ZEETIJDINGEN. BEERS- J1ARKTBERIGTEN ENZ. BRUSSEL den 26 Mei. De wet op de geheele afschaffing van het zegel op de dagbladen is ook door den senaat aangenomen en reeds uitgevaardigd.. De minister heeft beweerd dat hel daardoor te lijden verlies der schatkist ruimschoots door het verhoogen van het zegel op de wisselbrieven en dergelijke verbindlenissen zal worden vergoed. BINNENLAND. AMSTERDAM den 27 Mei. Gisteren morgen heeft Z. M. de koning de schutterij dezer stad benevens de rustbewaarders die zich aan dat korps hebben aangesloten op den Dam in oogen- sebouw genomen. Nadat Z. M. de gelederen had dnor- geloopen hebben de bataillons met pelotons voorhij hoogstdenzelven gedefileerd zoowel over de goede hou ding der schutterij als over de juiste uitvoering der manoeuvres was Z. M. hoogst tevreden. Heden heeft hoogstdezelve inspectie gehouden over de in garnizoen lipgertde trappen te weten twee bataillons infanterie twee eskadrons dragonders en «ene afdecling mariniers. Uit 's Gravenhnge wordt in dato 24 Mei aan het Journal du Limbourg geschreven. »De ministerraad is onder voorzitting des konings vergaderd geweest-, ow- ?icb bijzonder bezig te houden met de zaken vau Lim burg. Kr is besloten om onverwijld de wenschen der bevolking van het hertogdom te vervullen. Te dien aanzien zal eerlang aan de overheden eene mededec- Jiwg worden gedaan. «Men verzekert, dat besloten is geworden tot af- «chaffing der regten op het gemaal het ge>lagt en <1 e brandstoffen dat stellige beloften zullen worden gege ven met betrekking tot de verdeeling der ambten als ook ten aanzien van de vrijheid van onderwijs en van godsdienst. Het nieuwe ministerie door den koning bezield heeft eindelijk besloten om regt te doen we dervaren aan de billijke eischen van Limburg." 's GRAVENHAGK den 29 Mei. Men verneemt dat de ontwerpen tot wijziging der Grondwet thans bij der raad van state zijn ingekomen en door denzei ven worden overwogen. Gisteren avond ten 8 ure 10 minuten zijn Z. 34. de koning en Z. K H, prins Hendrik der Nederlanden uit de hoofdstad alhier teruggekeerd. De onlangs te 's Gravenbage vergaderde Alge- ineene Synodale Commissie der Nederlandsohe Her vormde Kerk heeft een adres aan den koning inge zonden met de bede, dat Z. M. vooral het hoofdstuk van de Godsdienst in het ontwerp van gewijzigde Grond- wet nog in ernstige overweging moge nemen. Te Rotten-taw circuleert een adres, gprigf aan Z. M. den koning en onderleekend door notabele inge zetenen dier stad waarin zij op eene spoedige en on herroepelijke afschaffing der slavernij in West-Indiën aandringen behoudens billijke schadevergoeding aan de eigenaren der slaven. Hiertoe wenschen zij in de te wijzigen Grondwet de volgende bepalingen opgeno men te zien «Geen slavenhandel of slavernij wordt in Nederland »en in deszelfs volkplantingen geduld. »Een voorstel van wet, de schadeloosstelling als ge- vnfg van deze bepaling regelende wordt voorgedra gen in ile eerste zitting der staten-generaal volgende »op de afkondiging der veranderingen in de Grondwet. «Uiterlijk binnen twee jaren na die afkondiging heelt »de slavernij oiommo van reglswege opgehouden." 