Zaturdag 21 Mei. N°. 42. 1848. ./K.. Woensdag en Zaturdag. m VI WAARSCHUWING. Schouwing op de Wegen en Straten. NIEUWSTIJDINGEN. BUITENLAND. COURANT. aboknements-pbijs: Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,15. Inzending der A dvertdaags te voren 's namidd. vóór dl. ure. verschijnt: PSIJS HEF. ADVERTENTIES Gewone 15 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1 -6 regels h f 1 behalve het Zegelregl. 4 uve, 5 6 n 3 ura S'/a ;ots lager 90; Min- iuws. en li Oi Kl'lil.' Zeeuws, Boek\\ eit >2Groot- Zeeuws, c j 5,30 a i/'10,2a; A70* 'D jaren BONI- n Raad Je ge- iA CAU. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee, in aanmerking nemende dat de aanslag-biljetten van den hoofdelijken omslag over den jare 1847 reeds se dert geruimen tijd aan de ingezetenen zijn rondgeliragt zoomede dat er nog onderscheidene aanslagen over 1846 onbetaald zijn gebleven herinneren bij (leze de achter lijk gehlevenen aan de verpligting tot voldoening van derzelver aanslagen met uitnnodiging om die ten spoe digste ten kantore van den Stedelijken Ontvanger aan te zuiveren en waarschuwing dat voor zoo veel het dienstjaar 1846 hetreft met het begin der volgende maand Jutiij vervolgingen moeten worden ingesteld welke het Bestuur door deze aanmaning nog wenscht te voorkomen. Zierikzee, den 26 Mei 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANEvt. Ter ordonnanlie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. Burgemeester en Wethouders der Stad Zierikzee maken bekend dat er op Woensdag den 7 Junij aan staandeeene algcmeene Schouwing zal plaats hebben over al de Buurtwegen en Voetpaden in hel Poorlam- hacht dezer Stad en worden de wegpligtigen of gelan den milsdien aangezocht om ieder voor het zijne Ie zorgen dat op den bepaalden dag de wegen voet paden slooten heulen en duikers in behoorlijken slaat van onderhoud bevonden worden overeenkomstig dc bepalingen van het Reglement op bet beheer on derhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838, n." 106. Voorts dat er op Zaturdag den 3 derzelve maand Junij een omgang door de Stad en langs de Dijken geschieden zal nm zich te overtuigen of al de bepa lingen van bel Policie-Reglcment voor deze Stad alom worden nageleefd wordende een iegelijk bij deze ge waarschuwd om te zorgen dat de stralen sloepen en golen elk voor en achter zijne woning of erfbehoor lijk schoongemaakt en gezuiverd zijn, terwijl de be ambten der Policie bepaaldelijk zijn belast om op de voortdurende reinheid van straten stoepen en golen te lellen en zonder oogluiking wegens alle overtre ding en nalatigheid proces-verbaai op te maken. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd omgeroepen aangeplakt en in de Stads Courant geplaatst. Zierikzee, den 26 Mei 1848. Burgemeester en Wethouders DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BERLIJN den 22 Mei. De koning heeft lieden de constituerende vergadering in persoon geopend met eene troonrede, liet eenige belangrijke hetwelk zij inhoudt is het uilzigl op eene spoedige vereffening van het geschil met Denemarken door de bemiddeling van Engeland. Door bet mi nisterie is-bel ontwerp der pruissische constitutie aan de vergadering aangeboden. FRANKFORT den 20 Mei. Heclcer en Struve bevinden zich steeds in de nabij heid der grenzen van Baden en schijnen de hoop op het welgelukken van een' tweeden inval met hunne re- puhlikeinsche volgelingen geenszins op te geven. De. keizer van Oostenrijk bevond zich volgens de jongste herigten Ie Salzburg onzeker of hij zijnen weg naar Tyrol zoude voortzetten. Het achtergebleven ministerie geeft den ingezetenen der hoofdstad weinig hoop op eene spoedige terugkomst