaande uit 19 zeilen van grooter en kleiner kalihervoor Triësl verschenen. Het oostenrijksche smaldeel is daarop binnen de haven voor anker gegaan. Het engelsche oorlogsstoomschip Terrible is buiten de haven gaan ankeren. Men ge loofde te Triësl dat de vijandelijke vloot alleen plan had die haven voorloopig te blokkeren. Daar die vloot intusschen meer en meer naderde was er alarm geslagen. PARIJS den 29 Mei. Heden moest bij de nationale vergadering rapport omtrent de zaak der nationale werkplaatsen ingeleverd worden en daar men te dier gelegenheid eene demon stratie van dun kant der werklieden verwachtte heeft inen al wederom eene zeer sterke magt onder de wapenen moeten brengen. Deze gedurig wederkeerende nood zakelijkheid begint veel bezorgdheid te wekken, alzoo men behalve hel nadeelige der onrust welke zij on derhoudt, meent te weten, dat het plan dergenen die het op wanorden toeleggen juist is aanhoudend oproer aan te kondigen zonder het immer te begin nen ten einde vooral der nationale garde het gedurig opkomen lastig te maken en alsdan een oogenblik te k'vznen waarnemen waarin men nie! moer on iv-1 hoede zijn zal. De jongste heriglen uit Napels melden dat c contra-revolutie met kracht voortgaaten dat de koning met snelle schreden den weg van reactie opgaat. Do constitutie zoude ingetrokkon zijn alsook de decreten tol amnestie en aan de napolitaansche troepen in Lombardijs was hevel gegeven terug te keeren. De ge- heele stad verkeerde in de diepste neerslagtigheid doch was overigens kalm maar eone kalmte ligt nog ge vaarlijker dan hevige bewegingen. Uit de provinciën had en kon men nog geene berigten hebben men zag ze met belangstelling inaar met vrees te gemoet. LONDEN, don 29 Mei. Aan het lagerhuis zijn de papieren in de zaak met het spaansclie gouvernement voorgelegd. Verschillend zijn de oordeelvellingen uit deze bescheiden over de zaak ontleend. Sommige dagbladen werpen alle schuld op den gezant anderen op lord Palmerston. Uit deze stukken blijkt overigensdat het spaansche gouvernement zeer genegen is om de goede verstandhouding met En geland te bewaren. (Het vroeger uit Brussel gegeverie berigtdat de spaansche gezant te Londen zou zijn teruggeroepen blijkt dus onwaar.) BINNENLAND. 's GRAVENHAGE den 1 Junij. Reeds worden er op hot Plein alhier eenige toebe reidselen gemaakt tot de plegtige onthulling van het standbeeld van Willem den Eerstewelke aanstaanden maandag den 5 dezer zal plaats hebben. Er zal aldaar eene versierde loge worden opgerigt voor do leden van het koninklijke gezin voor de autoriteiten en. voor de commissiën die deze feestviering zullen bijwonen. Even als hij de onthulling van het ruiter standbeeld in het Noordéinde het geval is geweest, zal de schutterij der residentie dien dag onder de wa penen komen om aan de plegtigheid deel te nemen. Aan de voorzijde van hot voetstuk van het standbeeld zijn in het hollandsch en aan de achterzijde in het latijn de volgende woorden als opschrift geplaatst Aan Willem den Eerste Prii^s van OranjeVader des Vaderlands hel Dankbare Volk, MDCCGXLVIH." L. K. H. de prins van Pruissen is gisteren mid dag van Londen laatstelijk van Brussel in deze re sidentie aangekomen. Men verneemt dat onder de veranderingen door hol ministerie in het ontwerp der gewijzigde Grondwet

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1