'In het laatst der maand Maart zijn van Soprabaija uitgezeild koers stellende om de Oost, Z.r M.s stoom schepen Vesuvius en Mernpi, en de oorlogschoeners Cirre en Dolphijn waarschijnlijk in verband mei de voorgenomen expeditie tegen Bali. Voor het overige lekt nog niets bijzonders nopens deze expeditie uil. Het blijkt alleen meer en meer uit alle toebereidselen dat hel gouvernement een beslis- S'-nden stap wil doen en men meent te weten dat het voornemen bestaat hei eiland geheel te onderwer pen en de zoogenaamde onafhankelijke koningen af te zeilen. LEEUWARDEN den 24 Mei. Ten vorige weke heeft in deze hoofdstad eene verga dering plaats gehad van liberale mannen uit alle oorden der provincie. Naar men verneemt is daarbij besloten op een algemeen petitionnement ten voordeele der regt- sireeksche verkiezingen en het door de commissie aan geboden ontwerp van herziening der Grondwet, in ver band met hel laatste ministeriële programma aan te dringen. DORDRECHT den 28 Mei. Heden nacht omstreeks een- ure is een felle brand uitgebarsten op het naburige volkrijke dorp Zwijndrecht twaalf huizenbehalve de schuren en verdere berg plaatsen zijn een prooi der vlammen geworden. De. brand schijnt naar men verneemt het eerst ontdekt t*' zijn'»ii bel buis en smederij bewoond door T. Vhe- {jHiikori. Door dat nagenoeg alle gebouwen met rie- tt n daken waren voorzien sloeg de vlam al spoedig aan ve belendende gebouwen overzoodat alleen met in spanning van krachten de gebouwen aan de overzijde bewaard zijn gebleven, doch sommige echter merkelijk schade leden; de brand deelde zich weldra mede aan de gebouwen staande aan de Kerkstraat. Betreurens waardig is het verlies van twee menschen welke in de vlammen zijn omgekomen namelijk de huisvrouw van Aart Los en Machiel van de Weg een ander persoon Jan van Halen, is zwaar gekwetst geworden door het invallen van een der brandende gebouwen alsmede de heer W. Giezolffwelke ook eenige kneuzingen heeft bekomen daar hij een der huizen bewoonde tegenover de brandende gebouwen alwaar het kantoor van den ontvanger was van welk kantoor alles is in veiligheid gebragt. Door deze brand zijn een twintigtal huishou dens van huisvesting beroofd de namen van eenige bewoners zijn Aart Losm.r broodbakker en winkelier, P. Los. T. V lieg ent har tsmid, W. Vliegentharttui nier Th. van der Lindenwed. van der WHdtwed. de Klerk, A. van Dalen. Boudewijn de BondlC. de BondtP. van Oort, J. de Slorvrouw van Oort en meer anderen te zamen omstreeks twintig huishoudens uitmakende. Omstreeks 5 ure was men den brand meester hoewel er nog a 11 ij I zware rook uit de puin- bonpen opstijft de beide spuiten behoorende tot de gemeente, waren a! spoedig in werking alsmede de brandspuiten die uit de».stad ontboden waren. Vele ingezetenen uit de stad frëbben niet geaarzeld om mede te werken lot blusscbing van den brand. Had de wind meer opgestoken voorzeker de gevolgen zonden nog onberekenbaarder geweest zijn. De vrouw van Aart Los was omstreeks 70 jaren oud en haren schoonzoon Machiel van de Wegomstreeks 30 jaren beide zijn in een verminkten slaat achter in hel buis in den kelder gevonden door het gedeeltelijk invallen van het be lendende gebouw zijn zij waarschijnlijk verhinderd uit hel huis te vlugten en zijn daardoor don vreesselijken vuurdood gestorven. ZJERÏKZEE, den 29 Mei. Naar men verneemt heeft de Commissie voor de alhier bestaande Onderlinge Waarborg-Vereeniging