des keizers. Met kracht en energie blijft het ministerie handelen om de rust te bewaren. Het wordt daarin ondersteund door de bevolking welke zelve nu terugdeinst voor de anar chie, die voor de deur stond. Zeker zal het even wel te Weenen geenen gunsligen indruk maken dat de president van Bohcrnen eene proclamatie heeft uit gevaardigd waarin hij zegt van den keizer de monde linge boodschap Ie hebben ontvangen (lat (Ie gebeurte nissen te Weenen hem tot zijn vertrek hadden genoopt en waarbij Z. M. als bij uitsluiting de trouw der Bo hemers te hulp roept. Een bijzondere bLief uit Rome van den 10 Mei meldt dat den paus en velen (Ier achtbaarste kardina len steeds door de heerschende partij geweld wordt aan gedaan en dat het zeer Je betreuren is dat do bevol king dit onverschillig aanziet. KEULEN den 23 Mei. Te Mainz heeft in den nacht van zondag op maandag een bloedig gevecht tusschen burgers en militairen plaats gegrepen waarbij zeven menschen gedood en twee en twintig zwaar gekwetst zijn. Maandagochtend liet de gouverneur der vesting de wapenen der burgerwacht opvorderen onder bedreiging dat hij in geval van verzetde stad zou doen beschieten. Des avonds was alles rustig. Over Lubeck hoeft men het herigt ontvangen dat het defensief traktaat tusschen de drie noordsche mo gendheden (Denemarken Zweden en Noorwegen) wer kelijk gesloten is. Zweden gaat voort inel al zijne be schikbare oorlogschepen te wapenen. De pruissische generaal heeft van de Jutlanders eene oorlogs-contrihulie van 2 millioen species-thaler ge- eischtmet belofte noglans dat zij zullen worden terug gegeven als Denemarken de onder embargo gelegde schepen vrijgeeft. Overigens is er van het oorlogs- tooneel geen nieuws. PARIJS, den 22 Mei. Het feest der eendrngtdat zoo dikwijls werd ver schoven heeft eindelijk? gisteren voortgang gehad. Reeds vroeg in den morgen waren de nationale gardes op de been en ten 8 ure stonden zij langs de boule vards geschaard. Kort daarna begaf de optogt zich naar het Veld van Mars waar reeds meer dan honderd duizend toeschouwers verzameld waren. Behalve uit de leden van het uitvoerend bewind en van de nationale vergadering, was de trein samengesteld uit de onder scheiden maires de leden van het korps diplomatiek gedeputeerden van de overwinnaars der Bastillevan de Feliruarij-gewonden en de Julij-gedecoreerden de gedelegeerden der departementen met hunne vaandels; de leden van het instituut; de overheden de bevrijde negers de poolsche duitsche ilaliaansche en Belgische deputation verschillende zanggezelschappen de gede legeerden der meesters en werklieden en der nationale werkplaatsen welke laatsten werden voorafgegaan door eeno met vier paarden bespannen slede op welke het beeld der republiek prijkte. Hierop volgden 500 in het wit gekleede meisjes. Verder zag men nog de oude krijgers van de republiek en hel keizerrijk benevens de leerlingen der verschillende scholen onder de oude krijgslieden bevond zich een grijsaard van 102 jaren. De kar van den landhou^ werd door 20 paarden ge lrokken er, was beladen met al de werktuigen en voort brengselen van den veldarbeid. Daar achter kwamen personendie de verschillende ambachten vertegen woordigden en allerlei voortbrengselen van nijverheid met zich voerden. Toen de leden van het uitvoerend bewind en van do nationale,vergadering op, eene verhevenheid in het Yehl van Mars plaats hadden genomen defileerde deze ge- heele optogt langs hen heen benevens de nationale garde en de linietroepen hetwelk niet vóór liet vallen van den avond geëindigd was. In den middag werd een driekleurige luchtballon van het plein der militaire school opgelaten, wanneer hel geschut