van Arbei ders dezer dagen baar jaarlijkscb verslag over het afge- loopen jaar aan heeren burgemeester en wethouders dezer stad ingezonden en is bet daaruit gebleken dat gedurende dat jaar 124 personen aan deze inrigting hebben deelgenomen door welke f 895,08 uit hunne zomerverdiensten is uitgespaard en in het fonds is ingebragt terwijl aan dezelve gedurende de acht meest drukkende winterweken f 960.18 is uitbetaald en dat bij de, bij die vereeniging opgerigte werkinrigting in (Jpn afgeloopen winter, aan 82 arbeiders, gedurende 15 weken (tegen 65 cents daags) bij tourbeurten is werk verschaft en te dier zake is uitbetaald de som van 441.25 welke gelden ook ten d'eele uit het fonds der Hervormde gemeente verstrekt zijn besteed aan het in orde brengen en aanleggen van het plein der Nieuwe Kerk alhier hetwelk men hoopt in den vol genden winter te voltooijen. JONG3TE BUITENLANBSCHE TIJDINGEN, Te Parijs vreesde men zaterdag al wederom voor eenen opstand onder de werklieden en eenen nieuwen aanval op de nationale vergadering maar hetzij de ge ruchten het gevaar vergroot hetzij de genomene maat regelen hel afgewend hebben de orde is niet verstoord geworden. Te Calais zijn onlusten voorgevallen het volk heeft er zich verzet tegen den uitvoer van vee naar Enge land, Te Bone, in Algeria, is eene communistische zamenzwering ontdekt. Uit Denemarken is het berigt ontvangen dat de generaal von Wrangel van de pruissische regering bevel had bekomen. Jutland te ontruimen en de in Jutland uitgeschreven? oorlogsschatting op te geven. Eenige duilsche dagbladen beginnen reeds eenen formelen oorlog legen Holland of liever tegen den ko ning der Nederlanden ter zake van bel hertogdom Lim burg. De Weser Ztg. wil nog slechts gewacht hebben lot dat de Denen tot hunnen pligt zullen zijn gebragt om alsdan hetzelfde met de Hollanders aan de Maas te doen. Limburg moei volkomen en geheel Duilsch zijn. De lijdingen die men uit Napels ontvangen heeft logenstraffen helaas geenszins het tafereel van de al daar gepleegde gruwelen opgehangen in tegendeel stellen meerdere en nieuwe omstandigheden de gebeur tenissen in een nog verschrikkelijker daglicht. De tijding van het gebeurde die zich als een loopend vuur door geheel 1 talie verspreid heeft, heelt allen zelfs de meest gematigden met afschuw en woede vervuld en alge meen en eenstemmig is de vloek, die geheel Italië over Ferdinand van Bourbon heeft uitgesproken. Te lurijn te Milaan, te Genua, te Florence kort im in geheel Italië ishet ééne kreet van verontwaardiging en schreeuwt men om wraak voor de gruwelen welke die van 1799 nog overtreffen. Alle bladen zelfs de/officiële sporen de Napolitanen aan het voorbeeld van Palermo na te volgen dot is te zeggen de koninklijke familie te ver jagen de meer verbitterden vinden deze wraakoefening zelfs nog. niet schitterend genoeg en zeggen dat Fer- dinand de stad niet verlaten moet. Uit dit alles blijkt dus, dal het gebeurde te Napels op den 15 slechts de inleiding geweest is tot nog bloediger tafereelen. Het laatste berigt dat wij uit die stad zelve ontvangen is dat men appél sloeg daar de verbittering der bevolking ten toppunt was gestegen en een korps van 30,000 Calahriërs de stad naderde. Men houdt het er algemeen voor dat Oostenrijk en zooals sommigen willen