zich deed hooren. Het Veld van Mars leverde een zeer indrukwekkend schouwspel op. Van dc brug van Jena tot aan de mi litaire school zag men vier groote masten met veld- standaarden. Bij den ingang van het Veld van Mars waren twee driehoekige met vlaggen versierde pyra- miiles opgerigl welke op breede cirkelvormige grond slagen rustten aan den voet van elke pyramide prijkten drie groote allegorische beelden terwijl op de pyramides de namen gelezen werden der steden van Frankrijk en die der bevriende landen. Twee andere heelden stelden den landbouw enden koophandel voor. Geheel rondom het Veld stonden veertig groote masten met driekleurige standaarden en trofeën van gekleurd glas, ter hoogte van vier ellen. Nog andere toebereidselen waren voor do illuminatie des avonds gemaakt onder anderen zag men eene rij veneliaansche kandelabers. Verder waren zestien paviljoens voor de voortbrengselen van nijver heid opgerigl en daarnevens de tafels voor de banketten. Weinig aandacht trok het kolossale standbeeld der rn- puhliek in het midden van het Veld het hoofd van liet beeld was met eene phrygische muts versierd de linker hand rustte op het altaar des vaderlands en in de ("eglcr hield liet beeld eene kroon en een zwaard. Toen het defileren geëindigd was en de avond viel werd overal de illuminatie ontstoken welke ongemeen luisterrijk mag genoemd worden. Ten 9 ure in den avond werden verschillende vuurwerken afgestoken. Alles liep zeer rustig af. Particulier herigt.) Parijs is "weder tot rust ge komen thans niet van zijne bedrijvige woelingen maar van de vermoeijende feestelijke opgewondenheid. Doch gelijk het meer gaatals men feest viert om leed en zorgen en angsten voor een oogenblik te vergeten nadat de opgewondenheid voorhij is, worden de Parij- zenaren in hunne rust door henaauwde droomen gepij nigd. Naauwclijks zijn zij van liet feest der eendragt huiswaarts gekeerd of beklemmende geruchten van tweedragten oproer waren weder in hun midden rond. Veel van die geruchten moet zonder twijfel op de reke ning van nieuwsvenlers en alarmisten worden overge- hragtdoch ook hier geldt in gewijzigden zin eeniger- inale liet Calomniez toujours il en reste guelguc chose. Dat Girardin in de Presse op den dag van liet feest ver kondigt «nooit zijn wij der anarchie meer nabij ge weest" is begrijpelijk en juist omdat hij hot zegt, zal men het welligt te minder gelooven. Maar dat andere dagbladen verzekeren dat de woelgeesten die den aanslag van 15 Mei hebben beproefd slechts ge- sluit niet voor goed onderdrukt zijn wekt meer op merkzaamheid de meest beangsten gaan zoo ver van te verhalen dat ue anarchisten een veertigtal leden der nationale vergadering ter dood gedoemd Parijs aan plundering en brandstichting gewijd hebben. Anderen die dit voor uit de lucht gegrepen moglen, houden wijzen op eene reactionnaire omwenteling waarvan zij de aankondiging zien in eene reeks van brieven van den prins van Joinvilledoor de Presse openhaar ge maakt. Nog anderen zoeken weder elders reden tot bezorgdheid. La mar tine zeggen zij, heeft het alge meen vertrouwen verloren hij is niet opgewassen tegen de rnooijelijklieden van zijne taak hij gevoelt liet zelf en wil zich aan de zorgen des liewinds onttrekken al thans eenige maanden rust nemen. Wat moet men van dit alles gelooven? Eene zaak blijkt er duidelijk uit, namelijk dat het vertrouwen nog niet is teruggekeerd ofschoon de orde hersteld en legen meer dan eenen schok bewaard gebleven zij. In sommige departementen blijft hel nog vrij woelig. Te Limoges hoeft men veertien dagen noodig gehad alvorens de oproerlingeu den strijd hadden op-

Zierikzeesche Courant | 1848 | | pagina 1