zelfs Engeland niet vreemd zijn aan al deze gebeurtenissen en beschuldigt ben van het oproer te hebben opgestookt. Althans voor de beschuldiging legen het laatstgenoemde land schijnen echter geene bewijzen te bestaan. De keizer van Oostenrijk heeft verklaard niet te zullen terugkeeren voor hem duidelijke blijken van den terugkeer der oude getrouwheid van Weenens be volking gegeven zijn. Op den 15 Mei bleef hem slechts do keus, om öf zijn gezag met geweld van wapenen te bandhaven öf zich te verwijderen. Hij heeft het laatste verkozen. ZIERIKZEE den 29 Mei. Heden is ter reede dezer stad gearriveerd het kof schip de Vrouw Wiecherdinakapt. J. J. Kroon, van Oudsoen naar Goes. 'i AF V A ART DER STOOMBOOT STAB ZIERIKZEE gedurende de maand Junij 1848. Van Zierikzee Vrijdag 2, '3 morg. 11% ure. Zondag 4, 3 e Woensdag 7, e 4 0 DILI6'£NCE- Van Botterdam Zaturdag 3,'smorg. 3 ure.- Dingsdag 6, 7 Donderdag 8, t 9 DIENSTEN CORRESPONDERENDE OP DE STOOMBOOTENAANLEGGENDE AAN HET ZIJPE; Vertrek-uren van Zierikzee gedurende de maand Junij, Naar Middelburg: Donderdag 1,'smorg. 7% ure. 2, 8 3, 8% 4, o 9 10 6, 10% VrijdaL Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensdag 7, 's midd. 12 Naar Botterdam: Donderdag 1,'smorg. 11 ure. Vrijdag 2, 11% Zaturdag 3, 6 Naar Antwerpen: Vrijdag 2, 's morg. 9 ure. Maandag o, 11% Dingsdag 6,'s midd. 12 PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM Maandag den 29 Mei Nederlanden2% pC. Werk. Schuld gebleven. 41'3/,a pC. 48 63% 3%'pCl 60% 4% 4/2 0 53 5 90% 3 N 10 5 5 541/2 4 15 3 4 r> Amort. Syndikaat Handel-Maatschappij Oost Indien p Rijn Spoorweg o Holt i.lzer. Spoorw.-M. Bus land, Hope en Comp. Spanje Negot 1834 hij Ardain 0 o s te nrij kBij Goll en Comp Negot Metal iek Portugal In alle soorten onzer binnen! fondsen werden heden wederom onderscheidene inkoopscoinmissiën ter geldbelegging bewerkstelligd en de prijzen hebben zich daardoor algemeen op nieuw iets verbe» terd. In Integralen en 4 pet was de handel zeer geanimeerd. ROTTERDAM, den 29 Mei. Tarwe, Nieuwe witte Zeeuws Vlaams, en F'akk. matig aange voerd tot 20 cents lager aan gebruikers en verzending zeer langzaam opgeruimd; puike van ƒ7,30 tot /'7.70, middelbare van ƒ7 tot ƒ7,30,. mindere van 6 tot ƒ6.8 1 RoggeNieuwe Zeeuws, eu Vlaams, ruimer aan; door minder kooplust tot 30 cents lager maar ten dcele geplaatst, de beste en droogste van ƒ3,30 tot ƒ3,30,. min dere en Ovenns. an ƒ4,80 tot ƒ3,20. Gerst Zeeuws, en Flakk. door minder vraag tot 10 cents lager traag afgegeven. Haver Prijshoudend BoekweitRuim ter veilen ƒ10 lager. Bonnen Paarden- hielden ten volle prijs. Erwten Flaauw en meestal 23 cents lager. 203de KONINKLIJKS NEDEBI.ANDSCK1S LOTERIJ Eerste Klasse. 1 Lijst, N 0 9939, ƒ2300 ;—n.o 11335, ƒ1250; n.° 7510, 12999, 8402, 6139, 3651en 7181, ieder ƒ1000. een of twee Si O i'B'l Vfi MtLSi S op het, boste gedeelte dezer Stad. Mogt een eenig- Jiersoon uil de fatsoenlijke Burgerklasse, hierop regard slaan, zoo kan men des verkiezende de geheele of gedeelte lijke kost, legen malige vergoeding daarbij erlangen. Adres, met gesloten briefjes, onder letter Aaan de Uitgevers dezes. TER STADSDRUKKERIJ VAN UB ERVEN A. DE VOS. Volg iezer Een Gii van alg versilei burger eene ae de gen

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 2